fbpx

Proč přestat sledovat TV

Televizi všichni dobře známe, ještě před několika lety to byla naše nejoblíbenější věc, na které jsme trávili nejvíce času. Dneska už je situace jiná, na scénu přišly počítače, notebooky, tablety a s nimi internet, na kterém trávíme denně dlouhé hodiny.

tv

Dle mého názoru je internet lepší pro trávení času, než TV. Televize Vám nedá na výběr, pouští Vám reklamy a v podstatě nic Vás nemůže naučit.

Na druhou stranu na počítači můžete dělat cokoliv. Nikdo Vám neurčuje, kdy máte co dělat, nikdo Vám nezakazuje přeskakovat nebo blokovat reklamy. Máte volnost pohybu. A dokonce se můžete na internetu i něčemu přiučit viz tento blog :). Ovšem, jak říkám, pokud na PC trávíte stejně neproduktivní hodiny jako na TV je to v podstatě stejné. Stává se tak vašim „prokrastinátorem“, který Vás odhání od důležitých činnosti, kterým byste se měli věnovat. Pokud trávíte denně 6 hodin na PC, dbejte na to, aby alespoň 3 hodiny byly něčím produktivní, vzdělávejte se, vědomosti jsou nejcennější komoditou, nikdo Vám je nemůže sebrat.

Nevýhody TV

  • Jednou obrovskou nevýhodou TV, jsou reklamní přestávky, je to neskutečná nuda a trvají strašně dlouho. Průměrné filmy mají zhruba 100 minut, ale když sledujete film v TV musíte ho sledovat přinejmenším 220 minut.
  • Druhou nevýhodou je to, že TV Vám dává přesné časy, kdy musíte sledovat. U některých lidí to zachází tak daleko, že kvůli TV pořadům ani nechodí ven s přáteli.
  • Ztrácíte u ní mnoho času. Průměrný Američan se dívá na TV 6 hodin denně, dle mého názoru to bude i u nás velmi podobné. Neztrácejte čas TV a dělejte něco, co vás skutečně naplňuje.
  • Další důvody mi uveďte do komentářů.

Proč přestat sledovat TV

  1. Budete mít více energie- jasně asi si říkáte, vždyť u televize nespálím ani žádné kalorie a nevydávám žádnou energii. To je sice pravda, ale televize je zabijákem energie, je to celkem klišé, nic neděláte a stejně jste unavení. Obezita je taky velkou příčinou televize. Vyměňte raději 30 minut TV za cvičení
  2. Lepší zábava- buďte více s lidmi, uvidíte bude Vás to bavit více, než sledovat televizní noviny na nejmenované stanici TV Hovna. Stýkejte se více s přáteli, neznamená to, že musíte hned chlastat a hulit, můžete si prostě jen vyjít a pokecat, postěžovat si na život :D. Nebo začněte číst knížky, každý úspěšný čte minimálně 30 minut denně. Uvidíte jak to zlepší vaši slovní zásobu a všeobecný přehled. Nemusíte číst složité romány, stačí si otevřít pár článku na internetu. Tady na webu jich máte hodně třeba: Jak rychleji číst, Jak rychleji číst 2
  3. Více času- důvod, který je nad všemi důvody, více času = více volnosti a více srandy, naložte s přebytečnými 6 hodinami jinak než s televizí, osobně se nejvíce věnuji vzdělání, které mi může jenom prospět.

Jak se soustředit na hodinách

Jak přestat sledovat TV

Už jsem Vás seznámil s důvody proč TV nesledovat a v čem je vlastně tak neužitečná.

Ale jak vlastně přestat sledovat TV?

Dejme si jednoduchý příklad. Jmenujete se Pepa a sledujete TV 4 hodiny denně.

Takže první věc kterou musíte udělat je TV začít pomalu omezovat. Kdyby jste začali okamžitě totálně abstinovat vaše tělo a hlavně mysl by to nezvládla, musíte na to postupně. Takže si vezměte program a vyškrtejte si pořady, které vynecháte. Takže náš Pepa si vyškrtal několik pořadů a zůstalo mu jen 3 hodiny sledování. Takhle to zkusí vydržet celý týden.

Poté následuje druhá fáze. Zkusit TV omezit ještě více a zkrátit si dobu sledování na 2 hodiny, následující 2 týdny si na to zkusí zvyknout. No a takhle pořád dokola. Až se dostanete k nule.

Využívejte čas lépe než na TV, třeba studujte věci, které Vás baví a naplňují: Jak se učit jazyky

Můžu sledovat Filmy pro lepší angličtinu?

Můžete sledovat cokoliv chcete, ale nesmíte tím trávit hodiny a hodiny vašeho drahocenného času. Rozhodně Vám nechci zakazovat filmy, ale prostě si je stáhněte a nahrajte na flashku a pusťte si je na TV. Je to lepší bez reklam, film si navíc můžete stáhnout v originálním znění, zlepšíte svou angličtinu, potažmo byste zlepšili jiný jazyk.

Máte v TV oblíbené dokumentární pořady, klidně si je stahujte a pokud hrají na nekomerčních TV, klidně je tam i sledujte. Jde hlavně o ty reklamy a neproduktivně strávený čas. Pokud je pořad, který Vám připadá užitečný a myslíte, že Vás posouvá dál k vašim cílům klidně ho sledujte, ale bez reklam, to je pouze ztráta času.

Závěrem

TV je vymoženost už trochu za zenitem a je už dá se říct zastaralá, není už takzvaně smart, nedává nám možnost výběru, pouští nám do hlav neužitečné sračky, a k tomu nás zdržuje reklamami. Proto doporučuji, abyste TV omezili a věnovali se věcem mnohem užitečnějším, které Vás posunou blíže Vašim cílům.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

One Response to “Proč přestat sledovat TV

  • Samozřejmě nemohu než s článkem souhlasit. Televize je mor. Ale internet je trochu nebezpečný lék! Televize? To už ani nevím co je, ale v internetu se občas topím … I na Vašem blogu jsem teď strávila téměř půl hodiny! Ale, jak říkáme, alespoň jsem se něco naučila! Díky!
    http://aaawebpages.cz/more_internetu/

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *