fbpx

29 tipů, jak nadobro porazit prokrastinaci

Tento článek je volně přeložen z originální verze, kterou si můžete přečíst zde: www.lifehack.org/articles/productivity/29-ways-to-beat-procrastination-once-and-for-all

Všichni prokrastinujeme. Někdy to není špatná věc, ale může se to změnit v něco nepěkného a zlého, pokud si nedáváme pozor. Vyzkoušejte si tyhle techniky na poražení prokrastinace, abyste konečně jednou provždy zničili tohoto odvěkého nepřítele.

1. Postavte se a hýbejte se

Jedním z nejlepších způsobu, jak méně prokrastinovat je změnit své prostředí. Raději, než abyste seděli před počítačem nebo u televize, postavte se, protáhněte se, běhejte na místě, udělejte několik kliků, pohybujte se tak dlouho dokud se vaše mysl nedostane do více motivovaného stavu.

2. Nastavte si upozornění

V článku o závislosti na telefonu vám upozornění zakazuji, ale pokud chcete přestat prokrastinovat na důležitých věcech, měli byste využít moc těchto upozornění. Nastavte si na každou hodinu budík na telefonu, který vás upozorní, že byste měli dělat něco, co dává smysl nebo alespoň neplýtvat časem. Také si můžete nastavit upozornění s motivačními citáty.

3. Mějte někoho, kdo vás požene vpřed

Kamarádi, kteří vás ženou vpřed jsou k nezaplacení!

Není nic lepšího než mít někoho na své straně, když se snažíte proměnit své sny v realitu. Pokud začnete prokrastinovat váš kamarád, někdo z rodiny vás dostane „znovu do hry“.

4. Zodpovídejte se někomu

Zodpovídat se můžete někomu ze svého okolí nebo vašemu kamarádovi výše. Skvěle je, když nahlas mluvíte o svém pokroku a zároveň neúspěších. I když to není zrovna můj styl, můžete se zavázat i na sociálních sítích a sdílet svůj postup, psát na svůj blog, vlastně dělat cokoliv co vás více přinutí být zodpovědný za svou práci. Přeci jenom, když veřejně vyhlásíte, že každý týden napíšete jeden článek, ujedete 100 km na kole, nebo zajdete 4krát do posilovny, bude vás to nutit něco dělat.

5. Každý den něco vytvořte

Nezáleží na tom, co je to. Umění, fotografie, video, stránka v deníku, počítačový kód, cokoliv, co vás dostane do kreativního módu a donutí vás pracovat.

6. Vstávejte včas

Nejhezčí na vstávání včas je ticho. Můžete se koncentrovat na velké úkoly hned po probuzení a zvládnout udělat obrovské množství práce, které by během dne zabralo daleko více času.

O mých ranních rituálech si můžete přečíst v samostatném článku.

7. Choďte spát včas

Nemůžete se probouzet včas a pracovat, pokud nechodíte spát včas. Spánek potřebujeme k načerpání energie a být unavený je určitě motivátor pro to, abychom prokrastinovali.

8. Čistota

Někdy vidíme, kolik „bordelu“ je v našich životech a raději, než abychom něco udělali prokrastinujeme. Pokud strávíte každý den 15 minut nebo budete průběžně uklízet pořád, nikdy toho nebude tolik. Vaši mysli se uleví.

9. Odpojte televizi

Sezení před televizí není dobrá věc (nikdy). Porazíte tak prokrastinaci (také ušetříte peníze), když se zbavíte televize.

Proč se nedívat na televizi?

10. Prostě to udělejte (Just do It!)

Už jsme všichni slyšeli tolik výmluv, sami jsme si jich vymysleli stovky. Raději, než abyste přicházeli s novými, seberte sílu a prostě to udělejte.

11. Plánujte v časových blocích

Svoje úkoly si plánujte do časových bloků (11:00-12:00 vyřídím e-maily). Jak se říká, co je psáno je i dáno. Pokud si takto naplánujete svůj den je větší šance, že úkoly skutečně uděláte a nenecháte je „zahnít“.

Přečtěte si článek: Jak plánovat s diářem Doller

12. Následujte seznam úkolů

Je těžké něco udělat, když nevíte, co máte dělat. Mějte seznam úkolů (to-do list), abyste vždy dělali to, co je podstatné a nevěnovali svůj čas věcem, které nejsou zrovna důležité.

13. Mějte systém

Doporučujeme GTD, protože víte, je to prostě nejlepší. (Já si myslím, že vám bude ze začátku stačit systém z článku Time management pozn. autora blogu, v originální verzi to nebylo. 😊)

14. Nekontrolujte e-mail

Jednou z nejhorších věcí, kterou můžete udělat, když začínáte pracovat nebo se učit, je zkontrolovat si e-mail. Dostane vás do stavu „ne akce“. Namísto toho začněte se svými velkými úkoly, e-mail si zkontrolujte až později.

15. Zničte sociální sítě

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest prostě všechno. Kompletně je vypněte, abyste porazili prokrastinaci. Soustřeďte se na úkol, který je před vámi!

Nebezpečí sociálních sítí – článek, který čtou lidé průměrně nejdéle ze všech článků na blogu

16. Měřte si čas

Jedním z nejlepších způsobu, jak začít pracovat. je určit si přesný čas, který prací strávíte. Řekněme, že 25 minut (pomodoro technika). Po skončení tohoto časového limitu si dejte přestávku a dělejte, co chcete. Potom znovu pracujete po stanovený čas.

17. Monitorujte svůj čas

Sorry za tu chybu v popisku obrázku, samozřejmě tam má být Já a ne ja. :D Takhle se dá monitorovat čas strávený na telefonu. Aplikace Moment a rescuetime.

Jedním z nejlepších způsobu ke zjištění toho, jak trávíte svůj čas a k nalezení volného času je monitorování času. Existují desítky aplikací, které vám s tímto pomůžou. Najděte svoje slabé stránky a napravte je.

18. Automatizujte, co můžete

Nesnášíte dělání nějakých podřadných činností, ať už na počítači nebo rukama? Pokuste se je zautomatizovat (Např. nastavte automatické platby, inkaso atd.). Ušetří vám to spoustu času a dovolí vám to se koncentrovat na důležitější, zajímavější věci.

19. Vytvořte si playlist

Udělejte si playlist, který vám pomůže porazit prokrastinaci, měl by obsahovat písničky, které vás dokonale nabudí.

Jaký vliv má hudba na učení se dozvíte zde.

20. Postavte se svému strachu

Často se bojíme, když prokrastinujeme. Pokuste se najít svou fóbii, která vás nutí prokrastinovat a postavte se ji. Potom můžete začít tvořit a pracovat.

21. Uvědomte si, že to nebude nikdy perfektní

Pokud na něčem nejste schopni pracovat, dokud to není perfektní, měli byste opustit tuhle planetu. Nic není dokonalé. Udělejte něco reálného a skvělého, co je „docela dobré“, nikdy nebuďte perfekcionisté. Nic dokonalého nikdy nevytvoříte a jenom vás to drží od toho, abyste trénovali a zlepšovali své dovednosti.

22. Buďte bdělí

Ptejte se, co děláte, abyste porazili prokrastinaci? Nikdy se nedostaňte do bezmyšlenkovitého surfování po internetu, obnovování feedů sociálních sítí, komentování. Buďte bdělí a uvědomujte si, co děláte.

23. Určujte si cíle pro každý den

Na začátku každého dne si určete několik věcí, které chcete udělat. Někteří říkají 3 věci. Záleží na tom, jak velké jsou ty úkoly. Stanovte si limit a pracujte na každém úkolu dokud není hotový.

24. Dejte si pauzu

Nebuďte na sebe příliš přísní, pokud vám zrovna dělá problém porazit prokrastinaci. Pamatujte, jsme lidé a milujeme nic nedělání a dělání si starostí s nedokončenými úkoly. Dovolte si odpočinout a potom tvrdě pracujte.

Vliv přestávek na efektivní učení

25. Držte se nástrojů

Čtete jakserychlenaucit.cz, protože milujete produktivitu a nástroje pro lepší produktivitu. Píšu jakserychlenaucit.cz, protože to miluju taky. Hlavně to nepřekombinujte. Hledání dalších a dalších technik a nástrojů, které vám pomohou porazit prokrastinací je skvělým druhem prokrastinace samo o sobě.

Moje oblíbené aplikace a nástroje, které mi denně pomáhají najdete na TÉTO STRÁNCE.

26. Zabavte se

Zajděte si na film, do divadla, muzea. Přestaňte myslet na práci a produktivitu, i když to zní iracionálně, je to skvělý způsob, jak prokrastinaci porazit a doplnit své zdroje energie.

27. Pracujte méně

Jeden z důvodů, proč prokrastinujeme je ten, že se toho snažíme dosáhnout příliš mnoho. Identifikujte klíčové věci a udělejte je jako první. Nebudete se cítit zavaleni úkoly a odvedete kvalitní práci.

28. Každý den mějte klid

Pořád jsme připojeni k digitálnímu světu. Pořád máme v uších hudbu, nebo nějaké zvuky. Někdy to může být velmi stresující. Dopřejte si každý den alespoň 15 minut ticha, abyste se uklidnili a znovu se dokázali soustředit na výzvy před vámi.

29. Nevzdávejte se

Nemyslete si, že „jste prostě líní“ a že „takhle to prostě je“. Nemusí to tak být a vy to tak nemusíte nechat, můžete porazit prokrastinaci!

Závěrem

Pokud chcete jednou pro vždy porazit prokrastinaci tohle je 29 způsobů jak na to. Vyberte si ty nejlepší pro vaši současnou situaci a vraťte se zpátky k práci. 😊

Tento článek byl volně přeložen z originální verze, kterou najdete zde: www.lifehack.org/articles/productivity/29-ways-to-beat-procrastination-once-and-for-all

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *