Jak motivovat dítě k učení?!
Jsem narozen v roce 1998, vyrůstal jsem na vesnici a do své 9. třídy jsem neměl telefon ani účet na sociálních sítích, přesto jsem měl velmi často ohromný problém se donutit k učení. Myslím si, že v tom nejsem sám, učení je někdy prostě nuda, které se chceme za každou cenu vyhnout. Neumím si představit, jak těžké to mají dnešní děti, které vyrůstají obklopené všelijakými lákavými vyrušeními a rozptýleními v podobě mobilů, her a samozřejmě sociálních sítí. Upřímně se není čemu divit, že mnohé děti mají problém se k učení přinutit, nebo u něj po delší dobu vydržet. V článku se dozvíte o několika praktických tipech a tricích, jak motivovat dítě k učení.
Konkrétně bude řeč o snadných tipech z oblasti psychologie, které jsou potvrzeny nejednou vědeckou studií a také se dozvíte o tipech na aplikace či online nástroje, jež udělají z učení větší zábavu.
Pokud by vás téma motivace a prokrastinace zaujalo, můžeme se v dalším článku zaměřit na to, jak vašemu dítěti pomoct najít vnitřní motivaci pro učení, což je zřejmě nejlepší dlouhodobá cesta, jak s prokrastinací zatočit.
Metody Jak motivovat dítě k učení
Naschvál píšu hned o několika metodách, na každého funguje něco trošku jiného. Občas je potřeba otestovat více způsobů, než najdete ten pravý, proto nezoufejte, pokud hned první metoda nezafunguje.
Pravidlo když, tak, pak
Podle vědeckých studií jsou jedním z nejlepších způsobů, jak překonat prokrastinaci a lenost tzv. implementační záměry ve formě pravidla: Když…,tak… Například:
- Když si ráno vyčistím zuby, tak udělám 15 kliků.
- Když zapnu počítač, tak si nejprve zopakuju slovíčka.
- Když dojím oběd, tak budu 10 minut meditovat.
Podstatou pravidla když…, tak…. je propojit činnost, kterou už automaticky děláte (stávající návyk) s novým žádoucím chováním. Návyky tak svým způsobem stavíte na sebe.
Svým dětem můžete stanovit a velmi často připomínat kupříkladu tato pravidla když…, tak…:
- Když přijdu ze školy, tak se budu 15 minut učit.
- Když dojím večeři, tak si udělám úkoly.
- Když se převleču ze školního oblečení, tak se hned budu 15 minut učit.
- Apod… Když (něco, co už teď vaše dítě pravidelně dělá), tak (žádoucí chování).
Ideální je, pokud pravidlo když…, tak… zapíšete na nějaké viditelné místo (např. lednice, pracovní stůl), aby se dítěti vrylo pod kůži. Ze studií se ukazuje, že implementační záměry vedou dokonce až ke 2-3krát větší pravděpodobnosti, že nebudeme prokrastinovat.
Pravidlo jsem si doplnil ještě o část pak, která představuje odměnu. Když (stávající návyk), tak (nový návyk), pak (odměna). Například:
- Když přijdu ze školy, tak se budu 15 minut učit, pak můžu sledovat 10 minut Youtube.
- Když dojím večeři, tak si udělám úkoly, pak můžu na 20 minut hrát.
- Když se převleču ze školního oblečení, tak se hned budu 15 minut učit, pak můžu jít s kamarády ven.
Pokud učíte, bude se vám líbit článek: Jak učit dobře a efektivně?
Pravidelný režim
Pro vybudování jakéhokoliv návyku, ať už u dětí nebo dospělých, je nejlepší pravidelnost. Pokud se dítě učí jednou ve 3 odpoledne, po druhé v 5, po třetí ve 4, bude mnohem těžší se k učení donutit, než když si stanovíte pevný režim. Např. každý den od 17:00 – 17:30 se budeš učit, ať se děje co se děje.
Postupem času si dítě daný čas spojí s učením, stane se to pro něj přirozenou součástí života. Bude vědět, že vždycky v 17:00 je nutné se učit. Sice se mu do učení ne vždycky bude chtít, ale můžete si být jistí, že se díky tomu k učení mnohem snadněji přinutí, než kdyby žádný režim nemělo.
Pokud režim nemáme, mozek začne “špekulovat”, přicházet s výmluvami a “lepšími” termíny, kdy se učit, až se k učení nikdy nepřinutíme.
Ještě k rozdílu oproti pravidlu když, tak. Pokud má vaše dítě poměrně stabilní denní režim, tj. nenavštěvuje mnoho kroužků, končí ve škole zhruba ve stejnou dobu, je ideální nastavit pravidelný režim. Jestli má však vaše dítě vzhledem ke kroužkům každý den čas v jinou dobu, je lepší zavést pravidlo když, tak.
Pokud vás téma prokrastinace zajímá nejenom kvůli dětem, přečtěte si článek 8 tipů, jak přestat prokrastinovat ověřených vědeckým výzkumem
Přitvrďte
Můj oblíbený youtuber Thomas Frank, aby se donutil včas vstávat, každý večer naplánoval tweet, který měl vyjít v 6:00. Ve tweetu stálo:
Jsem líné prase, je 6:10 a já pořád spím. Prvních 5 lidí, kteří mi napíšou, dostanou 5 dolarů.
Často jsme líní proto, že líní být můžeme, nehrozí nám žádný trest. Thomas si tohle uvědomoval, a tak si dlouhé vyspávání “znepříjemnil”. Pokud by se neprobudil před 6:05, nemohl by svůj naplánovaný tweet vymazat a za vylehávání v posteli by pokaždé draze zaplatil.
Rozhodně to není pro každého rodiče, není to ani dlouhodobá cesta, nicméně tresty nebo podmínky fungují minimálně krátkodobě velmi dobře.
- Například můžete po příchodu ze školy dítěti zabavit telefon a vrátit mu ho až, když si udělá úkoly, nebo se bude po stanovenou dobu učit. Buďte však mírní, rozhodně dítěti nestanovujte super ambiciózní cíle (např. učit se 2 hodiny). Cílem je u dítěte vybudovat návyk pravidelného učení. Bude stačit, když mu jako cíl stanovíte 20 minut učení.
- Nebo hry na počítači povolíte až po splnění povinností.
- Pokud se dítě nebude v domluvenou dobu učit, strháváte mu určitou částku z kapesného.
Možností jsou desítky. Hlavní je pamatovat na princip, že často prokrastinujeme z toho důvodu, že nám za to nic nehrozí, proto je užitečné “zvýšit” sázky a nastavit nějaký trest, který nás namotivuje k akci.
Zajímavá vás spíše téma efektivního učení? Přečtěte si článek: Jak se učit s dětmi aneb naučte své dítě, jak se učit!
Škola hrou aneb jak motivovat dítě k učení hrou
Proč se děti nechtěji učit a raději hrajou hry, nebo tráví čas na sociálních sítích? Odpověď je prostá, je to větší zábava. Jedním z nejlepších způsobů, jak dítě motivovat k učení je studování uzpůsobit tak, aby to bylo atraktivní a zajímavé.
K učení můžeme přistupovat tisící různých způsobů, ty nejběžnější metody učení jsou velmi nudné a vysilující. Nicméně existují i mnohem zábavnější způsoby učení, které můžeme naše děti naučit používat, a tak je namotivovat ke studiu. Kromě toho dnes již existuje spousta zajímavých technologií, které nám tento proces ještě více usnadní.
Chat GPT – neučte se, hrajte hru
Rok 2023 je ve znamení umělé inteligence. Možná jste už někde zahlédli, že ChatGPT dokáže vymyslet vtip, recept z obsahu vaší ledničky, ale umělou inteligenci můžete využít i jako skvělého pomocníka při učení.
V rámci ChatGPT si můžete velmi snadno vytvořit textovou hru, která vaše dítě naučí v podstatě jakékoliv téma. Dítě už nemusí trávit zdlouhavé minuty čtením nudných učebnic, nýbrž může vědomosti získávat prostřednictvím interaktivní hry.
Zde máte malou ukázku toho, jak to může vypadat:
Není učení hned o něco zajímavější, když jsou vám informace prezentovány ve formě příběhu, kdy může vaše dítě volit, který směr prozkoumá více do hloubky?
Zajímat by vás mohl také článek, který je primárně určený pro učitele: ChatGPT pro učitelé – jak efektivně používat!
O ChatGPT jsem publikoval článek i pro studenty, ale i jako rodič či učitel v něm najdete pár užitečných tipů: ChatGPT pro studenty!
ChatGPT jako učitel a motivátor
Umělou inteligenci lze využít nepřeberným množstvím způsobů, ChatGPT za vás může napsat texty, zdokonalit vaše texty, jednoduše vám vysvětlit složitá témata, nebo pomůže vytvořit myšlenkovou mapu. Mně se však nejvíce líbí možnost vytvořit si v ChatGPT testy s možnostmi abcd.
Testování je obecně považováno za jednu z nejlepších metod učení se vůbec. Nejenom, že si informace lépe zapamatujeme, také by nás mělo učení více bavit. To však platí pouze v případě, když se testujeme jen tak pro zábavu a neriskujeme, že dostaneme špatnou známku.
ChatGPT můžete pomocí textu níže požádat, aby pro vaše dítě vytvořilo test z tématu, které se zrovna musí naučit.
Ale pozor! Umělá inteligence není rozhodně bezchybná, doporučuji vám, abyste AI raději zkontrolovali, jestli náhodou vaše dítě neučí špatné informace.
Více o využití ChatGPT píšu v článku o tom, jak naučit dítě učit se.
Počítačové hry jako nástroj motivace
Kapitolou samou o sobě jsou hry nebo interaktivní cvičení. Pokud se vám podaří najít dobrou hru, která pojednává o tématu, které se má dítě naučit, máte vyhráno.
Bohužel hledání her mnohdy vyžaduje spoustu času a pro spoustu témat žádné hry ani nenajdete.
Osobně bych při hledání využíval “celosvětový internet” do Googlu napište něco ve smyslu:
Interactive games to teach kids [Téma, které se má učit].
Kartičky
Velmi zábavnou metodou učení jsou kartičky. Na přední straně kartičky se nachází otázka, na druhé straně je odpověď. Kartičky jsou rovněž skvělé pro učení se cizích slovíček. Na přední straně je napsaný český význam slova, na zadní straně pak překlad slovíčka.
Kartičky pro učení si můžete vytvářet klasicky na papír, ale jako lepší možnost se mi jeví využívat nějaký software jako například Quizlet, Anki, Neuracache nebo Remnote.
Proč je software lepší?
- Dítě se učí efektivněji, protože algoritmus pro něj naplánuje opakování na nejvhodnější možný moment.
- Učení se tím gamifikuje. Dítě například vidí, kolik dní v kuse se s kartičkami učí, kolik kartiček si zopakovalo, kolik času učení zabralo.
Nezdá se to, ale právě sledování vlastního pokroku je pro nás nesmírně motivující. Je dost dobře možné, že se vaše dítě bude učit jenom proto, aby v aplikaci nepřerušilo sérii dnů učení (např. 16 dnů v kuse, i když se mu nebude chtít, do učení se pustí, aby nezačínalo od nuly, ale sérii prodloužilo na 17 dnů).
Pár tipů ke tvorbě a učením se s kartičkami:
- Kartičky by měly být “atomické”, tj. neměly by obsahovat příliš mnoho informací, čím je kartička jednodušší, tím lepší. Pokud chcete do kartičky vepsat více informací, raději vytvořte kartiček více.
- Příklad:
- Skvělá kartička – Přední strana: Kdy začala Druhá světová válka? Zadní strana: 1.9.1939
- Špatná kartička – Přední strana: Vyjmenuj vůdce největších zemí, které se účastnily Druhé světové války. Zadní strana: Německo – Hitler, SSSR – Stalin, VB – Churchill, Itálie – Mussolini atd…
- Mnohem lepší je vytvořit samostatnou kartičku pro každou zemi. Pro dítě bude mnohem snazší si informaci z kartičky zapamatovat, pokud obsahuje méně informací. Mozek lépe ví, na co přesně se má zaměřit.
- Příklad:
- Vždy se učte aktivně. Předtím, než dítě otočí kartičku, musí nahlas říct, co si myslí, že je na druhé straně. Učení s kartičkami opravdu nesmí vypadat tak, že si dítě kartičky jenom pročítá. Podstatou je vzpomínat, dolovat informace v paměti. Právě to nakonec vede k učení.
Jinak z hlediska zábavnosti učení je určitě nejlepší Quizlet, proces učení je s tímto nástrojem velmi účinně gamifikovaný. Nevýhodou je, že algoritmus pro učení není tak vychytaný jako u 3 zbylých aplikací. Nicméně je nutné si uvědomit, že u dětí zvláště na základní škole není zvlášť nutné, aby byl algoritmus pro opakování maximálně efektivní.
Efektivní metody učení budou děti motivovat ke studiu
Pokud se vaše dítě neumí učit, není se čemu divit, že ho/jí učení nebaví. Děti se pak nudí, zavírají se jim oči a někteří dokonce usínají.
Efektivní metody učení angažují mnohem více, učení je nejen účinnější, ale pro většinu je rovněž mnohem zábavnější. Rozsah tohoto článku mi nedovoluje zde rozebrat metody efektivního učení do hloubky, ale pokud vás toto téma zajímá. Přečtěte si můj článek o tom, jak naučit své dítě se učit efektivně a rychle. Dozvíte se, jak funguje paměť, kterým metodám učení se raději vyhnout a jaké naopak zařadit.
Časové cíle vs Výkonové cíle
Říkat dětem: Nauč se na písemku z dějepisu, anebo teď se uč 1 hodinu?
Náš mozek je strašpytel, pokud mu řeknete, že se musíte naučit na písemku z dějepisu, dostat do paměti 15 stránek, anebo vypočítat 10 příkladů, hlava se zalekne a začne vymýšlet nejrůznější výmluvy, proč to nedělat.
Časové cíle, například budu se učit 25 minut, nejsou pro mozek tak zastrašující. Víte, že se musíte učit po nějaký čas, ale pak už máte hotovo. Jinými slovy výsledek máte více pod kontrolou, než u výkonových cílů, kdy si nikdy nemůžete být jistí tím, jak dlouho učení zabere.
U časových cílů vidíte pomyslné světlo na konci tunelu v podobě toho, že po uplynutí časového limitu budete mít padla. Pokud si naopak říkáte, že musíte dostat do paměti 15-20 stránek, máte z toho přirozeně strach, připadá vám to náročné a těžké, myslíte si, že vám to zabere hromadu času, a proto se vám do toho úkolu vůbec nechce.
Jednoduše řečeno: Mozek se časových cílů tolik nebojí, mnohem více věříte, že je můžete splnit, a proto tolik neprokrastinujete.
Učte vaše dítě, ať si raději stanovuje cíle časové, tj. budu se učit 30 minut, na místo cílů výkonových, které v nás probouzejí stres a prokrastinaci. I vy svým dětem zadávejte cíle časové, tj. neříkejte, vypočítej všechny příklady do matiky, na místo toho povězte, ať teď nerušeně 20 minut počítá.
Přečtěte si také článek: Jak si stanovovat lépe cíle!
Gamifikace učení
Proč tráví lidi každý týden desítky hodin na sociálních sítích? Jak je možné, že někdo prohraje celé své jmění na hracích automatech? Proč děti raději hrajou hry, než se učí?
Odpovědí na všechny 3 otázky je dopamin a gamifikace. V článku už není prostor se pouštět v těchto tématech do velkých hloubek, a proto pojďme rovnou na praktické tipy, jak učení gamifikovat, a tím děti motivovat k učení.
Sledování pokroku
Vytvořte pro své dítě nástěnku, nebo jednoduchou tabulku, ve které budete evidovat, kolik dní v kuse se učí. Stačí vytvořit kalendář a každý den, kdy se dítě učí, udělat křížek, postupně se v kalendáři vytvoří řetěz, který nebude chtít vaše dítě přetrhnout (nicméně je dobré, aby mělo vaše dítě minimálně jeden den volna, kdy se učit nemusí a na přetržení řetězu to tak nebude mít vliv). Rovněž si na nástěnku zaznamenávejte, kolik minut se každý den dítě učení věnovalo.
Více o této metodě v článku nazvaném Návykovník.
Sledování vlastního pokroku je pro nás lidi nesmírně motivující a uspokojující. Ze studií se ukazuje, že lidé, kteří si zaznamenávají svůj pokrok jsou produktivnější, úspěšnější ve snahách zhubnout, úspěšněji podnikají atd. Baví nás vidět, jak se zlepšujeme a posouváme kupředu.
Když dítě například uvidí, že se učí už 20 dnů v kuse, bude se učit i 21 den jen, aby nepřerušilo svou sérii. Stejný princip platí u minut strávených učením, dítě bude motivováno, aby další den nezapsalo menší číslo, než den předchozí, a tak se bude učit zcela dobrovolně o nějakou tu minutku déle.
Aplikace pro monitorování progresu
Pokud máte dítě starší, můžete mu doporučit aplikaci Loop, Habitify nebo Routinery, které proces budování návyků krásně gamifikují, tj. dítě vidí, kolik dní v kuse svůj pozitivní návyk plní, kolik času návykem strávilo.
Samozřejmě sledování pokroku nemusíte používat jen pro motivování v oblasti učení, dítě (ale i dospělé) tím můžete motivovat například ke cvičení, čištění zubů nebo rozumnému utrácení.
A to je z tohoto sáhodlouhého článku všechno. Doufám, že jste nasbírali inspiraci, jak motivovat dítě k učení. Kdyby vás jakékoliv téma zajímalo více, nebo máte zájem o konkrétní rady přizpůsobené vaší jedinečné situaci, neváhejte se mi ozvat na honza@jakserychlenaucit.cz a domluvme si konzultaci, na které vám mohu pomoct s tím, jak naučit vaše dítě se učit efektivně, a právě také překonat lenost, lépe se soustředit a plánovat.