fbpx

Poslouchejte na hodinách

Ani Vám nemusím vysvětlovat, o čem bude tento článek, podle názvu je to zcela jasné. Budeme se bavit o důležitosti soustředění se a poslouchání na hodinách. Abych byl upřímný, není to potřeba k úspěchu, ale hodně si tak usnadníte svůj život na škole.

Proč poslouchat na hodinách?

Peter & Jimmy

Takhle se soustředí na hodinách, tohle vede k rychlému učení.

Když se učíte nějakou novou látku, většinou ji učitel vysvětluje, tento učitel tomu určitě rozumí a ví, jak to správně podat, protože je za to placený. Jestliže se budete bavit v lavici s vaším sousedem a hrát na mobilu, látku pravděpodobně zcela nepochopíte a když se to budete doma učit, můžete se zaseknout na mrtvém bodě, kdy si něco nedokážete zapamatovat, kvůli tomu, že to nechápete. Jedním z principů efektivního učení je pochopit daný materiál a umět ho přednést a vysvětlit druhým. Proto byste se na toto měli soustředit i Vy. Pokud se chcete učit efektivně, vždy musíte materiál či látku chápat.

Máte dvě možnosti:

a) poslouchejte na hodinách-  není nic jednoduššího poslouchejte na hodinách a pokud něco nechápete, zeptejte se učitele, rozhodně se toho nemusíte bát, učitelé to i velmi často ocení a zohlední při celkové známce, stoupne Vám u nich i oblíbenost, látku také lépe pochopíte. Vážně napíšu to ještě jednou, když něco nechápete, zeptejte se učitele, ten je za to placený a měl by být schopen Vám to vysvětlit i jiným způsobem, pokud Vám to ovšem nevysvětlí ani na po 10 jste zřejmě debilové :). Samozřejmě Vám nemusí sednout každé téma, ale když to dokážou druzí, tak proč byste to neměli dokázat vy? Tato metoda Vám zrychlí i čas, který musíte strávit učením doma, když věc chápete nepotřebujete se ji až tak šprtat, je to extrémně efektivní metoda učení a pomůže Vám naučit se rychle na písemku.

Jak nikdy nic nezapomenout

Jak se soustředit

Vliv hudby na učení

Další články o učení v rubrice: Jak se učit

b) poproste kamarády aby vám látku vysvětlili-  takhle metoda je už mnohém náročnější, ze začátku Vám může procházet to, že bude prosit vaše kámoše až Vás doučují a vysvětlují látku, ale věřte mi časem jim dojde, že je jen využíváte k osobnímu prospěchu. Pokud máte dobrého kamaráda či kamarádku, která se vždy ochotně nabídne Vám látku vysvětli proč ne. Tahle metoda má také své nevýhody: ten kdo Vám látku vysvětluje by ji měl vždy dokonale chápat, neměl by vám to vysvětlovat čtyřkař, také by měl být celkem dobrý řečník a neměl by být zmatkář. Pokud máte kamaráda či kamarádku šprta, který umí skvěle vysvětlovat a vždy všemu chápe, byla by škoda pokud byste ho občas nevyužili. :)

c) učte se sami- metoda, kterou nebude využívat asi nikdo z Vás, ale možná ji někdy využijete. Vzorová situace ve škole neposloucháte neděláte si poznámky, ale na druhý den už píšete písemku, jak se to tedy nejlépe a nejrychleji naučit, když nemáte poznámky ani knížku? Prostě si dané téma najdete na wikipedii, nebo jiné internetové stránce a snažíte se to našprtat takhle. Často to může být i dobrá metoda, protože na těchto webech je často více informací než máte v sešitě, tzn. si můžete dovolit něco zapomenout, natož všechno z vašeho sešitu si musíte pamatovat. Také materiál lépe pochopíte, protože konkrétně na wikipedii je vážně hodně info, takže si dokážete informace skvěle propojit a zlepšit tak pochopení.

V dnešním článku jsem Vás seznámil s principem poslouchání a soustředění se na hodinách. Tento princip jste už určitě znali a stejně jste ho nedodržovali, ale snad si to od studenta vyložíte jinak než od učitele. Věřte mi, poslouchejte a snažte se chápat učivo, nebudete tak muset trávit hodiny učením. Zkraťte dobu svého učení tímto jednoduchým tipem. Web neopouštějte, přečtěte si i další články, doporučuji Vám tento: 11 osvědčených tipů jak se motivovat k učení!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *