fbpx

Jak inspirovat své děti

Jak inspirovat své děti

Velké množství článku na tomto blogu bylo věnováno studentům, dnes se konečně dočkali i rodiče. Vy studenti nezoufejte. Bezpochyby, ve článku najdete mnoho tipů, které Vás samotné inspirují v budoucím životě. Možná si budete i během čtení říkat: „Proč tohle nedělali moji rodiče?“ Naučme se tedy jak inspirovat své děti, aby se z nich staly, lepší, chytřejší, spravedlivější děti.

Hodnoty jsou v našem životě důležité, v dětském životě dokonce ještě více. Je nezbytné, abychom dětem byli dobrým vzorem a naučili je, co je v životě doopravdy cenné a jakých hodnot by se měli ve svých dalších životech držet. Doufám, že se rady pro rodiče budou líbit. :)

 1. Nesoustřeďte se na výsledek

  jak se učit matiku, jak se učit matematiku, jak se naučit matiku, jak se naučit matematiku, jak se naučit počítat

  Jak být vzorem pro své děti, jak být dobrým rodičem, rady pro rodiče

Mnoho rodičů vytyčuje svým dětem cíle, které musí splňovat. Bavíme se hlavně o známkách. Rodiče chtějí, aby dítko dostávalo pouze 1 nebo 2. Pokud se dítěti nepodaří dodržet cíle jeho rodičů, dítě okamžitě ztrácí motivaci a vášeň k učení.

Poté se už stává jen pouhým studentem, který se musí učit z donucení. Vy chcete, aby vaše dítě učení bavilo a vždy si z něj něco odneslo. Proces učení je v životě mnohem důležitější než dosažené akademické výsledky. Proto se s dětmi nesoustřeďte na výsledky, nýbrž se soustřeďte na proces, který vede k vytouženým výsledkům. Jako rodič musíte mít tohle na paměti.

Učení není jen o známkách, je to z mnohonásobně větší části o tom, že získáváte nové znalosti a učíte se novým schopnostem, věcem, jenž se Vám mohou ve vašem životě hodit. Soustřeďte se na proces učení a mladý student bude mít učení více rád a SÁM se bude chtít postupem času učit, jelikož bude vědět, že učení není jen a pouze o známkách!

 1. Ukažte svým dětem, že pracovat tvrdě se vyplácí!

Ve svém životě jste již bezpochyby poznali, že jen tvrdou prací dokážete dosáhnout velkých věcí. Stejnou pravdu, by měly přijmout i vaše ratolesti.

Svůj potenciál naplníte jen tak, že budete tvrdě pracovat. Mnoho studentů se bojí práce a myslí si, že je nedokážou dosáhnout velkých věcí, proto se i tvrdé práce bojí. Práce je rozhodně jeden ze způsobů jak inspirovat své děti.

Sami dobře víte, že tvrdá práce je naplňující a vyplatí se! Sdílejte se svými dětmi momenty, kdy musíte tvrdě pracovat, abyste něčeho dosáhli, buďte jim vzorem. Zapojte je do řešení těžkých rodinných problémů, pracujte s nimi venku, aby viděli, jakou má práce skutečnou hodnotu.

Postupně si uvědomí, že těžká práce není nic čeho by se měli obávat. Pracovat tvrdě se vyplácí, obzvláště pokud takto tvrdě pracujete na svých životních snech.

 1. Nestěžujte si

Pravděpodobně znáte lidi, kteří si stále na něco stěžují, možná k nim dokonce patříte.

Užíváte si setkání s lidmi, jež si neustále na něco stěžují? Jsem si jistý, že ne! Je to dle Vás způsob jak inspirovat své děti?

Dávejte svým dětem příklad do života i tím, jak se budete ke svým životům stavit VY SAMI! Ukažte jim, že je mnohem lepší se soustředit na to pozitivní. Nikdy si před dětmi, vlastně vůbec nikdy, nestěžujte!

Sami jste strůjci svého osudu, za vaše problémy a starosti nemůže nikdo jiný. Proto se přestaňte vymlouvat a stěžovat si! Učte tomu i vaše děti a uvidíte, že se jim bude dařit a začnou žít spokojenější a naplněnější život!

 1. Milujte své děti ať jsou jaké jsou!

Mnoho studentů mi říká, že cítí, že rodiče je budou milovat jen pokud budou splňovat tyto body:

 • Dostanou lepší známky
 • Budou se ještě více učit
 • Dosáhnout lepších mimoškolních výsledků(sport, kroužky)
 • Přestanou používat telefon nebo omezí jeho používání
 • Sníží čas strávený před počítačem a televizí
 • Nebudou chodit ven s „zakázanými“ kamarády

Tenhle seznam může pokračovat dál…

Samozřejmě netvrdím, že sezení před televizí je skvělé a proto byste měli dítě milovat. Snažím se naznačit jen to, i když má vaše dítě nějaké chyby, měli byste se snažit je překlenout a i přesto ho mít rád.

Navíc, když jim ukážete, že je doopravdy milujete, budou se snažit zůstat ve stavu „milování“ proto se budou více snažit, aby se vám ještě více zalíbili. Když jim nebudete lásku projevovat, brzy ztratí jakoukoliv motivaci a přestanou věřit, že je vůbec máte rádi!

 1. Mluvte méně, naslouchejte více

Nejlepším způsobem jak doopravdy pochopit a inspirovat své dítko vede přes naslouchání! Ano, jste sice rodič, ale to neznamená, že vždy musíte mít poslední slovo.

Netyčte dětem svoje vysněné cíle, nechte je, ať si sami vyberou čemu se chtějí skutečně věnovat.

Vyslechněte je, teprve pak pochopíte jejich skutečné úmysly a rovněž zjistíte, proč něco dělají tak či onak.

Následně zjistíte jak je správně motivovat a jakým způsobem s nimi jednat.

Jestliže nasloucháte, dítě ve Vás získá i větší důvěru a oporu.

Čili méně nadávejte, kritizujte a více naslouchejte. Pokud si máte vzít jen jednu věc z tohoto článku, měla by to být právě tato rada.

Závěrem

Jako rodič, chcete, aby vaše dítě využilo naplno svůj potenciál. Proto je důležité dítě podporovat ve svém rozvoji a dát mu i možnosti výběru!

Už víte jak inspirovat své děti k lepšímu a úspěšnějšímu životu. Zkuste zapojit jeden z tipů ze článku už dnes!

V zásobě mám ještě dalších 5-6 rad. Jestli bude zájem, můžu sepsat i druhý díl.

Naučte své dítě i jak se učit(klikem na text níže si přečtete další článek):

Vliv hudby na učení

Jak se efektivně učit

Jak se lépe připravit na testy

Jak se učit k maturitě

Foto:

Kim Davies

 

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *