fbpx

Jak si opravit známky na poslední chvíli!

Je tu konec pololetí a vy se koukáte do bakaláře a se smutkem v očích zjišťujete, jaké máte průměry. V článku se dozvíte, jak si opravit známky na poslední chvíli. Netvrdím vám, že to bude snadné, nedám vám ani žádný jednoduchý „hack“, ale věřím, že pokud si rady vezmete k srdci, další pololetí už o lepší známku bojovat nebudete muset.

Ještě předtím, než se pustíme do praktických tipů, musím se s vámi podělit o svou vlastní zkušenost s vylepšováním známek na poslední chvíli. Pokud si to dobře pamatuji, žádnou takovou zkušenost nemám. Vždycky jsem byl celkem frustrovaný, když jsem viděl, že někteří mí spolužáci celé pololetí nic nedělali a poslední týden před uzavíráním známek zoufale běhali za učiteli a škemrali o poslední šanci. Vyučující jim většinou vyšli vstříc, protože se chovali jako malé děcka. Dostali lepší známku, i když vlastně nic pořádného neudělali.

Moje přání

Nechci, abyste vy, čtenáři blogu JakseRychleNaucit.cz, byli podobní! Zde na blogu se vám snažím vštěpit odlišný mindset. Chci, abyste byli úspěšní, vnitřně motivovaní studenti, kteří se rádi učí nové informace, dovednosti, kteří ale nežijí jenom pro školu a mají i své koníčky a chtějí být v životě úspěšní. Nemám rád špekulanty, kteří se snaží úplně všechno „očůrat“.

Pokud chcete být v životě úspěšní, musíte svému životu nabídnout něco cenného na oplátku. Tou oplátkou může být váš čas, vědomosti nebo dovednosti. Neočekávejte, že něco dokážete, když tomu nic obětujete a nic nabídnete nic jako protihodnotu. K úspěchu nevedou žádné zkratky, ani osvědčené návody. Jestli tohle pochopíte už na střední nebo na základce, máte z poloviny vyhráno!

Proč to píšu? Podobný princip platí i ve škole. Pakliže chcete mít dobré známky, měli byste se učit, ne hledat zkratky a nejrůznější okliky, jak se vyhnout procesu učení. Vždy by mělo být vaším cílem nemuset si známky vylepšovat vůbec, a když už se k tomu budete muset uchýlit, dělejte to se ctí.

Konec mého moralizování. Pojďme si říct, jak si opravit známky na konci pololetí.

Nebuďte vlezlí a neškemrejte

jak si opravit známky

Nikdy neškemrejte, občas se prostě musíte smířit s porážkou

Psal jsem o tom už v úvodu – neponižujte se a neškemrejte o lepší známky! Pokud vyučující dvakrát odmítne dát vám šanci vylepšit si známku, neproste ji/ho znovu. Přijměte svou porážku a uvědomte si, že jste tomu učení v průběhu pololetí moc nedali a známka je zasloužená.

V očích vyučujících jen klesnete, pokud se budete mermomocí snažit domluvit se na opravě všemi možnými způsoby. A vůbec nejhorší, co byste mohli udělat by bylo, kdybyste poprosili své rodiče, aby se za vás ve škole přimlouvali, telefonovali učitelům, nedej bože vedení, jen proto, abyste dostali další šanci si známky opravit. Žádný učitel podobné chování nemá rád. Upřímně bych nikdy nebyl schopen poprosit své rodiče, aby zavolali do školy a něco řešili, vždycky mi bylo podobné chování proti srsti, ale vím, že u mnoha rodin je to běžný standard.

Jak se stát oblíbeným u učitelů se dozvíte v článku z odkazu.

Buďte strategičtí

Při opravách známek byste měli být strategičtí. Pokud se celé pololetí neučíte a je to poznat na vašich známkách, měli byste chtít vytěžit maximum z toho, když se už něco naučíte.

U nás na střední, bylo zvykem, že ve většině hodin se zkoušelo a jednou za čas se psala nějaká písemka. Věřím, že na jiných středních to nebude jiné. Strategické by tedy bylo opravdu dobře se naučit jedno téma, ze kterého se necháte dobrovolně vyzkoušet. Nejenže budete třídním hrdinou, protože zachráníte spolužáky, kteří se na zkoušení nepřiravili, budete mít i znalosti na písemku, která tak či onak za pár dní bude následovat. Rázem tak dostanete dvě dobré známky, které ihned vylepší váš průměr.

Můžete to udělat i opačně, nejprve napíšete písemku a na další hodině se necháte vyzkoušet. Základem je, abyste využili faktu, že něco velmi dobře umíte. Podobný přístup nevypadá ani tak vlezle a vlastně se ani nezdá, že si nějak chcete vylepšit známku. V očích své učitelky jste se prostě dobře naučili na písemku a chcete své znalosti využít i při zkoušení.

Učte se soustředěně

Mám zkušenost s tím, že většina studentů, kteří nemají zrovna super známky a musí si je na konci pololetí opravovat, má velký problém se soustředěním v průběhu učení. Při učení jsou pořád jakoby roztěkaní, nikdy se do toho pořádně neponoří a učení jim tím pádem trvá věčnost.

Právě to je často příčinou špatných známek. Následkem toho pak ztrácíte motivaci studovat, protože víte, že byste se stejně nedokázali dlouho soustředit. Možná se to týká i vás. Jestliže si potřebujete vylepšit známky, musíte zatnout zuby a udržet pozornost. V následujících řádcích se s vámi podělím o pár tipů, které mohou nadobro vyřešit vaše problémy s koncentrací.

Jak na to?

Největším nepřítelem soustředění jsou všelijaké zdroje vyrušení. Hlavně se jedná o mobil a počítač. Když se chystáte učit, přepněte si mobil do režimu letadlo (nikdo vám nebude moct napsat, ani zavolat). Odložte mobil někam daleko od sebe, ideálně do jiné místnosti, abyste ho neviděli. Pokud nepotřebujte počítač k učení, nemějte ho vůbec zapnutý. Dalším důvodem, proč se špatně soustředíte, může být nepořádek na pracovním stole. Ukliďte si a nechte si na něm pouze věci, které potřebujete k učení. Zajistěte, abyste u sebe měli dostatek pití a třeba i nějakou mlsku (např. oříšky), abyste nemuseli nikam zbytečně odbíhat.

V soustředění vám brání ještě jedna důležitá věc, a tou je očekávání. Pokud se jen tak pustíte do učení, nevíte, co od toho máte čekat. Mozek se „začne bát“, protože si bude myslet, že vám učení zabere věčnost. Stanovte si pro učení nějaký realistický cíl, např. naučit se jednu maturitní otázku a potom si dát přestávku. Hodně lidem, včetně mě, pomáhají časové limity – řeknu si: „teď se budu 30 minut nerušeně učit, pak si budu moct dát pauzu a zahrát si na PC“.

I vy sami využívejte podobnou techniku. Než se začnete učit, ujasněte si, co a jak dlouho se budete učit. Když nevíte, co máte od učení čekat, jenom těžko vydržíte soustředěni. Navíc, pokud si stanovíte nějakou odměnu na konci (viz hraní na PC), motivujete se ke zdárnému dokončení vašeho cíle.

Kde se dozvíte více?

Mnohem více se o soustředění dozvíte v mé e-knize Jak se soustředit. Tady v článku jsem rozebral opravdu jenom zlomek technik, které vám pomohou se lépe koncentrovat. V e-knize zjistíte, jak snadnými metodami vytrénovat pozornost nebo jak se déle soustředit a jak zvýšit svou motivaci k učení.

Chci se dozvědět více o e-knize Jak se soustředit

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že už víte, jak si opravit známky na konci pololetí. Přeju vám, abyste si už příští pololetí nemuseli opravovat žádné známky a byli na konci školního roku „v cajku“.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Jedna reakce na “Jak si opravit známky na poslední chvíli!

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *