fbpx

Jak podpořit imunitu – 3 vědecké tipy a jeden vyvrácený mýtus

Nepasuji se do role odborníka na korona virus. Ale zcela určitě vím, že pokud máte dobrou imunitu, máte menší šanci, že se nakazíte a když se nakazíte, můžete s nemocí poměrně dobře bojovat. V článku píšu o způsobem, jak podpořit imunitu, což je důležité zvláště dneska, ale přijde vám to vhod po celý život.

Mým cílem je, aby video opravdu pomohlo podpořit imunitu. Nechci být jako velká média, někteří influenceři, kteří vám předávají rady, které najdou v prvním článku na Google nebo rady babiček, které nejsou nijak ověřené. Dal jsem si dost práce s tím, abych vám předal vědecky ověřené nebo alespoň vědecky podpořené způsoby a techniky, potraviny, které mohou podpořit imunitu.

Abych byl upřímný, co jsem se dozvěděl, tak moc těch opravdu ověřených způsobů neexistuje. Imunita je až příliš složitá na to, aby ji podpořila nebo nakopla jedna surovina nebo činnost. Imunitní systém obsahuje stovky různých buněk a podpoření jedné složky imunity nemusí znamenat pozitivní vliv na imunitu jako celek. Možná to zní pesimisticky, ale vůbec nemusíte panikařit, ono to zase není tak úplně špatná zpráva.  Ve své podstatě stačí, když se vyhneme tomu, co naši imunitu snižuje. Nemusíte se strachovat, že nemáte zázvor nebo echinaceu a kvůli tomu za žádnou cenu nepodpoříte svou imunitu.

Přečtěte si později článek: Jak se zbavit zlozvyků

Jak podpořit imunitu?

Žijte zdravě

jak podpořit imunitu

Zvláště teď byste měli dbát na zdravý životní styl. Jezte hodně ovoce, zeleniny. Pro imunitu nebude asi moc ideální, když se budete nervózní nacpávat bůčkem a snickerskama.

Nevím, jak je to teď, když čtete článek, ale když jsem ho psal, byla vyhlášena karanténa na celou Českou republiku. Karanténa neznamená, že se nemůžete hýbat, cvičit, což je významnou součástí zdravého životního stylu a dobré imunity. Pořád si můžete doma vyběhnout schody, dát si kardio nebo si jít zaběhat ven. Úplně nejjednodušší věc, kterou můžete udělat je stáhnout si apku 7minute workout a cvičit tohle. Je to super krátké, cvičíte 7 minut, ale hodně intenzivně.

Být vámi, tak omezím alkohol. Zvláště nás mladé může tohle období nabádat k pití, nemáte pořádně co na práci, jste doma, tak proč se neopít s kamarády, že? Avšak alkohol je velkým zásahem pro naší imunity. Ještě horší vliv na imunitu má kouření. Kromě toho, pokud teď kouříte doma, nejenom, že oslabujete imunitu sobě, ale i lidem, kteří kouří pasivně s vámi.

Další významnou součástí zdravého životního stylu je spánek. Neseďte do noci na sociálních sítí, u zpráv, sledování netflixu. Času na sledování seriálu máte asi spoustu v průběhu dne, večer jděte spát a dopřejte si těch 8 hodin spánku. Pokud jste náctiletí, nebo jste v nižších dvacítkách let, potřebujete klidně i 9 hodin spánku, aby vaše tělo a mysl pořádně zregenerovalo. Nedostatek spánku způsobuje, že naše NK buňky, představte si je jako speciální jednotky/buňky imunity, přestávají fungovat.

Už jste asi slyšeli, že nejlepší je chodit spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu. U každého se ta doba může lišit v závislosti na cirkadiánním rytmu.

Na blogu najdete článek, jak rychleji usnout, doporučuji na něj kouknout. Nejdůležitější je, abyste před spánkem postupně vypínali. Nedívejte se do obrazovek, mějte vyvětráno a pomoct může také horká koupel, která paradoxně zchladí vaše tělo, což pomáhá usnout.

Vyhněte se stresu

jak podpořit imunitu

Když budete každých pět minut obnovovat zprávy a číst si o tom, jak je všechno špatné, asi jenom stěží budete v klidu. Nepropukejte panice, stres oslabuje vaši imunitu. Pro vlastní klid vám doporučuji, abyste nesledovali každých 15 minut zprávy, nežádám vás, abyste byli neinformováni, to vůbec, ale omezte to.

Odvraťte svou pozornost k jiným věcem. Učte se, to platí pro všechny školáky, kteří se teď musí učit z domova, ale i pro dospělé a zvláště podnikatele. Nemůžete brečet nad rozlitým mlékem, konstruktivnější je přemýšlet, jak tu situaci obrátit, učit se nějakým novým dovednostem, které vás mohou nakopnout.

Využijte toho, že máte spoustu času a snažte se ho trávit produktivně. Začněte s něčím, co jste dlouho odkládali.

Nebo můžete oprášit deskové hry a zahrát si s rodinou. Já tohle bohužel nemůžu provozovat, protože jsem hrozně soutěživý a jenom bych se ještě více vynervoval, kdyby se mi nedařilo podle mých představ, ale pokud tohle postižení nemáte, strávíte s rodinou poměrně kvalitní čas.

Se stresem pomáhají vděčnosti. Co je to? Není to nic jiného než to, že si každý večer napíšete 3, 5 nebo 10 věci, za které jste daný den vděční. Ať už je to, že jste něco udělali nebo že jste si někým hezky popovídali, nebo jste se v něčem překvapili. Vděčnosti nám připomínají, že náš život není tak hrozný, jak si někdy můžeme myslet. Uvědomíme si, že je vlastně celkem fajn a plný skvělých momentů. Tenhle tip není nijak vycucaný z prstu, věda prokazuje, že vděčnost vede k lepšímu zdraví a šťastnějšímu životu a nižšímu stresu.

Studené sprchy

Pokud jste zrovna nemocní nebo nachlazení se studenými sprchami bych nezačínal, ale pokud jste zdraví jako rybička. Mohou mít studené sprchy hodně pozitivních efektů.

Když se sprchujete studenou vodou, zvýší se vám tlak, tepová frekvence a více dýcháte, což je vlastně celkem podobné cvičení, které je, jak sami víte, hodně prospěšné pro vaše zdraví. Studené sprchy mimo jiné zrychlují metabolismus. Z jedné studie vyšlo najevo, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou mají o 29 % menší šanci, že onemocní.

Studená sprcha nemusí trvat nijak dlouho. Studie, která zkoumala přes 3000 lidí došla k závěru, že stejný efekt má 30vteřinová, 60vteřinová i 90vteřinová sprcha.

Také nemusíte do sprchy vlézt a ihned si pustit studenou vodu, normálně se můžete umýt teplou vodou a pak na konec postupně snižovat teplotu a na několik vteřin vydržet pod tou nejstudenější. Vaše tělo si bude postupně zvykat. Moje ségra momentálně podstupuje výzvu, 30 dnů studených sprch, už je v nějakém 3 týdnu a říkala mi, že první dny byly hrozné, ale dneska už ji nedělá žádný problém vlézt rovnou pod nejstudenější vodu.

Mýty týkající se posilování imunity

Jak podpořit imunitu, Doplňky stravy a vitamíny. Ano či Ne?
Doplňky stravy a vitamíny. Ano či Ne?

Zajímavý fakt, který jsem se dočetl na webu Harvardu i medical news today je, že vědci se nemohou zaručit za to, že by nějaká potravina nebo vitamín mohla podpořit imunitu. Paradoxně, lidé utrácejí tisíce korun za nejrůznější vitamíny, minerály a další.

S bylinkami nebo doplňky se to má tak, že sice mohou podpořit určitou složku imunity, avšak vědci neví, jestli to má nějaký pozitivní dopad na vaši celkovou imunitu.

Jedna bylinka nebo vitamín vaši imunitu sám o sobě nenakopne, efekt bude asi prchavý. Nejspolehlivějším způsobem, jak podpořit imunitu je žít zdravě. Pokud budete jíst špatně, nebudete cvičit, tak vás nezachrání, že si dáte párkrát týdně česnek, zázvor, kurkumu nebo cibuli.

Vitamíny, doplňky stravy mají potenciál pomoct jenom lidem, kteří jsou špatně živeni nebo podvyživení a starším lidem, kteří už mohou mít nedostatek nějakých vitamínů.

Lidé mají pocit, že čím aktivnější mají imunitní systém, tím lépe pro ně. Avšak příliš aktivní imunitní systém podporuje vznik alergií a diabetes. Jo, ale na druhou stranu se nebojte, že pokud sníte moc česneku způsobíte si tím cukrovku. Ono tu imunitu nejde nijak jednoduše zvýšit, ale kdyby to náhodou šlo, tak zvyšování imunity není rozumné řešení.

Tohle by bylo z článku všechno. Budu moc rád, pokud článek sdílíte dál. Někomu může pomoct.

Cílem bylo, abych vám předal rady, které jsou zaručeně funkční. Nechci, abyste zbytečně utráceli za něco, co stejně nepomůže. Avšak pokud máte nějakou babskou radu a věříte ji, klidně ji používejte dál, teda pokud to není vykouření celého balíčku cigaret nebo vypití flašky slivovice. Tohle by vám už totiž vědecky výzkum rozhodně neschválil. Ale když do sebe narvete pár stroužku česneku, dáte si ginger shot asi to vaší imunitě nijak zvlášť neuškodí.

V komentářích se těším na vaše zaručené způsoby, jak podpořit či posílit imunitní systém.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *