fbpx

Jak přestat ztrácet čas na internetu?!

Tento článek není můj originální výtvor, byl volně přeložen z originální verze zde: https://www.bakadesuyo.com/2018/11/wasting-time-on-the-internet/

V dnešní době ztrácíme na internetu hodně času. A kvůli mobilním telefonům to děláme všude, nejenom doma.

Vlastně i právě teď je na mě samotného vyvíjen tlak, aby čas který strávíte čtením článku byl produktivní a nejednalo se o pouhé další mrhání času na internetu.

Omluvte mě, skoro jsem zapomněl zmínit strašidelné statistiky, které jsou povinností, když se bavíme o tom, jak technologie ničí naše životy. Takže bude lepší, když si tenhle úkol rychle odškrtnu.

Holly Shakya a Nicholas Christakis z Yaleské univerzity provedli studii s více než 5200 lidmi, která se nazývá: Assosiation of Facebook Use with compromised well-being: A longitudinal study.

A pokud umíte slušně anglicky, ušetříte hodně času jenom přečtením názvu studie, ve shrnutí přišli na tohle:

Naše výsledky ukazují, že používání facebooku bylo negativně spojeno s duševní pohodou.

Jen tak mimochodem výzkum nebyl publikován v odborných časopisech, které se zaměřují na kritiku technologií, ale vydali ho a schválili v časopisu The American journal of Epidemiology. Jo přesně tak, to je odborný časopis o nemocích.

E-mail, textování, Netflix, Xbox, 64 příchutí sociálních sítí… Obrazovky vyhlásily vítězství. V jedné ruce držíme Iphone a druhou rukou máváme bílou vlajkou.

A pro ty, kteří vyrostli ve světě dominovaným obrazovkami, je to ještě horší. Teenageři stráví průměrně 9 hodin denně před obrazovkami. Jsou více v depresi než kdy předtím a sebevraždy jsou daleko častější. Rád bych vám řekl, že tyhle věci jsou totálně nepropojené, ale profesor psychologie Jean Twenge říká: „Původem těchto zhoršení (větší deprese mezi mladými, vyšší míra sebevražd) jsou často mobilní telefony.“

Co budeme dělat?

Cal Newport chce odstartovat revoluci. Nazval ji „Digitální Minimalismus“. V žádném případě to neznamená, že bychom měli začít ničit technologie okolo sebe a přestat je kompletně používat. Chceme je umět kontrolovat tak, aby nekontrolovaly ony nás.

Z knihy Digitální Minimalismus (knížku ještě nevydali, proto chybí odkaz):

Digitální minimalismus zásadně neodmítá inovace internetového věku, ale místo toho odmítá způsob, jakým lidi tyto technologie využívají.

A právě Cal je správný člověk, který nás to může naučit. Nejenom, že je autor několik bestsellerů, ale zmínil jsem, že učí informační technologie na Georgetownu? Není to žádný technofob, o digitálním světě toho ví více než já a ty dohromady.

Jak se zbavit závislosti na telefonu se dozvíte v mém videu.

Manifest digitálního minimalismu

Čas před obrazovkou se stal jakýmsi základním (výchozím) chováním. A právě to je problém! Čekáte ve frontě? Podíváte se na mobil. Sedíte na záchodě? Podíváte se na mobil. Kamarád řekl 3 slova, která nejsou fascinující? Podíváte se na mobil.

Nikdy do rukou nevezmete kladivo, pokud není poblíž hřebík. Kladivo má prostě jasně daný účel (zatloukat hřebíky). Ale digitální technologie takto nepoužíváme, nemají jasně daný účel. Cal říká, že musíme:

Zastávat filozofii používání technologií, při které soustřeďujeme svůj čas na vybraný malý počet opatrně vybraných aktivit, které silně podporují naše hodnoty a šťastně se vyhýbali ostatním.

Naše zařízení poskytují hodně výhod. Ale často jsme hodně špatní v tom poznat, jak nám daná technologie škodí. Sociální média nás mohou udělat šťastnými, ale čas strávený tváří v tvář nás dělá šťastnějšími a jedno z druhým se často vylučuje (vybíráte si, jestli budete doma na fb, nebo vyrazíte ven a setkáte se s někým tváří v tvář, oboje se nedá moc kombinovat). Ale sociální sítě jsou pohodlnější volbou. Neděláme tak nejlepší rozhodnutí (které nás udělají nejšťastnějšími), ale děláme lehká rozhodnutí (otevřeme fb).

Tyhle technologie se do našich životů usadily zničehonic. Většina z nás se ani nestačila rozhodnout, jaké místo v našich životech zaujímají, aby nad námi nepřevzaly kontrolu. Tohle je závislost!

Co se týče používání technologií, chceme být více vybíraví a účelní. Žádný hřebík? Do ruky nevezmeš kladivo. Ale pokaždé reflexivně popadneš svůj mobil, když se začneš nudit, to není dobré.

Z knihy Digitální minimalismus:

Digitální minimalismus vidí technologie jako nástroje, které podporují hodnoty, kterých si hluboce vážíme – ne jako zdroje hodnoty samy o sobě. Nepřijímají ideu, že nabídnutí malé výhody je ospravedlnění pro vpuštění „rozvraceče“ pozornosti do našich životů, ale namísto toho se zajímají o používání nových technologií ve vysoce selektivním a záměrném stylu, který přináší „velká vítězství“. Stejně tak důležité je, že digitální minimalisté jsou v pohodě, pokud si něco nechají ujít (druh technologie).

Myslíme si, že přílišné používání technologií nás nic nestojí. Ale pak se ptáme, kde utekla celá neděle. Proč pořád nemáme čas? A proč jsme některé své přátele neviděli tváří v tvář několik měsíců.

Takže, jak nastartujeme změnu? Půjdeme na odvykačku. Ne, ne, nebudete se zapisovat do žádného léčebného ústavu, ale doufám, že si na chvíli oddechnete…

Přečtěte si můj článek: Nebezpečí sociálních sítí

30denní digitální úklid

jak přestat ztrácet čas

Ve svém digitálním životě si pěkně uklidíte!

Dejte si 30denní přestávku od „dobrovolných“ technologií. (Ano, opravdu! A dokonce nebude první, kdo to udělal, vlastně už to zvládla velká skupina lidí před vámi.)

Během těchto 30 dnů znovu zjistíte, co vám přináší radost mimo obrazovky a technologie. Věci a činnosti, která z vás dělají člověka a ne dobře trénovanou klikající opici.

Po měsíce do svého života vpustíte jenom ty technologie, které mají čistě pozitivní efekt na váš život. Uděláte to záměrně se, se specifickým plánem: zlepšit svůj život, a ne váš život online.

Z knihy Digitální minimalismus:

Stejně jako uklizení vlastního domu, tenhle experiment vám poskytuje jakýsi reset digitálního života tím, že se zbavíte vyrušujících nástrojů a nutkavých návyků, které se v průběhu času mohly nahromadit a nahradíte je mnohem záměrnějším a optimalizovanějším chováním v minimalisteckém stylu, abyste podpořili své hodnoty, namísto toho, abyste je potlačovali.

Celá myšlenka 30denního digitálního úklidu není jenom teoretický nápad. Cal Newport provedl svůj vlastní experiment se čtenáři svého blogu. Když poprvé spustil operaci „digitální úklid“, očekával, že se do ní zapojí maximálně 40-50 lidí, ale mýlil se…

1600 lidí se zapojilo. Takže rozhodně nebudete sami.

Co je prvním krokem? Definování, co pro vás znamenají „dobrovolné technologie“, abyste si byli jistí, co pro vás už není na měsíc košer.

Z knihy Digitální minimalismus:

Považujte technologii za dobrovolnou, pokud její dočasné odstranění nepoškodí nebo významně naruší váš profesionální život.

Příklad: Pokud se živíte svým IG účtem, není to „dobrovolná technologie“. Ale pokud facebook používáte jenom pro zábavu, chatování s přáteli a prohlížení novinek, jedná se o dobrovolnou technologii, jelikož v profesním životě vám nijak nepomáhá a jeho nepoužívání ho významně nenaruší.

Jinými slovy, technologie je dobrovolná, ledaže existuje obrovský důvod, že není (např. živí vás to). Nikdo neříká, že musíte smazat svůj pracovní e-mail, zahodit mikrovlnku nebo elektrický kartáček. Ale Facebook, Instagram, video hry jsou mimo. Vymažte si všechny nekriticky důležité aplikace z vašeho telefonu.

Jasně, ale některé technologie jsou hlavně dobrovolné, ale v krajních případech hrají kriticky důležitou roli. Osobní e-mail, textování atd. Tyhle potřebují „úřední hodiny“. Nastavte limity nebo vytvořte filtry, tak aby jenom důležité zprávy od důležitých lidí spatřily vaše oči.

A všechno ostatní „digitálně lákavé“, co nemůže být naprosto zablokováno získává pravidla. Můžete se dívat na NetFlix, ale jenom ve společnosti dalších lidí, nikdy samotní po 30 dnů. Můžete poslouchat podcasty, ale jenom v MHD.

Skvěle, všechny vaše digitální drogy jsme spláchli do záchodu, ale jak zůstanete čistí po celých 30 dnů? A co budete sakra dělat se svým časem?

Také si můžete přečíst o mém experimentu, který vás jistě inspiruje: Jak jsem přežil týden bez sociálních sítí

Detox + vysoce kvalitní volný čas

30 dnů. Zaznačte si to v kalendáři. Věřte tomu, nebo ne, ale kdysi nebyly smartphony a internet, v době minulé, když dinosauři pochodovali po zemi. A lidé byli šťastní. Pravděpodobně šťastnější než vy dneska.

Cílem pro následujících 30 dnů není jenom trpět. Chcete se resetovat. Zlomit špatné návyky a uvědomit si, co je důležité a znovu odhalit všechny ty věci, které máte rádi a nekřičí na vás BATERIE JE TÉMĚŘ VYBITÁ.

Nepovažujte to za pouhý detox. Stejně jako dieta, jestli jíte zdravě po 30 dnů, ale pak se vrátíte ke svým starým způsobům, naberete váhu zpět. Digitální prázdnotu, která vznikne, musíte naplnit něčím novým, přinášejícím ještě větší uspokojení.

Co kromě obrazovky si skutečně užíváte? Co vám chybí? Co jste chtěli dlouho dělat, ale neměli jste čas?

Čtení knížek. Začít s novým koníčkem. Cvičení. Naučit se vařit. Chodit po horách. Vidět se s přáteli. Hrát nějaký spot. Být rodičem, který se na hřišti skutečně dívá na své dítě, namísto svého mobilu.

Co lidé ve vašem okolí navrhovali, ale museli jste odpovědět: To by bylo skvělé, ale nemám teď čas?

Ať se vám to líbí nebo ne, teď máte daleko více času.

Cal doporučuje, abyste si pro měsíc stanovili cíl. Třeba si vyberte písničku, kterou se naučíte hrát na kytaře a na konci měsíce zorganizujte menší sešlost, na které ji budete hrát pro své přátele. Tohle vám dává plán a šibeniční termín. A strach z trapasu vás bude nutit skutečně trénovat.

Okay, 30 dnů skončilo, opouštíte „léčebnu“. Ale jak se vrátíte zpět, abyste se nesklouzli ke svým špatným návykům?

Přečtěte si také článek: Jak relaxovat a trávit volný čas

Spravování technologií (Pozornost Amišů)

Jak přestat ztrácet čas

Takhle vypadá rodinka Amišů na výletě. Jak vám pomohou spravovat technologie?

Amišové starého řádu (Old Order Amish) jsou známi především přísnými zákazy používání techniky (nesmějí používat auta a podobné dopravní prostředky, telefon, elektřinu), uniformními starosvětskými oděvy a dalšími zvláštnostmi.

Ale jak můžete vyčíst z definice, amišové nepoužívají technologie, tak jak nám mohou pomoct je spravovat?

Špatně.

Amišové používají traktory, ale ne auta. Mnozí z nich mají elektřinu, ale není připojena k obecní sítí. Osobní telefony jsou zakázány, ale hodně měst používá telefonní budky.

O co tedy jde? A jak dokáží rozdělit „dobré“ od „špatných“ technologií?

Z knihy Digitální Minimalismus:

Amišové, dělají něco, co je v dnešní společnosti velmi radikální, ale zároveň nesmírně jednoduché v době impulzivní a komplikované konzumní společnosti. Začínají s věcmi, kterých si nejvíce váží a pak postupují dozadu a ptají se, jestli daná technologie poskytuje více škod než dobra s ohledem na jejich hodnoty.

Traktory jim pomáhají nakrmit jejich rodinu. Schváleno! Auta znamenají, že lidé jezdí do jiných měst, namísto toho, aby trávili čas s rodinou a svou komunitou. Zakázáno!

Právě jste dokončili 30 těžkých dnů. Která technologie dělá váš život skutečně lepším? Co má daleko více výhod než nevýhod? Co vám více času ušetří než promrhá? Kterou technologii byste měli přivítat zpět do svého Neo-amišovského života? Cal Newport má 3 pravidla:

Abyste mohli dobrovolnou technologii vpustit po 30denním digitálním úklidu zpět do svého života, musí:

  1. Sloužit něčemu, čeho si hluboce vážíte (Že to poskytne nějaké výhody, není dost).
  2. Musí to být nejlepší technologie, která slouží této hodnotě (Pokud není, nahraďte ji něčím lepším).
  3. Mít roli ve vašem životě, která je svázaná tím, kdy a jak danou dobrovolnou technologii používáte

Jasně, i tak budete čas od času jen tak bloudit internetem, zbytečně moc se dívat na seriály a občas se zapomenete na sociálních sítích. Nebudeme nerealističtí. Ale jak to můžete zvládnout lépe?

Kalendář a hodinky jsou vašim kamarádem.

Z knihy Digitální Minimalismus:

Předem si naplánujte čas, ve kterém se budete věnovat „nekvalitní“ zábavě. Určete si specifické časové úseky, ve kterých budete moci jen tak surfovat po internetu, kontrolovat si sociální sítě a dívat se na seriály. Když tento čas nastane, můžete dělat všechno. Chcete sledovat Netflix a přitom si prohlížet Twitter, nic vám v tom nebrání. Ale mimo tyto úseky, buďte offline a věnujte se kvalitní zábavě.

Zní to dobře, ale telefon je tak lákavý. Pořád vyzvání, pípá, vibruje a ponouká vás, ať ho používáte. Jak tohle nutkání mobil neustále používat překonáme?

Jak trénovat koncentraci se dozvíte v jednom z mých starších článků.

Tichý režim je nová výchozí volbajak přestat ztrácet čas

Váš smartphone má možnost nastavení „tichý režim“. Prostě to tak nechte jako výchozí nastavení. Nebo můžete nastavit, kdy se to automaticky vypne nebo zapne. A ano, můžete určit čísla a zprávy, které se vždycky dostanou „přes bránu tichého režimu“. Hrajte si s nastavením, dokud nenajdete rovnováhu, která vám vyhovuje.

Na zprávy chcete odpovídat „v dávkách“. Určete si čas v průběhu dne, kdy odpovídáte na všechny zprávy, namísto toho, abyste psali zprávy jednotlivě a přehazovali si je jako horké brambory, to hodně eliminuje vaši schopnost se koncentrovat.

A jestli jste opravdu odvážní, nechte svůj telefon v přihrádce spolujezdce, když někam jedete. Pro telefon si můžete zajít, pokud ho opravdu potřebujete, ale při interakci s reálnými lidmi budete dávat daleko větší pozor a více si to užijete, nebo začnete číst tu knížku, kterou jste si sebou někam přinesli.

A co jiná zařízení? Probírali jsme, jak může být používání digitálních zařízení nebezpečné. Abyste omezili své impulzy, Cal doporučuje, abyste proměnili „generálně zaměřené zařízení“ na „jednoúčelové zařízení“. Netflix a sociální sítě můžete používat jenom na svém iPadu. Na počítači neděláte nic jiného jenom pracujete. Píšete si jenom na telefonu atd.

Tohle dovoluje odložit určitá zařízení stranou a soustředit se na jednu věc zároveň.

Skvěle, vyšli jste z léčebny a stali jste se Neo-amišové. Pojďme to shrnout a odpovědět ještě na jednu velkou otázku: Jestli trávím méně času textování, používání sociálních sítí, nepokazí to moje vztahy?

Shrnutí

Takhle přestanete ztrácet čas na internetu:

  • 30denní digitální úklid: Vymezte dobrovolné technologie, vybudujete pravidla okolo „nedobrovolných“ technologií a pak si udělejte měsíční detox.
  • Detox a kvalitní volný čas: Znovu objevte, co máte na tomhle světě skutečně rádi. Dělejte věci, na které jste nikdy „neměli čas“. Naplňte digitální prázdnotu.
  • Spravování technologií (pozornost Amišů): Přemýšlejte, co je pro vás důležité a do svého života znovu zaveďte jen to, co skutečně podporuje vaše hodnoty. Zvažujte výhody a nevýhody.
  • Tichý režim je nové výchozí nastavení: Žádná upozornění, pokud to nezachrání vaše dítě nebo vás to nevyhodí z práce. Textujte si v dávkách. A svá zařízení používejte jenom pro jeden účel (PC- práce, iPad – sociální sítě, Netflix atd.).

Jestli zavedete do svého života tyto změny, nebude to znamenat menší spojení s lidmi? Odstřihnete se od světa tak jako Amišové?

Bezpochyby omezíte čas strávený interakcemi s lidmi, které nejsou kvalitní. Ale jestli uděláte změny dobře, můžete vyměnit mělké interakce s lidmi za hluboké konverzace a zlepšit tak své důležité vztahy.

Cal doporučuje, abyste měli své „úřední hodiny“ stejně jako mohou mít profesoři na vysoké. Vymezte si čas v průběhu dne, ve kterém budete všem dostupní. Cal se to naučil od svého kamaráda, který měl každý den v 17:30 své úřední hodiny. Není to náhoda, vlastně je to doba, kterou by jinak strávil v dopravní zácpě.

Nejenom, že ho úřední hodiny ušetří od neustálého textování a e-mailování, vlastně to upevní jeho důležité vztahy.

Z knihy Digitální minimalismus:

Logistická jednoduchost tohoto systému umožňuje proměnit nekvalitní a čas užírající aktivity v kvalitní konverzace. Jestli mu položíte nějakou složitou otázku, odpoví vám: Rád bych se o tom pobavil, zavolej mi, nebo se stav v 17:30.

Ale stále zbývá jeden problém, co když se na vás vaši přátele urazí, pokud jim neolajkujete každou fotku, nenapíšete komentář pod fotku s jejich nově narozeným dítětem. Znovu, chceme vyměnit častá mělká spojení za méně častá, ale více smysluplná a hluboká spojení.

Z knihy Digitální minimalismus:

Jedna osoba, které jsem tuto strategii zmínil, vyjádřila obavu, že jestli nenechá komentář u fotky novorozeněte své kamarádky, bylo by to považováno za hrubost a velkou necitlivost. Jestli je přátelství důležité, udělejte si čas a domluvte si s osobou reálnou konverzaci, návštěvu. Vlastně, návštěva nové maminky bude mít daleko větší dopad, než napsání: Jééé, ten je tak sladký/á. Můžete být někdo, kdo se s nimi pravidelně baví, formuje hlubší, mnohem pevnější přátelství než mohou vykřičníky a smajlíky na sociálních sítích.

Navštivte. Zvedněte telefon. Pošlete ručně napsanou zprávu. Tohle jsou věci, které se nás dotknou. Nebuďte digitální duch. Buďte skutečný přítel.

„Lajkování“ je něco, co bychom měli dělat s přáteli a ne s tlačítky.

Tento článek není můj originální výtvor, byl volně přeložen z originální verze zde: https://www.bakadesuyo.com/2018/11/wasting-time-on-the-internet/

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Jak přestat ztrácet čas na internetu?!

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *