Jak se zbavit závislosti na mobilu! 5 tipů ověřených výzkumem
Video je můj originální obsah, článek je přeložen: http://www.bakadesuyo.com/2017/03/how-to-stop-checking-your-phone/
Za jak dlouho otevře průměrný člověk nově příchozí pracovní e-mail? Co myslíte? 10 minut? 5 minut? 1 minutu?
Co třeba 6 vteřin.
Ve skutečnosti si 70 procent příchozích pracovních e-mailů přečteme do 6 vteřin.
Houstone, máme problém. Technologie nám stále častěji znemožňují užívat si života, místo toho, aby náš život zlepšovala.
A největším zdrojem problémů je přístroj, který si bereme všude s sebou. Říkal jsem si, že je čas zavolat si o radu odborníkovi… Aby nám řekl, jak se zbavit závislosti na mobilu.
Někteří řeknou, že na technologiích nejsou závislí – jen si je užívají. Ale ti stejní lidé nejspíše říkají něco jako „kdybych tak měl víc času na to, co mám rád“. Jak jednou řekl Thoreau – „Cena něčeho se měří tím, kolik času tomu obětujeme.“
Lidé stráví na telefonu v průměru 3 hodiny denně. V době, kdy ještě nebyly smartphony, činilo toto číslo pouhých 18 minut. A co se stane, když se zeptáte mladých dospělých lidí, jestli by raději měli zlomenou kost v těle nebo rozbitý telefon? Tohle říká Adam Alter, autor knihy Neodolatelné, vzestup návykových technologií a byznys se závislostí:
Existuje studie, v níž se autoři ptali zejména mladých lidí: kdybyste si měli zvolit mezi zlomenou kostí a rozbitým telefonem, co byste si vybrali? Čtyřicet šest procent by mělo raději zlomenou kost než rozbitý telefon. Ale ani těch padesát čtyři procent lidí, kteří by dali přednost rozbitému telefonu, se nerozhodli okamžitě. Hodně se nad touhle otázkou trápili.
A když má člověk děti, je celý tenhle problém ještě vážnější. Děti se u obrazovek nenaučí empatii a emoční inteligenci. Adam Alter tvrdí, že děti v současné době tráví o 20 % méně času společným hraním venku s kamarády. Kam se asi ten čas poděl? Uhodli jste, je strávený na telefonu.
Není pochyb o tom, že Steve Jobs svými iPady změnil svět. Ale většina lidí neví, že svým dětem ho nedovolil používat. Jak řekl pro New York Times v roce 2010: „Dovolujeme svým dětem doma používat jen omezené množství technologických vychytávek.“
O nebezpečí sociálních sítí a jejich vlivu na chování si můžete přečíst v článku z odkazu.
Dobře, „čas strašení“ je za námi. Zásadní otázka zní „co se to tady sakra děje a co s tím můžeme dělat?“ Adam má pár skvělých nápadů podložených výzkumem. Pojďme na ně…
Jsme opravdu závislí na mobilních telefonech?
Telefony nejsou drogy. Tak proč se stáváme závislými? Protože závislost není o potěšení. Kdyby byla, byli byste doslova závislí na čokoládě. Zamyslete se: tisíce lidí každý den podstupují operace a přitom se jim podávají velmi silné prášky na bolest. Ale jen velmi málo lidí si na nich vytvoří závislost.
Protože závislost je o zmírňování psychologického utrpení. Jde o používání něčeho, abychom se vyrovnali se životními problémy. Adam říká:
Člověk si na něčem vytvoří závislost pouze tehdy, když není naplněn některý z jeho psychologických motivů: osamělost, to, že vás šikanovali, nebo prostě nejste v životě příliš úspěšní. Vlastně ani moc nesejde na tom, co používáte, abyste závislost uspokojili, jestli je to hraní konkrétní hry, co vás zklidní a rozptýlí, nebo jestli jde o braní drog. Když jde o uspokojování těchto psychologických problémů, jsou si behaviorální a drogové závislosti velmi, velmi podobné.
Žijeme ve věku úzkosti. A telefony mohou naši úzkost zmírnit. Ale také k ní mohou přispět. Někteří badatelé říkají smartphonům „dudlíky pro dospělé“. Jsme rozmrzelí, znudění nebo sklíčení, a tenhle dudlík nás upokojí.
Dobře, takže co s tím uděláme? Adam má pár tipů z psychologie, které můžeme použít, abychom se zvládli zbavit závislosti na telefonu.
5 kroků – Jak se zbavit závislosti na mobilu
V následujících odstavcích vám Adam Alter a autor původního článku Eric Baker předají 5 tipů, které vám pomohou se zbavit závislosti na telefonu.
Pamatujte na jedno: Když nic nezměníte, nic se nezmění. Tipy si vyzkoušejte hned po dočtení článku, jedině tehdy svou závislost zmírníte.
1) Neříkejte „nemůžu”
Když se zavážete, že se změníte, řekněte si „Nedívám se na mobil víckrát než jednou za hodinu“ a ne „Nemůžu se dívat na mobil víckrát než jednou za hodinu“. Adam říká:
„Ne“ vypovídá o tom, co jsme za člověka. Když říkáte, že něco „neděláte, nebudete dělat“, dodáváte sami sobě sílu rozhodnout se, abyste danou věc nedělali. Cesta toho, jak se zbavit závislosti na mobilu, začíná prostým slovíčkařením. Když říkáte „nemůžu“, připadá vám, jako by vám nějaká vnější síla říkala, že byste to neměli dělat. Z principu fungování lidské motivace a rozhodování víme, že si vedeme lépe, když nám připadá, že odhodlání vychází z nás. Nelíbí se nám, když nám někdo říká, co máme a nemáme dělat.
Zní to jednoduše? Jednoduché to ale není. Adam cituje studii o ženách, které se snažily dosáhnout cíle ohledně hubnutí a cvičení. Ty, které si říkaly „Musím pravidelně chodit cvičit“, byly úspěšné jen z 10 % času stráveného cvičením. U těch, které říkaly „Chodím pravidelně cvičit“, byla 80% pravděpodobnost, že úkol splní.
Říkejte se mnou „Nepřestanu číst příspěvky na blogu, dokud je nedočtu do konce. Nejsem ten typ člověka, který přestane číst v půlce.“ Skvělé. Jaký je úplně jednoduchý způsob, jak se přestat neustále koukat do telefonu, který nejspíš nepoužíváte?
Trávíte spoustu času na sociálních sítích? Tak to si přečtěte i článek o tom, jak se zbavit závislosti na sociálních sítích.
2) Prostředí je klíč
Jestli nemusíte mít telefon úplně u sebe, dejte ho někam, kam na něj snadno nedosáhnete. Dobrá volba je druhá strana místnosti. (Afrika je možná ještě lepší, ale nechme to zatím tak.) Adam říká:
Můžete si uzpůsobit prostředí, kde se nacházíte, abyste se cítili co nejpohodlněji. Toho můžete dosáhnout dvěma hlavními způsoby: jeden z nich je zajistit, že nutkání bude daleko od vás. Takže jestli jste něčím „posedlí“, zajistěte, aby se zdroj této posedlosti nenacházel ve vašem prostředí, a tím pádem je méně pravděpodobné, že se tím budete zabývat.
To je daleko efektivnější způsob, jak sami sobě zabránite telefon používat, než ho nechávat blízko u sebe a zároveň se snažit potlačovat touhu ho používat.
A jestli mobil potřebujete mít u sebe, vypněte všechny pokročilejší signalizace a upozornění. Adam říká:
Vypněte ten zvuk, který vám oznamuje příchozí zprávu, takže místo toho, aby vám telefon řekl „Hele, zkontroluj mě, si vy určíte, kdy si ho zkontrolujete. Odebíráte telefonu kontrolu a dáváte ji zpět sobě. Můžete také odebrat aplikace, na kterých nejvíc ujíždíte, a pohřbít je ve složce na čtvrté stránce.
Ale i tak to poděláte. To my všichni. Jakmile se zbavíte otrokáře, který nad vámi drží bič, jak se postarat, abyste neztratili další hodinu života?
Kde se učit– jaké místo je nejvíce vhodné pro učení?
3) Použijte „pravidlo ukončení“
Řekli jste už někdy, že si „jen rychle zkontrolujete mobil“ – a pak byla hodina pryč? (Ne, neobjevili jste cestování časem.)
Díváte se na e-mail, Facebook, Twitter a Instagram… a než to všechno uděláte, je zase načase podívat se na e-mail, Facebook, Twitter a Instagram. Možná tomu říkáte „šťastná chvilka“. Odborníci tomu říkají „hravý kolotoč“. Za tímto účelem jsou navrhovány hrací automaty. Adam prohlašuje:
„Hravý kolotoč“ je myšlenka toho, že když prožíváte nějakou zkušenost se závislostí, jako když třeba hrajete automaty, dostáváte se do hravého klidového stavu, kdy prostě opakujete stejnou činnost pořád dokola. Zkrátka si na to zvyknete. Nepřestanete, dokud vás z tohoto stavu něco nevytrhne.
Takže, něco se stane a vytrhne vás to z vašeho „hravého stavu“. A tehdy si řeknete „To už je fakt hodina?!?!“ Chcete zajistit, abyste měli ono přerušení naplánované dopředu, čímž se nedostanete do začarovaného kruhu a nestrávíte v něm celé tři hodiny. Jedná se o jeden z nejmocnějších způsobů, jak se se zbavit závislosti na telefonu.
To je „pravidlo ukončení“. Znovu připomínám, dejte si to dohromady s „to nedělám“. Adam říká:
Je to pravidlo, které říká, že v tomhle okamžiku bych měl přestat. Přeruší snění a přiměje vás myslet na něco jiného; dostane vás pryč z vlastního vesmíru, ve kterém jste se nacházeli. Nejlepší je použít prohlášení typu „Nedívám se na víc než dva díly seriálu za sebou, takový člověk já nejsem.“
Ve vašem telefonu je e-mail, sms zprávy, Facebook a Instagram. Víte, co v něm ještě je? Časovač. Možná to by mělo být vaše první kliknutí, až budete příště na „hravém kolotoči“. Odemkněte mobil, zapněte si časovač na pár minut a budík vás upozorní, kdy přestat.
„Pravidlo ukončení“ tedy může zabránit nekonečnému kontrolování různých komunikačních prostředků. Ale jak se tohoto zvyku zbavíte nadobro? Nezbavíte se ho…
4) Nezbavujeme se zvyků. Nahrazujeme je.
Prostředí je klíč, že? Když sedíte na gauči, zajistěte, abyste měli mobil v bezpečné vzdálenosti a po ruce měli knihu. Teď neskřípete zuby ve snaze nepodívat se na mobil, ale nahrazujete špatný zvyk dobrým. Když se chcete podívat na mobil, vezmete si místo toho knihu.
Chcete si osvojit chování, které je náhradou za to, které nechcete dělat. Nahrazujete něco špatného, co byste neměli dělat, něčím dobrým, co byste měli dělat.
Já vím, nemáte vždy po ruce knihu. To nevadí. Vždycky, když si zkontroluji Instagram, smažu ho. Musím ho znovu stahovat, abych se na něj mohl zase podívat.
Ale na obrazovce mého mobilu zaujímá přední místo aplikace Kindle. Takže když bezmyšlenkovitě odemknu telefon, stahovat Instagram a dívat se na něj je otrava, zatímco číst si v Kindle je snadné. Hádejte, kdo čte o dost víc knih? Teď se z kontrolování mobilu stává dobrá věc.
Možná do svého života zařadíte pár těchto tipů a budete mít dobrý pocit. Skvělé. Ale sklouznout zpět je velmi snadné. Asi to znáte, taky vás přepadnou chvíle, kdy máte nutkání se k tomu „vrátit“ a sáhnout po mobilu. Pak potřebujete udělat tohle…
Návyky úspěšných studentů – článek z mojí dílny. Dozvíte se, jaké návyky spojují úspěšné studenty.
5) Doktore Jekylle, připravte se na pana Hyda
Určitě jste viděli některou z verzí tohoto filmu: hlavní postava ví, že se po západu slunce promění ve vlkodlaka, takže zablokuje dveře a přiváže se řetězy ve sklepě. Tím pádem, až se promění v monstrum, nebude moct nikomu ublížit. (v tomhle příběhu je každý z vás zároveň hrdina i monstrum)
Tím, že budete dělat inteligentní rozhodnutí a předvídat budoucí problémy, ujistíte se, že vaše budoucí já nebude dělat hlouposti typu neurotické kontrolování telefonu. Adam říká:
Je nesmírně, nesmírně obtížné udělat dnes a teď správnou věc. Vy se vlastně chcete ujistit, že tu osobu, to vaše budoucí já, vedete k dobrým rozhodnutím.
Jdete ke kamarádovi na večeři a víte, že vás bude lákat dívat se na mobil u stolu, což je neslušné. Nechte proto mobil v kapse kabátu s vědomím, že vaše budoucí já bude příliš líné, než aby každých pět minut chodilo ke skříni.
Dobře, Adam nám dal nástroje, které potřebujeme, abychom se zbavili svého nutkání používat zbytečně moc telefon. Shrňme to celé – a zjistíme, proč může být naše závislost na mobilu z dlouhodobého hlediska dobrá věc…
Shrnutí – Jak se zbavit závislosti na mobilu/telefonu
Takto si můžete přestat neustále kontrolovat mobil:
- Neříkejte „nemůžu“: Vždycky se můžete podívat na mobil. Ale rozhodněte se, že to dělat nebudete.
- Prostředí je klíč: Dejte si mobil na druhou stranu místnosti, z lenosti se stane síla.
- Použijte „pravidlo ukončení“: Když necháte doma mobil nabitý jen na 5 %, rozhodně ho nebudete dlouho používat. Když si nastavíte časovač na 10 minut, po zazvonění budíku se dostanete z hravého kolotoče.
- Nezbavujeme se zvyků. Nahrazujeme je: Dobré aplikace do popředí, ty špatné musí být smazány.
- Doktore Jekylle, připravte se na pana Hyda: Dejte telefon kamarádovi, než začnete pít, aby vlkodlak ve vás nemohl pod vlivem psát zprávy bývalým partnerům. Nechte mobil doma, když víte, že ho nebudete nutně potřebovat.
Závislost vypukne, když máme v životě problém, se kterým se těžko vypořádáváme, že? Takže až moc časté kontrolování mobilu může být varovným znamením.
Když žijete naplněný život, když víte, jak zmírnit své obavy – třeba tím, že máte dobré vztahy s lidmi, které milujete – je méně pravděpodobné, že se u vás vytvoří behaviorální závislosti. Adam říká:
Závislost je o utišení psychologického problému a to platí, ať už je závislost jakákoliv. Lidé, kteří mají stabilní síť lidí, kteří je podporují, kteří žijí naplněný život, se zpravidla nepotýkají se závislostí.
Z dlouhodobého hlediska tedy nejde o mobil. Jde o to být blízko těm, které milujete a trávit s nimi čas. Nechte vaše vzájemné pouto utišit obavy, kvůli kterým se uchylujete k telefonu.
Takže jestli tohle čtete na mobilu, napište té osobě zprávu nebo e-mail. Dejte jí najevo, že vám na ní záleží. Najděte si čas, abyste se s ní viděli.
A pak telefon odložte.
Založil jsem si nový blog, na kterém píšu o moudrém používání moderních technologií: web jsem nazval: digitální minimalismus, co to ten digitální minimalismus vlastně je, si můžete přečíst v článku z odkazu.
Článek přeložil: Daniel Müller
http://realenglishestate-cz.webnode.cz/
Nebo autor článku: Jak se učit angličtinu jinak
Originální článek: http://www.bakadesuyo.com/2017/03/how-to-stop-checking-your-phone/
Kolik času na telefonu trávíte vy?
Super a proč je budeš stahovat znovu?
taky jsem si odinstaloval vsechny soc. aplikace a pouzivam je jen v peohlizeci :D, snad to nejak omezi moji zavislost na ty appky az si je znova stahnu
Super, pokračuj dál. Ale pamatuj, že to není o tom, abys telefon úplně odhodil, nýbrž se ho naučil používat tak, aby ti pomáhal a ne tě kontroloval.
Ahoj,
můj denní průměr je 5 hodin.
Udělal jsem všechny kroky smazání nejpoužívanější aplikace, vypnutí oznamení a už mi to trošku pomáhá.
Děkuji
Super Lenko, líbí se mi vaše zapálení a jsem si jistý, že to stáhnete na nějaké 2 hodiny.
Díky, tohle je skvělé nakopnutí. Manžel mi nedávno koupil telefon, a tak jsem začala sledovat čas, který na něm trávím. Ze začátku 9 hodin jsem stáhla na nějakých 6, což pořád není žádná sláva. Jsem na mateřské se dvěmi dětmi a ten, kdo říká, že na mateřské není čas na blbosti, tak kecá. Začínám hned teď a věřím, že se mi čas strávený na telefonu podaří stáhnout na nutné minimum. :)