fbpx

Vytvořte si studijní plán

Znáte ten pocit, když toho máte strašně moc, jste vystresovaní? V jeden den se musíte učit na češtinu, dějepis, matiku a k tomu ještě píšete z biologie. V den před písemkami, nevíte na co se dříve podívat. Nakonec to skončí tak, že na v den D umíte na každý předmět jen trošku no a následkem toho jsou známky takové, kterými byste se nechtěli raději chlubit. Naučme se, zbavit se problému časového pressu, ukážeme si jak vytvořit studijní plán.

Stává se Vám to často, že nevíte kam dříve skočit a učení vás naprosto zahltilo?

Určitě, stává se to téměř každému. Ale kde je zakopaný pes, v čem děláme chybu?

Neumíme si učení plánovat, všechno necháváme na poslední chvíli, poté už nemáme čas vůbec na nic. Většinou dopadneme tak, že se naučíme všechno jen trošku, ale troška nic neznamená my potřebujeme alespoň 50 %, abychom dostali 4 :) A 4 není bezpochyby známka, kterou byste chtěli.

Dnes si představíme techniku učení: studijní plán. Už nikdy nebudete v časovém nátlaku!

Co je to ten studijní plán?

Jednoduše, je to blog, diář, ve kterém si plánujeme, kdy se budeme učit, a kdy píšeme písemky. Možná už dokonce takový diář používáte, ale zřejmě si do něj zaznamenáváte pouze termíny písemek. K čemu Vám je vědět, kdy píšete test, když nevíte v jakou dobu se na něj budete učit? Pro motivaci je vhodné, pokud do studijního plánu zařadíme i naše studijní cíle.

Proč potřebuji studijní plán?

Důvody jsme si už nastínili v předchozích odstavcích. Často se nám stává, že nestíháme. Tento systém vám tento problém eliminuje :). Naučíte se jak neztrácet čas zbytečným se stresováním :) Plánování Vás navíc udrží motivované a nebudete se učení bát. Jo hodně lidí se učení bojí. A víte proč? Protože si myslí, že se musí naučit strašně velké množství informací a jejich mozek je tak paralyzován a bojí se do učení pustit. Jestliže mu však ukážete, že se není vůbec čeho bát a že učiva zase není tolik, mozek se s tím smíří a pustí se s chutí do učení. Zřejmě to tak nevnímáte, ale vaše podvědomí právě takto pracuje. Plánování učení ovšem mozek destabilizuje.

Hlavně se neučte nudně na blogu najdete mnoho článku o efektivním a rychlém učení, tyhle 3 doporučuji přečíst ihned po přečtení tohoto článku:

Propojovací systém první mnemotechnika

Kde se nejlépe učíme

Jak se efektivně učit- přestávky

Jak vytvořit perfektní studijní plán?

studijní plán, jak se učit, jak plánovat učení

Jak na studijní plán?

Bezpochyby si všímáte, že během některých dnů se vůbec nemusíte učit, na druhou stranu jsou některé dny až moc náročné a vy musíte trávit celé odpoledne studiem. Co je podle Vás lepší: namátkové tlakové učení(například učení se 2x za měsíc 3 hodiny) nebo pravidelné učení 20 minut denně?

Ano správně, odpověď B je ta, kterou jsem chtěl slyšet. :) Najdete si každý den 20 přebytečných minut, během kterých děláte neproduktivní a nezajímavé, nudné činnosti?

Všichni jste odpověděli ANO, pokud ne tak lžete sami sobě. :)

Pravidelné učení má nespočet výhod. 

  • vytváříte si návyk učení- učení už nebude nikdy problém, časem si zvyknete a začne Vás to možná i bavit, pokud začnete používat metody učení, jenž učím zde na webu.
  • je lepší se učit jen 20 minut než 3 hodiny- baví Vás to učení, když se nutně musíte připravovat na 4 písemky a trávíte 3 hodiny učením? Určitě ne, zkraťte čas učení, ale zvyšte pravidelnost!
  • budete více v obraze- učíte se z hodiny na hodinu, tímto zapůsobíte na své učitele a učení na samotný test(písemku), tak bude mnohem jednodušší.
  • Napište do komentářů další výhodu pravidelného učení…

Studijní plán krok 1

Kupte si diář. Není nic jednoduššího :) Zaplatíte za něj méně než 100 Kč. Peníze nepovažujte za utracené, spíše za perfektně investované. Můžete si být jistí, že se Vám tato investice mnohonásobně vrátí.

Pokud vás zajímá můj celý systém pro plánování a produktivitu, zapojte se do mého online kurzu na téma plánování a produktivity.

Krok 2- Z čeho se píše

Krok, který je zřejmý všem, tady se zatím lámat chleba nebude. Vždy si do školy noste Váš diář a poznamenávejte si písemky do svých plánů. NapříkladPíšete z matiky 1.6, do kolonky dne 1.6 si napíšu MAT- pis a téma, z kterého se píše. Není to nic složitého. Tento krok by měl vaše studijní výsledky zlepšit, ale 3 krok je doslova vystřelí do vesmíru.

Krok 3- plánujte si, kdy se budete učit.

Tohle je bod na který jste všichni čekali. Tady získáte nejvíce výhod oproti vašim kamarádům studentům. Zde začínáte to pravé efektivní učení, o kterém tady stále žvatlám. :)

Je to jednoduché. Máte v diáři písemku z matiky na 1.6- rozhodně se ji neučte 31.5, učení si naplánujte už týden do předu třeba na 26.5- napište si tam základní učení matiky, pochopení základních principů atd… 27.5 si naplánujte revizi neboli opakování. Už v tento moment Vám to možná bude stačit. No a ještě finálně si napište do diáře(studijní plán) že si látku zopakujete 31.5. Vždy si do závorek pište kolik minut budete chtít učením strávit. Je to lepší Váš mozek se nebude bát viz předchozí odstavce.

Velmi efektivní je také metoda, při které si do diáře píšete i konkrétní hodinu, ve které se budete učit. Máme totiž někdy tendenci věci stále odkládat. Říkáte si, mám ještě dost času to stihnu později zatím si jdu zahrát na kompu. Poté však zjistíte, že jste to moc neodhadli a na učení Vám nezbyl žádný čas. Proto si vždy pište i čas, kdy se budete učit. Tím se donutíte, vyhradit si danou časovou jednotku k učení. Tato metoda Vás udrží vždy na správné cestě!

Jak tedy vypadá plán učení?

Np. Matematika- základní pochopení konceptu tématu x, vypočtení 2 příkladu (Celkový čas strávený učením 20 minut). Čas učení 15:20-15:40 poté si můžu za odměnu zahrát Lolko :)

Všimli jste si odměny? 

Zapojujte jí. Zakažte si nebo omezte vaši oblíbenou činnost, ale dávejte si jí jako odměnu za učení. Slouží to jako skvělý motivátor. Samozřejmě se, kde je odměna je i trest. Pokud se nebudete učit, žádná oblíbená hra nebo čokoláda :)

Máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se zeptat v komentech.

Krok 4- dávejte si cíle a váš studijní plán Vás nikdy nesklame

Kde dojdete pokud nemáte cíl cesty? Většinou to bývá tak, že ani nevyjdete. Stejné je to i učení. Musíte mít nějaké cíle, které se snažíte vyplnit. Nedávejte si ovšem cíle známkové, ale vědomostní. Chtějte raději získat užitečné vědomosti a moudrost, než-li skvělé známky. Zkuste upustit od známek. Někdy se na ně až moc soustředíme a nenese to zrovna moc užitku. Více o této problematice v článku: Efektivní učení v kostce

Takové cíle mohou být celkem složité a ne zrovna jednoduše formulovatelné. Proto si je nemusíte psát do vašeho studijního plánu. Stačí, když si je udržíte v hlavě. Také je skvělé obětovat jeden papír a napsat si na něj proč se učíte, pro koho se učíte, čeho tím chcete dosáhnout? Postačující je, když si tento papír o učení vypíšete jednou ročně, skvěle si tím hodně věcí uvědomíte.

Věřím, že jste se toho dnes hodně naučili. Hlavně doufám v to, že už nikdy nebudete v časovém nátlaku a nebudete trávit hodiny učením, ale raději začnete používat studijní plán a budete zvládat všechny písemky s noblesou a předstihem.

S jakýmkoliv dotazem se na mě můžete obrátit v komentářích, nebo mě kontaktujte přes stránku Kontaktujte mě!

Foto: abductit

Dejte Like na naši stránku!

[spu-facebook-page href=“https://www.facebook.com/Jak-se-rychle-nau%C4%8Dit-1613440475603080/“ name=“jakserychlenaucit.cz“ show_faces=“true“ hide_cover=“false“ width=“500″]

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Vytvořte si studijní plán

  • Ahoj, díky za tuhle radu. Už mi to někdo kdysi psal a opravdu jsem to raději přestal používat. Schválně se podívej na jeden z novějších článku. :) No nic, naplánuji si opravu právě tohohle článku, až to není špatné. :)

  • Ondra
    6 roky před

    Doporučil bych používat vztažná zájmena který, která, které než jenž, jež. Děláte v tom chyby a všude dáváte jenž, což nepůsobí moc vzdělaně.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *