fbpx

Zjistěte jaký jste studijní typ a využijte toho ve svůj prospěch!

studijní typ, typ učení

Víte, jaký jste studijní typ?

Chtěli byste si vytvořit svůj způsob učení, který by Vám byl šitý jako na míru? Chcete maximálně využívat své silné stránky?

Právě o tom bude dnešní článek. Poznáte, jaký studijní typ jste. Informace poté využijete ve svůj prospěch a vytvoříte si vlastní strategii učení, která Vám bude vyhovovat. Díky ní se budete učit efektivněji a rychleji.

Existují 3 typy učení. Každému sedí něco jiného. Odhalte svůj ideální učení styl a tomu se primárně věnujte.

Vizuální (oči), Auditivní (uši), Kinestetický (pohyb, celé tělo), podrobněji si je popíšeme níže.

POZOR! O stylech učení jsem napsal nový článek, který reflektujte nové vědecké studie, které jsem o tom přečetl. V porovnání s tímto článkem je ten novější mnohem, mnohem lepší a hlavně obsahuje informace, které jsou v souladu se současným vědeckým výzkumem!

Přečíst si nový článek o studijních typech!

Vizuální typ

Se nejlépe učí očima, má rád diagramy, grafy, rád k učení sleduje videa. Většinou jsou dobří ve čtení (přirozeně rychlí a mají dobré porozumění).

Během hodiny rád sleduje tváře ostatních, pozoruje jejich mimiku. Lépe si pamatuje věci, které vidí , než ty které slyší. Nevadí mu otravné zvuky typu (mlaskání, smrkání, kašlání, hlasité dýchání). Raději si čte sám, než aby mu někdo předčítal.

Co poznáváte se?

Auditivní typ

Nejlépe se učí při poslouchání. Má rád audionahrávky a rád poslouchá příjemné hlasy druhých lidí. Libuje si v diskuzích. Raději poslouchá výklad učitele než aby si sám četl knížku.

Velmi lehce ho vytočíte rušivými zvuky (mlaskání, smrkání, kašlání, hlasité dýchání). Lépe si pamatuji věci, které slyší.

Auditivní typy si rády pročítají poznámky nahlas. I když čtou potichu, vždy se vnitřně slyší, jako by četli nahlas. Mají raději hudbu než umění. Většinou jsou dobří řečníci.

Už jste se poznali? Abych k Vám byl upřímný, já jsem se už poznal, Ano jsem auditivní typ. Ale zbývá ještě poslední.

Kinestetický typ

Se nejlépe učí, když něco dělá. Aby něco pochopil, musí si na to šáhnout a vyzkoušet si to. Strašně rádi s něčím manipulují, skládají.

Učení jim jde rychleji, když si mohou věci vyzkoušet na vlastní pěst. Je pro ně typické, že píšou a mluví pomaleji. Velmi často se lidí dotýkají během konverzace.

Velmi často jsou to dobří sportovci. Během konverzace hojně gestikulují, používají aktivní slovesa?

Který studijní typ jste? Možná si nejste tak úplně jistí, není to chyba. Vlastně nikdo z nás není dominantní pouze v jedné oblasti. Dá se říct, že každý tam má od každého něco. Osobně bych řekl, že jsem na 35 % vizuální typ 45 % auditivní a 20 % kinestetický typ. Není nic špatného na tom, jestli máte jistý studijní styl více dominantní či nikoliv.

Pokud budete k učení využívat svůj nejdominantnější typ, měli byste se učit rychleji a s menší námahou. Ale pozor, výhradně se nezaměřujte pouze na jeden typ učení. Během učení je třeba podporovat všechny smysly!

V další částí si představíme strategie učení, které byste měli využívat, abyste podpořili svůj ideální styl učení!

Vizuální typ

Učení začíná poznámkami, jestliže patříte k tomuto typu, měli byste k psaní poznámek využívat metodu myšlenkových map.

Že nevíte, jak se to dělá? Máte štěstí na blogu se tomu věnuji v tomto článku. Prvně si prosím dočtěte tento článek až potom se naučte jak tvořit myšlenkové mapy.

Strategie

  • Ve třídě si sedněte na místo, kde máte skvělý výhled na učitele a tabuli
  • Neztrácejte čas čtením nahlas, čtěte jen v hlavě
  • Používejte barvy, podtrhávejte si, zvýrazňujte. Váš mozek to vyžaduje
  • Kreslete si do knížek obrázky a grafy
  • Najděte si na internetu videa, která Vám mohou s látkou pomoct
  • Představujte si všechno, co se učíte. Zavřete oči a použijte svou představivost

Auditivní studijní typ

Už jste se naučili to, že auditivní typy rády diskutují a probírají různá témata. Proto je dobré, pokud patříte do této skupiny, abyste si našli podobného kamarády a s ním se o učivu bavili. Diskutujte, probírejte, hádejte se, snažte se učivo jeden druhému vysvětlit. Navíc učení se s kamarádem je mnohem větší zábava.

Strategie

  • Ptejte se během hodin. Pořád zvedejte svou ruku, nebojte se učili.
  • Diskutujte
  • Učte se na klidném místě, nesmí Vás nic vyrušovat. Tento typ dokáže rozrušit sebemenší zvuk
  • Čtěte si své poznámky nahlas
  • Nahrávejte se během čtení svých poznámek, poté si je poslouchejte

Tomuto typ bude určitě sedět poslouchání hudby. Měli byste vědět, že během učení nemůžete poslouchat ledajakou hudbu. Této problematice věnuji celý článek, rozhodně si ho přečtěte: Vliv hudby na učení.

Kinestetický studijní typ

Klíčem k učení je pohyb, pokud patříte do této skupiny, snažte se zapojovat do učení celé tělo. Přeneste učivu ihned do praxe.

Strategie

  • Pište si během hodiny poznámky, doma si je přepište! Pohyby rukou Vám pomáhají si látku zapamatovat.
  • Vyzkoušejte si to, o čem se učíte!
  • Procházejte se během učení. Nemusíte to samozřejmě dělat pořád, ale čas od času to nezaškodí.
  • Vytvářejte si vlastní učební pomůcky (flashcards).
  • Seřazujte si témata do logických celků.
  • Žvýkejte během učení, celkem zvláštní rada, ale může pomoct. Během učení budete totiž stále aktivní.
  • Vytvořte si pohyby, které Vám zapamatovat si informace.

Začněte tyto učební strategie aplikovat. Zjistěte, které Vám nejvíce vyhovují a poté se jich držte. Rozvíjejte svůj dominantní typ, ale nezapomínejte ani na zbývající smysly.

Pozor, nestačí jen jeden!

Neučte se pouze jedním typem učení, smyslem. Mozek si informace nejlépe zapamatuje, pokud se učíme více smysly (všechny typy učení). Proto, i když jste auditivní typ, využívejte čas od času i vizuální a kinestetické techniky učení, zvýšíte tak pravděpodobnost, že si něco zapamatujete.

Byla by hloupost, kdybych se učil jen auditivními strategiemi. Ztrácel bych obrovské množství potenciálu. Kombinujte strategie! Nejvíc se však věnujte svému nejsilnějšímu typu.

Kombinování nemusí vůbec zabrat moc času. Stačí si číst a představovat si učivo (vizuální), nahrávat se během čtení (auditivní), diskutovat před po hodině o daném tématu (auditivní), používat mnemotechniky (všechny typy), vytvoření flashcards a uspořádání poznámek do logického seznamu (kinestetické).

Závěrem, učte se nejvíce svým dominantním typem, ale využívejte si strategie jiných typů učení. Tak zvýšíte zapamatovatelnost a zefektivníte učení.

Doufám, že se Vám tento článek líbil a věřím, že Vás zase posune dál ve vaší cestě za rychlým a efektivním učením.

Napište mi do komentářů, jaký jste studijní typ.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

4 Odpovědi na “Zjistěte jaký jste studijní typ a využijte toho ve svůj prospěch!

  • To je pěkné, co mi píšeš, jsem rád, že se snažíš. Avšak všichni se učíme a zlepšujeme své vědomosti, jak jsem zjistil, studijní typy nemají žádný vědecký základ a nemohou ti při učení pomoct. Raději si vyhledej jiné články z mého blogu, které ti skutečně pomohou se lépe učit. Najdeš tady vědecky ověřené tipy pro lepší učení.

  • Anežka Hýblová
    5 roky před

    Hned na začátku vizuálního typu jsem věděla, že jsem to já,protože pořád podtrhávám zvýrazňovačema(holky se mně smějí, že takhle podtrhávam, ale přitom když jsem viděla jejich zápis, který měli podtrhat barevně,tak měly celí text růžový a nebo svítil žlutě😂. A já sem byla jediná která si tvořila myšlenkový mapy, protože ráda kreslím stromy, tak mě napadlo že do kmenu napíšu téma a do větví body.A při porovnávání jsi dělám grafy a do poznámek obrázky. Je mi 12 let.

  • Honza
    8 roky před

    Děkuji za Komentář Sáro.

    Pomoct ti může už tento článek. Vyhodnoť si, jaký si studijní typ a využívej techniky, které ti nejvíce vyhovují, viz druhá část článku. Snaž se do učení zapojovat představivost a všechny smysly. To co čteš musíš vidět, slyšet, cítit. Jsem přesvědčen, že by ti mohl pomoct můj ebook Zdarma Jak funguje mozek, vysvětluji principy fungování mozku, a navíc ti ukážu jak je využít ve svůj prospěch, najdeš ho zde: https://jakserychlenaucit.cz/jak-zacit/

    Další techniky efektivního učení najdeš v rubrice jak se učit.

  • Je mi 13 a mam se rychle naucit dejepis zemepis a prirodopis. Nevim jak se to naucit

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *