fbpx

Anki nebo Quizlet? Která aplikace vám pomůže nejvíce s učením?!

Anki nebo Quizlet? Která aplikace je lepší? Jak Anki, tak Quizlet jsou velmi užitečné aplikace, které vám pomohou s učením, obě mají své výhody a nevýhody, které se pokusím popsat. Na konci shrnu, pro koho se jednotlivé aplikace hodí a jak se s nimi můžete naučit pracovat lépe, abyste naplno využili jejich potenciálu.

Učení se kartiček

Quizlet a Anki jsou aplikace pro vytváření a učení se kartiček. Předpokládám, že kartičky všichni znáte, na přední straně je otázka, na zadní straně odpověď. Při učení je vašim cílem si vzpomenout, co se nachází na zadní straně. Kartičky se často používají pro učení se slovíček. Na přední straně máte český význam slova, na zadní překlad v cizím jazyce.

Učení se s kartičkami je velmi oblíbené, ať už proto, že je to větší zábava, a také z toho důvodu, že je takové učení velmi účinné. Učení se s kartičkami vás nutí dostávat informace z paměti, vzpomínat, co se nachází na druhé straně. A právě tohle vede k velmi silnému zapamatování. Psychologové tomu říkají „testovací efekt“, spousta studií prokázala, že vybavování vede také k pomalejšímu zapomínání a lepšímu porozumění.

Před pár lety se kartičky dělaly nejčastěji na papír, spoustě lidem to vyhovuje i dnes. Avšak tento přístup má své nevýhody, tvorba papírových kartiček zabere spoustu času! Navíc nám výzkum ukazuje, že to není tvorba kartiček, ale jejich učení, co dostává informace pevně do paměti.

Kartičky vytvořené v jakékoliv aplikaci (a že jich je dneska spousta, není to jenom Quizlet a Anki) mají tu výhodu, že se je můžete učit odkudkoliv a kdekoliv. Tvorba je značně rychlejší. Máte jistotu, že se vám neztratí, že je nepolijete kávou nebo, že vám při jejich vytváření dojde papír nebo dopíše tužka.

Kterou aplikaci si z toho obrovského množství vybrat? Nejoblíbenější a zřejmě nejznámější je Quizlet následován aplikací Anki. Další softwary, které můžete vyzkoušet jsou třeba: SuperMemo, BrainScape, Chegg Prep nebo Memrise. V článku se zaměřuji na ty 2 nejznámější, shrnu jejich výhody a nevýhody a doporučím, která se pro koho hodí. Neexistuje totiž jedna aplikace, která by vládla všem.

Quizlet – výhody a nevýhody

anki nebo quizlet
Hlavní stránka vašeho Quizletu

Quizlet je zřejmě nejpoužívanější aplikace pro tvorbu a učení se kartiček. Upřímně není se čemu divit, jejich webové stránky i samotná aplikace jsou velmi pěkné. Aplikace je v základní verzi zdarma, pokud chcete aplikaci bez reklam a s doplňkovými funkcemi (např. pokročilé formátování, diagramy, skenování dokumentů, offline…), musíte si připlatit, momentálně to vychází na 90 Kč/měsíc.  Používání je velmi intuitivní a snadné. Když začnete Quizlet používat, aplikace vás krásně navede, řekne vám, co máte dělat, abyste vytvořili a naučili se své první kartičky.

Na Quizletu je super, že vám umožňuje se kartičky učit v mnoha různých studijních módech, aby učení nebylo tak nudné. Aplikace obsahuje spoustu různých funkcí, které mají za úkol vyplavit ve vašem mozku dopamin, abyste se snadněji přinutili k učení. U sociálních sítí, tyhle gamifikované prvky samozřejmě kritizuji, ale v případě aplikace, se kterou děláte něco užitečného (učíte se), je jedině dobře, že používá osvědčené psychologické principy, které vás přinutí k pravidelnému studiu.

Pro sledování vašeho postupu je skvělá možnost testování. Quizlet můžete samozřejmě také používat na různých zařízeních. Tímto v mých očích výhody končí.

Největší nevýhodu spatřuji v tom, že aplikace v sobě nemá zabudovaný systém pro chytré opakování jako Anki. Chytré opakování zajistí, že studované informace uložíte do své dlouhodobé paměti s minimem vynaloženého úsilí. Software dokáže poznat, kdy je nejlepší moment pro opakování, aby vám kartičku nabídl k zopakování. Není účinné něco opakovat každý den, úspěšné uložení informací do dlouhodobé paměti vyžaduje zvětšující se mezery mezi opakováními. Anki na základě používání aplikace pozná, jak dlouhá by tahle mezera měla ideálně být, aby došlo k největšímu posílení paměťové stopy.

Takhle vypadá kartička při učení

Ještě před rokem bylo chytré opakování součástí placené verze Quizletu, dnes už bohužel tuto možnost aplikace nenabízí vůbec.

Tvorba kartiček v Quizletu není bohužel tak rychlá jako v programu Anki. V Anki by zkušený uživatel stihl vytvořit kartiček 100, tady možná 10. Quizlet také neumožňuje kartičky výrazně formátovat (tučně, kurzíva, dodávat obrázky) a už vůbec vám nedovoluje měnit typy kartiček, případně vytvářet svoje vlastní typy.

Aplikaci Quizlet si nemůžete rozšířit o užitečné doplňky. A v bezplatné verzi vás budou otravovat reklamy. Malou nevýhodou je i chybějící překlad do českého jazyka.

Co nejvíce pomohlo při studiu na vysoké škole píšu v článku z odkazu.

Anki – výhody a nevýhody

Pokud sledujete tento web delší dobu, víte, že jsem velký fanoušek Anki, takže ve svém hodnocení mohu být trošku předpojatý. Na druhou stranu jsem si vědom nevýhod tohoto programu, se kterými začnu.

Anki je hrozně nudný program! Když poprvé otevřete desktopovou aplikaci nebo mobilní aplikaci, nijak vás nenadchne, vypadá to hrozně zastarale a vlastně vůbec nevíte, co máte dělat, abyste se mohli učit, přidávat kartičky.

Strohý a zastaralý design je největší nevýhodou

I samotné učení kartiček je méně záživné než v Quizletu. Anki není nijak gamifikované, dopaminu rozhodně nevyplavíte tolik jako v Quizlet (avšak, když se s aplikací naučíte pracovat, můžete si ji o gamifikaci rozšířit).

Největší nevýhodu spatřuji v tom, že nějakou dobu trvá, než s Anki naučíte pracovat a dokážete naplno využít výhod, které tento program poskytuje. Spousta lidí si Anki s nadšením stáhne, ale po chvíli aplikaci přestane používat, protože ji nikdy doopravdy nepřijdou na kloub. Sám jsem takhle s Anki několikrát „experimentoval“, aplikaci stáhnul, něco v ní zkoušel, abych ji přestal používat, protože mi nepomáhala a já to s ní neuměl. Dá se říct, že až po dvou letech od prvního stažení, jsem s Anki naučil opravdu dobře pracovat.

Tím výčet nevýhod končí, výhod je o poznání více.

Anki je zdarma, kromě toho se jedná o opensource program. Opensource znamená, že aplikace je neustále vylepšována vývojáři po celém světě (zdrojový kód je totiž volně dostupný).

Na rozdíl od Quizletu a papírových kartiček je tvorba kartiček v Anki bleskově rychlá. Navíc, pokud se naučíte několik klávesových zkratek a aplikaci rozšíříte o pár chytrých doplňků, bude přidávání ještě rychlejší. Obsah kartiček můžete všemožně formátovat (tučně, kurzíva, velikost písma), do kartiček můžete přidávat zvukovou stopu (třeba správnou výslovnost) a samozřejmě obrázky.

Anki nebo quizlet
Takhle vypadá kartička v Anki při učení

Anki můžete používat napříč různými zařízeními (mobil, počítač, tablet).

Největší výhodou je zabudovaný systém pro chytré opakování. S Anki se učíte jenom tehdy, když je to opravdu potřeba. Informace dostanete do vaší dlouhodobé paměti s minimem potřebných opakování. V Anki můžete také měnit, jak dobře chcete jednotlivé balíčky umět, můžete si je nastavit na 95 %, 80 % v závislosti na tom, jakou známku si chcete odnést (čím vyšší procento, tím více budete opakovat).

Zřejmě druhou největší výhodou je, že si do programu můžete přidat nejrůznější rozšíření. Rozšíření vám třeba umožní se učit obrázky a jejich popisky. Další rozšíření vám poskytnou statistiky o opakování, která vás budou motivovat k dalšímu studiu. Další vám dovolí kartičky rychleji přidávat nebo je lépe organizovat.

Je možné vytvářet různé typy kartiček. Základní kartičku, kartičku, do které musíte odpověď napsat, obrácenou kartičku nebo vynechávku v textu.

V aplikaci můžete kartičky filtrovat a biflovat je podle různých proměnných (např. vyfilrujete si kartičky, které se týkají určitého tématu pro intenzivní studium).

Co je to Anki a jak vám pomůže se učit – dříve jsem o Anki napsal samostatný článek

Dozvěděli jste, že obě aplikace, mají své výhody, ale i nějaké mouchy. Jak se v tom všem zorientovat a kterou aplikaci si vybrat?

Pro koho je Quizlet?

Z popisu je asi jasné, že Quizlet je takový mladší hezčí, ale méně výkonný bráška programu Anki. Nižší výkon ale neznanamená, že by se aplikace pro nikoho nehodila.

Pokud si potrpíte na vzhledu, příjemném používání a nemusíte se učit obrovská kvanta informací, je Quizlet asi tou správnou volbou. Jestliže to s učením „nemyslíte“ nějak moc vážně, nebo toho nemáte nějak moc, je Quizlet lepší než Anki. Používání této aplikace vám rozhodně bude dělat větší radost.

Umím si představit, že pokud si chcete jenom udržet znalost cizího jazyka, občas se naučit pár nových slovíček, bude Quizlet stačit. Nebo chodíte na střední nebo základní školu, nejste pod nějak velkým tlakem, je podle mě Quizlet ideální cestou, jak se začít učit s kartičkami. Hezký vzhled aplikace, příjemné používání převáží nad nedostatkem pokročilých funkcí a možností.

Pro koho je Anki?

Anki je dle mého názoru pro všechny, kteří to s učením myslí „vážně“. Program to není moc hezký, ani uživatelsky přívětivý, avšak pokud chcete něco dostat pevně do paměti, je to suverénně ten nejlepší způsob.

Vhodný je především pro vysokoškoláky, kteří se toho musí spoustu naučit, napadají mě teď třeba studenti medicíny, farmacie, veteriny, ale když se nad tím zamyslím, i takovému slušnému ekonomovi (pedagovi, matematikovi, fyzikovi…) nestačí jenom informacím porozumět, musí je uložit do paměti.

Dále se Anki hodí pro všechny, kteří se učí cizí jazyk a chtějí zajistit, že každá minuta, kterou stráví učením se bude počítat. Obecně je program pro všechny, kterým záleží především na efektivitě, s jakou se učí.

Anki je výkonný program, který nabízí celou řadu možností a rozšíření. Bude zřejmě nějakou dobu trvat, než s programem naučíte opravdu dobře pracovat a naplno využijete všech jeho výhod. Nicméně, když si „přetrpíte“ tuhle fázi učení, mnohonásobně se vám to vyplatí.

Jak s programem Anki skvěle pracovat?

Zde na svém blogu se zabývám především efektivitou učení podle současných vědeckých poznatků, Anki k učení používám přes 4 roky a je to podle mě jeden z nejlepších nástrojů, který vám pomůže s učením. Nicméně, jak jsem zmiňoval, má své nevýhody. Mně samotnému dlouhou dobu trvalo, než jsem se s ním naučil správně pracovat.

Právě proto jsem pro vás vytvořil videokurz Návod na Anki aneb jak se učit efektivně s programem Anki. V 17 videonávodech se naučíte s programem perfektně pracovat, abyste co nejrychleji využili všech výhod, které učení s Anki nabízí.

V první části kurzu se naučíte používat základní funkce, postupně se propracujeme až k těm pokročilejším, na které byste asi sami experimentováním nepřišli (např. filtrování, štítky, doplňky, učení se obrázků a mnohem více…).

Vedle videonávodů obsahuje kurz několik doplňkových materiálů, které vám pomohou nabyté dovednosti aplikovat v praxi. Rovněž mi můžete kdykoliv napsat a já se vám pokusím pomoct vyřešit vaše specifické problémy.

Ve videokurzu se rozhodně nedozvíte jenom to, kam kliknout v rozhraní aplikace Anki. Velkou pozornost v kurzu věnuji zásadám a principům efektivního učení se s kartičkami. Rozhodně nestačí kartičky nějak náhodně naházet do Anki a doufat, že vám nalezou do paměti. Aby bylo učení s kartičkami účinné, měli byste dodržovat určité zásady a postupy. V kurzu se například dozvíte, jak si kartičky třídit, jak tvořit takové kartičky, které budou pro váš mozek snadněji zapamatovatelné nebo jak se přinutit k pravidelnému učení, které je pro úspěch nezbytné.

Mnohem více o videokurzu se dozvíte na jeho prodejní stránce:

Videokurz Návod na Anki aneb jak se učit efektivně s programem Anki

Ke kurzu vám navíc zdarma přidám i e-knihu Jak se soustředit.

Sami za sebe se rozhodněte, jestli vám kurz dává smysl. Program si můžete hned teď stáhnout a něco si v něm zkoušet, možná pocítíte pozitivní výsledky hned bez kurzu, nebo naopak budete cítit, že je tam obrovský potenciál, který jste ještě neodemkli.

Zajímá mě váš názor na obě aplikace, používáte Anki nebo Quizlet? Proč? Jsou ještě nějaké další aplikace, které vám při učení pomáhají? Těším se na vaše komentáře.

Další moje články o Anki

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *