fbpx

Principy učení se odborných předmětů! (Matematika, programování, účetnictví)

Myslíte si, že nemáte talent na matematiku, programování, účetnictví a další odborné předměty? S tímto přesvědčením žije a často i umírá většina lidí. Musím však konstatovat, neexistuje nic jako talent. Každý se může naučit úplně všechno, pokud znáte správné způsoby.

Odborné předměty se vyplatí umět. Absolventi odborných technických předmětů se dokáží nejrychleji a nejlépe uplatnit v praxi. Proto není na škodu znát metody učení se technických předmětů, které Vám mohou zaručit budoucí úspěch.

Princip: jak se učit odborné předměty není nijak složitý. Nebudu Vám mazat med kolem pusy, budete muset cvičit a učit se. Představíme si několik cvičení a návyků, které se vyplatí provádět.

1.     Trénink krátkodobé paměti

Krátkodobá paměť dostává při odborných předmětech hodně zabrat. To je důvod, proč se ji vyplatí trénovat.

Například během počítání příkladu v matematice musíte v hlavě uchovávat najednou několik informací v hlavě. Čím lepší krátkodobá paměť, tím více informací v mozku udržíte a tím lépe vyřešíte nějaký příklad.

Doporučuji používat aplikaci Dual N-Back, jež je perfektní pro trénink krátkodobé paměti. Tvůrci aplikace dokonce proklamují, že Vám zvýší inteligenci. Každý den můžete několik minut věnovat tréninku, místo nekonečného refreshování feedu na Facebooku a Instagramu.

Občas se při čtení článku snažte číst a zároveň počítat, kolik je na stránce písmen u. Nebo si otevřete zdrojový kód a počítejte, kolikrát se objevil nějaký konkrétní kód.

Tato cvičení byste měli provádět vždy před učením. Zapněte si apku, počítejte písmena, dejte si krátkou pauzu a pak se pusťte do studia. Půjde Vám to mnohem lépe, budete nezastavitelní.

2.     Neučte se moc dlouho

Dívá se Vám na to příjemně?

Mnoho studentů dělá tu chybu, že se učí příliš dlouho bez jakékoliv přestávky, pokud se takto učíte, nedovolujete mozku látku dobře pochopit a vytvořit tak nová neuronová propojení.

Pravidlo zní jasně: Učte se pomocí pomodoro techniky: 25 minut intenzivně studujte, poté si dejte 5 nebo i klidně 10 minutovou pauza a znovu se pusťte do učení.

Mozek si potřebuje vydechnout. Během pauzy si utřídí informace. Jestliže se učíte bez přestávek, přetěžujete svou krátkodobou paměť (musí v sobě držet mnoho informací najednou a nemůže je přesunout do dlouhodobé paměti). Když si dopřejete pauzu, mozek doplní energii a uloží informace do paměti.

Během přestávek doporučuji chodit na procházky do přírody. Mnoho výzkumů prokázalo, že příroda doplňuje kognitivní zdroje. Tj. zdroje, které jsou potřebné pro kvalitní učení a pochopení. Čím déle se učíte, tím méně kognitivních zdrojů máte. Proto se vyplatí zajít si na procházku a dočerpat energii.

Přestávky jsou nezbytné i pro lepší pochopení. Popisuje to ve své knize Barbara Oakley. Existují 2 módy myšlení. Soustředěný a roztroušený. Oba potřebujeme, abychom látku plně ovládli. Při běžném učení se nacházíte pouze v soustředěném módu. Až během přestávky, procházky se dostáváte do roztroušeného módu, který Vám pomůže získat nadhled nad celou látku. Teprve tehdy uvidíte velký obrázek, který Vám pomůže látku celkově pochopit.

Možná se Vám to už někdy stalo. Byli jste zaseklí, vůbec jste něco nechápali, nevěděli jste jak pokračovat. Dali jste si pauzu, dělali jste něco nesouvisejícího a najednou Vám vyskočilo řešení v hlavě. Může za to roztroušený mód, který je nezbytnou součástí učení se odborných předmětů.

Zvláště v odborných předmětech je nezbytné látku pochopit!

Nezapomínejte ani na kvalitní spánek. Nikdy se neučte na úkor spánku. Kdybyste nespali, mozek nepřenese látku z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Kvůli jedné probděné noci by přišlo vaše celodenní učení vniveč.

3.     Cvičte

Bylo provedeno několik výzkumů na téma cvičení a mozek. Všechny prokázaly, že mozek je výkonnější pokud cvičíte a hýbete se. Všichni mají představu, že nejlepší studenti tráví maximum času učením. Není to pravda, nejlepší studenti jsou chytří, ví, že k akademickému úspěchu nestačí pouhé učení, ale musí dobře spát, neučit se příliš dlouho a cvičit.

Cvičení zvyšuje vaše IQ, tvoří nové mozkové buňky, snižuje stres a připravuje Váš mozek na lepší výkon. Výzkumy dokonce prokázaly, že kardio cvičení je pro mozek lepší než cvičení v posilovně. Každý den si najděte chvilku na sport. Znovu, nejlepší je pokud si zacvičíte nějaký čas před učením. Napumpuje Vás to energii.

Dodržujte 20 sekundové pravidlo. Co to je? Mozek se nerad pouští do věcí, na které se musí dlouho připravovat, aby se do nich mohl pustit.  Např. Je nepravděpodobné, že vyrazíte do posilovny, pokud je několik kilometrů od vašeho bytu, musíte jet nepohodlným autobusem a ještě nemáte vyprané oblečení, které běžně nosíte.

Ideální je, abyste si připravili vhodné prostředí, ve kterém pro Vás bude jednoduché pustit se do cvičení. V ideálním případě do 20 sekund.

Například:

Mějte v pokoji činky neustále na očích. Aby pro Vás bylo přirozené je vzít do ruky a začít cvičit. Pokud máte činky ukryté ve skříni, do cvičení se nepustíte.

Dejte si cvičební aplikaci 7minuteworkout na hlavní stránku. Pokaždé, když odemknete mobil, uvidíte cvičební aplikaci, bude pro Vás jednoduché kliknout a pustit se do toho.

Ještě předtím, než půjdete do školy, připravte si věci do posilovny, nalijte si vodu, hoďte si do tašky protein, ručník. Když se vrátíte domů, uvidíte, že je všechno připravené a můžete rovnou vyrazit do posilovny. Pokud byste si to nepřipravili předem, vašemu mozku by se do posilovny tak nechtělo. Musel by znovu zapojit silnou vůli, aby se donutil připravit věci. Když to uděláte ráno, nebudete muset po příchodu ze školy spotřebovat takové množství silné vůle, abyste vyrazili cvičit. Všechno už bude připravené.

Hlavní myšlenkou je, abyste si uzpůsobili prostředí pro cvičení (nebo jakoukoliv činnost, kterou chcete pravidelně dělat). Musí být jednoduché se do toho pustit. Prostředí má obrovský vliv na naše chování.

4.     Řešte příklady, zkoušejte si to v praxi

Matematika, programování, technické předměty nejsou „sporty pro diváky“. Musíte je aktivně provozovat, abyste v nich mohli být dobří. Tady teoretičtí znalci neuspějí.

Nemyslete si, že někdy naprogramujete skvělý web, pokud si to nevyzkoušíte. Nemyslete si, že vyřešíte těžký příklad, pokud se učíte tak, že jen pročítáte příklady. Jestliže chcete být v těchto předmětech úspěšní, musíte příklady řešit, Musíte si to zkoušet v praxi.

Matematiku se nikdy nenaučíte pouhým civěním do učebnic. Musíte si prostě vypočítat příklad, intenzivně se na něj soustředit. Zkoušet různé postupy, bojovat s tím. Teprve pak získáte přehled.

Pokud programujete, začněte od prvního dne učení psát kód. Teorie nestačí. Praxe podporuje učení. Podívejte se na pyramidu učení, která tento princip podporuje.

Jestliže studujete technickou univerzitu, např. strojírenství, elektrotechniku. Hledejte způsoby jak věci využijete v praxi. Pouhé přemýšlení a rozjímání Vám nepomůže látku hlouběji pochopit. Nikdy se nevzdělávejte pouze pasivně, úspěch Vám to v technických oborech nepřinese. Vždy aktivně řešte příklady.

Váš mozek je občas prevít a bude Vás přemlouvat, abyste se učili pasivně (pouze čtením), odolejte mu. Řešte příklady, uveďte své vědomosti do praxe atd. Jedině tak látku hluboce pochopíte. Pasivní přijímání vědomostí Vám poskytuje bludný pocit, že to chápete a umíte, ale až v den testu zjistíte, že jste v „zadnici“.

Shrnutí- Jak se učit odborné předměty

  • Trénujte krátkodobou paměť- je nezbytná pro učení se technických předmětů. Trénujte před učením.
  • Neučte se příliš dlouho- aplikujte pomodoro techniku, mozek potřebuje přestávky, aby si látku utřídil v mozku. Doplníte kognitivní zdroje
  • Cvičte- cvičení zvyšuje inteligenci, zvyšuje výkonnost vašeho mozku. Před učením cvičte, uzpůsobte své prostředí tak, aby pro Vás bylo jednouché pustit se do cvičení.
  • Řešte příklady, praxe- jenom dívání nestačí, počítejte, řešte příklady, uvádějte principy do praxe

Doufám, že Vám článek pomohl.

Nabízím Vám ještě něco víc zcela zdarma. Vytvořil jsem pro Vás několikadílný kurz efektivního učení zcela zdarma. Naučím Vás jak strávit učením méně času bez toho, aby utrpěl Váš prospěch. Kurz je pro všechny, kteří se chtějí učit rychleji a efektivněji. Zadejte svůj e-mail, ihned Vám zašlu první lekci.

 

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Principy učení se odborných předmětů! (Matematika, programování, účetnictví)

  • Jedná se pouze o ilustrační fotku, nic co by ti mělo poskytnout hlubší porozumění obsahu článku. :) Ano, jsou to integrály. :)

  • Tomáš
    5 roky před

    Ahoj,

    prosím Tě co je přesně na tom obrázku? Luštím to už poměrně dlouho a zatím jsem rozluštil, že tam jsou integrály, Taylorovi polynomy, parciální derivace (souřadnice jsou nějaké zvláštní, nejvíce mi sedí k polárním, ale neodpovídají nejčastější konvenci), logaritmy… nejsem si zcela jist významem M, asi něco z teorie množin? Jak se vlastně jmenují ty věty a o čem pojednávají?

    Děkuji předem za odpověď,
    Tomáš.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *