fbpx

Mozkové hemisféry

Zajímají vás mozkové hemisféry? Chtěli byste se o nich dozvědět více? Chcete navíc vědět, jak tyto informace můžete využít v praxi pro vlastní prospěch?

V nedávném článku jste se mohli dozvědět  jak funguje naše paměť, ale dneska se podíváme problému trošku více do hloubky. Nahlédneme do samotného mozku, zjistíte jak v něm věci zjednodušeně fungují a jak tyto informace využít ve vlastní prospěch. Dozvíte se o hemisférách a o tom, co každá z nich umí. V čem se mozkové hemisféry liší a jak nám tato znalost může pomoct při učení.

Už několikrát jsem zde blogu zdůrazňoval, že při učení je potřeba využívat obě hemisféry. Co to ale vlastně znamená?

Hemispheres1_(PSF)

Mozkové hemisféry můžeme přirovnat k vlašským ořechům. :)

V čem se liší pravá a levá hemisféra?

Každá z nich je dobrá na něco jiného a správně bychom měli využívat obě hemisféry zhruba stejně. Naše dnešní školství podporuje většinou využívání levé hemisféry a pravou bohužel zanedbává.

Máte však štěstí, paměťové techniky a metody efektivního učení zapojují do procesu i pravou část mozku (hemisféru), která Vám pomáhá s rychlejším a zábavnějším zapamatováním si učiva.

Přiznávám, že zatím mlžím a jsem tajemný hrad v Karpatech, pořádně jsem vám nevysvětlil rozdíl mezi oběma hemisférami. Ale teď už konečně odhalím tajemství mozkových hemisfér.

Máme 2 mozkové hemisféry!

Jaké překvapení :) Teď už ovšem vážně, jako první si rozebereme levou hemisféru.

Levá hemisféra

Levá mozková hemisféra se nachází v levé části mozku (překvapivě), a je spojena s pravou rukou. Což znamená, že lidé kteří jsou praváci, mají větší náklonnost používat více levou hemisféru.

A k čemu je tedy dobrá?

Lidé, kteří mají lépe vyvinutou levou polovinu mozku jsou většinou dobří v matice, logice, mají rádi čísla, posloupnosti. Nebývají tak kreativní, mají výborné IQ a možná jsou občas neohrabaní ve vztazích. Mají všechno naškatulkované a nikdy nemají ve věcech nepořádek. Také je charakterizuje poměrně dobrá krátkodobá paměť.

Poznáváte se?

Pravá hemisféra

Pravá je samozřejmě napravo, a je propojená s levou rukou, takže leváci mají náklonnost být spíše pravo hemisférově orientovaní lidé.

A k čemu je tedy dobrá?

Lidé s vyvinutou pravou hemisférou jsou kreativci, mají vysoce vyvinuté EQ (Existuje více druhů inteligence), jsou talentovaní v umění, ať už je to zpěv, malování, nebo tanec. Na druhou stranu mají problém s logikou, jsou neohrabaní s čísly. Bývají trochu bordeláři a zmatkáři. Často je vystihuje chaos.

Takže teď už víte, jaký je rozdíl mezi pravou a levou hemisférou.

  • Ale jak to využít ve svůj prospěch?
  • A jaká hemisféra je u vás ta dominantnější?

Na druhou otázku vám odpovím ihned. Koukněte se na tuhle internetovou stránku, kde je žena, která se točí buď doprava nebo doleva. Pokud se vám točí doleva jste pravo hemisféroví lidé, pokud doprava, máte dominantnější levou hemisféru. Jestliže ženu dokážete otáčet ze strany na stranu jsou vaše hemisféry vyrovnané, což je vlastně ideální případ.

Naším cílem by mělo být, abychom dosáhli rovnováhy mezi hemisférami. Náš mozek totiž pracuje synergicky, to znamená, že pokud používáte pouze jednu hemisféru zapamatujeme si X. Ale pokud hemisféry spojíte nebude si pamatovat 2X, ale více než 2X takže 3X, 4X, 5X….., chápete, jestliže budeme používat obě hemisféry při učení a paměťových technikách, nedosáhneme pouze dvojnásobného zlepšení, ale klidně dvacetinásobného.

Synergie = 1 + 1 je více než 2

Neučte se věci pouze nazpaměť, ale snažte se zapojit obě mozkové hemisféry! Představujte si své učivu, buďte kreativní. O dalších kreativních technikách učení se dozvíte v e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy.

Znalost o mozkových hemisférách Vám pomůže uvědomit si, jak je důležité pro efektivní učení používat obě strany mozku.

Napište mi do komentářů, jaký vám vyšel výsledek v testu výše. Jste spíše kreativní, nebo to umíte s čísly?

V dalším článku se dozvíte jak se soustředit na učení.

Další krok?

Chtěli byste přestat ztrácet čas učením?

Chcete se učit rychleji a s mnohem menším úsilím?

Stáhněte si ebook a přihlaste se do e-mail kurzu ZDARMA, všechny důležité způsoby učení Vám postupem času odkryji. Učení už nebude nikdy problém! A budete při něm využívat obě hemisféry, tak jak to má být. :)

Chci ebook a e-mail kurz ZDARMA! Vyplňte e-mail…

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

9 Odpovědi na “Mozkové hemisféry

  • Marie
    4 roky před

    Ahoj, jsem přeučená levačka a co jsem tak slyšela, tak mozek není u leváka dominantnější v citech a u praváka v matice, ale ty hemisféry jsou u leváka stranově prohozené. Navíc leváků je v populaci mnohem více, než se udává, pravděpodobně polovina praváků a polovina leváků, nebude to asi přesně asi jako je zhruba polovina mužů a zhruba polovina žen. Takže ano, hemisféry jsou správně popsané, ale pro praváka. U leváka jsou na opačné straně :)

  • Musím se jenom pousmát. :)

  • Vladimír
    6 roky před

    Má moc hezký prsa. To byl můj první vjem. Asi občas používám dominantně ty níže uložené pánské hemisféry.

  • Tak to je hodně zajímavé. Musíš zavřít oči, aby se změnil směr, nebo ti změní směr přímo před očima?

  • Hele, mě se buchta otáčí ve směru ale když se začnu hodně soustředit otočím směr, po chvilce nesoustředění upadne zase ve směr hodinových ručiček.

  • Rozhodně nikdy netrénuj nic, co je spojeno s pamětí a soustředěním těsně před učením. Mohlo by to vyčerpat tvé kognitivní zdroje, jenž jsou nezbytné pro rychlé učení. Dobré je si něco zatrénovat, poté se na chvíli uchýlit do přírody (tak přirozeně dočerpáme kognitivní zdroje) a následně se uchýlit k učení.

  • Ahojky, včera jsem našla tuto stránku, čtu tvé články a moc se mi líbí jsou super a hezky napsané :)! . S učením jsem neměla nikdy problém až teď prodlužuji VŠ o rok kvůli jednomu předmětu, dělá mi hrozný problém se jej naučit :(. Jak můžu cvičit propojování hemisfér, a jak často? Třeba před každým učením, nebo stačí jednou za čas?

  • Honza
    8 roky před

    Ahoj, děkuji ti za tvůj dotaz. Odpovím ti na e-mail.

  • Tereza
    8 roky před

    Ahojky, tak jsem to zkusila, chvilku se točila vlevo pak vpravo a párkrát zase vlevo a vpravo. Musela jsem se hodně soustředit, abych ji udržela v jednom směru. Mě by hlavně zajímalo, jestli se v pozdější věku dá trénovat mozek a ne jen udržovat. V celkovém životě jsem asi opravdu 50 na 50, protože umím hodně různých činností a co neumím velice rychle se učím. Chtěla bych nějak integrovat obsah a objevit kapacitu. Předpokládám, že kapacita je závislá na okolnostech při kterých integruji obsah do mozku. Takže teď jsem dost unavená (jsem na mateřské s 2 dětmi) a vypadává mi slovní zásoba, příklad: Podej mi … to jak si dělám do toho ráno kafe, noo přece ty víš co chci….a najednou HRNEK je na světě. Když si trochu odpočinu mám dojem, že když se nenacpu novými informace asi se zblázním. Je to také normální? Chci říct, že stále potřebuji nějaké informace, protože když je nemám a nevadí, že mi to nic neříká, mám pocit naprosté frustrace, jako když víte, že teď přijde orgasmus a najednou je to pryč a nic nepřijde. Proč, jak, kde? Chci to, ale nejde to a já jsem úplně vyřízená a honem hledám dobrou náhradu, abych uspokojila touhu po poznání. Jsem blázen nebo je to normální? Budu velice ráda za každou odpověď, informaci či hromadu otázek, abych se zaměstnala a pochopila proč tomu tak je. Děkuji za váš čas Tereza

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *