fbpx

34 mouder, která by si měl každý student přečíst

Potřebujete získat zpátky motivaci a trošku se zamyslet nad svým životem, tak to si přečtěte tento článek.

Představím vám v něm 34 mouder, které by měl každý student znát. Jsem si jistý, že pokud využijete zmíněné moudra, budete žít šťastnější a mnohem úspěšnější život.

1.      Važte si svých rodičů

Rodiče Vás mohou štvát a často můžete pociťovat, že vám vůbec nerozumí. Ale věřte mi, že vás milují, jak nejvíce to jenom jde. Proto se snažte občas strpět jejich „divné chování“ a také jim vyjádřete lásku.

2.      Špatná známka/neúspěšná zkouška není konec světa

Za pár let si ani nebudete pamatovat, jakou jste dostali známku, nebo jestli jste udělali všechny zkoušky nebo dokonce předměty na poprvé.

Když dostanete špatnou známku, nepovažujte to za neúspěch. Spíše to berte jako příležitost, jak se můžete zlepšit a poučit se ze svých chyb. V reálném životě nebudete známkováni, ale bude velmi záležet na schopnosti učit se ze svých chyb.

3.      Používejte internet jako nástroj pro vzdělání spíše jako nástroj pro zábavu

Internet Vás dokáže zabavit po celé hodiny. Stravte alespoň nějakou část času produktivně, učte se novým věcem, zlepšujte se ve schopnostech, které vás baví. Více brouzdejte na webových stránkách jako je třeba tahle, sledujte výuková videa na youtube, podívejte se na zajímavý TedTalk, začněte s online kurzem na Skillshare nebo vímvíc, čtěte články na medium.com, howstuffworks.

Internet z Vás může udělat vzdělanější lidi.

4.      Stres je součástí života, ale nikdy by se neměl stát životním stylem

Je normální, že jste občas ve stresu a unavení. Ale pokud se cítíte pod tlakem pořád, měli byste se zamyslet nad tím, co máte ve svém životě změnit.

Jak se vyrovnat se stresem

5.      Udělejte ze spánku prioritu

Desítky výzkumů prokázalo, že spánek je nezbytný pro zdraví a funkčnost mozku. Udělejte ze spánku prioritu, spěte 8 hodin denně. Budete šťastnější a lepší studenti.

6.      Vypisujte si věci na papír

Mozek není dokonalá kartotéka faktů a informací. Vypisujte si důležité myšlenky, nápady, schůzky na papír nebo do nějaké online nástroje jako Google Keep, abyste nezapomněli. Když si věci vypisujete, jste méně ve stresu a mnohem více organizováni.

7.      Pokud vám chybí motivace studovat, choďte do studoven/knihoven

Jakmile jste obklopeni lidmi, kteří studují, máte mnohem větší tendenci pustit se do studia. Nepodceňujte efekt prostředí na své chování. Vyhledávejte místa, kde se lidé učí, a právě tam se zdržujte, když se potřebujete přinutit učit.

8.      Neobviňujte druhé za váš neúspěch

Neobviňujte učitele, spolužáky, rodiče, že něco udělali a vy jste pak nemohli dosáhnout ideálního výsledku. Přijměte zodpovědnost za svůj život a přestaňte se vymlouvat.

9.      Choďte na každou přednášku a cvičení

Jestli je to nuda, přijměte to jako výzvu zlepšit své soustředění a schopnost se učit. Pokud je hodina o něčem, co už umíte, berte to jako příležitost pro zopakování a upevnění znalostí.

Přednášky a cvičení Vás průběžné připravují na zkoušky, jestli tam budete chodit usnadníte si zkouškouvé. Při následném učení si uvědomíte, kolik toho už víte, kolik jste toho už viděli předtím. Studium půjde mnohem rychleji.

10.  Buďte vděční

Vděční studenti jsou šťastní studenti. Nezáleží na tom, v jaké situaci se nacházíte, vždycky je tu něco, za co můžete být vděční: zdraví, přátele, rodina, škola, jídlo, příroda, technologie atd.

Přestaňte si stěžovat, ale dívejte se na pozitivní stránku věci.

11. Buďte na sebe hodní

Říkáte někdy sami sobě, že jste líní, blbí, škaredí nebo nezodpovědní? Řekli byste tohle někdy vašemu nejlepšímu příteli (beze srandy a vážně)? Buďte na sebe milí. Naše vnitřní dialogy nás hodně ovlivňují. Naučte se mít sami sebe rádi, výzkumy prokázaly, že je to důležitá součást úspěchu.

12. Říkejte ne, bez pocitu viny

Vedení efektivního studijního života je o tom, že máte stanovené nějaké hodnoty a priority. Pokud Vám někdo nabízí příležitost věnovat čas činnostem, které nejsou v souladu s vašimi hodnotami a prioritami, naučte se říkat ne. Prvně to bude možná složité, ale lidé to pochopí, a dokonce si vás začnou více vážit, když se je naučíte odmítat.

13. Nespoléhejte na druhé

Přijměte zodpovědnost za svůj život a nikdy nespoléhejte na druhé. Nespoléhejte, že někdo něco udělá za vás, že vám pomůže při testu, udělají za vás úkol. S takovou to v životě daleko nedotáhnete.

14. Pravidelně cvičte

Cvičení není dobré jenom pro vaše tělo, ale hlavně pro mysl. Ne nadarmo se říká: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“ Během cvičení vylučujete mnoho užitečných neurotransmiterů, které pomáhají vytvářen nové neurony, zlepšovat vaši paměť, snižovat stres. Cvičení by mělo být pevně zakotveno ve vašem denním rozvrhu, stačí pár minut každý den.

15. Každý den se ptejte: Co je teď důležité?

Velmi často děláme prostě to, co nám přijde pod ruku, ale nezamyslíme se nad tím, co je ve skutečnosti důležité. Zeptejte se sami sebe klidně několikrát za den: Co je teď důležité? Zvýší to pravděpodobnost, že se přinutíte dělat věci, které jsou skutečně důležité.

16. Hledejte ve všem něco dobrého

Například nedávno jsem četl o ženě, která pracovala v restauraci v kuse 14 hodin. Po práci řekla: „Jsem unavená, ale je to dobrý pocit, protože jsem strávila tolik času děláním něčeho smysluplného, prací.“ S podobným přístupem budete v životě neustále vítězit. Hledejte v každé situaci něco pozitivního a život s vámi nemůže v*j*bat.

17. Oslavujte úspěch druhých

Jako student jsem velmi často soutěživý, snažím se být nejlepší, ale škola není soutěž. Naučte se oslavovat úspěchy druhých, buďte za ně šťastní a přejte každému úspěch.

18. Travte čas s lidmi, kteří mají podobné hodnoty a cíle

Ať chcete nebo ne, jsme ovlivněni lidmi, se kterými trávíme čas. Nechte se obklopovat lidmi, kteří vás inspirují a mají podobné hodnoty jako vy. Potáhnou vás vpřed a dovolí vám využít svůj potenciál.

Nedovolte lidem, kteří z vás vysávají energii a nesdílejí podobné hodnoty, aby vás okrádali o čas a navíc vás negativně ovlivňovali.

19. Neočekávejte, že budete vzdělání, když se budete učit jenom ve škole

Škola je určitě nedílnou součástí vzdělání, ale je to jediná možnost, jak se učit? V životě budete potřebovat mnoho schopností, které vás ve škole prostě nenaučí: komunikace s lidmi, přesvědčování, mluvení na veřejnosti, vyjednávání, adaptivní přemýšlení. Zaujměte proaktivní přístup a vzdělávejte se na vlastní pěst.

Abych řekl pravdu, tak velkou většinu svých užitečných vlastností jsem se naučil mimo školní lavice.

20. Říkejte děkuji a promiň často

Neříkejte tyto slova jen proto, že se říkají. Pokud to s těmito slovy skutečně myslíte vážně, lidé to poznají a ocení. Vybudujete si tak pevnější vztahy.

21. Buďte zvědaví

Mnoho studentů se učí pouze věci, které se objeví na testu. Ale později, když začnete být zvědaví a budete chtít více poznávat, škola vás začne více bavit. Začněte být zvědaví a opravdu se neomezujte jenom na to, co se máte učit na zkoušky a testy.

22. Každé rozhodnutí, které uděláte utváří vaši osobnost

Jako studenti děláte denně stovky rozhodnutí: co jíst, co dělat, kam jít, s kým se stýkat, jak utratit své peníze, jaké oblečení si obléct. Vězte, že každé rozhodnutí ovlivňuje váš osud, zvažujte, co děláte a proč.

23. 90 % úspěchu je dělání věcí, které nejsou ostatní ochotni dělat

Většina studentů se nedonutí ještě jednou učit, udělat ještě jedno zadání, pročíst si svou seminárku, odložit svůj mobil, když se mají učit nebo vymazat rušivé aplikace. Buďte studenti, kteří jsou ochotni udělat to, čeho nejsou ostatní schopni a ještě více. Pokud si osvojíte tento přístup i v životě, máte téměř garantovaný úspěch.

24. Očekávejte od ostatních to nejlepší

Mnohokrát jsme negativní a očekáváme od ostatních to nejhorší. Očekáváme, že ostatní jsou zlí, lakomí, závistiví, popravdě to není moc často pravda. Pokud budete od ostatních očekávat to nejlepší, začnete vidět věci z jejich perspektivy. To Vám pomůže řešit problémy mnohem rychleji.

25. Investujte nejvíce času do lidí, na kterých Vám záleží

O vztahy se musíte starat a to vyžaduje čas. Vypište si na papír lidi, na kterých vám nejvíce záleží a opravdu se snažte do těchto lidí „investovat“ alespoň jednou týdně.

Netravte moc času s toxickými lidmi, kteří z Vás vysávají energii.

26. Komu se nelení tomu se zelení

Pokud se budete snažit, pracovat na sobě, začne se Vám zelenat. Opravdu neočekávejte, že se něco změní jen tak samo od sebe. Vždy musíte vynaložit nějaké úsilí, abyste dosáhli úspěchu!

27. Upřímné komplimenty

Dávejte lidem komplimenty často, nejlépe denně. Je to jednoduchý způsob, jak lidi během dne potěšit. Jako bonus se budete cítit lépe i vy a vybudujete si s lidmi lepší vztahy.

28. Odpouštějte

Pokud to budete dělat, nebudete naplnění nenávistí a zlostí, nebudete zklamaní nebo smutní. To Vám pomůže dělat lepší rozhodnutí.

29. Abyste byli úspěšní, musíte se naučit vyrovnat s negativními emocemi

Když jste frustrovaní, naštvaní, nebo smutní, děláte horší rozhodnutí a přestáváte se věnovat pozitivním návykům. Samozřejmě se nevyhnete všem negativním emocím, ale můžete se postupně naučit se s nimi vyrovnat, což Vás udrží na cestě za úspěchem.

30. Buďte docela dobří v mluvení na veřejnosti

Neříkám, že každý z vás by se měl stát profesionálním speakerem, ale říkám, že v průběhu života budete mít několik příležitosti mluvit na veřejnosti. Což znamená, že byste v tom měli být docela dobří, protože hodně lidí se toho bojí a tato vlastnost vám pomůže vyniknout.

31. Žijte v přítomnosti

Studenti tráví až příliš mnoho času přemýšlením o minulosti a starostmi o svou budoucnost a velmi málo času tráví v přítomnosti se svými kamarády odtrhnutí od mobilů. Naučte se oceňovat přítomnost, buďte vděční za malé věci, oceňte krásu přírody a na chvíli odložte svůj mobil, PC. Žijte v přítomnosti a bavte se s lidmi raději ústně, než pomocí chatovacího okna.

32. Nesledujte TV

Studie dokázaly, že přílišné sledování televize je spojeno s depresí. Sledování televize jednou za čas vás nezabije, ale jestli se rozhodnete nesledovat TV vůbec, získáte více času pro smysluplné a produktivní činnosti.

33. Dávejte ve škole pozor

Pokud to budete dělat, nebudete muset trávit tolik času učením, na hodině pochopíte všechny důležité koncepty, hodně informací si zapamatujete. Pokud máte se soustředěním problém, doporučuji tento článek.

Doporučuji Vám, abyste postupně soustředění zlepšovali, protože v životě se Vám bude schopnost soustředit se velmi hodit.

Postupně trénujte pozornost třeba takhle. Nastavte si časovač na 10 minut, po celou dobu se věnujte jen jedné činnosti, nenechte se ničím vyrušovat. Po 10 minutách si můžete od soustředění „oddechnout“. Každý den si nastavujte čas pro soustředění o něco delší. Krok za krokem zlepšíte svou schopnost se koncentrovat.

34. Soustřeďte se na progres, ne dokonalost

Pamatujte si, že neexistuje dokonalost! Nikdy se nesnažte být dokonalí, nedosáhnete toho a jenom budete frustrování, že jste toho nedosáhli. Soustřeďte se na progres a neustále zlepšování se. Učte se ze svých chyb a nikdy neočekávejte, že budete bezchybní.

Řiďte se těmito 34 moudry a budete žít lepší život.

Tento článek jsem volně přeložil, originál: https://www.daniel-wong.com/2017/11/27/words-of-wisdom-for-students/

*Některé body jsem zcela vynechal.

Příští týden se můžete těšit na článek o nebezpečí sociálních sítí.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *