Jak se efektivně učit #1 přestávky
Určitě vám je to povědomé: dlouze se učíte na zkoušky nebo k maturitě, učením strávíte nekonečné hodiny, ale výsledkem nakonec je, že se nic nenaučíte. Po dlouhých hodinách studování se cítíte unavení a malátní.
V tomto článku poznáte jednoduchou, ale účinnou metodu učení. Zjistíte, že odpočinek a přestávky jsou při učení extrémně důležité. Zvýší vaši úspěšnost o desítky procent. Naučíme se, jak se efektivně učit.
Tento článek je určen hlavně pro ty, kteří se musí naučit velké množství učiva (maturity, zkoušky, státnice). Pokud vás zítra čeká malá písemka a hledáte techniky rychlého učení, raději si přečtěte tento článek.
V článku z rubriky Jak se učit, jsme si říkali něco o opakování. Naučili jste se v něm, jak přenést informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti a nikdy nic nezapomenout. Bude se vám to hodit, když se učíte k maturitě, průběžně ke zkouškám, nebo když si něco potřebujete na věky zapamatovat. (Studium jazyků, práva, ekonomiky, knížky k maturitě).
>>>To nejlepší z blogu<<< Na této stránce najdete souhrn těch nejlepších článků z blogu!
Ve zmiňovaném článku jsem psal o tom, že 10 minut po naučení látky dojde k vrcholu v zapamatování. Př. ihned po učení umím 80 % látky, 10 minut po učení mozek info zpracuje a utřídí a rázem umím 90 % látky na písemku, zkoušku. Samozřejmě tento příklad berte pouze jako příklad, netvrdím, že vždy po skončení učení se takto zvýší množství informací, které si pamatujete. Příklad ilustruje, že po učení mozek informace zpracovává a lépe si je pak pamatujete.
Některým z vás už možná docvaklo, co se tím snažím říct. Pokud máme po skončení učení vrchol v zapamatování informací, proč si neudělat těch vrcholů více. Pro ty z vás, kteří to nepochopili ještě jednou. Pokaždé, když se přestanu učit, dosáhne můj mozek vrcholu v zapamatování.
Jak dosáhnout většího počtu vrcholů v zapamatování? Více vrcholů v učení dosáhnu tím, že si budu během učení dělat krátké přestávky.
Jak dlouho se učit? Jak dlouhé si dělat přestávky? Jak se efektivně učit?
Zkuste si tento malý test, který vám pomůže pochopit, jak funguje naše paměť. Těchto principů následně využijete pro efektivnější učení.
Jednou si pročtěte seznam slov níže, nepoužívejte propojovací systém ani žádnou jinou mnemotechniku.
byl, ten, rozsah, pryč, od, od, levý, za, a, dvě, Leonardo da Vinci, a jeho, který, jinak, a, ten, ten, muset, procházka, daleko, a, pokoj, mohl by, tamten, změna, kreseb.
Po přečtení si seznam zakryjte a snažte se na papír napsat, čím jak nejvíce slov ve správném pořadí. Pokud nemáte po ruce papír, zkuste to alespoň z hlavy.
Předpokládám, že to bylo velice těžké. Ale určitě se vám nejlépe pamatovaly:
- slova na začátku seznamu
- slova na konci seznamu
- výjimky v seznamu (Leonardo da Vinci, kresba)
- nezapamatovali jste si skoro žádná slova ze středu seznamu, spíše žádná.
Podobně funguje naše paměť při učení. Zapamatuje si nejvíce to, co je na začátku a na konci látky, kterou se učíme. V paměti vám uvíznou také věci, které jsou něčím výjimečné. (Leonardo da Vinci)
Bezesporu je škoda, pokud se učíte 2 hodiny a máte pouze jeden vrchol v učení, jeden na začátku a druhý na konci.
Mé osobní doporučení tedy zní. Pokud před sebou máte velké množství učiva, které se musíte naučit:
- učte se maximálně 30-40 minut
- potom si dejte krátkou přestávku 5-10 minut
- když se budete učit jen 30 minut, dokážete udržet pozornost po celou dobu
- po přestávce přichází další fáze učení.
Pokud se musíte naučit velké kvantum informací, rozdělte si učivo do menších, stravitelných celků. Učte se maximálně 30-40 minut, poté musí následovat krátká přestávka.
Prvních 30 minut
Jak přesně postupovat během prvních 30 minut učení? Jak jsem psal výše, 30 minutové učení vás udrží ve střehu po celou dobu. Techniky jak se efektivně učit a jak se rychle učit se dozvíte v dalších článcích (Pozn. 2018 další užitečné články najdete v rozcestníku ZDE), pro začátek můžete na různé seznamy a listiny používat propojovací systém. A rozhodně trénujte svou paměť i to nesmírně vytříbí schopnosti vaší klasické mechanické paměti, kterou využíváte při běžném pročítaní poznámek nebo klasickém memorování. Paměť se vyplatí trénovat.
Naučte se techniky efektivního učení. Zde na blogu se můžete naučit mnoho metod učení, které zaručeně zrychlí učební proces. Dokonce jsem napsal i kompletní návod, krok za krokem vás v něm provedu světem rychlého učení. Po přečtení už nebudete mít s učením žádné problémy. Více informací…
Přestávka
Poté následuje přestávka. Během ní nepřijímejte žádné nové informace, to platí i pro televizní zprávy, nebo články na internetu. Ideálně si udělejte procházku, nebo si poslechněte uklidňující hudbu (nemusí to být zrovna relaxační hudba, prostě něco co vás uklidní). Napijte se a doplňte sacharidy. Připomínám přestávka by měla trvat od 2 do 10 minut.
Důležité je nedělat žádné intenzivní a příliš zábavné činnosti. Rozhodně nijak intenzivně necvičte. Bolely by vás svaly, během učení se na ně budete až příliš soustředit, což zpomalí rychlost učení.
Nedělejte ani činnosti příliš zajímavé, mohly by vás odradit od učení. Mám na mysli hlavně facebook, jednou ho zapnete a už ho nemůžete vypnout. Donutit se zpátky učit, může být pak velmi těžké. Proto se během přestávek věnujte klidným věcem.
Jak se učit na zkoušky – chodíte na výšku a neúprosně se blíží zkoušky? Tak to si přečtěte i tento článek.
Druhá 30 minutovka
Po přestávce následuje další fáze učení s novými učebními vrcholy. Nejlepší je si na začátku krátce zopakovat to, co jste se naučili v předchozí 30minutovce.
Přestávky během učení beru jako velice důležitou věc. Proto chci, abyste přestávky brali stejně vážně. Přečtěte si těchto pár argumentů.
- Místo pouhého 1 vrcholu během 2 hodinového učení, budete mít 4 vrcholy (v případě, že se budete učit v 30 minutových intervalech). Možná pouze 3 protože tento efektivnější způsob učení vám pomůže zkrátit dobu učení.
- Při dalším intervalu učení budete díky přestávkám mnohem více odpočinutější, než kdybyste studovali bez přestávek. To má další výhodu – jak porozumění, tak zapamatování funguje lépe, když jste svěží (odpočinutí). Unavená mysl je pomalá a nic si nezapamatuje.
- Když děláte přestávky a jste odpočinutější, bude pro vás pochopení dalšího úseku učiva snazší, protože si pamatujete učivo z předchozího úseku, mnohem snadněji ho spojíte s novou látkou. Jakmile už něco umíte, mnohem lépe se vám na to vážou nové informace. Když se učíte bez přestávek, informace se tak dobře nespojují, jelikož ještě nejsou v mozku pevně zakotveny.
- Člověk, který takové přestávky nedělá, nejenže bude unavenější, ale bude si méně pamatovat z toho, co se učil předtím. Bude tak pro něj stále obtížnější nacházet souvislosti mezi již zapamatovanou látkou a hrozivým objemem nových nesrozumitelných informací. Asociace jsou základem učení! (Učíme se tak, že spojujeme nové a již pevně zapamatované informace. Vytváříme si tak nové asociace).
- Vždy, pokud se máte učit velké kvantum informací, rozdělte si je na menší celky. Tyto celky se učte po dobu 30 minut, poté si dejte krátkou přestávku a pokračujte v učení!
Doufám, že po přečtení tohoto článku budete dělat všichni přestávky. Tato metoda vám určitě pomůže se rychleji efektivněji a hlavně s menší námahou naučit na maturitu či zkoušky. Věřím, že vás článek aspoň z části naučil jak se efektivně učit, samozřejmě ještě se máte o efektivním učení co učit. :) Tohle byl jen předkrm. :) Čtěte články na blogu, aplikujte techniky a uvidíte výsledky.
Jak se efektivně učit?
Teď už víte, že pouhé přestávky dokáží zrychlit učení. Existují však techniky a metody efektivního učení, které učení ještě více zrychlí. Techniky nejsou nijak zvlášť složité a může se je naučit naprosto každý.
Sepsal jsem pro vás krátký ebook, ve kterém se dozvíte Jak funguje Mozek, zjistíte, jak mozek přijímá informace. Dozvíte se, které způsoby učení jsou špatné a pomalé, ale také, které mozku vyhovují a jsou rychlé a efektivní. V závěru ebooku se naučíte perfektní mnemotechniku, která zlepší vaši mechanickou paměť.
Součástí ebooku je i bezplatný kurz efektivního učení. V každé lekci se zaměříme na důležitou část učení. Hned na začátku se naučíte jak bojovat s prokrastinací, poté se dozvíte jak se dokonale soustředit na učení a v dalších lekcích vám přesně popíšu, jak se správně učit.
>>Získejte Ebook Jak funguje mozek zcela ZDARMA<<<– poznejte principy, na kterých funguje mozek a ovládněte svou paměť!
Pokud máte jakýkoliv dotaz zeptejte se mě v komentářích.
I vy můžete své přátele naučit jak se efektivně učit, stačí, když sdílíte tento článek.