fbpx

Nebezpečí sociálních sítí, které si neuvědomujete!

Sociální sítě, fenomén dnešní doby.

Asi všichni máte účet na Facebooku, Instagramu a mnozí z vás používají i Twitter, Snapchat a další sociální sítě. V článku se budeme bavit o nebezpečí sociálních sítí! Dozvíte se, jaký vliv mají na vaše každodenní chování, jak ovlivňují vaše vztahy, zdraví nebo třeba známky ve škole.

Chci, abyste ještě předtím, než se pustíte do čtení, věděli, že v tomto článku budu docela dost kritizovat veškerá sociální média. Ti z vás, kteří jsou na těchto sítích jistým způsobem závislí, možná ani nebudou mít žaludek na dočtení celého článku. Budete kroutit hlavou nad každým odstavcem a říkat, že to vůbec není pravda.

Velkým impulzem pro napsání článku je můj každodenní život. Sám denně vidím, jak mnozí mí známi, spolužáci neustále civí do obrazovek svých mobilů. Denně takto nesmyslně stráví hodiny času. Nedokáží se soustředit a do žádné činnosti se pořádně ponořit bez toho, aniž by si po chvíli zkontrolovali svůj telefon.

Lidé v mém okolí se mezi sebou často nedokáží ani pořádně bavit. Každou chvíli někdo během konverzace odpovídá na zprávy lidí, kteří jsou kilometry od nich. Dokážete si vůbec představit konverzaci se svým kamarádem/kou bez toho, aniž byste se pořád dívali do svých telefonů a zároveň „žili na sociálních sítích s dalšími lidmi“?

Samozřejmě i já mám účty na několika sociálních sítích. Nejsem žádný blázen, kteří žije bez internetu a chodí objímat stromy. Také občas impulzivně obnovuji feed Instagramu a Facebooku, abych viděl, co je nového. Taky jsem si kdysi psal s lidmi a zároveň se bavil s kamarády. Taky se občas zakoukám do mobilu a nevěnuji se současnému okamžiku.

Ale, odstranil jsem si Facebook i Messenger z mobilu. Sám sobě jsem si stanovil, že na sociální sítě můžu chodit pouze od 12:00-22:00 a toto interní pravidlo dodržuji již přes půl roku. Navíc, když teď nemám sociální sítě v mobilu, dostanu se na ně často až v 16:00-17:00 a musím říct, že mi to vůbec nechybí.

Sociální sítě jsem se rozhodl přestat tak hojně používat z několika důvodu, které v článku podrobně popíšu. Hlavní nebezpečí sociálních sítí nastiňuji níže:

  • Stanete se na nich závislí
  • Jste více ve stresu, můžete začít trpět depresí
  • Cítíte se osamělí a vyloučeni ze společnosti
  • Zhorší se vaše pozornost
  • Sociální sítě vás neustále sledují, ví o vás všechno
  • Negativně ovlivňují spánek a kvalitu učení

Závislost na sociálních sítích

Nebezpečí sociálních sítí
Nestaňte se vězni svých telefonů a PC

Myslíte si, že například Facebook vyvíjí tým nadšených programátorů? Samozřejmě, že ne. Sociální sítě jako Facebook a mnoho dalších pomáhají vyvíjet i psychologové, kteří ví, jak udělat aplikaci návykovou. Snaží se sociální média navrhnout tak, aby udržely vaši pozornost po co nejdelší dobu.

Záměrně jsou naprogramovány tak, abyste na nich strávili co možná nejvíce času. Někde jsem dokonce četl, že závislost na Facebooku/Messengeru může být silnější než závislost na cracku. Tak šikovné máme na světe psychology a programátory.

Chci, abyste se zamysleli, co reálného vám sociální sítě vlastně dávají na oplátku? Máte z toho času, který tam strávíte skutečnou radost? Vytváříte něco nového? Posouváte se vpřed?

Tvoří to ti programátoři a psychologové pro vaše dobro nebo pro vlastní prospěch?

Uvědomte si, že sociální sítě jsou v první řadě jedna velká pračka na peníze. Tvůrci těchto stránek vás tam chtějí udržet čím jak nejdéle proto, abyste byli vystaveni co možná nejvíce reklamám a následně si něco koupili.

Tyto společnosti investují milióny dolarů, sestavují týmu expertů, kteří se všemi dostupnými prostředky snaží udržet vaši pozornost. A musím uznat, že se jim to daří.

Teď už ale ke skutečným datům, co se závislosti týče.

  • 20 % lidí přiznává, že jsou závislí na sociálních sítích.
  • 41 % vlastníků telefonů se popisuje jako závislí.
  • Teenageři ve věku od 15-19 let tráví přinejmenším 3 hodiny denně na telefonu.

Když jsem si tyto údaje vyhledal, byl jsem celkem překvapený, že ty čísla nejsou ještě vyšší. Myslím, že problém je v tom, že málo lidí si vůbec svou závislost dokáže přiznat.

Ale i tak jsou tyto čísla vcelku ohromující. Vezměte si, že průměrný člověk spí 8 hodin denně. Poté, bych odečetl +- 4 hodiny, kdy prostě mobil nemůžeme používat a zbude nám 12 hodin. Z těchto 12 hodin stráví průměrný teenager tři na telefonu. To je v podstatě jedna třetina veškerého času.

Proč tato závislost vůbec vzniká?

Hraje zde velkou roli tzv. sociální odměňování.

Sociální sítě jednoduše odměňují náš mozek. Během používání sociálních sítí vylučujeme dopamin (neurotransmiter štěstí a chtíče), proto je tak těžké odejít.

Psycholog Charles Crews říká:

„Pokaždé, když vidíte nový tweet, novou fotku na Instagramu, příspěvek na Facebooku, nebo cokoliv podobného, váš mozek vyplavuje dopamin.“

Mozku se přirozeně líbí, když je odměňován lajky, sociálním schválením a následným pocitem důležitosti. Velmi rychle si tak dokážeme vybudovat závislost.

Sociální sítě a osamocení

Říká se, že sociální sítě dokáží propojit celý svět. Nikdy se tak prý nebudete cítit sami. Je to však pravda?

Mnoho výzkumu a dotazníků (vycházím z dat z USA), tvrdí, že se děti dnes cítí mnohem osamělejší než dříve. Sociální sítě v tom hrají velkou roli a to bych považoval za sakra velké nebezpečí sociálních sítí.

Čím více používáme sociální sítě, tím více se cítíme osamoceni. Částečným důvodem, proč se cítíme osamoceni je fakt, že na sociálních sítích se neustále porovnáváme s druhými a jejich životy. Co je ještě více překvapující, že toto porovnávání nám zhorší náladu v obou případech. Když někomu závidíte, a také když se cítíte nad druhými povýšení.

Psycholog Walters říká:

Lidé online ukazují jenom takovou svou personu (nejlepší verzi sebe sama), ukazují, jak mají „perfektní“ život a zdůrazňují pouze pozitivní chvíle svého života. Myslím, že v tomhle smyslu jsou sociální média velmi nebezpečná, protože sledujete pouze nejúspěšnější momenty života druhých.

Právě toto porovnávání v nás vyvolává pocit osamocení.

Vývoj mozku

Mozek adolescentů se stále vyvíjí, proto je velmi důležité, jakým činnostem se věnujete a jak necháváte svůj mozek, aby se formoval. Tady se dle mého skrývá opravdu velké nebezpečí sociálních sítí.

Pokud využíváte části mozku konstruktivně, rostou a vyvíjí se. Části, které využíváte špatně budou „růst“ špatným způsobem.

Například: Když používáte přední část šedé kůry mozkové při kreativním myšlení, tvorbě, řešení problémů, buňky v mozku se posilují a mozek se vyvíjí pozitivním způsobem. Pasivní používání sociálních sítí (také u toho využíváme přední část mozku), může způsobit ztrátu kreativity a přispět k tomu, že se mozek nebude vyvíjet tak dobře, jak by měl.

S nadsázkou můžu napsat, čím více sociální média používáte, tím hloupější se stáváte.

Skutečné nebezpečí sociálních sítí

Komunikace z očí do očí v dnešní době trpí.

Věděli jste, že děti dnes mají mnohem větší sklony k sebevraždám než tomu bylo doposud? Myslíte, že v tom mohou hrát roli sociální sítě?

Sebevraždy jsou sice extrémem a nechci to tady moc rozebírat, ale dalším opravdu skutečným nebezpečím jsou naše vztahy a vzájemná komunikace.

Spoustu mladých přiznává, že se mnohem raději baví, když spolu komunikuji pomocí chatu než z očí do očí. Velká skupina teenagerů se cítí daleko pohodlněji doma se svým telefonem, než aby byli venku s kamarády.

Děti dnes začínají pít alkohol a kouřit mnohem později (což je pozitivní). Naše generace chodí později na své první rande a bojí se reálné sociální interakce (což tak pozitivní není).

Navzdory toho, že dnešní mladí tráví více času doma, neznamená to, že by měli lepší vztahy se svými rodiči, nebo že by s nimi trávili více „kvalitního“ času.

Sami dobře víte, jak vypadá vaše běžná komunikace s rodičem: Jo, jasně, udělám to, ok. Co nového ve škole? Nic. Jdu do pokoje.

Tak co vlastně dnes dělají puberťaci se svým časem? Jsou většinou doma a s rodiči se nebaví.

Většinu času stráví na sociálních sítích před obrazovkami svých mobilních telefonů a velmi často jsou ve stresu. Nedávné výzkumy prokazují, že „screentime“, hlavně ten na sociální sítích opravdu způsobuje vnitřní pocit neštěstí. Čím více času strávíte před obrazovkou, tím větší máte šanci, že budete v depresi.

Ještě mě napadlo, když teď teenageri tráví více času doma, nedělají náhodou více domácích úkolů, neučí se lépe a více?

Omyl.

Vliv sociálních sítí na výsledky ve škole

Jaký vliv mají sociální sítě na výsledky ve škole?

Mnozí by možná tvrdili, že pozitivní, jelikož jsou děti neustále spojené, mohou si radit a vzájemně si pomáhat. Opak je pravdou.

Znova vycházím z amerických průzkumů, ale myslím, že ani u nás se to nebude moc lišit. Děti tráví děláním domácích úkolů méně času, než třeba před 20 lety.

Děti se dokonce ani neučí více než kdysi. A mnoho pedagogů a profesorů na vysokých školách přiznává, že neustále snižují požadavky, které jsou kladeny na studenty. Ale i tak má mnoho studentů problém projít.

Přítomnost sociálních sítí, neustálá dostupnost internetu, pořád pomalu ale jistě zhoršuje naši schopnost soustředit se.

Právě udržení pozornosti je pro učení nesmírně důležité! Existuje rovnice učení, se kterou přišel Cal Newport, expert na efektivní učení a hlubokou práci.

Naučené informace = intenzita soustředění x strávený čas

Dělání stovek věcí najednou rozhodně není klíčem k rychlému učení!

Jinými slovy, čím intenzivněji se dokážete na učivo soustředit. Tím méně času musíte učením strávit.

Pro lepší představu vám poskytnu příklad s konkrétními čísly.

Řekněme, že se máte k maturitě naučit 100 A4 nějaké látky. Kvalita pozornosti zde hraje ohromnou roli. Buď se budete učit 100 hodin s intenzitou koncentrace 1. Nebo můžete své soustředění vytříbit k dokonalosti, ponoříte se do práce a budete se učit s intenzitou 10 po dobu 10 hodin.

Intenzivní soustředění vám dokáže ušetřit stovky hodin času. Ještě před pár lety, když na studenty nečíhalo vyrušení za každým rohem, dokázali se koncentrovat o moc déle.

Dnes je to pro nás hodně těžké. Málokdo se dokáže do práce ponořit, aniž by si pořád nekontroloval telefon, neotevíral další zbytečná okna v prohlížeči, neodepisoval na zprávy, nebo se třeba nesmyslně zahleděl z okna a zamyslel se nad něčím úplně jiným.

Jak trénovat soustřední se dozvíte v článku v odkazu.

Spánek

Další významnou věcí, kterou ovlivňují sociální sítě je vele důležitý spánek. Spánek se musí brát vážně!

Kvalitní spánek úzce souvisí s našim zdravím, náladou, ba dokonce s efektivním učením.

Pro většinu z vás je typické, že mobilní telefon je první věc, kterou vidíte ráno a poslední věc, kterou vidíte večer.

Už jsme si říkali o tom, jak dokáží být sociální sítě a internet celkově „závislácké“. Když se k večeru uchýlíte ke spánku, mobil vás ještě „přemlouvá“, abyste nechodili spát a velmi často se mu to daří. Drží vás vzhůru a zkracuje dobu spánku.

Potom, když už se konečně rozhodnete jít spát, není tak lehké usnout. Protože jste na sebe svítili telefonem, který vyzařuje tzv. bluelight. Tento typ světla máme spojený s denními aktivitami. Jednoduše řečeno, když se díváte ve tmě do mobilu, váš mozek má pocit, že je den a následně se vám usíná velmi těžko.

Většina mladých dnes spí zhruba 7 hodin, velmi často méně.

Nedostatek spánku jde ruku v ruce s několika významnými problémy: zhoršené myšlení, náchylnost k nemocím, obezita, vysoký krevní tlak. Nedostatek spánku rovněž ovlivňuje náladu a zvyšuje šanci, že budete v depresi.

Studenti ve věku od 14 do 19 let by měli spát od 8-9 hodin, to je ideální doba, která prospívá tělu a mysli. Regenerujete, obnovíte své zdroje. Jste méně ve stresu a budete méně náchylní k depresi.

Navíc, spánek je velmi úzce spojován s efektivním učením. Mozek potřebuje spát, aby mohl přenést informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Jinými slovy: přes den se můžete usilovně učit, ale nejděte spát, nebo nespěte dostatečně dlouho a informace se neuloží do dlouhodobé paměti, čili celodenní učení přijde vniveč.

Vyzývám vás, abyste si zavedli podobné „úřední hodiny“, jako ty o kterých jsem vám říkal na začátku článku. Zpočátku nemusíte být tak agresivní jako já. Řekněte si, že na mobil můžete jenom od 9:30 do 22:30, potom prostě šmitec.

Prostě se snažte, aby mobil nebyla ta poslední věc, kterou večer uvidíte a nechoďte hned po ránu na sociální sítě! Ideální je, pokud mobil nepoužíváte jako svůj budík. Jednoduše mobil odložte někam jinam, aby neměl šanci vás rozptýlit. Toto malé cvičení navíc okamžitě zlepší vaši schopnost se soustředit (budete totiž odolávat pokušení, což je skvělý trénink koncentrace).

Velký bratr vás neustále sleduje

Facebook o vás ví všechno a kdyby chtěl může vědět ještě více…

Rád bych vám řekl něco, co vás pravděpodobně šokuje. Víte, že Facebook si může kdykoliv zapnout mikrofón na vašem telefonu a začít vás poslouchat? Víte, že Facebook může kdykoliv zapnout foťák vašeho telefonu a sledovat co zrovna děláte, a zjistit kde jste?

Pokud máte na mobilu Messenger a dali jste povolit přístup k fotoaparátu a mikrofónu, neznamená to, že byste Facebooku povolili, že bude foťák používat jen tehdy, když si o to sami řeknete. Znamená to, že si Facebook může dělat, co chce. Kdykoliv vás mohou začít poslouchat a vyfotit si vás, i když máte Messenger vypnutý!

Samozřejmě, bylo by pošetilé věřit tomu, že ve Facebooku mají týmy lidí, kteří vás nonstop odposlouchávají a podle toho cílí reklamy. Stálo by je to ohromné peníze, což by se jim nevyplatilo. Tohle nebezpečí sociálních sítí zatím není tak aktuální, ale…

Chtěl jsem tím ilustrovat moc, jakou nad vámi sociální sítě mají.

Facebook ví, na jaké jiné webové stránky chodíte, co jste si koupili a co jste si třeba jenom přidali do košíku.

Sociální sítě dokonale znají vaše zájmy, vědí, s kým se stýkáte, kdo jsou vaši nejbližší a podle toho vám podsouvají nejvhodnější reklamu.

Sociální inženýři Facebooku jsou dokonce tak dobří, že dokáží odhadnout, kdy je žena těhotná. Často to vědí rychleji než samotná žena. Jak to vůbec poznají? Podle vzorců chování, aktivity na sociálních sítích, lajků atd… Je to nesmírně komplexní systém, který funguje.

Tipy, jak můžete zamezit sledování Facebooku

  • Ve svém facebookovém profilu klikněte na nastavení a pak na reklamy a v nastavení reklam vše změňte na NE
  • Můžete si nainstalovat doplněk do prohlížeče facebook disconect. Facebook tak nebude mít šanci sledovat vaši aktivitu na jiných webových stránkách
  • V aplikaci Messenger zakažte přístup mikrofónu a fotoaparátu, pokud jste paranoidní, nebo jste člověk na útěku a zločinec.

Děkuji vám, že jste to u tohohle článku vydrželi tak dlouho. Doufám, že už si uvědomujete jistá rizika a nebezepčí sociálních sítí a alespoň trochu omezíte jejich používání.

Lidé mají v dnešní době plné technologií tendenci využívat naprosto všechny moderní věci a nástroje. Kdyby se podobně rozhodovali kdysi podnikatelé, zemědělci, brzy by zkrachovali.

Musíte se naučit zvažovat výhody a nevýhody všeho, co vpustíte do svého života. Moudře si vybírejte, na jaké stránky budete chodit, kolik času tam budete trávit. Neuvažujte pouze nad pozitivy, které vám sociální média přinesou, zvažte i negativní účinky, až poté se rozhodněte, jestli má pro vás daná síť smysl.

Vyzývám vás, abyste trošičku omezili svou „online přítomnost“. Nebuďte na sockách pořád, stanovte si tzv. úřední hodiny. Nebo si občas „zahrajte cvičení“, že následujících pár minut nesmíte otevřít Messenger a odpovídat na zprávy. Nesmírně tak posílíte soustředění.

Závěrem jedno moudro: sociální sítě nebyly vytvořeny pro vaše dobro, ale proto, aby generovaly obrovské zisky jejím vlastníkům!

Také si přečtěte můj článek: Experiment: Jak jsem přežil týden bez sociálních sítí!?

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *