Jak se učit slovíčka podle pravidel mozku
*Video a článek nemají identický obsah!
V minulém článku jsem vám odhalil strategie, díky kterým jsem se za pouhý měsíc naučil základy španělštiny. V článku, který právě čtete půjdeme trošku více do hloubky, dozvíte se, jak se učit slovíčka podle pravidel mozku. Jinými slovy, jak se je učit rychle a efektivně.
Slovíčka jsou bezesporu základ každého jazyka, pokud se je učíte špatně, ztrácíte nesmírné množství času a energie. Většina z vás se slovíčka učí špatně, násilím je natlačíte do paměti, ale za pár dnů je stejně zapomenete.
Pokud vás článek zaujme, rozhodně mě sledujte na IG HonzaKohut13, v polovině července chci uspořádat webinář, na kterém do hloubky rozeberu nejlepší metodu pro učení se slovíček.
Kdo se učí slovíčka rychleji?
Je to ten, kdo tráví dlouhé hodiny na jazykových kurzech, studuje z učebnice, dělá gramatická cvičení, nebo někdo, kdo si učení jazyka užívá, mluví s rodilými mluvčími, cestuje do jiných států, aby lépe poznal kulturu a jazyk, který studuje. Kdo se učí slovíčka rychleji?
Odpověď je jednoduchá, je to ten, kdo si učení jazyka užívá a je obklopen rodilými mluvčími. Takový člověk se hodil do vody a teď se v tom musí naučit plavat. Má k dispozici perfektní jazykové prostředí, které mu pomůže s výukou.
Samotné studium z učebnic nestačí, kdyby ano, každý by po absolvování střední školy uměl skvěle anglicky, ale sami dobře víte, že to takto nefunguje. Tady bych mohl článek ukončit. Vydejte se do státu, kde mluví jazykem, který chcete umět a hurá, umíte to! Ale nebojte, tady opravdu nepřestanu. Popíšu vám metodu, která funguje, i když nevytáhnete paty z domova.
Jak jste se učili slovíčka doposud?
Nejčastěji lidi usednou k učebnici a dokola pročítají seznamy slovíček, aniž by věděli, v jakém kontextu je mají v reálném životě použít. Ve škole kladou učitele důraz na to, abychom se naučili na písemku. U většiny studentů to dopadá tak, že se slovíčka dokáží nadrtit na jednu písemku, ale poté jim rychle vypadnou z hlavy.
Podobné šprtání si spojujeme s negativními emocemi, proto se málokomu chce učit cizí jazyky a mnoho lidí si vypěstuje přesvědčení, že na jazyky prostě nejsou dobří, což je odradí od dalšího studia.
Kolik lidí z vaší střední či vysoké školy umí reálně dobře anglicky? Zřejmě se nebude jednat o moc vysoké procento. Učebnice a školní výuka vás nedokáže připravit na spontánní komunikaci, kterou zažijete v běžném životě. Učebnice nás celkem slušně naučí porozumět danému jazyku, ale máme obrovský problém jazyk používat při komunikaci. Kolik mých kamarádů mi říká, že v pohodě rozumí, ale už je pro ně mnohem těžší mluvit.
Už o pár řádků níže se dozvíte o metodách, které vám slovíčka nejen vryjí do paměti, ale také se je naučíte používat ve skutečných konverzacích.
Musím vás upozornit, nejedená se o žádnou rychlokvaškovou metodu. Neslibuji vám super rychlé učení, alespoň ne na začátku. Ale můžu vám zaručit, že jestli se budete učit tímto způsobem, slovíčka se vám „tučným písmem“ zapíši do paměti. Nevytratí se z ní po týdnu. Ba co víc, budete je umět využít v konverzaci s rodilým mluvčím.
Jak se učit slovíčka přirozeně aneb buďte znovu děti!
Každé narozené dítě je jako nepopsaný list papíru, pokud byste čerstvě narozené dítě českého páru odvezli do Činy, je zcela jisté, že by se batole naučilo čínsky. Stejný princip by fungoval u každého jiného jazyka! V silách každého je se naučit cizí jazyk a mít perfektní výslovnost.
Pamatujte na to: Už jste se dokázali naučit jeden velmi těžký jazyk kompletně od píky jako děti. Věřte, že to můžete dokázat znovu a znovu, i když to bude vyžadovat trochu více úsilí. Navíc, čím více jazyků umíte, tím rychleji se naučíte další jazyk.
Víte, že to, jak dobře se učíte jazyky předurčuje i vaše nastavení mysli? Po přečtení tohoto článku doporučuji přečíst článek z odkazu výše.
Zavzpomínejte na to, jak jste se učili česky, když jste byli malí?
Byli jste obklopeni jazykem z každé strany, rodiče vám nedávali učebnice češtiny, abyste studovali, ani jste nemuseli vyplňovat gramatická cvičení. Naslouchali jste, zkoušeli mluvit a užívat slovíčka ve větách. Tohle se pokusíme napodobit při vlastním studiu.
Mozek se nejrychleji učí v kontextu
Čím bohatší jazykový kontext, tím rychleji se slovíčka naučíte. Právě proto se lidé naučí jazyk mnohem rychleji, pokud odjedou do zahraničí. Jste jazykem doslova obklopeni, všude ho slyšíte, musíte se lidí ptát, odpovídat na jejich otázky.
Víte, co je skvělé? Jazykové prostředí si můžete vytvořit i doma. Stačí, když se budete slovíčka učit tak, jako byste byli v zahraničí.
Rada č.1 zní, učte se slovíčka v kontextu. Nikdy se neučte slovíčka samostatně. Když se učíte nové slovo, vytvářejte příkladové věty, otázky a odpovědi. Přirozeně děláte úplně to stejné, když vycestujete do zahraničí a jste nuceni mluvit.
Kontext zapojí váš mozek. Pokud se kupříkladu učíte slovíčko soup (polévka). Je velmi složité si slovo zapamatovat jen tak, ale vytvořte si větu a najednou je to mnohem zapamatovatelnější, rázem ke slovíčku v paměti vede daleko více neuronových propojení. Například si vytvoříte větu: What soup do you recommend today? (Jakou polévku dnes doporučujete?) I like chicken soup (Mám rád kuřecí vývar).
Díky příkladové větě už budete vědět, jak můžete slovíčko použít. Zároveň se něco naučíte o gramatice a slovosledu. Pokud se slovíčko učíte klasickým způsobem, neustálým opakováním. Nemáte šanci si na slovo polévka (soup) v reálné situaci vzpomenout. Naše mysl funguje na principu asociací (propojování, spojování). Když se učíte bez kontextu, neexistovala by žádné neuronová spojení, která by vás ke slovíčku dovedla.
- Slovíčka se učte ve větách- fráze, věty, otázky, odpovědi jsou přirozené způsoby, jakými se vyjadřujeme. Samotná slovíčka sama o sobě nic neznamenají. V reálném životě mluvíme vždy celými větami, proto je důležité se učit jazyk takhle. Nevím, který idiot vymyslel učení se slovíček z papírů. Vždy si najděte nebo vytvořte příkladovou větu. Slovíčko si snadněji zapamatujeme a zůstane nám déle v hlavě.
- Učte se slovíčka v takovém kontextu, jak je budete nejvíce potřebovat!
- Slovíčka na test – většinou budete testováni formou psaní, proto trénujte hlavně tuto dovednost. Místo mluvení nahlas se spíše zaměřte na správný pravopis.
- Slovíčka do práce – zaměřte se hlavně na slovíčka, které se týkají vaší branže, překládejte si věty, které se vám hodí i ve vaší práci.
- Slovíčka pro samouky – učte se hlavně na principu mluvení. Vašim cílem je domluvit se v dané zemi. Psaní proto nestačí! Zkoušejte vytvářet věty, trénovat výslovnost.
Učit se slovíčka v kontextu, nikoliv samostatně je základ. Pojďme dál.
Jak se učit na zkoušky se dozvíte v tomto článku.
Tvořte si dialogy
Skvělá technika, jak se učit slovíčka je vkládání nových slov do dialogů. Vytvořte si otázku, k tomu odpověď a další otázku. Do jednoho dialogu můžete vložit i více nových slovíček. Tuhle strategii nazývám řízek, nové slovo obalíte už dobře známými slovy.
Vždy si dialog přečtěte nahlas, chcete trénovat i výslovnost. V reálném světě vám nestačí pouhé čtení v hlavě.
Tato metoda zapojí váš mozek, donutí vás přemýšlet. Musíte slovo zasadit do kontextu, vymyslet otázku i odpověď. Nově naučené slovíčka zasadíte mnohem silněji do paměti, s více propojeními. Jestliže se učíte slovíčka samostatně, nevytvoříte v mozku téměř žádná nová spojení, to má za následek horší vybavení slovíčka (tj. nemůžete si vzpomenout, i když víte, že jste se to učili).
Propojování známých a nových informací je jeden za základních principů paměti, metoda dialogů tento princip využívá na maximum. Mezi stará slovíčka vložíte ta nová.
Doporučení: Do svých cvičných dialogů nevkládejte příliš mnoho nových slovíček. Pokud je váš dialog složen ze 3 vět, vložte do něj maximálně 3 nová slova.
Představte si to
Náš mozek si informace pamatuje lépe, pokud je zpracovává pomocí více smyslů. Lépe si zapamatujete látku z hodiny, pokud jdete na přednášku (poslech), podíváte se na nějaké video k tématu (oči), a vyzkoušíte si to v praxi.
Stejný princip funguje při učení jazyků. Snažte se do své hlavy dostat dialogy několika způsoby. Zavřete oči a představte si váš dialog a nahlas si ho říkejte.
Například: What soup do you recommend? Představíte si sebe v restauraci, vidíte jak vypadá číšník, lidi okolo a prostředí. I would recommend pumpkin soup– představíte si dýňovou polévku. Využívejte v představě všechny smysly. Jak to voní? Jakou to má barvu?
V hlavě vytváříte další propojení, která vám pomohou s následným využitím slovíčka v praxi.
Zajímají vás další články o učení se jazyků? Přečtěte si článek o nejrychlejším způsobu učení se cizích jazyků!
Zkontrolujte si výslovnost
Velmi důležitá je rovněž výslovnost. Pokud ve svém okolí nemáte rodilého mluvčího, jen těžko si ověříte, jestli věty vyslovujete správně. Naštěstí existuje translate.google.com, do kterého si můžete zapsat svůj cvičný dialog a poté jednoduše kliknout na přehrát výslovnost. Pokud vás zajímá výslovnost jenom jednoho konkrétního slovy, využijte Cambridge Dictionary. Kvalitní slovníky existují také pro ostatní jazyky.
Osobně nedoporučuji využívat překladač od googlu na překládání, ale na trénink výslovnosti vám většinou skvěle poslouží. Při tréninku výslovnosti si ze sebe dělejte trošku srandu, přehánějte to, jedině tak svůj jazyk donutíte, aby vyprodukoval zvuky, které mu nejsou úplně přirozené.
K tréninku výslovnosti doporučuji rovněž filmy, seriály. Nesčetněkrát jsem se snažil napodobit herecké výkony ve filmech. Prostě jsem si to stopnul a napodobil nějaký dialog. Mělo to několik výhod: Trávil jsem čas u zajímavého seriálu. Z dialogu jsem pochytil několik zajímavých slovíček a samozřejmě jsem trénoval výslovnost.
Pamatujte: Výslovnost se nenaučíte pouhým čtením! Musíte začít mluvit.
Poznejte definici slovíčka
Jak jste se učili slovíčka jako děti? Dal vám někdo papír, na kterém by bylo napsané:
Shelf – police
Rozhodně ne. Slova jste se učili tak, že jste je pochopili z kontextu, nebo vám je rodiče popsali jinými slovy. Honzíčku, polička to je taková věc, na kterou se dávají knihy. Je to taková ta dřevěná věc, která je zavěšená na stěně nebo je součástí skříně, knihovničky a pokládáme na to různé předměty.
Dalším skvělým způsobem, jak se učit slovíčka je využívat online slovníky, ve kterých si přečtete definici daného slova v cizím jazyce. Lépe si uvědomíte, co to vlastně znamená. Přímý překlad může být někdy zavádějící. Vzpomeňte si, kolik významů má třeba slovo zámek.
Shelf – a long, flat board fixed horizontally, usually against a wall or inside a cupboard so that objects can be stored on it
Nejlepší definice slovíček pro angličtinu najdete na stránce: http://dictionary.cambridge.org/
Pokud si takovou definici přečtete, okamžitě je pro vás slovíčko mnohem méně abstraktní, dokážete si ho lépe představit a jednodušeji vytvoříte cvičný dialog. Kromě toho se nutíte přemýšlet v daném jazyce. Kvalitní slovníky navíc nabízejí příkladové věty, které vám pomohou se zasazením slova do kontextu.
Dodržujte principy dlouhodobé paměti
Věděli jste, že existuje pasivní a aktivní slovní zásoba? Pasivní je taková zásoba slov, kterým rozumíme, ale v konverzaci je nevyužíváte. Aktivní je taková zásoba slov, kterou normálně využíváme v konverzaci.
Mnoho studentů středních i vysokých škol má velmi dobrou pasivní zásobu anglických slov, v textech slovům rozumí, ale v běžném rozhovoru by je nedokázali použít! Proč? Chyba je v technikách učení.
Napravíte to jednoduše, slovíčka se učte pomocí „chytrého opakování“ v programu Anki nebo jiném podobném. Stačí, když si budete slovíčka ukládat do Anki ve formě oboustranných kartiček. Anki vám bude následně vybírat, kdy přesně si máte slova zopakovat, abyste je uložili do dlouhodobé paměti a byli schopni je mít v aktivní slovní zásobě. (Program využívá principy dlouhodobé paměti). Nebojte se, systém není nijak složitý. Stačí kliknout na přidat kartičku, vypsat přední a zadní stranu, kliknout na přidat, poté opakovat.
Pokud slyšíte o Anki poprvé, přečtěte si článek: Co je to Anki a jak vám může pomoct se rychleji učit.
Je super, že nejvíce času v Anki strávíte nad učením se slov, které vám dělají největší problém a nejméně času strávíte tréninkem lehkých slovíček. Je důležité, abyste k sobě byli při učení upřímní. Vždy, ještě předtím, než kartičku otočíte, řekněte svou odpověď nahlas a poté upřímně uveďte, jak jste si vedli. U těžkého slovíčka klikněte na znovu, jestli je to snadné, klikněte na jednoduché.
Shrnutí- Jak se učit slovíčka
- Vyberte si slovíčka, která se chcete naučit.
- Vytvořte si dialog – tvořte dialogy nejméně o 3 replikách, zařaďte do nich nová slovíčka. Nehledejte příkladové věty ihned na internetu, nechte svůj mozek přemýšlet a zkuste vymyslet něco svého.
- Představte si to – Zavřete oči a živě si představte dialog, celý si ho nahlas říkejte.
- Zkontrolujte výslovnost- Naučte se vyslovovat obtížná slova. Pomůžou vám chytré webové aplikace.
- Přečtěte si definici a získejte další kontext– svou znalost upevníte, jestliže se seznámíte s popisem slova v cizím jazyce. Navíc si můžete přečíst další příkladové věty, které slovník nabízí
- Uložte si jednoduchou kartičku do Anki- jestliže to s učením jazyků myslíte vážně, uložte si slovíčka do Anki a procvičujte je. Tím zajistíte, že vám nikdy nevypadnou z paměti a zařadíte je do aktivní slovní zásoby.
Možná vám to připadá jako moc složitý a zdlouhavý systém, jak se učit slovíčka. Musím vám oponovat. Na první pohled se vám může systém zdát jako moc komplikovaný, ale není to zas tak hrozné. Po prvních pár slovech zjistíte, že to netrvá až dlouho. Navíc, slova se skutečně naučíte. Jsem si jistý, že se pomocí způsobu, který jsem vám v článku předal, zapamatujete nová slovíčka efektivněji. Už si je nebudete muset několikrát projíždět. Stačí, když se je naučíte jednou!
Pokud využíváte klasický způsob učení, nic si dlouhodobě nezapamatujete. Mozek vám poskytne pouhou iluzi učení (myslíte si, že to umíte, ale až na písemce/v zahraničí zjistíte, že umíte prd a dvě hrušky).
Máte na výběr ze dvou způsobu: tradiční metody učení, která se zdá lehká a nenáročná, ale nic vás nenaučí.
Nebo si vyberte způsob, který naplno zapojí váš mozek. Určitě spotřebuje více mentální energie, ale můžete si být jistí, že slovíčko pevně ovládnete. Dejte novému způsobu šanci. Zaručuji vám, že sami po prvním vyzkoušení ucítíte, že mluvíte lépe anglicky a víte, jak využít slova v běžném rozhovoru.
Napište mi do komentářů, jak se učíte slovíčka Vy… Jsem opravdu zvědavý.
Sledujte mě na IG HonzaKohut13, dozvíte se, až se bude pořádat webinář o metodě pro učení se slovíček.
Přečtěte si tak článek: Jak se učit cizí jazyky
super, díky za jasný návod. jen bych doplnil, že slovíčka není někdy špatný se učit metodou slovíček v příbězích, tedy ty slovíčka, která mi pořád nejdou do paměti, tak si v nich zkusit něco najít – nějaké slovo, které je podobné českému slovu, zkrátka je to o využívání mentálních obrazů. Zni to takto docela komplikovaně, ale za vyzkoušení to stojí. Já jsem před měsícem narazil na apku, která právě toto využívá (2000 slovíček)
a nepřipadá mi to neužitečný. Třeba v Německu se podle této metody učí již i na vybraných školách a výsledky docela chválí. Je to zase další alternativa, která může být prospěšná. Článek ale chválím :)
Moc děkuji za komentář. :) Určitě zajímavý způsob. Taky si podtrhávám neznáma slovíčka v knihách a poté je překládám. Hlavně se k těm slovíčkům pak vracej, jednou se ho nestačíš naučit. Opakuj v intervalech jeden den, týden, měsíc, poté se ti už slovíčko s největší pravděpodobností ukotví v paměti. :) Také ho zkoušej použit i v jiných větách, než máš ve knize.
Jinak, úplně to s tím překládáním nemusíš přehánět. I běžný anglický rodilý mluvčí používá v aktivní mluvě pouze 5000 slov. Knižním obraty také dokonale nechápe a v běžné mluvě je nepoužívá. Proto se neuč úplně všechno! Je to zbytečné. Z kontextu dokážeš slova většinou celkem slušně pochopit, což stačí. V běžné mluvě je nepoužiješ.
Díky za komentář. Tvoje metoda je velmi zajímavá. Vlastně podobné metody učí na konkurenčních webech. Rozhodně je super si tyhle techniky zkusit, ale bohužel se nedají aplikovat na úplně všechna slova, někdy tě prostě nic nenapadne. Zkus kombinovat své příběhy s dialogy a kontextem, dosáhneš ještě lepších výsledků. Jinak děkuju.
Ahoj,
moc děkuji za další rady, jak se zdokonalit v cizím jazyce. Určitě je zařadím do svých metod učení 😊
Já se slovíčka snažím učit pomocí příběhu. Například slovo mean znamená lakomý. V češtině mi to připomíná slovo kmín, a tak si řeknu, že jsem doma a vařím brambory. Vodu osolím a chci i okmínovat, jenomže mi doma chybí kmín, proto jdu k sousedce, jestli by mi nějaký nepůjčila, jenomže ona je lakomá a řekne mi, že žádný nemá.
Příběhy mi na to hodně pomáhají.
Budu se těšit na další e-maily.
Hezký zbytek dne a hodně úspěchů v učení 😊😀
Honzi, diky moc za tento, pre mna „utvrdzujuci“ clanok. Nikdy sa neucim nove slovicka tym,ze si ich citam v zozname a drtim. Musim mat slovicko v texte alebo prinajmensom vo vete- takze napr. Ked citam anglicky text, slovicko si zvyraznim a prelozim do poznamky pod ciarou. A potvrdzujem, naozaj Ta lahsie napadne, aku vetu mas povedat, ked clovicka precvicujes v celych vetach. :-) vystihol si to paradne, je vidiet, ze vies, o com pises. ;-)