fbpx

Jak být optimistou – jediný tip, který potřebujete

Překvapilo by vás, jak velký má optimismus vliv na naše výkony a úspěch, ať už v životě nebo ve škole. Na blogu, ve svých videích se zaměřuji na nejrůznější techniky a metody, které vám mají usnadnit život, ale není to zdaleka jediná věc, na které záleží. Nedávno jsem četl knihu Martina Seligmana Naučený optimismus, která mě přesvědčila, že pro úspěch v životě i ve škole je nezbytné, abyste byli optimisté! Pojďme si říct, jak být optimistou, ale ještě předtím si řekněme, proč.

Proč nebýt pesimista?

jak být optimistou
Optimista nebo pesimista?

Z výzkumů Martina Seligmana, které uvádí ve své knize Naučený optimismus, vyplývá, že pesimisté bývají daleko častěji nemocní než optimisté. Mají slabší imunitu, rychleji trpí chronickými nemocemi apod. Už jenom tohle by nás mohlo motivovat změnit se z pesimistů na optimisty.

V experimentu vložili 3 skupinám krys do slabin rakovinotvorné buňky v takovém množství, že krysy měly 50% šanci na přežití. Krysy ve třech skupinkách se ničím nijak zvlášť nelišily, pouze v pesimismu a  optimismu  (optimismu a pesimismu se je naučilo pomocí naučené bezmocnosti). Krysy, které byly pesimistické neumřely v 50 % případů, jak by napovídalo množství rakovinotvorných buněk, zemřelo 70 % krys! Krysy, které byly optimistky se dokázaly se svým osudem poprat, zemřelo jenom 27 % krys, optimismus jim pomohl bojovat zvrátit osud. V kontrolní skupině krys, která nebyla ani optimistická ani pesimistická přežilo podle očekávání 50 % krys.

Je rovněž dokázáno, že lidé se stejnými schopnostmi, kteří se liší pouze pesimismem a optimismem dosáhnou jiné úrovně úspěchu. Asi uhádnete, kdo bude úspěšnější. Je to celkem logické, pesimista se nechá velmi rychle odradit, vzdá se a raději si najde něco nového, kdežto optimista bojuje, vytrvává a nenechá se odradit několika neúspěchy. Porážka pesimistu srazí na kolena, ale optimistu povzbudí k lepším výkonům. Jasně, i optimista může být na chvíli sklíčený, avšak sklíčenost ze sebe rychle setřepe.

Co je možná nejhorší pesimismus vede k depresi. Člověk v depresi je sklíčený, plný beznaděje, nemá chuť ani sílu cokoliv dělat a sebemenší věc se pro něj stává nepřekonatelnou překážkou. Deprese je v dnešní době plné porovnávání a tlaku na výkon novodobou pandemií, která zaplavila západní svět. Věřte mi, depresí byste trpět nechtěli. Vybavme se jediným tipem, který potřebujete k tomu, abyste věděli, jak být optimistou.

Pesimismus má sice pár svých výhod, jinak by nás asi evoluce pesimismem neobdařila. Vždycky nemusí být ideální být největší sluníčkář na světě, ale obecně je v dnešní světě lepší být optimistou než pesimistou. Už se nemusíme strachovat tygrů, nedostatku potravy a být vůči všemu podezřívaví.

Jak překonat stydlivost – stydíte se, přečtěte si článek a konečně se přestanete stydět.

Skrytá zbraň úspěchu – optimismus

Člověka by to nenapadlo nebo alespoň mě: optimismus a správné nastavení mysli je prvním důležitým krokem každé úspěšné cesty, ať už ve škole, v podnikání nebo v životě.

Naštěstí se dá optimismu naučit, jak na to si řekneme v druhé části článku.

Dříve nebo později narazí každý na potíže, kde se optimismus a jeho nastavení mysli skutečně projeví. Někdo pesimistický, a navíc s fixním nastavením mysli se nechá velmi rychle odradit, nezamaká, nezabojuje a vnitřně se odsoudí k neúspěchu hláškami ve stylu: Nemám na to! Na tohle nemám talent. Nejsem na to dost dobrý.

V prváku na výšce jsem celkem dost bojoval s matematikou. Naštěstí jsem byl optimistou s růstovým nastavením mysli. I když mi počítání skoro celý semestr moc nešlo, věřil jsem. Věděl jsem, že s každou další porážkou se přibližuji správnému řešení, byl jsem si jistý, že pokud udělám při počítání doma všechny možné chyby, u zkoušky už je nezopakuji.

Někdo jiný, se stejnými výchozími schopnostmi, by se možná vzdal. Neúspěchy by ho odradily od dalšího učení. Vysvětlil/a by si to asi tak: Na matematiku nejsem. Nemám na ni buňky.

Někteří by díky svému pesimismu a několika porážkám mohli dokonce propadnout depresi.

Jak získat nastavení mysli, které vede k úspěchu v životě a ve škole? – Přečtěte si i následující článek, hodně souvisí s tím, o čem píšu tady.

V čem se optimisté liší od pesimistů?

jak být optimista
S úsměvem to jde lépe!

Proč jsou optimisté optimisté a pesimisté pesimisté? Logická úvaha nás vede ke snadnému závěru. Optimisté jsou optimističtí, protože se jim v životě stalo mnoho pozitivních věcí. Naopak pesimisté mají život protkaný neúspěchy a negativními událostmi, a proto jsou pesimisté. Ale tahle logická úvaha je špatná! A kdyby byla pravdivá, nemá ani smysl psát článek: jak být optimistou.

Pesimisté i optimisté zažívají zhruba stejné množství pozitivních a negativních událostí. Rozdíl je v něčem úplně jiném. Záleží na tom, jaký máte pohled na svět, jak si vysvětlujete věci, které se dějí ve vašem životě. Říká se tomu vysvětlovací styl.

Pesimistický vysvětlovací styl vidí negativní události jako trvalé, univerzální a osobní. Pesimistovi se nepovede písemka, tak si v hlavě řekne něco ve smyslu: Jsem prostě hloupý, nic mi nejde a vždycky hloupý budu (trvalé, univerzální a osobní).

Kdyby se něco podobného stalo optimistovi, řekl by si: Tahle písemka se mi moc nepovedla, asi jsem se dostatečně nepřipravil a nesnažil, ale jiné písemky jsem napsal dobře a zdá se, že měl náš učitel zrovna špatnou náladu (krátkodobé, neuniverzální a neosobní).

Pesimistický vysvětlovací styl používá často slova jako vždycky, nikdy, pořád (trvalost). Neúspěch z jedné oblasti převádí hned na ostatní oblasti života (univerzálnost) a všechno si dává za vinu. Optimista je úplný opak.

Jakmile se pesimistovi přihodí něco pozitivního, jeho vysvětlení je krátkodobé, neuniverzální a neosobní. Vraťme se k příkladu s písemku, tentokrát dostal náš imaginární pesimista skvělou známku, v hlavě si řekne: Měl jsem zrovna štěstí, ale jinak se mi určitě nedařilo a učitelka mě má nějak ráda, a navíc má dobrou náladu.

Naopak optimisté si pozitivní události vysvvětlují trvale, univerzálně a osobně. Jinými slovy: bude to takhle pořád, jeden úspěch ovlivní i další oblasti mého života a úspěch je hlavně moje zásluha.

Teď, když už víte o vysvětlovacích stylech, asi vám došlo, jak být optimistou. Musíte změnit svůj vysvětlovací styl na pozitivní.

Co je nejdůležitější vlastností pro úspěch? – Doporučuji přečíst.

Jak změnit vysvětlovací styl aneb jak být optimistou

jak být optimista
Ukliďte si v hlavě a změňte svůj vysvětlovací styl! Jak na to?

Reakce na události, které se dějí v našem životě ovlivňují naši náladu daleko více než si myslíme. Pesimisté i optimisté zažívají stejné životní situace, ale obě skupiny si je jinak vysvětlují. Pesimisté jsou většinou sklíčení a optimisté vidí to dobré i v tom špatném.

Dovolte mi vám představit model ABC Martina Seligmana, který nám pomůže pochopit, jak vzniká naše nálada a pocity.

A v modelu ABC znamená: aktivující protivenství. Například to může být to, že se na vás někdo škaredě podívá v MHD, dostanete špatnou známku z písemky, někdo vás odmítne.

B představuje bernou minci, neboli jak na danou událost zareagujete.

Berná mince pak ovlivňuje C: Co se stane ve vaší hlavě. Pokud je reakce optimistická, jste v pohodě, pokud pesimistická moc si nepomáháte.

Pojďme si to ukázat na příkladu.

A: Někdo se na vás hnusně podívá v autobuse.

B pesimistické (Jak si to vysvětlujete, co si říkáte v hlavě): Jsem škaredý, vypadám hrozně nesympatický, nikdo mě nebude mít nikdy rád a nenajdu si holku. Proč musím být tak škaredý

C: Cítíte se smutní a nemáte chuť se s nikým bavit. Když cestou domů potkáte svou hezkou kamarádku, se kterou byste si chtěli zajít ven, ignorujete ji, protože nemáte chuť ji ani oslovit.

A: Někdo se na vás hnusně podívá v autobuse.

B optimistické (Jak si to vysvětlujete, co si říkáte v hlavě): Koukal se ten člověk vůbec na mě? Pokud jo, tak se asi musel špatně vyspat. Snad mu něco zvedne náladu.

C: Moc na to nemyslíte a nejste smutní, i když si zkontrolujete mobilem tvář, jestli nejste popsaní. Cestou domů se normálně začnete bavit se svou kamarádkou, kterou potkáte a pozvete ji ven.

Vidíte? Rozdílná reakce na negativní událost ovlivní, jak se nakonec cítíte. Když reagujete optimisticky, tím se rozumí, že si negativní události vysvětlujete krátkodobě, neuniverzálně a neosobně budete se nakonec cítit lépe.

Pesimisté mají svůj vysvětlovací styl (reakce na negativní události) vrytý pod kůži, aby se stali optimisty, musí záměrně bojovat s tím, co říkají ve své hlavě! Pamatujte, že mozek pesimisty myslí nereálně, dovolte si distancovat se od toho, co říká vaše hlava a záměrně s tím bojujte. Připomínejte si, že vysvětlení negativní události nesmí být trvalé, univerzální ani osobní. Kdykoliv se přistihnete, že si negativní událost (A – aktivující protivenství) vysvětlujete trvale, univerzálně a osobně, snažte se svůj vnitřní dialog změnit!

Hledejte důkazy, proč tomu tak není. (Např. si říkáte,  učitel je zlý jenom na mě, zamyslíte se a zjistíte, že je vlastně zlý na všechny). Hledejte alternativy a místo toho, abyste přemítali, jak je to všechno špatné, hledejte řešení, která vám mohou skutečně pomoct.

Považujte svou hlavu, svůj vnitřní hlas, který na vás mluví trvale, univerzálně a osobně za opilce na ulici. Kdyby o vás nějaký opilec řekl, že jste blbí a škaredí, tutově byste se s ním pohádali a poskytli mu mnoho argumentů, a pokud ne, tak byste určitě přišli s variantami řešení. To, že něco říká vaše hlava ještě neznamená, že je to pravdivé! Vysvětlení si negativní události v hlavě může být stejně špatné jako obvinění opilce na ulici. Bojujte se svým vnitřním dialogem, dělejte to každý den a postupem času si na to zvyknete. Pouhá změna reakce na negativní událost způsobí, že budete daleko šťastnější, a navíc se vyhnete depresi a budete mít silnější imunitu.

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že se vám líbil. Bojujte se svými myšlenkami, nedovolte si být pesimisté, kteří všechno vidí trvale, univerzálně a osobně. Pokud vás téma zaujalo, doporučuji knihu Naučený optimismus.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

4 Odpovědi na “Jak být optimistou – jediný tip, který potřebujete

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *