fbpx

7 knížek, které si musíte tohle léto přečíst!

Jsou tu zase prázdniny. Předpokládám, že máte hodně volného času, nebo alespoň více než během školního roku. Vsadím se, že pokud čtete články na mém blogu, nechcete prázdniny jenom tak promrhat a prolenošit, ale toužíte být i trošku produktivní. Takovou nenáročnou a příjemnou formou produktivní činnosti je čtení.

V tomhle článku se s vámi podělím o 7 knížek, které mě v minulém roce nejvíce zaujaly a myslím, že by se vám mohly také líbit. Jedná se především o populárně naučnou literaturu.

Tyhle články jsou na blogu celkem oblíbené, už vloni jsem jeden podobný článek napsal. V jednom dalším článku doporučuji nejlepší knížky k maturitě. V doporučování knížek budu rozhodně pokračovat i nadále. Odkazy na zmíněné články máte níže:

Nejlepší knížky k maturitě

7+ 1 knížek, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

V článku vám doporučím jenom 7 knížek, ale neznamená to, že jsem v průběhu roku přečetl pouze sedm knih. Přečetl jsem toho mnohem více, ale tady se s vámi podělím jenom o to nejlepší.

Celý minulý rok jsem celkem dost četl, dokonce i nejrůznější články na telefonu. V mé oblíbené aplikaci Pocket jsem během roku přečetl přes 700 000 slov, což je ekvivalent nějakých 13 knížek, v aplikaci jsem patřil k 5 % nejpilnějších čtenářů na světě. Opravdových knížek jsem přečetl kolem dvaceti (některé byly velmi krátké, maturitní četba) a ještě snad 5 knížek na kindlu.

Jakých 7 knížek bych vám tedy doporučil?

Tak dobří, že vás nepřehlédnou – Cal Newport

co číst, doporučené knížky

Kniha, která nesmí chybět v knihovně žádného vysokoškoláka!

I v minulém doporučení jsem uváděl knihu Cala Newporta, tehdy to byla kniha Hluboká práce. V tomhle novějším článku doporučuji jeho “starší” knihu Tak dobří, že vás nepřehlédnou.

Cal Newport v ní vyvrací tzv. hypotézu vášně. Všichni vám totiž řeknou, abyste následovali svou vášeň a dělali to, co milujete. Cal tvrdí, že je tahle rada chybná. Lidé totiž začnou mít nějakou činnost rádi až tehdy, když se v ní stanou dobří a vybudují si tzv. kariérní kapitál.

Knihu doporučuji všem vysokoškolákům a vlastně i středoškolákům, kteří si chtějí najít práci, kterou budou milovat a zároveň v ní budou dobří.

V knize najdete mnoho příkladů z praxe, které potvrzují Calův argument: Vášeň vás neudělá v práci šťastnými. Raději pracujte a když se poženete za mistrovstvím, budete skutečně šťastní a úspěšní.

V knize si přečtete i o takových hvězdách jako Steve Jobs, který propagoval to, že bychom měli jít za svou vášní, ale vlastně se toho sám nedržel. Jobsovou vášní byl budhismus a meditace, kdyby za touto vášní šel zřejmě by skončil jako mnich v nějakém klášteře nebo učitel jógy. Ale vidina zisku ho zavedla do počítačového průmyslu. Postupem času, když vybudoval svůj kariérní kapitál, začal svou práci milovat a stala se jeho vášní. Tento příklad ilustruje to, že nejprve musíte něco dělat, vášeň pro danou činnost se dostaví až potom. Není to naopak.

Hodně se mi líbí i myšlenka, že nemusíte mít žádnou “vizi pro budoucnost”, když na něčem pracujete, někam vás to zavede. Vize jsou vlastně i kontraproduktivní, pokud se ještě v daném oboru tak nevyznáte. Je totiž možné, že se “zamilujete” do výsledku, ale vlastně nebudete mít rádi ten proces.

Hodně lidí například touží stát se hudebními hvězdami, ale vidí jenom výsledek, chtějí být slavní a známí, ale vlastně by je vůbec nebavilo skládat a trápit se s hudbou, když se jim zrovna nedaří.

Kniha mě zaujala a chci si ji koupit

Ve kterých článcích se objevily myšlenky z knihy Tak dobří, že vás nepřehlédnou?

Přestaňte si dávat cíle

Záměrný trénink aneb jak se cokoliv naučit

Zbraně vlivu – Robert Cialdini

Naprostá klasika. Kniha o tom, jak přesvědčit lidi, společnost atd. Kniha je mnohem více, než návod na přesvědčování, dozvíte se, co ovlivňuje naše rozhodování a jak pracuje mysl.

V knize je rozebíráno 5 nejúčinnějších “zbraní vlivu”, které vám usnadní přesvědčení kohokoliv.

První zbraní vlivu je reciprocita. Pokud někomu něco dáte, má tendenci vám to vrátit. Takže, chcete po někom, aby vám udělal laskavost? Kupte mu kávu a pak ho o danou věc poproste. Lidé mají přirozenou tendenci vracet, takže vašemu požadavku často vyhoví. Věděli jste, že výrobky z ochutnávkou zdarma jsou prodávanější? Znovu efekt reciprocity, když něco dostaneme, máme tendenci to vrátit.

Další zbraní vlivu je například autorita. Autority přirozeně posloucháme a věříme jim. Když v reklamě vidíme někoho slavného, ihned stoupne naše vnímání o daném produktu. Jakmile vám respektovaný učitel řekl, ať zmlknete, drželi jste jazyk za zuby atd.

Poslední zbraní vlivu, o které se dozvíte v krátkém popisu je sociální schválení. Jakmile se procházíte po ulici a najednou začne skupina lidí utíkat pryč, pravděpodobně poběžíte s nimi. My lidé jsme tak trochu ovce a rádi napodobujeme chování druhých. Pokud má výrobek dobré recenze mnohem raději si ho koupíme. Motivuje nás pohled na čísla, kolik zákazníku si už něco koupilo atd.

Knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o psychologii a ne jenom těm, kteří chtějí něco prodávat nebo přesvědčovat lidi.

Kniha mě zaujala a chci si ji koupit

Ve kterých článcích se objevily myšlenky z knihy Zbraně vlivu?

6 psychologických tipů, jak přesvědčit lidi

Elon Musk – Ashlee Vance

Rozhodně se nepovažuji za nějakého obrovského fanouška Elona Muska, ale prostě mě jeho biografie zajímala a musím říct, že byla vskutku zajímavá.

Pokud nevíte, tak Elon Musk je jedním z největších vizionářů současnosti. Touží, aby lidé osídlili Mars a dělá všechno proto, abychom žili v lepším a zajímavějším světě. Vlastní společnosti Tesla, SpaceX, vybudoval a následně prodal společnost PayPal.

Elon byl už od mala zvláštní kluk. Opravdu nebyl jako většina z nás, už ve svých 12 letech se přelouskal během několika dnů a nocí složitou programátorskou knihou a naprogramoval svou první hru, za kterou vyhrál soutěž. Vždy vynikal ve škole, i když se uměl i na některé předměty úplně vyprdnout, protože mu nepřipadaly podstatné.

S podnikáním začal docela brzo a jeho pracovní nasazení bylo obrovské. Píše, že pracoval i 20 hodin denně, poté si na chvíli zdřímnul a když do práce přicházeli jeho zaměstanci, nakázal jim, aby do něho kopli, probudili ho a mohl tak zase pokračovat ve své práci.

V knize je popsáno i budování společnosti Tesla a SpaceX, můžete mi věřit, že to nebyla procházka růžovým sadem a pronásledovalo je mnoho strastí.

Knihu bych doporučil každému, kdo si chce přečíst zajímavý a inspirující příběh. Nejvíce ji doporučuji lidem, kteří chtějí podnikat a chybí jim nasazení a odhodlání Elona Muska jít do všeho naplno.

Kniha mě zaujala a chci si ji koupit

Ve kterých článcích se objevily myšlenky z knihy Elon Musk?

Jak si vedli slavní ve škole

Drive/Pohon Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje!- Daniel Pink

co číst

Moje skromná knihovnička, bohužel v ní nejsou všechny knížky, o kterých píšu v článku. Čtu taky hodně na kindlu, nebo si knížky půjčuji ze školní knihovny.

Dejte svému pracovníkovi vyšší výplatu a můžete očekávat, že bude pracovat lépe a produktivněji. Omyl! Jak ve své knize píše Daniel Pink. Lidé jednoduše nejsou dobře motivováni vnějšími/externími odměnami.

Kniha změní vaše názory, které se týkají motivace. Ať už chcete namotivovat sebe nebo ostatní, z knihy si odnesete zajímavé poznatky.

Dopředu nás doopravdy pohání něco úplně jiného, než externí odměny. Pokud chcete být motiváni musíte získat autonomii, hnát se za mistrovstvím (podobná myšlenka jako v knize Tak dobří, že vás nepřehlédnout), a vaše chování by mělo mít vyšší poslání.

Například ve společnosti google pochopili, že externí stimuly nemotivují jejich zaměstnance, proto jim dali více volnosti, autonomie. Během 20 % své pracovní doby mohou pracovat na čemkoliv chtějí. Právě během těchto 20 % času vznikly takové projekty jako Gmail, Adsence.

V knize najdete i mnoho tipů, jak motivovat sebe samého a ne pouze ostatní.

Kniha mě zaujala a chci si ji koupit

Ve kterých článcích se objevily myšlenky z knihy Drive/Pohon?

7 ted talků, které musíte vidět

Esencialismus. Zaměřte se na to podstatné – Greg McKeown

Další knížkou na mém seznamu je Esencialismus. Možná si říkáte, co tenhle pojem vlastně znamená. Na wikipedii jsem našel celkem dobrou definici:

je myšlenkový směr, podle něhož je každá věc chápána jako svá a jedinečná. Má svou esenci, která ji odlišuje od všech ostatních věcí.

Hlavní myšlenkou knihy je, že byste se měli zaměřit na pár podstatných věcí a těm se věnovat. Mnoho lidí se snaží vynikat ve všem, dělat úplně všechno, ale to prostě nejde! Jestliže chcete skutečně prorazit, musíte se zaměřit na pár pro vás podstatných věcí a naplno se jim věnovat.

Většina z vás, kteří se snaží být produktivní mají “seznam priorit”, pracují na hodně důležitých úkolech atd. Ale myšlenkou esencialismu je, že byste se na takové seznamy priorit měli vykašlat a věnovat se jedné podstatné věci. Jasně, můžete mít různorodé zájmy a dělat více věcí, ale když se například během dne snažíte dosáhnout více věcí zároveň, nezvládnete to, kdežto jakmile se zaměříte na jednu podstatnou věc, posunete se výrazně vpřed.

Pokud si pamatuji dobře, až do začátku 20. století bylo slova priorita pouze v jednotném čísle. Až poté, když se toho lidé snažili dosáhnout hodně, bylo zavedeno i množné číslo priority. Ale co je vlastně priorita, když jich máte 20? Maximálné zmatení a pocit, že něco děláte, i když výsledky jsou nulové.

Kniha mě zaujala a chci si ji koupit

Ve kterých článcích se objevily myšlenky z knihy Esencialismus?

Jak lépe využívat svůj čas

Neodolatelné –  Adam Alter

Knížka, kterou by si měli přečíst všichni mladí, je o behaviorálních závislostech, tím je označováno například závislost na telefonu, počítačových hrách, sociálních sítích atd. Autor se v knize rozhodně neomezuje na kritiku moderních technologií, ale nabízí řešení, jak se podobných závislostí zbavit.

Po přečtení knížky budete tak trošku zděšeni, v jakém světě to vlastně žijete. Společnosti jako Facebook a Google, najímají nejlepší absolventy z vysokých škol, aby vytvořili takové produkty, které jsou co možná nejvíce návykové. Tyto společnosti bojují o vaši pozornost a čas, který na jejich stránkách strávíte. Čím déle na nich jste, tím více vydělají ze svých reklam. Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, není žádný dobroděj, který chce, aby k sobě měli lidé blíž, prostě si chce namastit kapsu a dělá všechno možné pro to, abyste na jeho stránkách zůstali co nejdéle. Samozřejmě stejný cíl mají i ostatní společnosti.

Smutné je, že behaviorální závislosti, které si v dnešní době tak rychle vybudujeme nás poškozují. Lidé už nejsou schopni udržet pozornost po dlouhou dobu, většině mladým je příjemnější komunikace v chatu, jsme roztěkaní a postupně se nám zhoršuje vele důležitý spánek.

V knize se dozvíte, co dělá hru nebo sociální síť tak návykovou. Kniha je prošpikovaná nejrůznějšími zajímavými příběhy. Přečtete si například o závislosti na kokainu, kterou měl Sigmund Freund nebo budete překvapeni zjištěním, že Coca Cola vznikla taky kvůli tomu, že její zakladatel Pemberton byl závislý na kokainu, vymyslel recept na Coca Colu s domněním, že pomůže zbavit se závislosti na kokainu.

V poslední třetí části knihy se naučíte, jak s behaviorálními závislostmi bojovat a nadobro se jich zbavit.

Kniha mě zaujala a chci si ji koupit

Ve kterých článcích se objevily myšlenky z knihy Neodolatelné?

Nebezpečí sociálních sítí, které si neuvědomujeme

Jak se zbavit závislost na mobilu

EXPERIMENT – Jak jsem přežil týden bez sociálních sítí

Harry Potter sága – J.K. Rowling

Poslední knížka není populárně naučná jako všechny předchozí. Už od útlého věku jsem byl posedlý Harrym Potterem, proto si myslím, že si J.K. Rowlingová zaslouží zmínku.

Zatím jsem sice nepřečetl celou ságu, chybí mi ještě Fénixův řád. Vlastně celého Harryho Pottera jsem četl strašně zvláštně: Jako malý školáček jsem knížky neměl nikdy v oblibě, proto si ke mně Harry nenašel cestu. Až někdy na střední jsem si přečetl svou první knihu Harryho Pottera, paradoxně to byl Harry Potter a Relikvie smrti, což je úplně poslední díl. Poté jsem si přečetl první díl, druhý atd.

Pokud máte rádi filmy o Harrym Potterovi, rozhodně vám doporučuji i knížky. Jsou propracovanější, je tam mnohem více detailů a částí, které se do filmů nevešly. Navíc, pokud už jste filmy viděli, můžete si to při čtení hezky předstatovat.

Jsem srdcař a chci si koupit všechny díly

Ve kterých článcích se objevily myšlenky z knihy Harry Potter?

Prostá odpověď by byla v žádných, ale knížky a filmy se mi nějak vryly pod kůži, takže v nějakých článcích najdete pár myšlenek z Harryho Pottera.

Právě čtu: Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele

Na tuhle knížku jsem četl poměrně dobré recenze, tak jsem zvědav. Osobně mě už přestaly bavit ty klasické knihy osobního rozvoje. Momentálně čtu hlavně populárně naučnou literaturu. Vždy mi jde o to, aby knížku napsal někdo, kdo opravdu rozumí tomu, co píše a jeho práce byla hojně ozdrojována.

Jak říkám knihy osobního rozvoje mě už nebaví, protože se většinou jedná o to, že nějaký člověk uspěje a v celé knize popisuje jeho zaručenou formuli na úspěch. Ale nic takového neexistuje! Každý člověk je svým způsobem jedinečný a žádný univerzální návod není! Dneska si mnohem raději přečtu knížku, kterou napsal nějaký profesor z americké univerzity a představuje v ní výsledky svého výzkumu, které se dají aplikovat i v reálném životě.

Kniha Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele je pravým opakem knížek osobního rozvoje, ale na druhou stranu to není žádná kniha výsledků výzkumu určitého psychologa. Dá se to nazvat jako obrácená psychologie. Po přečtení prvních 40 stránek, musím přiznat, že se mnou kniha velmi rezonuje.

Doufám, že se vám článek líbil a už víte, co si o prázdninách přečíst.

Budu moc rád, pokud mi do komentářů doporučíte nějakou knihu. Jenom mi prosím nedoporučujte žádné “šarlatánské” knihy, jejichž hlavní myšlenkou je to, že byste měli zavřít oči a představovat si, že dosahujete úspěchu a potom se jednoho dne, úspěch zničehonic dostaví (Tímto narážím na knihu Tajemství).

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “7 knížek, které si musíte tohle léto přečíst!

  • Ahoj, celá ta kniha je založena na pseudovědě, vytváří v člověku nerealistické představy a nenutí k akci.

  • Áďa
    4 roky před

    Co je špatného na knize Tajemství? Došlo mi, že život až tak jednoduchý není, ale nějaká pravda v tom podle mě je. Je celá nepravdivá nebo tam nejsou pravdivé jen některé věci?

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *