fbpx

Jak se nenudit během prázdnin

Pravděpodobně během prázdnin zažíváte ty „hluchá místa“, kdy pořádně nevíte do čeho píhnout. Stává se to všem, nuda je většinou ten největší nepřítel s kterým bojujeme během prázdnin. :) Dalšími nepřáteli je naše tělo, které moc nechceme ukazovat na koupáku :) a ranní kocovina. :) V tomto článku se naučíme jak se nenudit během prázdnin. Čtete blog o učení, takže určitě očekávejte, že zabředneme do rychlého a efektivního učení i během prázdnin. Připadá vám to děsivé, učit se i během prázdnin?

Prvně si vysvětleme co to učení vlastně je: učení je poznávání nových věcí, ideálně zábavnou formou. Ve škole ovšem učení definují jako učení se nazpaměť zbytečných věcí! To po Vás rozhodně nechci :) Jen chci, abyste mozek udrželi v nějakém zatížení. Sami víte jak je pak září nepříjemné, když se vrátíte do školy.

Bezpochyby máte něco rádi, něco o čem byste se chtěli dozvědět  více. Teď během prázdnin máte čas. Chcete umět ve photoshopu, stáhněte si jej a sledujte tutoriály na youtube. Chcete si zlepšit angličtinu, mluvte vyhledávejte rodilé mluvčí a čtěte.

Jak se nenudit během prázdnin?

Už to trošku chápete. Nezapojujte mozek pasivně, ale snažte se jej zapojovat aktivně. Pojďme si představit x výhod učení se během prázdnin.

Návyky dělají život jednodušší

Když studujete/učíte se pravidelně je mnohem jednodušší donutit se učit. Pravděpodobně patříte k mým pravidelným čtenářům, už jste si vybudovali návyk učení se, a ejhle přišly prázdniny a máte po něm! V záři se budete muset znova snažit najet na učení režim.

Proč to neudělat snadněji a nikdy nepřestat s učením. Však ti nejchytřejší na světe s učením nikdy nepřestali. Rozhodně netvrdím, že byste si ráno měli zapnout budík a v 7:55 nastoupit do lavice, v 11:30 si zajít na oběd a poté pokračovat ve studiu do 14:20 :D Rozhodně NE.

Stačí, když si občas najdete čas naučit se něco nového, přečtete si zajímavý článek. Zhlédnete video na ted.com

Nenechte svůj mozek zakrnět a udělejte ze studia návyk, bez kterého nemůžete žít!

Jen tak pod čarou doporučuji seriál Sherlock, který Vám ukáže, že být chytrý se může občas hodit.

Čas pro to co máte rádi

jak se nenudit během prázdnin, třeba takhle na pláži s kámoši

jak se nenudit během prázdnin, třeba takhle na pláži s kámoši!

Během klasického školního roku jste nuceni studovat mnoho předmětu, které Vás ani zdaleka nebaví. Během prázdnin to rozhodně neplatí. Čas patří jen Vám, sami si můžete vybrat, na který předmět se zaměříte. Samozřejmě se nemusíte zaměřit na žádný! Nýbrž se učit o něčem úplně jiném, k čemu Vás to táhne.

Tento bod podporuje i bod jedna: udělat ze studia návyk. Návyky se tvoří mnohem rychleji, jestliže pracujete/studujete něco, co vás baví!

Pamatujte si, co jste se učili

Většině studentů během prázdnin vypadne až jedna třetina informací, které se učili během školního roku. Tohle není rozhodně dobré! Občas, když najdete minutku zopakujte si aspoň základní koncepty z nejrůznějších předmětu(hlavně z maturitních). Postačí, když si látku jen a pouze přečtete, uvidíte, že se Vám všechno jakoby vrátí. :)

Výhodou této metody je, že se na začátku školního roku nebudete muset trápit se starou látkou jako většina tvých spolužáku, ale budeš se moct soustředit na nové učební materiály! (Jen si představ tvé spolužáky, kteří se budou v záři muset doučovat starý materiál + ten nový :D)

Tak co už tak trošku víte jak se nenudit během prázdnin? Poznejme i společně i další techniku.

Pokud vás zajímají další lifehacky, mrkněte zde!

Experimentujte s metodami učení

Zřejmě jste už narazili na tento blog a viděli jste zajímavé techniky učení. Bohužel, když máte několik hodin do testu bojíte se otestovat ty mé techniky učení. Jednoduše nemáte žádnou záruku, že budou fungovat a tak raději zůstanete u těch starých, které nefungují :) Nic nikomu nevyčítám. Experimentovat, když se blíží důležitý test není zrovna vhodné :)

Prázdniny jsou skvělý čas pro experimentování. Můžete si otestovat nové super efektivní a rychlé metody učení a nemusíte se strachovat, že nebudou zrovna u testu fungovat.

Doporučuji zabrousit k těmto článkům a otestovat dané techniky efektivního učení:

Propojovací systém

Kde se učit

Učte se rychleji pomocí hypnózy

Jak se lépe připravit na testy

Jak rychleji číst

Více času

Prázdniny jsou časem, kdy se bude většinou dobře bavit. Ale snad neznám člověka, který by nenašel pár prázdninových dnů, kdy se nudil.

Proto zkuste čas během nudných dnů využít lépe než ostatní, kteří sedí u televize poslouchají Láďu Hrušku, který je UČÍ jak péct kuřecí kůžičky :)

Využijte přebytečný čas ke studiu a přibližte se svým snům, určitě nějaké máte. Bez akce se nikdy k vašim vytouženým cílům nepřiblížíte! Napište si kroky, které musíte zvládnout, abyste dosáhli vašich snů. Během prázdnin budete mít dostatek času, abyste se svým cílům přiblížili!

Může to být zábavné

Tuhle frázi slýcháte z úst těch nudných učitelů, kteří stále říkají, jak je učení zábavné. Přísahám Vám, že v tom nějaké pravda je!

Souhlasím, učení se pro školu je na nic. Taky to nenávidím. Učíme se věci, které nebudeme potřebovat a musíme splňovat jejich nesmyslná pravidla.

Ale učení se mimo školu je něco úplně jiného. Můžete se učit cokoliv chcete, něco co pro Vás má smysl! Nemusíte studovat vždy ve stejnou dobu. Sami si vybíráte, kdy chcete studovat! Nemusíte se starat, že dostanete 5 a nebo že Vás nepustí do dalšího semestru :) Nestudujete proto, že Vás k tomu nutí systém. Studujete, protože chce vědět víc, být lepší a chytřejší než průměrní, jelikož chcete být člověk, který používá hlavu!

Dozvěděli jste se jak se nenudit během prázdnin.

Zjistili jste, že cesta vede přes studium a doufám, že jsem Vás přesvědčil studovat pro sebe, bez donucení, protože chcete znát víc! Nebo snad chcete být ti vypatlaní?

Nestudujete pro známky ani diplomy, studujete pro informace!

Foto: Roderick Eime , Miguel Angel

[spu-facebook-page href=“https://www.facebook.com/Jak-se-rychle-nau%C4%8Dit-1613440475603080/“ name=“jakserychlenaucit.cz“ show_faces=“true“ hide_cover=“false“ width=“500″]

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Responses to “Jak se nenudit během prázdnin

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *