fbpx

Jak si opravit známky na poslední chvíli!

Další školní rok se pomalu chýlí ke konci. Začínáte se dívat do svých žákovských knížek, nebo do bakaláře a zběsile počítáte průměry. Jsem si jistý, že mnoho zjistí, že nemáte zrovna super známky a chtěli byste si je vylepšit. Právě tohle se v tomto článku dozvíte, naučím vás, jak si opravit známky na poslední chvíli.

Ještě předtím, než se pustíme do praktických tipů, musím se s vámi podělit o svou vlastní zkušenost s vylepšováním známek na poslední chvíli. Pokud si to dobře pamatuji, žádnou takovou zkušenost nemám. 😊 Vždycky jsem byl celkem frustrovaný, když jsem viděl, že někteří moji spolužáci celé pololetí nic nedělali a pak poslední týden před uzávěrkou zoufale běhali za učiteli a škemrali o poslední šanci. Většinou jim bylo vyhověno a to jenom proto, že se chovali jako malé děcka. Dostali lepší známku, i když vlastně nic pořádného neudělali.

Nechci, aby byli čtenáři blogu jakserychlnaucit.cz podobní! Zde na blogu se vám snažím vštěpit odlišný mindset. Chci, abyste byli úspěšní, vnitřně motivovaní studenti, kteří se rádi učí nové informace, dovednosti a nežijí jenom pro školu, ale mají i své koníčky a chtějí být v životě úspěšní. Nemám rád špekulanty, kteří se snaží úplně všechno očůrat

Pokud chcete být v životě úspěšní, musíte svému životu nabídnout něco cenného na oplátku. Ať už je to váš čas, vědomosti, dovednosti. Neočekávejte, že něco dokážete, když tomu nedokážete nic obětovat a nic nabídnout jako protihodnotu. K úspěchu nevedou žádné zkratky, ani osvědčené návody.  Jestli tohle pochopíte už na střední nebo na základce, máte z poloviny vyhráno.

Proč to píšu? Podobný princip platí i ve škole. Jakmile chcete dobré známky, měli byste se učit a ne hledat zkratky a nejrůznější „oje*ávky“. Vždy by mělo být vašim cílem to, abyste si známky nemuseli vůbec vylepšovat a když už se k tomu budete muset uchýlit, udělejte to morálně.

Pojďme si říct, jak si opravit známky na konci pololetí.

Nebuďte vlezlí a neškemrejte

jak si opravit známky

Nikdy neškemrejte, občas se prostě musíte smířit s porážkou

Už jsem to naznačil výše. Nebuďte ubozí a nikdy neškemrejte, abyste si mohli vylepšit svou známku. Pokud vás učitelka dvakrát odmítne, neproste ji znovu. Přijměte svou porážku a uvědomte si, že jste tomu v průběhu pololetí moc nedali a známka je zasloužená.

Nikdy nebuďte vlezlí a nesnažte se dohodnout opravu všemi možnými způsoby, hodně tak v očích učitelů klesnete. Vůbec nejhorší je, pokud poprosíte o pomoc své rodiče. Jestli chodíte na střední školu, jste už dospělí lidé a ti si řeší své problémy sami. Upřímně bych nikdy nebyl schopen říct svým rodičům, aby volali do školy a něco řešili, vždycky mi bylo podobné chování proti srsti, ale vím, že u mnoha rodin je to běžný standard. Vyvarujte se tomu! Každý učitel vám řekne, že tohle nemá rád a jsem si jistý, že tohle ještě více sníží vaše šance na opravu, jelikož tímhle nezískáte žádné sympatie navíc.

Jak se stát oblíbeným u učitelů se dozvíte v článku z odkazu.

Buďte strategičtí

Při opravách známek byste měli být strategičtí. Pokud se celé poletí neučíte a je to poznat na vašich známkách, měli byste maximálně využít toho, když už se něco naučíte.

Na mnoho hodinách, u nás na střední, bylo zvykem, že se zkoušelo a jednou za čas se psala nějaká písemka. Být strategický se rozumí, že se opravdu dobře naučíte jedno téma a necháte se dobrovolně vyzkoušet a poté svých nabytých znalostí využijete i u následné písemky. Rázem tak dostanete dvě dobré známky, které ihned vylepší váš průměr.

Můžete to udělat i opačně, nejprve napíšete písemku a na další hodině se necháte vyzkoušet. Základem je, abyste využili faktu, že něco velmi dobře umíte. Podobný přístup nevypadá ani tak vlezle a vlastně se ani nezdá, že si nějak chcete vylepšit známku. V očích své učitelky jste se prostě dobře naučili na písemku a chcete své znalosti využít i při zkoušení.

Učte se soustředěně

Mám zkušenost s tím, že většina studentů, kteří nemají zrovna super známky a musí si je na konci pololetí opravovat, mají velký problém se soustředěním na učení. Při učení jste pořád jako by roztěkaní, nikdy se do toho pořádně neponoříte a učení vám tím pádem trvá věčnost.

Právě to je často důvodem, že máte špatné známky a následkem toho ani nemáte motivaci studovat, protože víte, že byste se stejně nedokázali dlouho soustředit. Jakmile si potřebujete vylepšit známky, musíte zatnout zuby a udržet pozornost. V následujících řádcích se s vámi podělím o pár tipů, které mohou na dobro vyřešit vaše problémy s koncentrací.

Jak na to?

Největším nepřítelem soustředění jsou všelijaké zdroje vyrušení. Hlavně se jedná o mobilní telefon a počítač. Když se chystáte učit, přepněte si mobil do režimu letadlo (nikdo vám nebude moct napsat, ani zavolat). Odložte mobil někam daleko od sebe, ideálně do jiné místnosti, abyste ho neviděli. Pokud nepotřebujte počítač k učení, nemějte ho vůbec zapnutý. Dalším důvodem, proč se špatně soustředíte je nepořádek na pracovním stole. Ukliďte si a nechte si na něm pouze věci, které potřebujete k učení. Zajistěte, abyste u sebe měli dostatek pití a třeba i nějakou mlsku (např. oříšky).

V soustředění vám brání ještě jedna důležitá věc a to je očekávání. Pokud se jen tak pustíte do učení, nevíte, co od toho máte čekat. Mozek se „začne bát“, protože si bude myslet, že učení zabere věčnost. Stanovte si pro učení nějaký realistický cíl, např. naučit se jednu maturitní otázku a potom si dáte přestávku. Hodně lidem, včetně mě, pomáhají časové limity: Řeknu si, teď se budu 30 minut nerušeně učit, pak si budu moct dát pauzu a zahrát si na PC.

I vy sami využívejte podobnou techniku. Dejte mozku vědět, co se budete učit a jak dlouho. Když nevíte, co máte od učení čekat, jenom těžko vydržíte soustředění. Jasně si stanovte, jak dlouho se budete učit, půjde vám to lépe. Navíc, pokud si stanovíte nějakou odměnu na konci (viz hraní na PC), motivujete se, abyste to skutečně zvládli.

Mnohem více o soustředění se dozvíte v mé e-knize Jak se soustředit. Tady v článku jsem rozebral opravdu jenom zlomek technik, které vám pomohou se lépe koncentrovat. V e-knize zjistíte, jak snadnými metodami vytrénovat pozornost. Jak se déle soustředit a jak zvýšit svou motivaci k učení.

Chci se dozvědět více o e-knize Jak se soustředit

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že už víte, jak si opravit známky na konci pololetí. Přeju vám, abyste si už příští pololetí nemuseli opravovat žádné známky a byli na konci školního roku v cajku.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Responses to “Jak si opravit známky na poslední chvíli!

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.