fbpx

Jak importovat kartičky z Quizletu do Anki?

Quizlet je velmi populární aplikace pro učení se s kartičkami, používají ji desítky studentů, a dokonce si ji oblíbily i desítky učitelů, kteří v Quizletu tvoří pro své studenty výukové kartičky. Nicméně sám tento program nemám moc rád, protože není tak moc efektivní jako kartičky, které si vytvoříte v programu Anki, Remnote nebo Neuracache. Všechny zmíněné programy v sobě totiž mají zabudovaný systém tzv. chytrého opakování neboli spaced repetition, což Quizlet bohužel postrádá.

Ale tím, že je Quizlet mezi studenty a vyučujícími tak moc populární, má oproti Anki a dalším podobným programům jednu obrovskou výhodu. V Quizletu můžete pro učení používat balíčky, které vytvořil už někdo jiný, a tak nemusíte ztrácet čas tvořením svých vlastních kartiček (nutno podotknout, že tvorba vlastních kartiček je v určitých případech efektivní metodou učení).

V článku vám popíšu jednoduchý způsob, jak můžete kartičky z Quizletu importovat do programu Anki. Využijete díky tomu výhody obou programů. Z Quizletu si stáhnete perfektně vytvořené výukové kartičky a v Anki se je díky intervalům chytrého opakování efektivně naučíte.

Pokud jste si vytvořili kartičky v Quizletu, anebo jste našli nějaký balíček kartiček, který byste chtěli používat pro učení v programu Anki, postupujte následovně:

  1. Nejprve si stáhněte a nainstalujte Anki na svůj počítač.
  2. Otevřete Quizlet a přejděte na stránku se svými/sdílenými kartičkami.
  3. Klikněte na tlačítko „Export“ v horní části stránky. Tím se stáhne soubor ve formátu CSV.
  4. Otevřete Anki a klikněte na horní liště na Soubor/File, následně vyberte možnost Import.
  5. Vyberte soubor CSV, který jste stáhli z Quizletu, a klikněte na Otevří/Open.
  6. Anki se zeptá, jak chcete kartičky importovat. Zvolte volbu „Vytvořit nové kartičky/Create new cards“ a poté klikněte na „Import“.

Po importu by se měly vaše kartičky z Quizletu objevit v Anki a měli byste je moci používat pro své učení.

Pokud vás zajímá využívání moderních technologií při učení, vyzkoušejte také Chat GPT, jedná se o nástroj umělé inteligence, který vám pomůže s psaním, hledáním zdrojů nebo pochopením složité látky.

Proč Anki a ne Quizlet?

Quizlet je moderně vypadající program, který se velmi příjemně používá. Navíc má i spoustu zajímavých funkcí jako jsou kvízy a testy, kartičky můžete sdílet ( např. učitel vytvoří výukové kartičky a sdílí je učitelům, studenti si sdílejí kartičky mezi sebou). Quizlet je také možné propojit s různými školními systémy jako Google Clasrooms nebo Microsoft Teams a s nejrůznějšími LMS systémy. Z mého popisu se může zdát, že je Quizlet naprosto vynikající program. Bohužel má i své mouchy, tu největší spatřuji v tom, že učení se kartiček v Quizletu není zrovna efektivní. Algoritmus Quizletu vás nenutí opakovat ve vhodných intervalech a rovněž vás nenutí informace prokládat. Učení s Quizletem může velmi často sklouznout k pouhému bezmyšlenkovitému biflování, a to není nikdy zrovna efektivní.

Anki je na druhou stranu program, který vypadá zastarale, ani používání není zrovna intuitivní. Ale algoritmus, který Anki používá při učení se kartiček, je jednoduše zázračný. Studované informace uložíte do dlouhodobé paměti, i když nechcete :). Program vám navíc umožňuje spoustu věcí přizpůsobit, ať už je to interval opakování, měnit můžete i vzhled a máte možnost Anki rozšířit o nejrůznější doplňky.

Dle mého názoru je skvělé kombinovat výhody obou programů. Pokud jste například učitel, můžete vytvářet kartičky pro své studenty v programu Quizlet, tvorba i sdílení kartiček je s využitím Quizletu rozhodně jednodušší. Navíc můžete pro studenty tvořit kvízy a testy. Své studenty však upozorněte, že pokud se chtějí učit skutečně efektivně a informace uložit do dlouhodobé paměti, měli by si kartičky, které od vás dostali, naimportovat do Anki. Jestliže je vaším cílem nabiflovat spoustu faktů v krátkém čase, neuděláte chybu, když sáhnete po Anki. Chcete-li naopak ovládnout cizí jazyk, anebo nechcete hned po písemce zapomenout, co jste se učili, je mnohem výhodnější využít Anki. Jestliže už dnes Anki používáte, hledejte na internetu sdílené balíčky Quizletu, která vám usnadní život tím, že nebudete muset pracně vytvářet kartičky vlastní.

Anki vs Quizlet – přečtěte si článek, ve kterém programy podrobněji porovnávám.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *