fbpx

6 spolehlivých způsobů jak začít používat mozek efektivněji

Téměř všichni z Vás slyšeli tvrzení, že člověk používá jenom 10 % mozkové kapacity, a rovněž to, že pokud byste tyto procenta jen trošku zvýšili mohli byste dosáhnout téměř čehokoliv. A teď pravdu, celé je to naprostý nesmysl. Ve skutečnosti 10 % mozkové kapacity nestačí ani na to, aby naše orgány fungovaly. Kdyby Váš mozek využíval pouze 10 % své kapacity byli byste už mrtví. Takže pokud na Vás někdo vytáhne tvrzení s 10 % řekněte, že máte rozhodně větší kapacitu.

Ačkoliv jedno je pravda a to, že naše mozky nevyužíváme tak efektivně jak bychom mohli. Je v nich obrovský potenciál. V dnešním článku si ukážeme, jak zefektivnit práci mozku a využít lépe náš potenciál. Také Vám to pomůže v učení na zkoušky či písemky. Efektivnější mozek rovná se lepší paměť a soustředění.

Omezte cukr

Pokud si hodně často užíváte sladkostí, zákusků, čokoládky, různých tyčinek, poškozujete tím činnost mozku. Ne že byste tím mozek zabíjeli, ale prostě ho zpomalujete od své práce.

První rada, kdykoliv budete mít chuť na sladké, dejte si nějaké ovoce (to mozku nevadí). Dříve nebo později si na to mozek zvykne a cukrovinky nebude vyžadovat. A vy se budete radovat, že Váš mozek pracuje rychleji a efektivněji.

Vyhoďte zbytečnosti

Nevyužívejte mozkový sklad informaci na zbytečnosti. Nemusíte tam ukládat úplně všechno. Pokud máte nějakou informaci, kterou si nemusíte pamatovat prostě si ji nepamatujte, ale raději si ji někde zapište. Strávíte tak mnoho času děláním zbytečnosti, které Váš mozek prostě nepotřebuje dělat.

Proto si začněte psát To-Do list. Zjistíte kolik zbytečným činnostem jste se věnovali, s to-do listem máte čas na něco efektivnějšího a důležitějšího.

Jak dělat To-Do listy– vytvořte si skvělý systém díky, kterému budete konečně produktivní

Náhodně brouzdejte wikipedii

Jeden z nejlepších způsobů jak udržet mozek v kondici je učit se stále nové věci. Trošku se to kryje s předešlým bodem, ale tam jsou myšleny spíše neefektivní činnosti, kterých byste se měli zbavit (brouzdání po facebooku, nic nedělání.) Prostě si jen najděte na wikipedii článek a přečtěte si ho, naučte se nové věci, nemusíte se to učit jako ve škole nazpaměť. Stačí si to je přečíst získat nějaký přehled a donutit Váš mozek pracovat.

Cvičte

Přísloví, které slyšíte každý den: V zdravém těle zdravý duch. Je pravdivéSamozřejmě, že ano. Nemusíte zrovna chodit do fitka nebo cvičit ve workout parku. Stačí když se budete pochybovat, dělat si procházky, možná si i občas zaběháte, projedete se na kole nebo si jen tak zacvičit doma u počítače, Váš mozek se Vám odvděčí. Zlepší se Vám dlouhodobou paměť a celkové mozkové funkce, navíc vytvoří nové mozkové buňky. Zrychlí se proces učení. A jako bonus budete mít i lepší spánek. Zkusíte si zacvičit?

Poslouchejte hudbu

Určitě to už dělá většina z vás teď. Ale teď máte důkaz, že je to skutečně dobré, příště když po Vás bude mamka řvát sundej si ty sluchátka, stačí jen říct zefektivňuji svůj mozek. Ještě lepší je se naučit hrát na hudební nástroj. Ale pozor na poslouchání hudby během učení, nemusí to být vždy tak efektivní! Doporučuji tento článek. Vliv hudby na učení.

Dělejte něco nového

Když děláte nové věci, stimulujete svůj mozek. Pokud se zavážete k tomu dělat a poznávat nové věci. Váš mozek se stane více ostražitým a zrychli svoji schopnost učit se novým věcem, myslím tím hlavně nové dovednosti.

Závěrem. Začněte se procházet v přírodě, najděte si nové koníčky, občas si přečtěte nějaký zajímavý článek, poslouchejte hudbu a omezte neefektivní činnosti. Dělejte to pravidelně a Vás mozek si bude bručet blahem a bezesporu Vám pomůže k lepším výsledkům ať už ve škole či v životě. 

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Responses to “6 spolehlivých způsobů jak začít používat mozek efektivněji

  • Ondřej Štefec
    2 roky ago

    Fakt blbci, očividně nevyužíváte ani 5% mozku, když píšete nelogické blbosti, které nedávají smysl. Lidé využívají 10%, kdyby jsme využívali 100%, tak by jsme mohli kontrolovat čas, ostatní a vlastně všechno.

    • Ahoj, Ondřeji, doporučuji knihu: 50 Great Myths of Popular Psychology, ve které je krásně vysvětleno (a ozdrojováno), že tvrzení o tom, že využíváme jenom 10 % našeho mozku je chybné. :)

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *