Jak si psát poznámky 2

V minulém díle série článklů jak si psát poznámky jsme se seznámili s dvěma skvělými metodami. Dneska se naučíme několik dalších. Po přečtení článku ze série jak psát poznámky se z Vás stane hotový mág poznámek, ušetřite čas strávený učením a navíc budete mít poznámky přehlednější a psané jazykem mozku (takový jazyk, kterému mozek perfektně rozumí a snadněji se mu v něm učí).

Jak psát poznámky 1– pokud jste si ještě nepřečetli první článek, bezpochyby se k němu vraťte.

Jak si psát poznámky- další 3 způsoby!!

Myšlenkové mapy

První metodou, o které si něco řekneme, jsou myšlenkové mapy. Jsou naprosto rozdílné od předchozích druhů poznámek. Abyste vytvořili myšlenkovou mapu musíte uprostřed papíru napsat nebo namalovat téma, o kterém budete psát poznámky (np. téma hodiny). A dále k myšlenkové mapě domalovávat další větve s méně podstatnými informacemi a na větve zase větve atd..

V praxi to vypadá asi takhle:

myšlenková mapa, jak tvořit myšlenkové mapy, jak si dělat poznámky, jak si psát poznámky, jak mají vypadat poznámky,

Myšlenková mapa

Abych byl upřímný tuto metodu jsem k psaní poznámek ještě nikdy nevyužil. Ovšem slyšel jsem ohlasy lidí, kterým tato metoda sedí. Myšlenkové mapy se dají využít také na mnoho jiných věcí. Nechci je ude ještě zmiňovat, myšlenkové mapy jsou tak rozsáhlé téma, že si zaslouží samostatný článek, možná i celou sérii.

Další výhodou této metody je, že je psaná jazykem mozku, a proto využívá správné metody učení. Takhle přesně myslí náš mozek hlavní informace uprostřed a k váže ní méně významné asociace. Mozek je v podstatě taková pavučina propojených informací.

Zkuste si jí možná se Vám zalíbí. Je to vhodná pro lidi se zaměřením na pravou mozkovou hemisféru.

Mozkové hemisféry– článek o mozku a test jestli jste spíše lidé, kteří využívají pravou či levou hemisféru.

Flow poznámky

Myslím si, že alespoň trošku anglicky umíte, takže určitě víte, co znamená slovíčko flow. Ano je to proud. Druh poznámek flow je taky takový proud. Názorně si ukažme, jak vypadají.

Jak se rychle naučit na písemku

jak se rychle naučit

 

Hodně jiných technik psaní poznámek využívá hierarchie. Ale jak už jsem zmínili v minulém odstavci, to není způsob jak mozek zaznamenává informace. Mozek informace ukládá do různých pavučin a nesouvislých celků, které se ani zdaleka nepodobají hierarchiím, nebo přehledné metodě z prvního dílu či Cornellově metodě.

Flow poznámky zaznamenávají informace v toku. Jsou založeny na tom, že si informace píšete svými vlastními slovy, necháte mozek, aby přemýšlel a informace si interpretoval sám (to zrychlí proces vašeho učení). Při flow způsobu spojujete informace šipkami (mozek je jako pavučina, hodně spojení). Malujete si grafy a různé diagramy, které Vám pomohou zvýšit pochopení, které je při učení nejdůležitější.  Na škodu v tomto způsobu nejsou ani obrázky.

Téměř každé téma na sebe váže nějakou metaforu nebo analogii. I složitá témata můžete zjednodušit názornými příklady a porovnáními. Právě v tom Vám flow poznámky pomohou.

Hlavní myšlenka tohoto způsobu je, že byste si měli psát poznámky vlastními slovy a ne jen a pouze transcriptovat slova učitele. Měli bychom si do poznámek malovat šipky, které propojí informace, jenž se sebou souvisí.

Psaní na okrajích

Možná máte hodné učitelé, kteří Vám materiály připraví. Vašim jediným úkolem je si papíry vytisknout. Což taky většinou uděláte.

Jak si psát poznámky v tomto případě? 

Učitelé nám chtějí usnadnit práci a to i dělají, má to pouze jednu nevýhodu, když si neděláte poznámky, méně si toho zapamatujete. Proto jedna velice jednoduchá rada. Noste si sebou nějaký zvýrazňovač a pokuste se značit si nejdůležitější části textu. Pokud něco nechápete, ptejte se, není to žádná ostuda. Základ je všechno pochopit.

Radu se zvýrazňovačem už možná používáte, kvůli tomu přidám ještě jednu radu. Pište si poznámky na okraje stránky. Učitel Vám většinou zadá papíry a projíždí učivo a něco navíc k tomu říká, vy byste si proto měli dopisovat některé věci na okraj stránky. Má to mnoho výhod hlavně tu, že Vám informace projdou mozkem a snadněji si je zapamatujete, také zvýšíte pochopení a celkový přehled o tématu.

Také byste měli na těchto hodinách dávat pozor a být přítomní nejen svým tělem ale i duší, zkuste vést s učitelem diskuzi o daném tématu, nejsou to žádní bubáci ani strašidla, nekousnou Vás.

Dávejte na hodinách pozor– článek o pozornosti

Děkuji za přečtení článku, doufám, že se líbil, věřím, že už všichni víte jak si psát poznámky. Budu neskutečně vděčný za komentář a zpětnou vazbou.

Fotky: Kitty Ireland

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Jak si psát poznámky 2

  • Děkuji za upozornění, mrknu na to. :)

  • Ahoj, odkaz na článek Jak si psát poznámky odkazuje na druhý díl. První díl není nikde k nalezení. Přímý odkaz na 1. díl směřuje na díl 2.

    A.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *