fbpx

Nejrychlejší způsob, jak se naučit cizí jazyk!

Tento článek není moje originální dílo, ale volně jsem ho přeložil z https://www.scotthyoung.com/blog/2019/03/20/learn-language-fast/

Autor článku Scott Young se zvládl během jednoho roku naučit 4 cizí jazyky tak, aby se v pohodě domluvil, proto si myslím, že je povolanější a jeho článek vám může skutečně pomoct.

Jak se naučit cizí jazyk v rekordním čase

Zvládnutí zkoušky na jedničku není jediným cílem učení. Život je plný příležitostí pro učení se věcí, které nebudou nikdy v písemce nebo nějaké zkoušce.

Naučit se cizí jazyk je častým cílem mnoha lidí. Rovněž je to cíl, se kterým spousta lidi neuspěje. Zaseknou se, vzdají se, nebo si namluví, že pro učení jazyků prostě „nemají talent“.

Ve skutečnosti neexistuje žádný talent pro učení se jazyků. Existují pouze neefektivní strategie a ty dobré, které vám pomohou se cizí jazyk naučit.

Pojďme se podívat na to, jak se naučit cizí jazyk. Nejprve si řekněme, čemu se vyhnout!

Proč nedoporučuji duolingo?

Protože používání jazyku, je hlavně ze začátku hrozně těžké, a právě proto je tak snadné začít používat neefektivní strategie učení.

Obecně vzato duolingo většině lidí nedoporučuji. Možná vám tohle doporučení přijde překvapivé. Apka je krásná, dobře nadesignovaná, používají ji stovky tisíc lidí a má skvělé recenze, ba dokonce má v sobě zabudovány prvky vzdáleného opakování.

V čem je tedy problém?

Duolingo vám učení se jazyků až moc usnadňuje. Při učení máte vždy na výběr z možností, ať už je to a, b, c nebo skládáte slova ze slovní banky. To není bohužel v reálném světě možné. V apce můžete dosáhnout jistého progresu, ale pokud máte jazyk skutečně použít, nebude si vědět rady, protože v reálném světě nemáte na výběr z možností.jak se naučit cizí jazyk

Podívejte se na obrázek výše a všimněte si:

  • V paměti nemusíte lovit slovíčka (ztrácí se efekt aktivního učení), protože je můžete vybrat z možností
  • Nemáte potřebu ignorovat podobná nebo matoucí slovíčka, protože jenom zřídkakdy se vyskytují vedle sebe
  • Nemusíte se vypořádávat s vaší neúplnou znalostí gramatiky
  • Nemusíte vyslovovat, používat své rty, abyste vyprodukovali správný zvuk.

Na obranu duolinga, pokud budete opravdu drillovat lekce, budou stále těžší a více realistické. Ale mám obavu, že je to tak naschvál, kdyby byla apka realistická a těžká hned od začátku (což by měla být), tak by ji moc lidí nepoužívalo, i když by se toho ve skutečnosti naučili více.

Zajímá vás efektivní učení? Přečtěte si článek o 11 vědecky ověřených tipech, jak se správně učit.

Lepší způsob, jak se naučit cizí jazyk

Lepší způsob, jak se naučit cizí jazyk má 3 fáze:

  • Získání minimální úrovně vědomostí a dovedností, abyste byli schopni mluvit s lidmi
  • Domluvení si jednoduché konverzace v prostředí, které podporuje učení
  • Dostat se do reálného prostředí, ve kterém jazyk použijete

Pojďme se podívat, jak se dá ke každé z těchto fází přistoupit.

Fáze 1: Získej minimální znalosti

jak se naučit cizí jazyk

Hlavně se nevzdávejte a vytrvejte, i když to nejde zrovna snadno

Váš první cíl by měl být krátký a dosažitelný – dostaňte se na takovou úroveň, na které se budete schopni protrápit 15minutovou konverzací s pomocí slovníku a google překládače.

Pokud jste sebevědomí a nebojíte se čas od času cítit trapně, můžete tyhle základy zvládnout za 30 minut. Tento přístup doporučuje známý polyglot Benny Lewis. Tohle přímo odporuje přístupu většiny lidí, kteří se dlouho učí, než začnou jazyk používat. Pokud jste odváží, jděte do toho po hlavě a jazyk používejte od prvního dne učení.

Pokud nejste tak odvážní nebo jste zkoušeli mluvit, ale nebylo to moc povzbuzující, budete potřebovat nějaké zdroje pro začátečníky.

Pozn. autora: většina zdrojů je vhodná pro anglické čtenáře, kteří se učí jiný než anglický jazyk. Zdroje nevyužijete tak snadno, pokud je jazyk, který se chcete naučit angličtina.

  1. Pimsleur. Starší technologie a občas trošku dražší. Nicméně, nutí vás dostávat informace z paměti a vyslovat je nahlas (aktivní učení). Přesně tento typ tréninku potřebujete, abyste si vybudovali nějaký základ. Jenom neočekávejte, že bude pouze tento nástroj stačit, abyste mluvili plynule.
  2. Teach Yourself. Nabízí skvělý přehled pro jazyk, který se učíte. Cvičení (jazyka) je méně intuitivní, ale poskytnou vám dostatek zdrojů, které vám pomohou mít začátečnické konverzace.
  3. Kartičky. Finální strategií je používání kartiček v programu Anki nebo Memrise. Hlavní výhoda oproti duolingu je, že musíte lovit ve své paměti a dostat informaci z hlavy, na místo toho abyste vybrali z několika možnosti. První zmíněný způsob učení je daleko efektivnější.
  4. Dodatek Honzy (není v originálním článku): Osobně se mi hodně osvědčily kurzy z ONLINE JAZYKY, se kterými jsem se učil základy španělštiny. Pokud tedy neumíte skvěle anglicky a chcete využít i jiné zdroje než ty výše, rozhodně bych dal online jazykům šanci.

Vyzkoušet lekci ZDARMA s Online jazyky (angličtina, španělština, italština, němčina, francouzština, ruština a další jazyky)!

Bez ohledu na to, jakou strategii si vyberete, nejlepší je ta, která vám umožní, co nejdříve konverzovat v cizím jazyku.

Na blogu jsem o jazycích psal i vlastní články, přečtěte si: Jak se učit jazyky 2

Fáze 2: Jednoduché konverzace

Další fáze učení by se měla skládat převážně z mluvení a dalšího prohlubování znalostí gramatiky a slovíček.

Jako první krok doporučuji, abyste si našli jazykového partnera nebo učitele. Můžete je najít na stránkách italki.com nebo livemocha.co.

Dále musíte začít s velmi specifickým typem konverzace. Poprvé mluvte jazykem, který umíte oba dobře (česky, anglicky). V této konverzaci se domluvíte na pravidlech pro další konverzace. Pomohou vám, abyste se učili rychleji a efektivněji. Svému jazykovému partnerovi sdělte toto:

  1. Chcete mluvit jenom v jazyce, který se učíte (jenom s malými výjimkami).
  2. Budete používat slovník nebo google překládač, abyste zalepili díry, kterým nerozumíte.
  3. Chcete, aby napsali všechno, co řeknou, pokud je požádáte. Pomůže vám to, abyste se učili lépe, ale taky vám to zjednoduší kopírování a psaní do překládače, abyste je rychleji pochopili.
  4. Řeknete jim, že víte, že to bude občas trapné a pomalé, ale ať s vámi mají trpělivost.

Tahle ta zahřívací konverzace vám pomůže, abyste se něco skutečně naučili. Když si neurčíte pravidla, je dost dobře možné, že strávíte většinu času mluvením česky nebo anglicky (jazyky, ve kterých se cítíte pohodlně).

Po této konverzaci můžete začít s reálným učením. Doporučuji, abyste tímto konverzováním (italki, livemocha) strávili přibližně 25 % času a zbylých 75 % věnovali studiu gramatiky a slovíček, postupně můžete čísla obracet na druhou stranu.

Na svém blogu jsem sepsal článek: Jak se učit cizí slovíčka podle pravidel mozku, doporučuji přečíst.

Fáze 3: Reálná konverzace

jak se naučit cizí jazyk

Zapojte se do reálné konverzace s rodilými mluvčími

Pokud následujete tento proces, nebude trvat dlouho, než budete schopni mluvit o jednoduchých věcech bez toho, abyste se dívali do slovníku.

Jakmile překonáte tuhle první bariéru, můžete se začít pokoušet o reálnou konverzaci, například se studenty Erasmu ve vašem městě. Reálné konverzace jsou o hodně jiné než ty, které provozujete se svým jazykovým partnerem nebo učitelem. Jsou daleko těžší a pro skutečně naučení se jazyka jsou nezbytné.

Během 3 fáze je také vhodné vyjet do zahraničí a opravdu se do jazyka ponořit.

Děkuji vám za přečtení článku. Tohle by byl nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se učit cizí jazyky. Nevypadá to vůbec složitě, že? Nejdůležitější je hned ze začátku mluvit a jazyk používat. Nemyslete si, že jen pouhá apka vás kompletně naučí cizí jazyk.

Tip! Vyzkoušejte metodu Effective English®, při které budete mluvit anglicky již na první hodině.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

5 Odpovědi na “Nejrychlejší způsob, jak se naučit cizí jazyk!

  • Jedna z nejlepších aplikací, které jsem zatím vyzkoušel, je duocards.com . Použití je velmi snadné, doporučuji všem.

  • Lenka
    4 roky před

    Duolingo asi patrně doznalo změn. Učím se s ním anglicky a v prvních dvou úrovních skutečně sestavuji věty z nabízených slov, ve vyšších úrovních ale musím sama překládat a psát. Bez nabídky. Pravdou je, že někdy mi synonymum vyhodí jako chybu, nebo jiné pořadí věty, které ale vím, že je správné, ale jsou to spíš výjimky. A taky se snažím všechny věty vyslovovat, ne jen ty, které to po mě chce.

  • Ahoj, pouzivam Vocabulary Player – MyPlaylist iOS Aplikaci. Skvele na vyuku vlastni slovni zasoby. https://apps.apple.com/us/app/vocabulary-player-myplaylist/id1495623665?ign-mpt=uo%3D2

  • Ahoj, tyhle tipy na duolingo, které píšeš jsou super, sám jsem to dělal hodně podobně, když jsem se pomocí duolinga učil španělštinu. Problém je v tom, že lidé jsou obecně líní a velmi rychle začnou tenhle (tebou nastíněný) postup šidit a učení nebude tak efektivní, proto je lepší hned ze začátku postupovat při studiu, jak navrhuje Scott Young v článku. Když nemáš jinou možnost, než se učit aktivně, půjde to rychleji. :) Nicméně, pokud máš vůli a opravdu nepodvádíš je i Duolingo cesta, není však univerzálně dobrá pro kohokoliv.

  • Předně děkuji za článek :) Nedávno jsem se začala učit španělštinu a zatím používám duolingo. Doteď jsem si myslela, jak není skvělé :D Nicméně, pokud by se někdo i přes nedoporučení v článku rozhodl v první fázi používat duolingo, chtěla bych se podělit o pár jednoduchých tipů, jak výuku na duolingu vylepšit. Možná, už jste na ně také přišli. Hned dvě výtky z článku lze jednoduše odbourat aktivním přístupem. Jednak není nutné využívat věty na výběr – stačí si požadovanou větu sestavit a až pak porovnávat s těmi nabízenými. Zadruhé se mi osvědčilo každou větu si říct nahlas, nejlépe vědomě, nejen mechanicky. A poslední tip, cvičení, která jsou překladová ve směru z jazyka, který se učím, si dělám i obráceně – tedy dejme tomu, že mám větu anglicky a mám ji přeložit do češtiny – provedu, pak si zakryju původní větu a podle svého překladu ji opět sestavím :) Jako vplutí do systému jazyka a prvotní seznámení mi duolingo v této formě vyhovuje, s ostatními pomůckami z článku ale zkušenost nemám. Proč mám naopak duo radši než klasické kartičky je, že se slovíčka a gram. tvary opakují v kontextu (byť velmi jednoduchém), ve větách. Cizím jazykům a našemu mateřskému především zdar!

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *