GUEST POST: Jak (se) učit angličtinu jinak

jak se učit anglicky jinak, jak se učit angličtinu jinak

Jak se učit angličtinu jinak

ok, why should I actually read this article?  

you already started. so.

ah, dammit. but anyway, is it any good?

well, I hope so. you can find tips on how to learn and − if you’re a teacher − to teach differently than it’s generally done in our schools. 

sounds pretty good. let’s get more practical now, shall we?

let’s.

Jinými slovy, najdete zde tipy jak pro studenty, tak učitele, které, jak doufám, alespoň některé osloví (i když v druhém případě si dovolím lehce pochybovat). Pokusím se článek alespoň zhruba rozdělit na část pro studenty a učitele, ale řekněme si upřímně, nejsem si jist, zda se mi to podaří dodržet.

Jak se učit angličtinu jinak?

Zajímavá vás učení jazyků, přečtěte si i tyto články:

Uvedené články si můžete přečíst hned po dočtení aktuálního.

Studenti

Asi pro nikoho nebude novinkou, když řeknu, že inteligentní studenti (kterých není málo) současným stylem výuky trpí. Chce se po nich vyplňovat stupidní cvičení na jednu gramatiku a vést se spolužáky debaty málem o nesmrtelnosti chrousta. Řada z nich si po jisté době řekne, že škola jako instituce selhala, a rozhodnou se učit se sami.

Zde je pár tipů na zdroje, které je dobré využívat:

  • seriály − pokud máte seriál, u kterého se při sledování v češtině lámete smíchy, proč nezkusit to samé v angličtině? Pokud jste spíše začátečníci, doporučuji zkusit nejdříve verze s titulky (z hlediska jazykového doporučuji např. IT Crowd – Ajťáci či Friends − Přátelé)
  • knihy − pokud rádi čtete, můžete zkusit i knihy (nenápadně doporučím zatím dvě vydané knihy série Book of Stories: http://www.beesknees.cz/books.html). Co se často diskutované zrcadlové četby (jedna stránka česky, vedle anglicky) týče, tu většinou nedoporučuji − anglické překlady bývají často zmršené (i když, nedávno se mi dostala do rukou sbírka povídek Charlese Bukowského nazvaná The White Pussy, vydaná nakladatelstvím Argo, která mě překladatelsky mile překvapila)
  • testy na internetu − plno jich je k ničemu, dovolím si nicméně doporučit web The Crucible: http://eeyore.uh.cz/crucible/index.php
  • podcasty − přiznám se, že nemám zkušenost s podcasty typu BBC, CNN apod. (a ani po ní nijak zvlášť netoužím), hodně jsem se naučil z podcastů z hodin Bee’s Knees English kurzu (viz níže v učitelské sekci): http://beesknees.podomatic.com/
  • najít si spolužáka, který je na angličtinu namakaný, a nechat se učit od něj − pokud překonáte vlastní hrdost, a narazíte na opravdu dobrého člověka, pak máte takřka vyhráno (z pozice onoho spolužáka-učitele mám toto osobně vyzkoušeno)
  • rodilí mluvčí − pokud máte známost v podobě rodilého mluvčího, využívat, využívat, a ještě jednou, využívat (taky vyzkoušeno)
  • fórum, kde se řeší problémy ohledně angličtiny − zde ale zpozorněte − je dobré, pokud si sami vyhodnotíte, zda dané fórum má smysl – je plno těch, která ho nemají, a řeší se na nich nepodstatné věci (jedno z těch, které podle mě smysl celkem má, je to na stránkách Help For English: http://www.helpforenglish.cz/forum/, pro vkládání dotazů je sice nutná registrace, ale není to žádný podfuk, jak v podobných případech bývá).

Učitelé

Ti, kdo mě znají, vědí, že se současným stavem výuky angličtiny v této zemi příliš spokojen nejsem (a ti, kdo mě neznají, to ostatně nejspíš pochopili z předchozích odstavců). Dovolte mi zde tedy nastínit, proč tomu tak je, a pokusit se popsat, jak probíhají mé vlastní hodiny angličtiny.

Úroveň výuky angličtiny v této zemi je velkou měrou závislá na typu použitých materiálů, tedy učebnic. Takových těch barevných, se spoustou obrázků a nesmyslů, znáte to, prošli jsme si tím ve škole všichni. Otázka zní: Jsou tyto učebnice takové, jaké tvrdí, že jsou? Má vůbec cenu je používat?

Na obě otázky musím bohužel odpovědět záporně. Opravdu vám připadá, že učebnice vás naučí takovou angličtinu, která se v dnešní době skutečně používá? Tu, kterou mnoho lidí zná např. z výše zmíněných seriálů? Pokud si dotyčné učebnice (a je vlastně jedno, kterou edici nebo vydání) projdete, zjistíte, že tomu tak opravdu není.

A co tedy v hodinách používám? Původní texty (tj. texty psané rodilými mluvčími), upravené tak, aby vaší angličtině dodaly dimenzi, o které jste doteď nevěděli, že vůbec existuje. Upravené texty z drtivé většiny pocházejí od lektora kurzu Bee’s Knees English v Uherském Hradišti, pana Mgr. Milana Šáchy, a pár jsem jich také sepsal sám (těch doufám bude přibývat).

Pro bližší pochopení toho, jak se s texty pracuje, viz projekt Marley Bone Coach: http://mbc.uh.cz/.

Článek našemu blogu věnoval mladý perspektivní lektor angličtiny Daniel Müller, více se o něm můžete dozvědět na jeho stránkách Real English Estate language course. Doufám, že se Vám jeho článek líbil a v mnoha věcech Vám pomohl. Pro větší pochopení jeho stylu výuky navštivte jeho stránky a naučte se tu pravou, reálně používanou angličtinu.

Tip: nezapomeňte na jeho stránkách kliknout na Menu, objevíte tam mnoho zajímavých článků, které Vám už prakticky přiblíží některé oblasti angličtiny.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

4 Odpovědi na “GUEST POST: Jak (se) učit angličtinu jinak

  • Honza
    8 roky před

    To máš pravdu, nedávno jsem se bavil s Italem a jeho angličtina byla vskutku špatná. Hlavně přízvuk mají takový vtipný. :) Ale domluvit se domluví rukama, nohama.

  • Ale na druhou na tom nejsme až tak špatně ve srovnání třeba s jižními státy :). Mluvím s vlastní zkušenosti, vysvětlovat něco třeba takovým Italům je docela zajímavé…

  • Honza
    9 roky před

    Bohužel, musíme se to snažit změnit. Je ostuda jak si na tom jazykově stojíme třeba se severskými státy.

  • Na Slovensku je to rovnaké. Spôsob ako nás učia v školách je nudný a zastaral. Lenže aj keby sa zmenil systém tak treba ešte vyriešiť aj to, že ľudia sú už naučený zlým návykom pri ich samovzdelávaní. Každý človek sa vie naučiť ale nie každý vie ako sa má učiť.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *