fbpx

Největší chyby při učení a jak se jim vyhnout, abyste se učili rychleji!

V článku se dozvíte o největších chybách, kterých se můžete při učení dopustit. Vyvarujte se těmto chybám a můžete si být jistí, že tím nenáviděným učením strávíte méně času, a dokonce si ho více užijete.

Efektivní učení je základní schopnost, kterou když ovládnete, tak vám to ve škole půjde daleko lépe.

Bez zbytečných řečí si pojďme rozebrat jednotlivé chyby a navrhněme alternativní chování, které zefektivní vaše studium.

Největší chyby při učení:

Pasivní učení

Co to vlastně znamená? Pasivně se učíte tehdy, když si čtete a jenom dostáváte informace do hlavy. K efektivnímu naučení nestačí, abyste si jenom četli. Informace tak neuložíte do paměti, nepochopíte a u písemky nebo u zkoušky neuspějete.

Abyste si něco zapamatovali, musíte se učit aktivně. Neustále dostávat informace z hlavy, vybavovat si je, dělat si cvičné testy, opakovat pomocí kartiček apod.největší chyby při učení

Lidé se učí pasivně, protože to není tak náročné, a dává jim to dobrý pocit, že alespoň něco dělají.

Ale bohužel takové učení nemá valný smysl. Když si budete půlhodinu dokola pročítat své poznámky, téměř nic si nezapamatujete.

Co je horší, váš mozek vám bude našeptávat, že látku už dobře ovládáte a můžete s učením přestat. Tomuto fenoménu se říká iluze učení, myslíte si, že něco umíte, i když skutečnost je úplně jiná.

Je to způsobeno tím, že mozek dokáže informace po několikátem přečtení rozpoznat, uvědomuje si, že jsou povědomé. Ale v žádném případě to neznamená, že byste ty stejné informace dokázali bez pomoci dostat z paměti při písemce. Informace si do mozku ukládáme ve dvou silách buď v rozpoznávací (ty informace, které přečteme, někde vidíme a pak nám jsou povědomé) a ve vybavovací (dokážeme si je bez pomoci vybavit).

Až se budete příště učit, neučte se pouze pasivně pomocí čtení. Neustále dostávejte vědomosti z paměti. Pomocí sebe zkoušení, cvičných testů si ověřujte, jak na tom jste. Jedině tak se látku skvěle naučíte.

Tohle aktivní učení je daleko více mentálně náročné. Bude vás to “bolet” a mozek vás bude “přemlouvat”, abyste se vrátili ke starému pasivnímu způsobu učení, odolejte tomuto nutkán ía poděkujete si.

I já samotný mám často nutkání sklouznout k pasivnímu učení, které je prostě méně náročné, ale připomínám si, že kdybych se tak učil, jenom bych mrhal svým časem.

Uvědomte si, že učení není rovnocenné. Pokud se učíte hodinu pasivně a hodinu správně, je to obrovský rozdíl!

Máte zájem si přečíst o dalších tipech, jak se správně učit? Čtěte: Jak se správně učit 11 vědecky ověřených tipů.

Nesoustředěnost

Tahle chyba je tak častá až to není možné. A přitom se stačí nerušeně učit a rázem jste skvělí v efektivním učení.

Většina lidí se učí a občas se koukne na mobil, někomu odepíše na zprávu, prohlédne si sociální sítě, další zase více svačí, než se učí a někteří se učí v takovém prostředí, které není absolutně vhodné.

Už ve videu o soustředění mluvím o rovnici učení:

Počet naučených informací = intenzita soustředění x čas

Jednoduše řečeno, čím intenzivněji se dokážete soustředit, tím kratší dobu učením strávíte. A myslíte si, že pohled na telefon, poslouchání hudby tu intenzitu soustředění zvyšuje? Stojí vám to za to se učit nesoustředěně a strávit učením více času?

Vím, učit se soustředěně není jednoduché, zvláště v dnešním světě, kdy jsme pořád online. Ale věřte mi, že se to dá dokázat.

Příště, až se budete chystat učit, udělejte všechno proto, abyste se učili soustředěně. Svůj mobil nechte v jiné místnosti, přepněte si ho do režimu letadlo. Ideálně se učte v izolaci. Neučte se na počítači, pokud to nepotřebujete. A ve svém zorném poli nemějte rušivé věci, např. televizi. Nespoléhejte na svou pevnou vůli, ale raději ovlivněte své prostředí, abyste ani vyrušeni být nemohli.

Můžete si říkat, že přece malé vyrušení, 15sekundová odpověď na zprávu vám nemůže tak uškodit, přece to zabere jenom 15 sekund. Ale není to jenom pár sekund. Odtrhnete svou pozornost, ta se musí přepnout na nový úkol a pak když s ním skončí, znova se přepnout na učení. Takové 15sekundové kouknutí na mobil vás neokrade o 15 vteřin, ale o několik drahocenných minut a vyčerpá to cenné zdroje koncentrace. A pokud se na telefon podíváte několikrát, nikdy nedosáhnete stavu flow, ve kterém se učíme nejrychleji.

Trénujte nerušené učení den co den. Zlepšíte se. Sám jsem toho důkazem. Nikdy mi tohle nerušené učení nešlo, ale prostě jsem to zkoušel, nejprve jsem tak vydržel 15 minut, pak 20 minut, postupoval jsem krůček po krůčku a dneska zvládnu nerušeně psát klidně hodinu a půl.

Podrobněji se soustředění věnuji v samostatném videu a článku: Jak se intenzivně soustředit

Postelnejvětší chyby při učení

Když se někoho zeptám, kde se učí, většina lidí, a zvláště holek mi odpoví, že v posteli. Mně pak nezbývá než kroutit hlavou a říct, že je to vůbec nejhorší místo pro studium.

Postel je místo, které máme spojeno se spánkem, tudíž, když jsme posteli, mozek se tomu snaží přizpůsobit. Zpomaluje své funkce, začínáme být unavenější a pomalu ale jistě usínáme.

Asi si říkáte, že je to kravina, že ne pokaždé, co se posadíte na postel, usnete. To netvrdím ani já, jenom říkám, že začínáme usínat, a hlavně mozek zpomaluje a přepíná se do “spánkového módu”. To je rozhodně něco, čeho nechcete při učení dosáhnout.

Postel vás bude pokoušet, abyste zpomalili a třeba si na chvíli zdřímli. Navíc, pokud se budete v posteli učit často, zhorší to váš spánek, protože si budete postel snažit spojovat s produktivními činnostmi a vysokou aktivitou mozku, bude se vám tak daleko hůře usínat. Postel považujte za svou svatyni, která je určena výhradně pro spánek.

Učte se na místech, které máte spojené s produktivitou, nebo na místech, které vás nutí být produktivní. Přečtěte si také článek: Kde se učit.

Vím, že když bydlíte třeba na kolejích, není moc prostoru, kde se učit, proto je postel zajímavou možností, ale vždycky raději zamiřte do studovny nebo se učte u stolu. V posteli spěte a třeba se v ní dívejte na seriály, ale nikdy na posteli nepracujte.

Jak si efektivně zdřímnout v průběhu dne – rozebírám v tomto článku.

Hudba

Určitě pro vás není žádné překvapení, když řeknu, že poslouchat hudbu k učení není zrovna vhodné.

I když si to sami nemyslíme, hudba nás při učení podvědomě ruší a to zpomaluje učení. Vím, hudbu určitě milujete a nedokážete si to bez ní představit, moji dobří kamarádi ví, že jsem ujetý na T.S., ale i tak ji musím při učení vypnout a neposlouchat.

Samozřejmě ne každá hudba má na učení stejný efekt. Nevím, jak to nazvat lépe “běžná hudba”, ve které někdo zpívá nebo rapuje by nikdy neměla při studiu hrát ve vašich uších.

Naopak vědecké výzkumy přinesly pár důkazů, že klasická a uklidňující hudba může mít na učení pozitivní efekt. Ale jak říkám, těch důkazů není až tak moc a co jedna studie prohlásí se v další nemusí potvrdit.

Také hodně záleží na vaši osobnosti, pokud jste spíše extrovertní, hudba při učení vám nebude tak škodit jako když jste introverti. Závisí také na typu látky, kterou se učíte, čím je něco složitější, tím méně hudby byste měli poslouchat.

Několikrát se mi stalo, že jsem musel při počítání těžkých matematických příkladů ztišit klidně i klasickou hudbu, kterou jsem poslouchal. Hudbu vypínám třeba i při čtení těžkých vědeckých článků, protože jednoduše cítím, že mě to ruší a nedovoluje mi se plně soustředit.

Takže jaká je moje rada ohledně hudby? Za žádných okolností neposlouchejte běžnou hudbu. Při učení ale klidně experimentujte s posloucháním klasické a uklidňující hudby, sami časem zjistíte, při jakých typech úloh vám hudba pomáhá a kdy byste ji raději neměli poslouchat.

Jakou hudbu poslouchám k učení se dozvíte v jednom ze starších článků.

Chybí cíl

Položím vám klasickou otázku, kterou jste už určitě slyšeli: Kam dojdete, pokud nemáte cíl cesty? Přesně tak nikam.

Nefunguje to tak jenom při chození, ale také při učení. Jestliže se do učení pouštíte jen tak, nemáte šanci se toho nějak moc naučit.

Bohužel mnoho studentů přistupuje k učení právě takto, úplně bez cíle. Jsou jako zombie, ví, že by se měli učit, proto popadnou sešit, nějakou učebnici a začnou studovat. Po chvíli takového studia jsou často frustrováni a rychle je to přestane bavit, jelikož nevidí žádný pokrok.

Až se příště pustíte do učení, dejte si malý cíl, se kterým do studia jdete. Mám teď předmět operační výzkum, před učením bych si mohl říct tohle: budu se učit o simplexově algoritmu, naučím se, jak ho používat, jak poznat klíčový řádek a sloupe a jakým způsobem postupovat při iteracích. Budu přesně vědět, co od učení čekat a na konci budu moct vidět pokrok, což mě povzbudí k dalšímu učení.

Pokud se třeba vy chystáte učit nějakou maturitní otázku, nebuďte zombie a nezačněte rovnou bezmyšlenkovitě číst, nejprve si stanovte cíl. Pro ilustraci: budu umět maturitní otázku z češtinu o Harry Potterovi.

Takže příště, než se začnete učit, zeptejte se sami sebe a ideálně nahlas si odpovězte:

  • Co si chci z učení odnést?
  • Co budu umět, až skončím?

Nepřemýšlíte a učíte se nazpaměť

Vsadím se, že jste se určitě něco učili natvrdo nazpaměť, aniž byste to chápali. Musím se přiznat, touhle chybou při učení často trpím i já samotný.

Ale musíme si uvědomit, že mechanické šprtání informací nazpaměť je opravdu hodně náročné, a navíc vám takto informace nezůstanou v hlavě na moc dlouho.

Daleko lepší je, pokud učivo pochopíme. Jakmile něčemu dokonale rozumíte, zapamatování je rázem mnohem snadnější, a navíc nemusíte spoléhat na definice. Dokážete to sami popsat vlastními slovy.

Asi si říkáte, jo dobrí, tohle mi je všechno jasné, ale jak vlastně pochopit látku, které nerozumím, abych se ji nemusel/a šprtat nazpaměť?

Skvělým způsobem je třeba feynmanova technika nebo znalost dvou módu myšlení, pomoct mohou i myšlenkové mapy. V článku tyhle techniky nebudu rozebírat, ale vězte, že si o všech můžete přečíst v mé e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy. A v budoucnosti, nevím, jak moc vzdálené bych minimálně o jedné z těchto technik natočil video.

I tak vám dám pár tipů, jak látku lépe pochopit. V první řadě se ptejte již na hodinách či přednáškách, když něco nechápete, nebojte se žádné ostudy. Pokud se totiž jednou ztratíte, je těžké se chytnout zpátky, zvláště v “počítacích” předmětech.

Další tip může být trochu kontraintuitivní, pokuste se to vysvětlit. Něčemu nerozumíte, tak s tím prostě bojujte a pokuste se to vysvětlit imaginárnímu pěti letému dítěti. Pokud to zvládnete, máte jistotu, že látku umíte.

Jak se efektivně učit z učebnic a skript – článek vhodný pro všechny vysokoškoláky.

Příliš mnoho kofeinu a energy drinkůnejvětší chyby při učení

Opravdu, ale opravdu velký problém většiny studentů. Už ráno, když si jdu do bufetu koupit svačinu potkám minimálně dva lidi, kteří si přede mnou koupí redbull. Další studenti zase ujíždějí na kávě a klidně vypijí 4-5 šálků denně.

Neříkám, že je kofein špatný, ale všeho moc škodí. Pokud v sobě máte moc kofeinu, nebudete více soustředění, naopak ještě více roztěkaní, a to vám v učení nepomůže.

Jestliže pijete mnoho kávy a energy drinků, budujete si silnou toleranci na kofein. To znamená, že vám už nebude stačit běžná dávka kofeinu, ale budete ji muset neustále zvyšovat, abyste se cítili nabuzení.

Energy drinky jsou ještě větší sv*nstvo, závislost na nich vzniká velmi snadno. Jsou nezdravé, protože obsahují hodně cukru a kazí vám zuby. A jak říkám, jejich efekt na vaši energii nebude kdovíjaký, pokud si zvyknete pít jeden až dva energeťáky za den.

Netvrdím, že byste měli okamžitě přestat pít nápoje, které obsahují kofein. I já si dám kávu a občas energeťák. Jenom se prosím mírněte. Stačí jedna, maximálně dvě kávy za den. Energy nápoje si dobřávejte zřídkakdy, jenom tehdy, když potřebujete skutečně nabudit.

Prostě dovolte kofeinu, aby vám mohl pomoct. Jakmile jste zvyklí pít každý den 3 kávy a 2 energeťáky, během zkouškového vás to ani za nic nenakopne.

Většina z vás do sebe dostává tolik kofeinu, protože jste bez energie. Hledejte jiné, zdravější cesty, jak mít energii, více spěte, cvičte, jezte zdravěji a klidně si odpoledne pravidelně zdřímněte.

Také si přečtěte článek: Proč jste pořád unavení?! A jak s tím bojovat.

Ještě malý tip pro vás, kávu nepijte do 90 minut od probuzení, kofein se totiž přebíjí s hormonem kortizolem, který nám pomáhá bojovat se stresem a dává našemu tělu vědět, aby se probudilo. Pokud pijete takhle ráno kafe, jěště rychleji si budujete toleranci na kofein. Káva má největší efekt dopoledne, okolo 14 až 15 hodin. Právě tehdy naše energie klesá a káva nám pomáhá se znovu nakopnout.

Učení se přes nocnejvětší chyby při učení

Další neřest velkého počtu studentů, zvláště vysokoškoláků. Co se nestihlo v průběhu semestru se musí dohnat na poslední chvíli přes noc.

Chci, abyste si uvědomili jednu věc, spánek je klíčový pro učení. Vůbec nespěte a nebudete si nic pamatovat. Když spíme, náš mozek pracuje v určitých fázích ještě usilovněji než v průběhu dne. “Konsoliduje” naučené informace, přenáší je z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Nejvíce byste se měli učit ráno, tehdy je náš mozek čilý a zvládne toho hodně vstřebat. V noci náš organismus spíše zpomaluje, začínáme být unavení a ani učení není tak efektivní.

Samozřejmě neříkám, že pokud se budete učit jenom noc před zkouškou, nemáte šanci ji zvládnout. Dokázalo to hodně lidí, ale není to zrovna efektivní. Budete ve velkém stresu, zkoušku pravděpodobně zvládnete jen tak tak, a navíc si sebou potáhnete několik dnů, spánkový dluh.

Podobné učení navíc neuloží informace do dlouhodobé paměti, čili vaše učení přijde rychle vniveč.

Učte se raději průběžně a nikdy neobětujte veledůležitý spánek. Potřebujeme alespoň 7-8 hodin kvalitního spánku. Studie navíc dokazují, že studenti, kteří před zkouškami dostatečně spí, dosahují lepších výsledků.

Kdy je nejlepší se učit článek plný vědeckých tipů ohledně načasování učení.

Nestudujte příliš mnoho a dlouho

Ne tak častým nešvarem je i příliš dlouhé studium. Nikdy byste se neměli učit déle než 45-50 minut v kuse.

Naše koncentrace je omezený zdroj, prostě se nedokážeme efektivně a intenzivně soustředit věčně. A jak sami víte, právě intenzita soustředění hraje při učení velkou roli.

Studujte ve 40minutových blocích následovaných 8minutovou přestávkou. Během ní si můžete něco sníst, krátce se projít, s někým pokecat apod. Následně se pusťte znovu do učení. Uvidíte, budete daleko více efektivní a až s učením skončíte, nebudete tak unavení.

Důležité je zmínit, že ani v průběhu dne byste se neměli učit nějak moc dlouho. Doporučuji, abyste se i v nejvypjatějších chvílích neučili více než 4 hodiny za den. Vycházím z výzkumu doktora Ericssona, který zkoumal profesionální houslisty. Pokud trénovali více než 4 hodiny, nemělo to už žádný pozitivní efekt, nijak se nezlepšili a nic nového se nenaučili.

Velmi podobné je to podle mě při učení. Neměli byste se učit pořád, celý den. I když děláte přestávky mysl se unaví a po nějakých 5 hodinách učení už nebude pracovat tak dobře, budete se učit zbytečně pomalu a unavíte se i na další den.

Tak a to by bylo pro tento článek naprosto všechno! Doufám, že odstraníte všechny chyby, kterých jste se dopouštěli a nahradíte je efektivními technikami učení, které jsem drobně poodhalil v článku.

Podívejte se na mojí e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy a stáhněte si 3 kapitoly zcela zdarma. 3 kapitoly zdarma získáte tak, že si budete chvíli číst prodejní stránku (180 vteřin), poté na vás vyskočí vyskakovací okno se třemi kapitolami, které vám zašlu pohodlně na e-mail, pozor funguje to jenom na počítačích.

Děkuji vám za přečtení článku. Ať se vám daří.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *