fbpx

Jak se učit na reparáty/opravné zkoušky

Čekají vás bohužel tento rok reparáty, chcete-li opravné zkoušky? Pokud ano, jste na správném místě, v tomto článku vám pomůžu se na ně skvěle připravit v souladu s technikami efektivního učení a znalostmi z psychologie. Dozvíte se, jak se učit na reparát…

Námět na tento článek mi zaslal ještě před prázdninami jeden můj pravidelný čtenář, kterého určitě reparáty nečekají. Tímto odstavcem bych mu chtěl za nápad poděkovat.

Prázdniny se už překlopily do druhé poloviny, a proto byste pomalu měli začít přemýšlet o opravných zkouškách. Přeci jenom se vyplatí trochu déle učit než opakovat celý ročník. Důležité je, abyste věřili, že to zvládne. I když jste celý rok plavali (například) v matice, reparát se dá zvládnout na čtyřku a projít do dalšího ročníku. Pamatujte na to, že stres je něco, co vás ubíjí a žádným způsobem vám nepomůže.

Pojďme se pustit do praktických tipů, jak se učit na reparáty…

Dobře, stalo se

Jak se učit na reparát, jak se učit na opravné zkoušky

Hlavně nepanikařte a nedělejte si z toho těžkou hlavu!

Už jsem to zmiňoval výše, stres je mnohdy naším největším nepřítelem. Neničte si celé prázdniny myšlenkami, že jste nezvládli určitý předmět. Dovolte si odpočívat a být šťastní. Uvědomuji si, že to není zrovna jednoduché, jelikož vám to každý připomíná – rodiče, kamarádi.

Mějte na mysli, že pokud vás pohltí negativní myšlenky, nijak si nepomůžete, spíše naopak. Osobně jsem reparáty dělat nikdy nemusel, ale s přípravou bych začal až na začátku srpna. Nijak bych to nepřeháněl a červenec bych si nechal na odpočinek a “promyšlení strategie”.

Nic si nevyčítejte, nepomůže vám to. Možná jste líní jako veš, máte úplně odlišné priority než vzdělání, ale ani tak byste si neměli nic vyčítat, je to kontraproduktivní. Jasně, řekněte si:

Jsem blbec, měl jsem se více snažit, a ne se pořád vymlouvat a dělat kraviny, teď už to ale nevezmu zpátky a neměl bych se tím zatěžovat. Přijmu zodpovědnost za svůj život a reparáty udělám.

Alespoň začátek prázdnin si naplno užijte, dovolte si odpočinout a dělat věci, které vás baví a naplní energií. Nemyslete chvíli na školu. Samozřejmě, jak už to bývá u spousty studentů s horšími známkami, neměli byste své problémy řešit nadměrným množstvím alkoholu nebo drog. Pod pojmem užívat si, si opravdu nepředstavuji to, že se budete každý druhý den opíjet, či fetovat…

Příští školní rok, na to jděte chytřeji, tady máte článek se skvělými tipy: Jak se učit na střední škole rychle a efektivně!

Začněte včas

Jedním extrémem jsou studenti, kteří celé prázdniny myslí na své reparáty, druhým extrémem jsou ti, které ani reparát nedonutí se začít učit včas. I když to nerad píšu: Zvolte zlatou střední cestu.

S učením začněte včas, ale ne zas tak včas, abyste neměli nic z prázdnin. Udělejte si přehled v tom, co všechno se musíte naučit a rozdělte učení na menší části. Ideální je, pokud zvládnete všechno během 14 dnů proletět a zbylých 14 dnů si necháte pro opakování a “leštění” naučené látky.

Ve svém kurzu Jak udělat maturitu posílám účastníkům speciální excelovský sešit, do kterého si mohou snadno zaznamenat maturitní otázky, datum, kdy se ji učili, datum opakování a obtížnost.

Něco podobného si můžete vytvořit sami, ať už v excelu nebo na papír. Začněte nadpisem s názvem předmětu. A pod něj si pište názvy všech okruhů, které musíte nastudovat (např. česká literatura 19. století, světová literatura 19. století). Vedle si pište datum učení, ihned po učení si naplánujte opakování. Také pomůže, když si na kraj stránky napíšete obtížnost dané otázky.

Proč? Těsně před reparátem budete vědět, kterým otázkám se nejvíce věnovat. Přirozeně máme tendenci opakovat věci, které už dobře umíme a vyhýbáme se těžkým otázkám, které nás nutí se cítit nepříjemně. Ale pro učení je nezbytné, abyste nejvíce času strávili tím, co vám nejde. Tento systém vám s tím pomůže!

Mé rady neberte doslova, to že píšu, že vám učení zabere 14 dnů, nemusí být pravda. Může to zabrat delší, nebo klidně kratší dobu. Všechno to stojí na vašem úsudku a schopnosti si učivo rozplánovat. V průběhu studia narazíte i na látku, přes kterou se budete “těžko prokousávat”, ale také narazíte na velmi snadná témata.

Vyjasněte si to s kamarádemJak se učit na reparát

Tenhle bod je inspirován mou vlastní zkušeností. Jednou na střední jsem během prázdnin doučoval svého dobrého kamaráda na opravák z účetnictví. Moje “skromná” mysl si nemůže pomoct, ale prostě si myslím, že mu to celkem dost pomohlo postoupit do dalšího ročníku (Tímto zdravím Bendu).

Odhaduji, že lidé chodí nejvíce na reparáty z předmětů jako matematika, fyzika, účetnictví a také jazyky. První 3 jmenované předměty jsou typické pro jednu věc: Důležité je, abyste je pochopili. Nemusíte se nijak zvlášť učit, ale když chápete princip, máte z poloviny vyhráno.

V těchto předmětech navazuje jedna věc na druhou. Jednou se ztratíte a už je velmi složité se dostat zpět do obrazu. V článku rozhodně nehodlám nijak obhajovat studenty, kteří dělají reparáty. Hlavní důvod, proč opraváky dělají není ten, že jsou hloupí, ale protože jsou líní a nejsou schopni se k ničemu donutit. Jejich žebříček hodnot je úplně odlišný od toho, který mají vynikající studenti, navíc jsou “zaseklí v přítomnosti” a nedokáží vnímat, že má jejich současné chování (nebo spíše neaktivita) důsledky v budoucnosti. Ona lenost je důvodem, proč se v učivu ztratí a nedokáží ho pochopit.

Když v nějaké látce kompletně plavete, musíte začít od počátku. Nejdůležitější je vybudovat pevný základ, na kterém se dá dobře stavět. Pravděpodobně se ze začátku budete muset učit i věci, které nejsou předmětem opravné zkoušky. Vím to, protože jsem kamaráda doučoval účetnictví. První lekci jsme opravdu probírali úplné základy, aby byl schopen pochopit i složitější učivo.

Úplně stejně to bude vypadat u vás, pokud se ztrácíte v matice, vyjasněte si úplné základy a pokračujte krůček po krůčku. Nejlepší je, pokud na pomoc povoláte kamaráda, který daný předmět ovládá. Je nezbytné, abyste se při učení trápili. Jedině tehdy látku dobře pochopíte. Nenechte si učivo jen tak vykládat, to vám moc nepomůže. Musíte bojovat a trápit se, látku pochopit, teprve tehdy zapojíte mozek a vytvoříte nová mozková spojení. Svého kamaráda používejte jako jakéhosi pomocníka či kontrolora, který vám pomůže, když je to skutečně potřeba.

Na doučování buďte dobře připraveni, neokrádejte se o čas. Dejte svému kamarádovi/kamarádce, či profesionálními lektorovi přesně vědět, co chcete probírat, ať se může kvalitně připravit. Nikdy neříkejte, že nechápete všechno, nebo nevíte, co nechápete. Analyzujte přesně, co vám nejde a v jakých místech se ztrácíte, nesmírně si tak navzájem usnadníte práci.

Jak si opravit známky na poslední chvíli – článek, který se vám může hodit příští rok

Učení není jako UČENÍ

Dalším důvodem, proč děláte reparáty je ten, že nevíte, jak se správně a rychle učit. Chci, abyste pochopili, že není učení jako učení. Uveďme si jednoduchý příklad pro lepší pochopení.

Řekněme, že se student A a B učí oba 1 hodinu. Ale neznamená to, že se oba naučí stejné množství učiva. Při učení nezáleží až tak na tom, jak dlouho se učíte, ale jakým způsobem studujete. Pokud student A ví, jak se efektivně učit, může se za stejnou dobu, jako student B naučit i 3-4krát tolik.

Na střední jsme měli několik holek (kluci se většinou neučili), které se na testy plné teorie učily i 4 hodiny, aby pak dostaly dvojku s odřenýma ušima, kdežto já se učil hodinu a dostal jsem jedničku. Opravdu nesmírně záleží na tom, jak se učíte a jaké strategie učení zvolíte! Může vám to ušetřit strašnou spoustu času a zajistit vám lepší prospěch s menším úsilím.

Jak se správně učit krok za krokem se dozvíte v mé e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy, ve které odhaluji můj ověřený návod na efektivní učení. Se slevovým kupónem REPARÁT obdržíte 10% slevu.

Ani v článku vás nechci ochudit o cenné tipy, proto se s vámi podělím o jednu velmi účinnou techniku…

Jak se učit na reparát – aktivní učení.

Většina studentů přistupuje k učení pasivně. Do ruky popadnou zvýrazňovač a začnou si číst učivo. Čtou, zvýrazňují a pořád dokola. Tenhle způsob učení není bohužel moc efektivní. Mnohem více a za kratší dobu se toho naučíte, když studujete aktivně a neustále se pokoušíte vybavovat naučené informace.

Příště až si budete číst stránku s učivem udělejte tohle: Přečtěte si jednu stránku, pak ji zakryjte a pokuste se vybavit, co tam bylo napsáno. Snažte se vzpomenout na všechny detaily. Nebude to snadné, budete s tím bojovat, ale to je dobré znamení. Signalizuje to, že váš mozek pracuje a upevňuje naučené informace. V konečném důsledku vám bude k perfektnímu naučení stačit jedno nebo dvě vybavení a látka se vám uloží do paměti.

Na konci si můžete udělat i malý cvičný test. Vymyslete si otázky, na které by se vás mohli zeptat a pokuste se na ně bez dívání zpaměti odpovědět. Cvičné testování a vybavování je vědecky potvrzeno jako jedna z nejúčinnějších metod učení.

Kdykoliv si něco vybavíte, upevníte paměťovou stopu. Své jméno si pamatujete tak dobře, protože jste si ho už milionkrát vybavili. Čím vícekrát si něco vybavíte, tím lépe si to zapamatujete. Jakmile si něco jen tak pasivně čtete, paměťová stopa je slabá a informaci si při zkoušce jen velmi těžko vybavíte.

Jak se k učení přinutit se dozvíte v jednom z mých videí.

Pár tipů na stres

jak se učit na opravné zkoušky, jak se učit na reparáty, jak se učit na reparát

Je naprosto přirozené, že u opraváku vás bude svazovat stres. Pochopte, že stres je mrcha, která při učení nijak nepomáhá. Vlastně se jedná o jakousi bránu do paměti, pokud jste pod tlakem, zavře se a vám může hodně informací vypadnout, prostě si nedokážete vzpomenout, dostanete okno.

Jak jsem v průběhu let zjistil, nejlepším lékem na stres je, když jste skvěle naučení. Pokud si věříte a jste si vědomi toho, že není nic, co by vás mohlo překvapit, nejste pod téměř žádným tlakem. Když jsem šel maturovat, byl jsem nervózní, ale jenom tak zdravě, věděl jsem, že jsem se naučil všechny otázky a není nic, co by mě mohlo nějakým způsobem překvapit.

Každý máme trochu jinou povahu a jsem si jistý, že mnozí z vás budou nervózní i tehdy, pokud budou všechno dokonale umět. V tom případě doporučuji, abyste použili radu, kterou už zde na blogu uvádím po několikáté:

Vypište si své obavy na papír. Tato rada je dokonce vědecky ověřená (Experiment, který to dokazuje účinnost této metody), studenti na chicagské univerzitě si vedli u zkoušky lépe, pokud si ještě před ní vypsali na papír veškeré své obavy. Nejhorší, co můžete udělat, když jste ve stresu, je potlačovat své pocity. Ještě více se to ve vás začne vařit a uvede vás to do ještě větší nepohody.

Ráno, nebo pár minut před opravákem se sami sebe zeptejte: Čeho se vlastně bojím? Z čeho mám strach? Zcela upřímně si vypište své obavy na papír, dostaňte je z hlavy. To vás uvolní a u opraváku budete daleko klidnější. Papír můžete ihned po dopsání vyhodit.

Osobně mi se stresem pomáhá také hudba. Ale hodně záleží na tom, co posloucháte. Vím, že se dneska moc nenosí, aby lidi poslouchali hudbu plnou lásky a pozitivní energie. Mám takový pocit, že většina mladých dnes poslouchá negativní písničky plné nenávisti a oprávnění. Rozhodně si něco takového nepouštějte, když jste ve stresu, ještě více vás to popudí. Raději si pusťte něco pozitivního, co roztančí vaše nohy.

Velmi pomáhá, pokud si stres přiznáte a nesnažíte se ho potlačovat. Řekněte si něco takového:

Ahoj strese, tak takhle to vypadá, když jsem pod tlakem a vlastně to není taková hrůza.

Klasickými radami jsou hluboké nádechy a poslech tlukotu srdce, obě techniky si spojujeme s pocitem klidu. Další rada najdete v článku: Jak se vypořádat se stresem.

V neposlední řadě byste měli pamatovat na to, že naše řeč těla ovlivňuje naši náladu a naopak. Jinými slovy: předstírejte úsměv a navodí vám to dobrou náladu, nebo když jste smutní, budete se krčit. Ve stresových situacích můžete předstírat zhruba minutu americký úsměv a hned se budete cítit lépe. Nebo zvedněte ruce nad hlavu (poznávací značka vítězů a vysokého sebevědomí) a rázem si polepšíte.

Děkuji vám za přečtení článku. Doufám, že se vám líbil a pomůže vám nejenom při reparátech. Veškeré principy se dají použít při běžném učení jak na střední, tak i na vysoké škole. Rady samozřejmě nesmíte brát vždy doslovně, ale drobně je přizpůsobit svým vlastním potřebám.

Těším se na vás u dalšího článku. A pokud už reparáty nechcete opravdu nikdy dělat, naučte se efektivně a rychle učit. Mám na to návod v mé e-knize.

Chci si přečíst e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy!

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

8 Responses to “Jak se učit na reparáty/opravné zkoušky

 • Děkuji za tento článek. Doufám že mi to pomůže, opravnou zkoušku dělám za dva měsíce.

 • pičo neni to spatny

 • Reparat dělám za 15 hodin (z matematiky) mám hotových asi 10%.

  • Tak asi proto děláš reparát, když děláš všechno na poslední chvíli. :) Zabojuj!

   • Já za 12 h od teď, a ještě nic moc neumím (20 maturita card z aj) – jen mluvení na jedno téma (a mluvit moc neumím, a to ani česky natož anglicky). Ale nejhorší na těch maturita card je, že jsou tam fakta, které neznám a neumím je říct v češtině.

    Smůla no :’D

    • Ještě jsem chtěl říct, že článek je skvělý a stejnětak celý web (znám ho už delší dobu).

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.