10 základních návyků pro lepší život

Článek není mou originální tvorbou, byl přeložen z originálu zde: https://www.scotthyoung.com/blog/2020/10/26/foundation-practices/

Pokud chcete zlepšit svůj život, kde byste měli začít?

Když jsem na sobě začal před lety pracovat, vyzkoušel jsem ledacos. Něco skutečně hodně pomohlo, jiné metody naopak k ničemu nevedly. Metoda pokus-omyl funguje, ale může být velmi pomalá a odrazující. Kdybych tehdy věděl to, co vím teď, doporučil bych svému mladšímu já vytvořit si raději jiné návyky, kterým bude věnován tento článek.

Pokud se člověk rozhodne osvojit si tyto nové návyky, může svůj život velmi výrazně zlepšit, a to za méně než rok. Ale jen tehdy, když staví na správných základech. Pokud vás zajímá, jak zlepšit svůj život, ale nevíte, kde začít, představím vám v tomto článku svá doporučení:

1. Vybudujte si neprůstřelný systém produktivity.

Produktivita je na prvním místě. Je ale chyba myslet si, že systém produktivity je jen o tom, kolik toho stihnete. Ve skutečnosti jde o to, jak si rozvrhnout všechny naše cíle a snahy.

V rámci sebezdokonalování čelí lidé dvěma problémům: 

  • Nedostatek prostředků. Myslíte si, že nemáte dost času nebo energie na vše, co byste měli zvládnout. 
  • Neschopnost pokračovat. Dáte si za cíl každý den cvičit, ale za tři dny na to zapomenete.

Pokud je systém produktivity správně vybudován, řeší oba tyto problémy. Nejen, že vám pomůže dohlížet na vaše omezené prostředky, ale také si za vás zapamatuje, co jste měli v plánu udělat. 

Nejlepší knihou o produktivitě je Getting Things Done od Davida Allena (Mít vše hotovo, vydal Jan Melvil, 2016). Jím představený systém může jako celek působit až moc propracovaně pro někoho, kdo není věčně zaneprázdněný manažer, ale i pokud ovládnete jen základy, stále to může hodně změnit.

2. Cvičte každý pracovní den.

návyky pro lepší život
Takhle by to cvičení asi vypadat nemělo.

Pravidelné cvičení je nejjednodušší způsob, jak si zlepšit život. Neskutečně prospívá zdraví, zbystřuje mysl a zlepšuje náladu. A na rozdíl od vztahů nebo práce je cvičení plně pod vaší kontrolou.

Existuje samozřejmě mnoho možností, jak cvičení začlenit do svého života. Já doporučuji cvičit každý pracovní den ve stejný čas. Pracovní dny mívají stálý rytmus, takže když budete cvičit hned ráno nebo po práci, rychle si na to zvyknete.

Na začátku jsem dělal tu chybu, že jsem se cvičení pokaždé věnoval jinak. Cvičil jsem sice 3-4x týdně, ale ne ve stejné dny. Takže když jsem den vynechal, nebyl z toho nutně problém, protože jsem si to mohl vynahradit další den. To bohužel vedlo k více vynechaným dnům, než by se mi líbilo.

Dalším problémem může být, najít si během dne 60-90 minut na cvičení. Když toho máte hodně, většinou si ve svém denním rozvrhu nenajdete tolik času. Místo toho doporučuji najít si 20-30 minut, ale cvičit natolik intenzivně, abyste se dostali do optimální tepové frekvence.

Přečtěte si můj článek: Jaký má cvičení vliv na učení?!

3. Čtěte 30 minut každý den.

To nejdůležitější, co můžete udělat pro dosažení nějakého cíle, je přímo vykonávat danou činnost. Druhá nejdůležitější věc je, číst si o tom, jak ji vykonávat lépe.

Většina lidí čte hrozně málo. Například průměrný Američan přečte jen čtyři knihy za rok (Češi jsou na tom daleko lépe, průměrně přečteme 12 knih). Se správnými návyky můžete tolik knih přečíst za měsíc.

Abyste to dokázali, musíte tomu věnovat alespoň nějaký čas. Třicet minut denně, zejména když vám zaplní nějakou mezeru v rozvrhu, zvládne každý. Určitě můžete čtení věnovat více času, ale neměli byste mu věnovat méně.

Jakmile se rozhodnete čtení věnovat, další krok je, co nejvíce si ho zjednodušit. Za sebe radím toto:

  • Předplaťte si službu Audible (u nás Audioteka.cz), abyste mohli knihy také poslouchat. 
    Díky tomu budete mít více příležitostí, najít si během dne zmiňovaných 30 minut.
  • Kupujte si hodně knih. Pokud si zrovna nemůžete dovolit za knihy utrácet, choďte pravidelně do knihovny a vždy si jich pár půjčte. 
  • Nedělejte si starosti s dočítáním do konce. Podstatné je hodně číst. Snažit se dočíst každou knihu může mít přesně opačný efekt, pokud kvůli tomu čtete ve výsledku méně.
  • Berte si knihu vždy s sebou. Nainstalujte si do mobilu aplikaci Kindle
    a vymažte sociální sítě. Tak si budete moct číst místo toho, abyste donekonečna projížděli hovadiny, které vám život nezlepší.

V dalším článku s vámi sdílím, jak číst efektivně naučné knížky.

4. Každý týden si něco zapište.

Co kdybych vám řekl, že existuje technologie, která rozšiřuje objem paměti. Umožňuje vám okamžitě se zbavit myšlenek, které vás napadnou, a to tak, že si je bezchybně zapamatujete a budete vidět spojení tam, kde předtím vidět nebyla, a navíc budete díky tomu o dost chytřejší.

Jak moc cenný by pro vás takový nástroj byl?

Nemusíte nic platit, protože technologie, kterou mám na mysli, je psaní. Naše pracovní paměť, možná hlavní složka inteligence, je zásadně omezenou kapacitu. Psaní nám dává jakýsi nárazník, kam můžeme uložit myšlenky předtím, než nám vypadnou z hlavy.

Psaní také umožňuje sebereflexi. Můžete si zapsat dlouhou řadu myšlenek a následně si ji přečíst – to vám umožní vyjádřit svou myšlenku a zároveň ji kriticky zhodnotit.

Abyste tento nástroj mohli využívat, stačí si pořídit zápisník a odhodlat se aspoň jednou týdně do něj psát. Pište o svých aktuálních problémech, cílech nebo plánech. Zhodnoťte poslední dny a poznamenejte si, co vám vyšlo (nebo naopak nevyšlo) při uplatňování ostatních základních návyků.

5. Jednou týdně se bavte s někým chytřejším.

Největší chybou, kterou jsem dělal, když jsem na sobě začal pracovat, bylo, že jsem se zaměřoval skoro jen sám na sebe. Pravidelně jsem cvičil, držel se systému produktivity a četl knihy… jenže jsem zaostával, co se týká kontaktů s jinými lidmi.

Jednou týdně byste si měli udělat čas a popovídat si s někým, kdo vás předčí alespoň v jedné oblasti života. Pokud pracujete na kariéře, měli byste si povídat s někým, kdo je profesně o pár kroků před vámi. Pokud pracujete na své kondici, popovídejte si s někým, kdo je ve fitku jako doma. Pokud se učíte něco nového, proberte to s někým, kdo s tím už má zkušenosti.  

Je zvláštní, že tohle dělá velmi málo lidí. Většina lidí se oproti tomu baví
s těmi, které potká neplánovaně – ať už v práci, ve škole nebo jen tak na ulici. Ve výsledku jsou odkázáni na znalosti těch, které znají čistě náhodou.

Spojovat se s lidmi (a udržovat kontakty s těmi, kterých si vážíte) je základní návyk, na který ovšem můžete snadno zapomenout, když si nedáte pozor. 

6. Mějte přehled o každém nákupu.

návyky pro lepší život

Léta jsem si zapisoval na lístečky, kdykoli jsem za něco utratil peníze. Když jsem peněz zrovna moc neměl, díky tomuto zásadnímu návyku jsem je alespoň využil co nejlépe.

Dnes není nutné dělat něco tak otravného. Já osobně používám tabulku (Excel nebo Google Sheets), která mi vše zpřehlední a umožní mi rozdělit výdaje do kategorií. Je nicméně také možné použít některou z aplikací pro sestavení osobního rozpočtu, která to udělá za vás (např. Mint, Spendee, Wally, PocketGuard).

Méně náročný přístup, který obnáší jen kontrolu stavu bankovního účtu, je finanční obdobou rozhodování o tom, na čem budete pracovat na základě toho, jak moc zaneprázdnění se zrovna cítíte. Jednoduše to není dost konkrétní, aby vás to nasměřovala k podniknutí změn, které vám skutečně zlepší život.

Investovat peníze do sebe toho může hodně změnit. Dobrý život nemusí být nákladný, ale dosáhnete ho snadněji, když si stanovíte jasný rozpočet (např. maximálně X můžu utratit za jídlo v restauracích, maximálně Y můžu utratit za oblečení atd.), kterým budete řídit svá finanční rozhodnutí. Já jsem měl například vždycky stranou peníze na knihy, i když jsem byl moc velký skrblík na to, abych šel na jídlo do restaurace.

Jak si přivydělat na internetu se dozvíte v jednom z mých starších článků.

7. Zavřete své zlozvyky do ohrady.

Mnoha lidem v cestě vedoucí k lepšímu životu nepřekáží nedostatek motivace, ale spousta pokušení, která nám brání se změnit. Díváme se až moc na televizi, hrajeme moc videoher, celý den projíždíme Twitter.
U někoho tuto roli zastává pití, kouření nebo nezdravá strava. 

Nejjednodušším řešením je se prostě všech těchto věcí vzdát. Odepřít si všechno, co vám nezlepší život. U některých zlozvyků je to tak možná nejlepší, zvlášť pokud k nim máte chorobné nutkání. 

Tak razantní řešení se nám ale vždy nemusí líbit, a ani není vždy možné. Sám si občas rád dopřeji sklenku vína nebo kouknu na Netflix, i když na něm nechci být pořád nalepený.

V takovém případě je důležité postavit kolem sebe plot, nastavit přesná pravidla. Vytyčit zábrany, které omezí danou činnost na předem danou míru. Zábrany mohou být velmi různé, ale jejich síla musí být úměrná pokušení je přeskočit. 

  • Nejjednodušší zábranou je prosté pravidlo. „Maximálně dva drinky za večer,“ nebo „Jen jeden pořad v televizi za den.“
  • Další úrovní je použít sílu důsledného návyku. Omezte počet situací, které u vás vedou ke slabosti a podlehnutí starému zlozvyku. „Sociální sítě zapínám jen o víkendu dopoledne.“ Teď vás ani nenapadne si je zapnout ve středu odpoledne, protože v tu dobu to neděláte.
  • Ještě tvrdším krokem jsou zábrany, které vás při zlozvyku přímo zastaví. Webový nástroj Leechblock omezí čas, který trávíte na sociálních sítích. Časované spínače vypnou televizi mimo dobu, kterou vymezíte pro její sledování. 
  • Jako další můžete vytyčit zábrany, které nelze snadno překonat. Použijte Leechblock, ale heslo dejte kamarádovi / kamarádce, abyste ho nemohli zase vypnout.

Pokud vám ani poslední zmíněné kroky nepomohou držet zlozvyky na uzdě, pak je jediným řešením úplné vysazení.

8. Každé ráno vstaňte včas.

jak se nejlépe učit

Stanovte si čas, kdy jít spát a kdy vstát, a držte se ho.

U mnoha z nás se tento základní návyk už upevnil. Jestli máte děti nebo pracujete v klasickém kancelářském prostředí, vstávat včas zkrátka musíte. I tak ale může být problém, pokud zůstáváte vzhůru moc dlouho, a tím pádem jste ráno o to více unavení.

Pravidelný čas pro spaní a vstávání nicméně představuje zásadní životní obrat, hlavně pro studenty nebo zaměstnance pracující z domova. Důvod je prostý: když chodíte spát a vstáváte ve stále stejný čas, můžete si předvídatelně naplánovat všechno ostatní, co chcete dělat. Když chcete každé ráno cvičit, ale sem tam ho prospíte, nikdy nedosáhnete pokroku.

Tento návyk můžete ještě upravit a vylepšit:

  • Neodkládejte budík. Jestli s tímhle bojujete, můžete si navyknout vstát hned, jakmile už reálně nespíte. Tím to pro vás bude přirozenější, když jste grogy. 
  • Vyčleňte si hodinu před spaním na čtení, psaní do deníku nebo jiné tiché záliby. Díky tomu pro vás bude jednodušší usínat včas a budete mít další den víc energie. 
  • Pokud je to možné, dodržujte stejný čas vstávání i o víkendech. Tohle nemusí být ideální, pokud je u vás v práci zvykem popíjet s kolegy do noci nebo pokud jste nezadaní a chcete si vyrazit mezi lidi. Nicméně pokud to dokážete uskutečnit, bude se vám pravidelný čas vstávání snadněji dodržovat, než kdybyste o víkendu chodili spát později a ráno si přispali.

A pokud máte problém usnout, rozhodně si přečtěte: Jak rychleji usnout a kvalitně spát.

9. Vždy mějte jeden hlavní projekt.

Používám raději výraz projekty než cíle. Cíle nám samozřejmě pomáhají, ale bez plánu na jejich dosažení zůstávají často jen představami. Dát si cíl „vydělat 1 milion“ moc k ničemu není, pokud vás nepodnítí ke konkrétním činům. Oproti tomu projekt „začít šetřit na důchod tak, že si každý rok dám stranou 10 % příjmu“ už je podstatně lepší.

Velký projekt, na kterém budete stále pracovat, vám ohromně pomůže udržovat i ostatní základní návyky v chodu. Pokud nemáme takový projekt, který si vynucuje naši snahu, často se stává, že se naše pokusy zhroutí, a my se vrátíme zpět ke starým zvyklostem. Když každý den nemusíte vstávat včas, tak proč se namáhat? 

Když vám termín pro splnění nějakého úkolu klepe na dveře, může vám to pomoct donutit se k práci. Stejně tak může velký projekt pomoct udržet ostatní návyky pohromadě.

Projekty fungují nejlépe, když je člověk opravdu splní. Pokud se vám stává, že začnete pracovat na něčem velkém a nedokážete to dokončit, zkuste omezit časový rozsah svých projektů na maximálně několik měsíců. Dokonce i teď mi připadá, že projekty v délce 1-2 let mi umožňují dosáhnout největších výkonů. Delší projekty se často zdají být moc vzdálené na to, aby nás motivovaly.

A jakým projektům byste se vlastně měli věnovat? Já osobně mívám čtyři hlavní typy, které střídám:

  • Pracovní projekty. Nové nápady, jak zlepšit pracovní život.
  • Studijní projekty. Takové, které mají větší záběr než přečtení jedné knihy, ale ne vždy dosahují měřítka například mých osobních výzev, které sdílím se čtenáři na svém webu.
  • Kondiční projekty. Posilování, cvičení na zhubnutí nebo jiná příprava na fyzickou činnost.
  • Tvůrčí projekty. Malování, programování, vyrábění nebo předvádění něčeho.

Tento návyk, když u něj vydržíte roky, může vést ke skvělým výsledkům. Jen málo lidí zvládne pravidelně pracovat na vzájemně nezávislých projektech a dokončovat je, ale ti, kdo ano, mají obrovskou výhodu – skutečně dokáží zlepšit svůj život. 

10. Každý týden zažijte něco nového.

Může jít o novou restauraci (nebo nové jídlo, které si uvaříte doma), novou činnost, událost nebo i procházku v části města, ve které jste ještě nebyli.

Jedním z problémů s produktivitou je, že jak si začnete lépe organizovat čas, začnete si také vybírat činnosti, o kterých víte, že vás uspokojí a odmění. Problém je, že vám zavře pomyslné dveře k celé škále činností, které byste ještě mohli objevit. Budete mít sklon vyhýbat se novým věcem a činnostem, protože budete mít pocit, že by to mohla být ztráta času a nikam by vás to neposunulo.

Tím nechci říct, že by většina lidí byla spontánní a odvážná. Právě naopak – naše zvyky a životní rutina nás udržují ve známé a bezpečné zóně. Nadšenci do produktivity nicméně tento sklon k vyhýbání se novým věcem  často výslovně zmiňují.

Pokud ale do svého rozvrhu zařadíte náhodné zážitky, tím spíše se jich skutečně dočkáte. Výsledky mohou být občas úplně obyčejné – třeba objevíte novou restauraci nebo narazíte na super knihkupectví, o kterém jste dosud neslyšeli. Jindy ale mohou být významné – díky náhodnému setkání můžete poznat lidi, kteří vám změní život.

Půlroční plán na postavení základů lepšího života

jak se učit,

Kdybych byl dnes znovu na začátku své cesty, šest měsíců bych rozvíjel každý ze zmíněných návyků. Množství času, za které daný návyk dobře ovládnete, se může lišit, ale i tak myslím, že je smysluplnější se v jednu chvíli zaměřit jen na několik z nich, a nesnažit se zvládnout všech deset najednou.  

Pokud tedy chcete výrazně zlepšit svůj život, doporučuji tento plán:

  1. První měsíc na vytvoření systému produktivity. Dostaňte to pod kůži.
  2. Druhý měsíc na cvičení a včasné vstávání. Tyto dva návyky se dají dělat současně, pokud máte ve zvyku cvičit po ránu. I když cvičíte později, mohou přispět k tomu, abyste během dne měli pořád dost energie. Oba si samozřejmě začleňte do systému produktivity, abyste na ně nezapomínali.
  3. Třetí měsíc na čtení a zapisování. Třicet minut denně na první zmíněnou činnost a alespoň třicet minut týdně na tu druhou. Opět platí, že abyste nezapomínali, můžete je začlenit do systému produktivity. Tyto dvě činnosti se často doplňují, protože čtení vás může navést na nové nápady a zapisování vám umožní je znovu vyvolat v paměti a trvale uchovat.
  4. Čtvrtý měsíc na kontrolu utrácení. Když přijde řada na tento návyk, bylo by možná dobré věnovat více času sestavení propracovaného finančního plánu přímo vám na míru, a to včetně pravidelných úspor a tvorby rozpočtu pro různé oblasti života.
  5. Pátý měsíc na zavření zlozvyků do ohrady. Jestli vám připadá, že máte nutkání k mnoha zlozvykům, bylo by možná dobré si tento bod posunout ve vašem plánu o něco výše. Nicméně doporučuji se nejdříve soustředit na to pozitivní – když totiž vyřadíte všechny zlozvyky a nebudete za ně mít vhodné náhrady, je možné, že se vám zase vrátí. Je dobré cítit nějaký tlak, který vás přiměje více se věnovat tomu, čemu byste se věnovat měli, a ne jen pociťovat vinu za to, že pořád ztrácíte čas. 
  6. Šestý měsíc na rozhovory s novými lidmi a zkoušení nových věcí. Když už máte vybudované základy vašeho systému rozvoje, je také dobré si vytvářet více takových návyků, díky kterým narazíte na nové příležitosti, potkáte nové lidi a zažijete nové věci. To většinou funguje lépe, když napřed zvládnete většinu ostatních popsaných návyků. Nové nápady a kontakty totiž nejsou až tak cenné, když máte jinak v životě chaos.

Tento šestiměsíční proces je vlastně sám o sobě projektem, pokud ho berete vážně. Až s ním tedy budete hotovi, vašim cílem může být pustit se do nového projektu. Šest měsíců je samozřejmě značně idealistický odhad – rok je už možná reálnější, vzhledem k mnoha rušivým situacím a komplikacím, které život přináší.

Ale i kdyby vám vybudování těchto základů trvalo třeba pět let, i tak díky tomu získáte stabilní výchozí bod k dosažení jakéhokoli dalšího životního cíle. Ať už se chcete posunout v práci, dostat se do formy nebo být prostě šťastnější, máte ideální příležitost začít.

…….

Článek volně přeložil z originálu lektor angličtiny Daniel Müller, více se o něm můžete dozvědět na jeho stránkách Real English Estate language course. Pro větší pochopení jeho stylu výuky navštivte jeho stránky a naučte se tu pravou, reálně používanou angličtinu.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *