fbpx

Jak se učit na reparáty/opravné zkoušky

Čekají vás bohužel tento rok reparáty? Pokud ano, jste na správném místě! V tomto článku se dozvíte, jak se učit na reparát nebo opravnou zkoušku v souladu s technikami efektivního učení.

Námět na tento článek mi zaslal ještě před prázdninami jeden můj pravidelný čtenář, kterého určitě reparáty nečekají. Tímto bych mu chtěl za nápad poděkovat.

Prázdniny se už překlopily do druhé poloviny a vy, kterým se letos nevyhnou opravné zkoušky, byste měli pomalu začít s přípravou na ně! Ze všeho nejdůležitější je nastavení mysli – věřte, že to zvládnete. Přestože jste celý rok „plavali“ v nějakém předmětu, věřte, že reparát zvládnete alespoň na čtyřku a projdete do dalšího ročníku. Pamatujte přitom na to, že stres nebo strach jsou faktory, které vás v učení nijak nepodpoří.

Pojďme se pustit do praktických tipů, jak se učit na reparáty…

Dobře, stalo se

Jak se učit na reparát, jak se učit na opravné zkoušky

Hlavně nepanikařte a nedělejte si z toho těžkou hlavu!

Už jsem to zmiňoval výše, stres je mnohdy naším největším nepřítelem. Neničte si celé prázdniny myšlenkami, že jste nezvládli nějaký předmět. Dovolte si odpočívat a být šťastni. Uvědomuji si, že to není zrovna jednoduché, jelikož vám rodina nebo kamarádi mnohdy připomínají, že jste neuspěli.

Mějte na paměti, že pokud vás pohltí negativní myšlenky, nijak si nepomůžete, ba naopak. Osobně jsem reparáty dělat nikdy nemusel, ale s přípravou bych začal až na začátku srpna. Nijak bych to nepřeháněl a červenec bych si vyhradil na odpočinek a „promyšlení si strategie”.

Nic si nevyčítejte, nepomůže vám to. Možná jste líní jako veš nebo vzdělání pro vás není prioritou, ale ani tak byste si neměli nic vyčítat, je to kontraproduktivní. Jasně, řekněte si:

„Jsem blbec, měl jsem se více snažit, a ne se pořád vymlouvat a dělat kraviny. Teď už to ale nevezmu zpátky a neměl bych se tím zatěžovat. Přijmu zodpovědnost za své činy a reparáty udělám.“

Alespoň začátek prázdnin si naplno užijte, dovolte si odpočinout a dělat věci, které vás baví a naplňují. Chvíli na školu nemyslete. Samozřejmě vás tím nenabádám k nezřízenému pití alkoholu či užívání jiných návykových látek, to opravdu ne! Užívejte si letní počasí, jeďte na výlet, sportujte, scházejte se s přáteli, choďte do přírody, věnujte se svým koníčkům a pomalu začněte přemýšlet nad tím, jakým způsobem se budete v srpnu připravovat na opravnou zkoušku.

A příští školní rok, na to jděte chytřeji, tady máte článek se skvělými tipy: Jak se učit na střední škole rychle a efektivně!

Začněte včas

Jedním extrémem jsou studenti, kteří celé prázdniny myslí na své reparáty, druhým extrémem jsou ti, které ani reparát nedonutí se začít učit včas. Zvolte zlatou střední cestu.

S učením začněte včas, ale zase ne tak moc včas, abyste se nepřipravili o celé prázdniny. Udělejte si přehled o tom, co všechno se musíte naučit a rozdělte učení na menší části. Ideální je, pokud zvládnete všechno během 14 dnů nastudovat a zbylých 14 dnů si necháte na opakování a „dopilování“ naučené látky.

Pro lepší organizaci učení vám doporučuji přečíst si článek, ve kterém píšu o takzvaném „pomocníčkovi“. Jedná se o návod, jak si vytvořit „chytrou“ tabulku, ve které budete sledovat vaše pokroky v učení a přehledně tak uvidíte, co už dobře umíte, a na čem je třeba ještě zapracovat.

Proč je učení se s „pomocníčkem“ lepší? Těsně před reparátem budete vědět, kterým otázkám se nejvíce věnovat. Přirozeně máme tendenci opakovat věci, které už dobře umíme a vyhýbáme se těžkým otázkám, které nás nutí se cítit nepříjemně. Ale pro učení je nezbytné, abyste nejvíce času věnovali tomu, co vám nejde. Tento systém vám s tím pomůže!

Mé rady neberte doslova, to že píšu, že vám učení zabere 14 dnů, nemusí být pravda. Může to zabrat delší, nebo klidně kratší dobu. Všechno to stojí na vašem úsudku a schopnosti si učivo rozplánovat. V průběhu studia narazíte i na látku, přes kterou se budete „těžko prokousávat”, ale stejně tak můžete narazit na velmi snadná témata.

Učte se s kamarádem

Jak se učit na reparát

Tenhle bod je inspirován mou vlastní zkušeností. Jednou na střední jsem během prázdnin doučoval svého dobrého kamaráda na opravák z účetnictví. Moje “skromná” mysl si nemůže pomoct, ale prostě si myslím, že mu to celkem dost pomohlo postoupit do dalšího ročníku. Tímto zdravím Bendu.

Odhaduji, že lidé chodí nejvíce na reparáty z předmětů jako matematika, fyzika, účetnictví nebo také z jazyků. První tři jmenované předměty mají jednu věc společnou – důležité je, abyste je pochopili. Nemusíte se nijak zvlášť učit, ale když chápete princip, máte z poloviny vyhráno.

V těchto předmětech navazuje jedna věc na druhou. Takže pokud se jednou ztratíte, je velmi složité se dostat zpět do obrazu. Když v nějaké látce kompletně plavete, musíte začít od začátku. Nejdůležitější je vybudovat pevný základ, na kterém se dá dobře stavět. Pravděpodobně se ze začátku budete muset učit i věci, které nejsou předmětem opravné zkoušky. Jak jsem už zmínil výše, doučoval jsem kamaráda účetnictví – a během první lekce jsme opravdu probírali úplné základy, aby byl schopen pochopit i složitější učivo.

Prakticky

Úplně stejně to bude vypadat u vás, pokud se ztrácíte v matice, vyjasněte si úplné základy a pokračujte krůček po krůčku. Nejlépe uděláte, pokud poprosíte o pomoc kamaráda, který daný předmět ovládá. Je nezbytné, abyste si při učení tak trochu lámali hlavu. Jedině tehdy látku dobře pochopíte. Nenechte si učivo jen tak vykládat, to vám moc nepomůže. Musíte bojovat, trápit se a pochopit látku, teprve tehdy zapojíte mozek a vytvoříte nová mozková spojení. Svého kamaráda používejte jako jakéhosi pomocníka či kontrolora, který vám pomůže, když je to skutečně potřeba.

Na doučování buďte dobře připraveni, neokrádejte se o čas. Dejte svému kamarádovi či profesionálními lektorovi přesně vědět, co chcete probírat, ať se může kvalitně připravit. Nikdy neříkejte, že nechápete všechno nebo nevíte, co nechápete. Analyzujte a formulujte přesně to, co vám nejde a v jakých místech se ztrácíte, nesmírně si tak navzájem usnadníte práci.

Jak si opravit známky na poslední chvíli – článek, který se vám může hodit příští rok.

Není učení jako učení

Možným důvodem, proč děláte reparáty, je to, že nevíte, jak se správně a rychle učit. Chci, abyste pochopili, že není učení jako učení. Uveďme si jednoduchý příklad pro lepší pochopení.

Řekněme, že se studenti A a B shodně učí oba 1 hodinu. Neznamená to ovšem, že se oba naučí stejné množství učiva. Při učení nezáleží až tak na tom, jak dlouho, ale jakým způsobem se učíte. Pokud student A ví, jak se efektivně učit, může se za stejnou dobu naučit i 3-4krát tolik než student B.

Na střední jsme měli několik studentů, kteří se na testy plné teorie učili i 4 hodiny, aby pak dostali dvojku s odřenýma ušima, kdežto já se učil hodinu a dostal jsem jedničku. Opravdu nesmírně záleží na tom, jak se učíte a jaké strategie učení zvolíte! Může vám to ušetřit strašnou spoustu času a zajistit vám lepší prospěch s menším úsilím.

Jak se správně učit krok za krokem, se dozvíte v mé e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy, ve které odhaluji můj ověřený návod na efektivní učení. Se slevovým kódem REPARÁT obdržíte 10 % slevu.

Ani v tomto článku vás nechci ochudit o cenné tipy, proto se s vámi podělím o jednu velmi účinnou techniku…

Jak se učit na reparát – aktivní učení.

Většina studentů přistupuje k učení pasivně. Do ruky popadnou zvýrazňovač a začnou si číst učivo. Čtou, zvýrazňují, pak zase čtou, zvýrazňují a pořád dokola. Tenhle způsob učení není bohužel moc efektivní. Mnohem více a za kratší dobu se toho naučíte, když studujete aktivně a neustále se pokoušíte vybavovat si naučené informace.

Příště až si budete číst stránku s učivem udělejte tohle: přečtěte si jednu stránku, pak ji zakryjte a pokuste se vybavit, co tam bylo napsáno. Snažte se vzpomenout si na všechny detaily. Nebude to snadné, budete s tím bojovat, ale to je dobré znamení. Signalizuje to, že váš mozek pracuje a upevňuje naučené informace. V konečném důsledku vám bude k perfektnímu naučení se dané látky stačit jedno nebo dvě vybavení.

Na konci si můžete udělat i malý cvičný test. Vymyslete si otázky, na které by se vás mohli zeptat během opravné zkoušky a pokuste se na ně bez dívání, zpaměti, odpovědět. Cvičné testování a vybavování si jsou vědecky potvrzené metody učení, které jsou uznávány jako ty nejúčinnější.

Kdykoliv si něco vybavíte, upevníte tak paměťovou stopu. Své jméno si pamatujete velmi dobře, protože jste si ho už milionkrát vybavili. Čím vícekrát si něco vybavíte, tím lépe si to zapamatujete. Jakmile si něco jen tak pasivně čtete, paměťová stopa je slabá a informaci si při zkoušce jen velmi těžko vybavíte.

Jak se k učení přinutit, se dozvíte v jednom z mých videí.

Pár tipů na stres

jak se učit na opravné zkoušky, jak se učit na reparáty, jak se učit na reparát

Je naprosto přirozené, že u reparátu vás bude svazovat stres. Pochopte, že stres je mrcha, která učení nijak nepomáhá. Vlastně se jedná o jakousi bránu do paměti – pokud jste pod tlakem, zavře se a vám může hodně informací vypadnout nebo si prostě nedokážete vzpomenout.

Jak jsem v průběhu let zjistil, nejlepším lékem na stres je perfektní příprava. Pokud si věříte a jste si vědomi toho, že není nic, co by vás mohlo překvapit, nejste pod téměř žádným tlakem. Když jsem šel maturovat, byl jsem nervózní, ale jenom tak zdravě, věděl jsem, že jsem se naučil všechny otázky a není nic, co by mě mohlo nějakým způsobem překvapit.

Neduste to v sobě

Každý máme trochu jinou povahu a jsem si jistý, že mnozí z vás budou nervózní i tehdy, pokud budou všechno dokonale umět. V tom případě doporučuji, abyste použili radu, kterou už zde na blogu uvádím po několikáté:

Vypište si své obavy na papír. Tato rada je dokonce vědecky ověřená. V experimentu si studenti na Chicagské univerzitě vedli u zkoušky lépe, pokud si ještě před ní vypsali na papír veškeré své obavy. To nejhorší, co můžete udělat, když jste ve stresu, je, potlačovat své pocity. Ještě více se to ve vás začne vařit a uvede vás to do větší nepohody.

Ráno, nebo pár minut před opravákem se sami sebe zeptejte: Čeho se vlastně bojím? Z čeho mám strach? Zcela upřímně si vypište své obavy na papír, dostaňte je z hlavy. To vás uvolní a u opraváku budete daleko klidnější. Papír můžete ihned po dopsání vyhodit.

Hudba

Osobně mi se stresem pomáhá také hudba. Ale hodně záleží na tom, co posloucháte. Vím, že se dneska obvykle moc nenosí, aby lidi poslouchali hudbu plnou lásky a pozitivní energie. Mám takový pocit, že většina mladých dnes poslouchá negativní písničky plné nenávisti, drog a problému. Rozhodně si něco takového nepouštějte, když jste ve stresu, ještě více vás to popudí. Raději si pusťte něco pozitivního, co roztančí vaše nohy.

Velmi pomáhá přiznat si stres a nesnažit se ho potlačovat. Řekněte si něco takového:

Ahoj strese, tak takhle to vypadá, když jsem pod tlakem! Vlastně to není až taková hrůza.

Dechové techniky

Klasickými radami, jak ovládnout stres, jsou hluboké nádechy a poslech tlukotu srdce. Obě techniky si spojujeme s pocitem klidu. Další rady najdete v článku Jak se vypořádat se stresem.

V neposlední řadě byste měli pamatovat na to, že naše řeč těla ovlivňuje naši náladu a naopak. Jinými slovy: i uměle vyvolaný úsměv vám může navodit dobrou náladu a naopak – pokud se budete mračit a budete mít pokřivené držení těla, podpoří to negativní náladu. Ve stresových situacích můžete předstírat zhruba minutu americký úsměv a hned se budete cítit lépe. Nebo zvedněte ruce nad hlavu (poznávací značka vítězů a vysokého sebevědomí) a rázem se vám zlepší nálada.

Děkuji vám za přečtení článku. Doufám, že se vám líbil a pomůže vám nejenom při reparátech. Veškeré principy se dají použít i při běžném učení jak na střední, tak i na vysoké škole. Rady samozřejmě nesmíte brát vždy doslovně, ale drobně je přizpůsobit svým vlastním potřebám.

Těším se na vás u dalšího článku. A pokud už reparáty nechcete opravdu nikdy dělat, naučte se efektivně a rychle učit. Návod, jak na to, najdete v mé e-knize.

Chci si přečíst e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

9 Odpovědi na “Jak se učit na reparáty/opravné zkoušky

  • Gratuluju!

  • Takže dneska jsem dělala opravné zkoušky, a dala jsem je.

  • Držím palce.

    Honza

  • Děkuji za tento článek. Doufám že mi to pomůže, opravnou zkoušku dělám za dva měsíce.

  • frajer
    3 roky před

    pičo neni to spatny

  • Ještě jsem chtěl říct, že článek je skvělý a stejnětak celý web (znám ho už delší dobu).

  • Já za 12 h od teď, a ještě nic moc neumím (20 maturita card z aj) – jen mluvení na jedno téma (a mluvit moc neumím, a to ani česky natož anglicky). Ale nejhorší na těch maturita card je, že jsou tam fakta, které neznám a neumím je říct v češtině.

    Smůla no :’D

  • Tak asi proto děláš reparát, když děláš všechno na poslední chvíli. :) Zabojuj!

  • Anonym
    5 roky před

    Reparat dělám za 15 hodin (z matematiky) mám hotových asi 10%.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *