fbpx

Jak se připravit na nový školní rok

Už je to tady: nový školní rok. Ani jste si neuvědomili, jak rychle ty 2 měsíce utekly a už se znovu musíte připravit do školy.

Doufám, že jste během prázdnin pouze nelenošili a něco užitečného jste se naučili, zvládli přečíst pár knížek, naučili se několik nových slovíček, nebo odstartovali nějaký projekt. Doufám, že jste si prázdniny náležitě užili, snad jste je pouze neproseděli před PC a mobilním telefonem, ale i kdyby, minulost je minulost a nedá se změnit, takže nelitujte toho, co jste nestihli nebo se neodvážili udělat, teď už to nezměníte a život Vám nabídne další možnosti.

V tomto článku se dozvíte jak se připravit na nový školní rok tak, abyste byli úspěšnější než v tom minulém. Doporučím Vám věci, které bych před pár lety potřeboval vědět já. Kdybych je věděl, ušetřil bych velké množství času a nebyl bych pod takovým tlakem.

Článek se vyplatí přečíst jak vysokoškolákům, tak středoškolákům, i když některé rady se více vztahují na jednu či druhou skupinu.

Kvalitní diář

Víte, co charakterizuje úspěšné studenty?

Organizovanost a skvělé plánování. Nejlepší studenti nejsou typičtí nerdi, kteří sedí od rána do večera zavaleni učebnicemi, většinou se jedná o úplně pohodové studenty, kteří si umějí zorganizovat svůj čas, vědí jak se učit, neprokrastinují a umí si práci rozdělit na menší kusy.

Pokud se v tomto školním roce chcete nakopnout k lepším výsledkům, měli byste si pořídit kvalitní diář, do kterého si budete všechno zapisovat. Osobně používám diář Doller.

Samozřejmě není to jediná možnost, můžete využívat i aplikace jako Todoist, microsoft to-do apod.

Jak na to?

Vašim cílem v průběhu celého školního roku by mělo být to, že si budete do diáře zapisovat všechny termíny, velké projekty, zkoušky a schůzky. Vždy budete mít přehled a nikdy nebudete zahlceni prací.

Dále byste si měli stanovat týdenní a denní úkoly. Pro stanovování týdenních cílů skvěle poslouží neděle. Podíváte se do svého diáře a zjistíte, co Vás čeká v následujících 2 týdnech. A podle toho si stanovíte úkoly pro následující týden. Samozřejmě při stanovování týdenních cílů myslete i na velké projekty, na kterých pracujete (učení se jazyků, webové stránky), také si plánujte učení se na velké zkoušky, které Vás čekají až za měsíc, proto abyste předešli nepříjemnému šprtání na poslední chvíli.

Jakmile si stanovíte cíle pro týden, pište si úkoly pro jednotlivé dny. Můžete si je psát buď ráno, nebo večer. Osobně si denní cíle píšu večer. Váš týdenní cíl můžeme obsahovat úkoly typu: Přečíst 8 kapitol učebnice X, Váš denní cíl pro pondělí pak zní: přečíst 1 kapitolu. Doufám, že chápete smysl.

Při plánování pamatujte na to, že byste se neměli zahltit úkoly! Pouze by Vás to demotivovalo. Dávejte si dostatek času na odpočinek a přestávky.

Na konci týdne, ideálně v neděli před stanovováním cílů pro další týden si vyhodnoťte, co jste během týdne dokázali, a co jste nezvládli, podle toho upravte svůj systém a naplánujte další týden.

Více se o plánování můžete dočíst v článku: Studijní plán

Psací potřeby

Snad celou střední školu jsem prošel s půjčenými propiskami. Věřte mi, není to žádná frajeřina. Někdy Vás to stojí obzvláště velké nervy, hlavně, když se chystáte psát písemku a zjistíte, že nemáte čím psát, nebo někdy musíte použít tužku atd. Vaše sešity jsou nevzhledné, jedna část je napsaná tužkou, druhá černou propiskou, další modrou. Nečte se to dobře a snižuje to vaši chuť k učení.

Pořiďte si kvalitní psací potřeby. Není to vůbec drahá záležitost, investice se Vám vyplatí. Kupte si rovněž pár zvýrazňovačů nebo pastelky, se kterými si můžete do sešitů a poznámek malovat diagramy a obrázky, které Vám pomohou pochopit celistvost probírané látky.

Pozor, se zvýrazňovači to nesmíte přehánět! Více se o „nebezpečí zvýrazňovačů“ dozvíte v článku: Odhoďte ten zvýrazňovač

Jestliže studujete vysokou školu, mnohem častěji se Vám vyplatí používat notebook. Pouze u technických předmětů, které jsou plné vzorečků a příkladů k výpočtu se Vám oplatí využívat klasický sešit.

Elektronické poznámky:

Pomocí notebooku zaznamenáte mnohem více informací, ale pozor! Nesnažte se psát úplně všechno, co profesor říká! Pište své poznámky vlastními slovy, když pouze přepisujete to, co říká profesor, stává se z Vás robot, mašina, přestáváte o učivu přemýšlet a to není dobré.

Své sešity si ideálně tvořte v cloudu, čili doporučuji google dokumenty nebo Evernote. Sešity do jednotlivých předmětů si dobře roztřiďte. Vytvořte si složky a podsložky a ještě další podsložky.

Nepište si jeden dlouhý sešit z každého předmětu! Spíše si tvořte poznámky z přednášek do jednotlivých dokumentů, vždy je nazvěte tak, jak se jmenovala přednáška a napište datum. Bude to pro Vás jednodušší, když se budete učit na zkoušku. Teprve poté můžete poznámky spojit v jeden celistvý dokument.

Když si tvoříte poznámky z knih sami, doporučuji, abyste si psali indexově vedle nějakého důležitého bodu stránku, na které jste danou informaci našli. Zrychlíte tak proces učení, když se budete chtít nějakou informaci podrobněji dohledat.

Strategie efektivního učení

Pamatujete si mou definici skvělého studenta z tohoto článku? Je organizovaný, ví jak se učit, neprokrastinuje a umí si práci rozdělit na menší kusy.

Ale i sebeorganizovanější student nebude úspěšný, pokud se nedokáže efektivně učit. Jednoduše stráví učením až příliš mnoho času, rychle se unaví a snadno ztratí veškerou motivaci pro učení.

Naštěstí strategie efektivního učení nejsou vůbec těžké, vyžadují malý trénink a ihned poté můžete očekávat obrovské zlepšení.

Sám jsem toho důkazem, kdysi jsem byl podprůměrný student, který měl problém se naučit několik stránek textu, dneska se učím velmi efektivně, řekl bych, že 3-4x rychleji než průměrní studenti. Nemám žádnou superschopnost, ani jsem nepodstoupil nějaký speciální trénink.

Jednoduše jsem se o efektivní učení zajímal, přečetl jsem desítky knih, absolvoval několik zahraničních kurzů a postupem času jsem si vytvořil svůj unikátní systém učení. Poznal jsem desítky technik učení, zjistil, které fungují a drobně si je upravil.

Věřte mi, i vy se můžete efektivně učit a o více než polovinu zkrátit dobu učení! Navíc budete mít z učení lepší pocit a je možné, že Vás to začne bavit. Metody efektivního učení učím studenty, třeba v kurzu efektivního učení zcela zdarma, můžete se přihlásit, krok za krokem Vám budu odhalovat jednotlivé krůčky za úspěchem.

Zkusíte to?

Přihlásit se do základního kurzu zcela ZDARMA>>>

Aplikace

Žijeme ve 21. století, proto by ode mě bylo hloupé, kdybych nezmínil žádné aplikace a nástroje moderní doby, které Vám mohou při učení pomoci. Přečtěte si to a potom šupšup do appstoru nebo google play a instalujte.

Anki– je skvělý nástroj pro tvorbu kartiček/flashcards. Jednoduše do aplikace vložíte kartičku, která má zadní a přední stranu, například se může jednat o cizí slovíčka (house, dům). Při učení Vám Anki nabídne jednu stranu kartičky např. dům, musíte si vzpomenout, co bylo na druhé straně, řeknete house, odkryjete odpověď a odpovíte, jestli to pro Vás bylo snadné, těžké, nebo že jste to nezvládli. Podle vaši odpovědi Vám Anki nabídne slovíčko v určitém časovém intervalu. Tato aplikace využívá principy efektivního učení: musíte si informace vybavovat a nejvíce času věnujete informacím, které Vám dělají problém. Je totiž nesmysl učit se všechno stejně, nejvíce se musíte učit to, co Vám nejde, nejméně času byste měli věnovat informacím, které ovládáte. Anki dodržuje principy dlouhodobé paměti.

jak se učit španělsky

Učte se chytře!

Loop– máte plno zlozvyků a skoro žádné produktivní návyky? Tak to byste si měli stáhnout aplikaci loop. Postup je snadný, do apky si přidáte činnost, kterou byste chtěli proměnit v návyk, například by se mohlo jednat o pravidelné denní plánování, cvičení, nebo učení. Dále v aplikaci zaznamenáváte svůj pokrok. Ta vás motivuje činnosti vykonávat. No a za pár dní jako mávnutím kouzelného proutku jste do své denní rutiny zavedli pravidelné plánování, učení a cvičení. Pozor! Nikdy se nesnažte vytvořit moc nových návyků najednou! Je to nemožné, zvolte si 2 nové zvyky a ty se snažte dodržovat! Alternativou pro tuto aplikaci je třeba Habitica.

Forest– tato aplikace Vás odměňuje za to, když nepoužíváte mobilní telefon. Proč bych měl sakra tohle instalovat? Největším nepřítelem soustředění jsou mobily a internet. Tato apka Vás herní formou přinutí mobil na určitý časový interval nepoužívat. Jako odměnu obdržíte krásný stromeček. Během dne si můžete vybudovat pěkný les (forest). Jakmile telefon použijete tehdy, když nemůžete, Váš stromeček uschne. Zdá se to jako blbost, ale opravdu to má velký motivační efekt. Můj kamarád, absolutní závislák na telefonu, se díky této aplikaci přinutil telefon 3 hodiny nepoužívat během krátkého dne ve škole.

AmazonKindle– snad není třeba komentáře, kupujte si knihy a čtěte. Vědomosti jsou velmi cenné, nikdo Vám je nikdy nevezme a vždy Vám mohou pouze pomoct.

Brain.fm– věděli jste, že pomocí správné hudby můžete optimalizovat mozek na lepší výkony, hudbu ze stránek brain.fm poslouchám velmi často při učení, čtení nebo psaní, její účinky si nemůžu vynachválit, hudba Vás skutečně uklidní a jakoby naprogramuje na lepší výkony. Mám pocit, že mnohem lépe píšu, když mám ve sluchátkách hudbu právě z této webové stránky. Zdarma obdržíte prvních 6 nahrávek, asi 12 hodin „mozkové hudby“, poté si musíte koupit měsíční odběr.

ColdTurkey a ColdTurkey writer– jedná se o doplněk do prohlížeče, který dokáže na stanovenou dobu zablokovat nežádoucí stránky. Určitě to znáte, chystáte se učit na PC, ale v tom kliknete na Facebook, poté narazíte na zajímavé video na Youtube a na učení rázem zapomenete. ColdTurkey zablokuje všechny stránky a Vy tak ani nedostanete jinou možnost než se učit. Možná Vám to připadá kruté, ale jinak byste se prostě nedonutili odvést kvalitní práci. Stránky jako Youtube a Facebook jsou naprogramovány tak, aby na co možná nejdelší dobu upoutaly vaši pozornost, ani super silná vůle nestačí. Tyto stránky jsou návykovější než kokain!

ColdTurkey writer pracuje na podobném principu. Využívejte ho tehdy, když chcete psát slohovky, bakalářské práce.

V rozhraní programu si nastavíte, jak dlouho chcete psát, nebo kolik slov musíte napsat. Jakmile kliknete na ok, uzamknete se v aplikaci. Dokud nenapíšete požadovaný počet slov, nebo nestrávíte určitou dobu psaním, nemůžete na PC dělat nic jiného. To Vás skutečně donutí napsat aspoň několik slov.

Učebnice

Není nic horšího, než když na první přednášky chodíte zcela nepřipraveni a prvních několik měsíců se jen rozkoukáváte. Zjistěte si, jaké učebnice musíte mít a ty si už předem sežeňte. Ušetříte se před zbytečným stresem a velmi často před kupováním nových a o dost dražších učebnic.

Informujte se u svých známých, kteří chodili na stejnou školu. Zkuste učebnice získat od nich. Sociální tlak je donutí učebnice prodat za trochu lepší cenu. Pokud si najdete nějakou osobu, od které chcete učebnice odkoupit, kupte jich co nejvíc! Nevyplatí se běhat od osoby k osobě a shánět miliony učebnic, lepší je, pokud si všechno seženete u jednoho člověka.

Vyhněte se kupování úplně nových učebnic z knihoven, nevyplatí se to, učit se zvládnete i z použitých knih. Navíc, ze starších knih dokážete celkem slušně vypozorovat, co je důležité viz. poznámky, zvýraznění apod.

Dobrý vztah s profesory

Zvláště na vysoké škole jste pro profesory pouhé písmenka ve výkazu, snažte se vystoupit z řady. Dobrý vztah s profesorem Vám nikdy nemůže uškodit. Navíc, lidský faktor hraje u zkoušek důležitou roli. Pokud jste oblíbení a profesor si Vás pamatuje, může Vám ledacos odpustit.

Proto se už od prvního dne usmívejte. Ukazujte tak všem okolo, že jste nadšení a že Vás to baví. Profesoři a profesorky jsou většinou nadšení pro svůj obor, právě proto ho učí, když vidí upřímné nadšení v očích studentů, imponuje jim to.

Samozřejmě se nesmějte s kamarády a neposmívejte se učiteli, to by nebylo rozumné.

Sedejte si do předních lavic. Věděli jste, že studenti, kteří sedí v předních lavicích mají lepší známky než ti v zadu a uprostřed? Využijte tohoto faktu. Získáte mnoho výhod najednou, lépe se budete učit, takže doma nebude muset až tak dřít, a také si Vás profesor/ka všimne, pokud tam budete usedávat dostatečně často a příjemně se usmívat.

Správné otázky:

Mějte otázky. Učitelé mají rádi, pokud se ptáte, dokazuje to, že přednášejícího posloucháte a téma Vás skutečně zajímá. Ale pozor! Nemějte stupidní otázky! Neptejte se na to, co profesor zrovna řekl. A pokud něco nechápete, neříkejte, že to CELÉ nechápete, ale řekněte přesně, která část Vám není jasná a uveďte, co Vám je jasné. Profesor tak pochopí, že se o látku skutečně zajímáte a s radostí Vám odpoví.

Také Vám doporučuji, abyste se první týdny školního roku maximálně snažili, vystoupíte tak z řady. Mnoho studentů považuje září jako tzv. přípravný měsíc. Začněte makat od prvního dne, odlišíte se od ostatních a profesoři si Vás všimnou. Navíc práce, kterou vykonáte už teď nebude marná, o to méně se budete muset učit na zkoušky.

Vůbec se nebojte za profesory přijít po cvičení nebo přednášce. Rádi Vám odpoví na dotazy. Také jim občas můžete napsat e-mail se zajímavým poznatkem z daného oboru apod. Není to vlezdoprdelkovství, pokud to nepřeháníte! Mějte o předmět zájem, smějte se, seďte v předních lavicích a pokládejte dobré otázky.

Dobrá parta

Někde jsem četl, že každý člověk je průměr 5lidí, se kterými tráví nejvíce času.

Je to celkem logické, když se nad tím zamyslíte, prostředí má na nás opravdu velký vliv. Proto si moudře vybírejte s jakou partou kamarádů budete svůj čas trávit.

Vždycky byste se měli zdržovat v okruhu lidí, kteří Vás nějakým způsobem motivují k lepším výkonům. Pokud chcete mít velké svaly, začněte se zdržovat v okolí lidí, kteří chodí do fitka, pokud chcete akademický úspěch, zdržujte se v okolí lidí, kteří mají skvělé výsledky.

Vždy buďte s takovými lidmi, jakými byste sami chtěli být. Do svého sociálního kruhu pusťte lidi, kteří jsou v něčem lepší než vy, aby Vás mohli inspirovat a motivovat k lepším výkonům, ale mějte za přátele i lidi, které můžete sami dotáhnout k lepším výkonům.

Brigádu shánějte včas

Mnoho vysokoškoláků zároveň studuje a pracuje. Jestliže je to možnost, kterou se také vydáte, nebo musíte vydat, začněte brigádu hledat včas! Vždy se snažte najít práci, které se nějakým způsobem vztahuje k vašemu oboru, nechoďte se rovnou ptát do restaurací na místo číšníka/servírky.

Není nic lepšího než získávat už během studia zkušenosti z praxe. Někteří z Vás se tak možná ujistí, že obor jenž studují je pro ně ten správný, druzí zase zjistí, že to prostě není jejich šálek kávy. To se v restauraci nebo na pokladně v kauflandu nedozvíte.

Nikdy si nenaložte až moc práce. Stále jste na prvním místě student, proto byste měli mít práci až na druhém místě, jestli nestíháte studovat, poproste šéfa o méně směn.

Také nezapomínejte na volno. Vždy mějte alespoň jeden den v týdnu úplně volný, užijte si ho. Pokud budete v neustálém studijním a pracovním nasazení, vyhoříte!

Čtěte efektivně

Studenti obzvláště vysokých škol jsou zavaleni obrovským množství četby, kterou musí za krátkou dobu zvládnout. Nejen, že to musíme stihnout rychle přečíst, navíc si toho musíme hodně zapamatovat.

Jak to většinou dopadá ve skutečnosti?

Zvládnete se prodrat sotva polovinou učebnic, skoro nic si z toho nepamatujete a zkouška Vám moc nedopadne.

Právě proto jsem pro studenty vyvinul unikátní 5stupňový systém efektivního učení pomocí čtení, nazval jsem ho multičtení.

Naučíte se jak se co možná nejrychleji prodrat učebnicemi s maximálním zapamatováním. Dozvíte se, jak si psát efektivní poznámky, jak trénovat paměť a oči, abyste byli schopni rychleji číst.

Systém vychází z poznatků o rychločtení a efektivním učení a klade důraz na zvýšení koncentrace při čtení. Pokud dnes čtete průměrnou kapitolu 30 minut s 40% zapamatování, pomocí multičtení to klidně můžete zvládnout za 25 minut s 85% zapamatováním.

Více o multičtení ZDE>>>

Nebude to až tak hrozné!

Závěrem bych Vám všem chtěl říct: Neobávejte se, nebude to zas tak hrozné!

Už jste to několikrát zažili. Končily prázdniny, Vy jste měli absolutní nechuť jít do školy, ale když jste se do toho po pár týdnech dostali, zjistili jste, že to nebylo zas tak hrozné. Tenhle rok nebude výjimkou, nebo vlastně bude. Znáte několik velmi důležitých tipů, které Vám život ve škole značně usnadní.

Navíc na stránkách jakserychlenaucit.cz je toho mnohem více, můžete se zde naučit techniky rychlého učení, zlepšíte soustředění, poznáte taje rychločtení a mnohem více.

Děkuji za přečtení.

Sdílejte tento článek kamarádům…

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

6 Odpovědi na “Jak se připravit na nový školní rok

  • Systém školství, to už je úplně pro jinou diskuzi a mnohem rozsáhlejší článek. Taky bych to celé poměnil. :)

    Z vlastní hlavy? No jak se to vezme. Už několik let se v tomto oboru vzdělávám, čtu knížku, články, absolvuji kurzy, sleduji videa atd. Ty informace mě určitě ovlivnily a inspirují mě k naspání článků a ebooků. Samozřejmě, že mám mnoho vlastních zkušeností, nejrůznější způsoby učení jsem si zkoušel na vlastní kůži, vylepšil, modifikoval. :) Kdybych se měl všechno učit metodou pokus omyl, zabralo by mi několik desítek let, než bych přišel na to, co teď vím a umím. Jinak pár článků z rubriky úspěšný život je přeložených ze stránky: , která se zaměřuje na šťastný život. Jinak jsou články originál moje. :)

  • Nesnažím se obejít systém .. i když podle mě je dnešní systém školství víc než neefektivní, docházet do školy je ztráta času a učitelé beztak ztratili zájem učit (vubec se jim nedivím :D ). I tak jsem ale poslední vysvědčení uzavřela bez 4 a těch pár trojek se snese. Nemyslím si že by opravné zkoušky studenta souvisely s jeho rodiči.
    Nemám nic proti diskuzi jako takový, spíš jen nejsem zvyklá na příspěvky veřejně vystavený někde na webu.
    Když se teda můžu ptát .. všechny články na blogu jsou výhradně z tvojí hlavy?

  • Vůbec nespamuješ, diskuzi podporuju, zvláště s osobou, která mi jen na všechno nepřikyvuje, ale dokáže si se mnou i vyměnit názory. :)

    Jo určitě je super vlastnost, že se dokážeš donutit učit 3-4 hodiny v kuse, to skutečně mnoho lidí na střední neumí a chvilku jim trvá než si na podobné tempo zvyknou na vysoké. Spíše mi šlo o tvůj přístup ke škole. V klidu by si mohla projít s jedničkami/dvojkami, kdybys v průběhu roku vynaložila nějaké úsilí, ale ty raději spekuluješ a vymýšlíš nějaké cesty, jak „občůrat“ systém, na výšce už tohle špekulantství tak často nefunguje, navíc podobné spekulování se známkami se nevyplatí ani na střední, zbytečně zatěžuješ rodiče tím, že máš opravné zkoušky, musíš se učit během prázdnin apod.

    Jinak děkuji za pochvalu. :)

  • Děkuju za odpověď .. představovala jsem si Doller opravdu jako prázdný sešit, ale objevila jsem pár náhledů a jsou tam čísla dnů i rozdělení na měsíce (jak píšete).
    Neměla jsem v plánu tu spamovat dalšími komentáři, ale Vaše odpověď vyvolává více otázek než odpovědí :D .. Právě, že mi všichni tvrdili, že na VŠ se mi tohle bude hodit. Tak nevím proč by to na VŠ měl být problém ._.
    K delšímu učení .. alespoň já to vidím jako výhodu, po pár hodinách se do tématu pořádně zaberu a kdybych si látku rozdělila, měla bych potom dalších 20 minut problém zorientovat se v tom kde jsem skončila a jak pokračovat, zase by mi trvalo probudit „zájem“ o danou látku. Neučila jsme se přímo 15 hodin v kuse, ale třeba 4-6 hodin denně, 15-30 hodin mi zabrala komplet látka z ročníku/předmětu.
    Abych jen nekritizovala, děkuji za články o rychločtení. Něco jsem se i dozvěděla a článek mi dodal energii zkusit se(už po několikáté) naučit číst rychleji.

  • To je právě největší výhoda Dolleru! Můžete ho začít používat klidně na konci roku, ale i tak Vám diář vydrží 12 měsíců! Každý měsíc má vždy přiděleno 31 dnů, takže není problém nepopsat pár dnů a na začátku měsíce si napsat číslo nebo název měsíce. Navíc to není běžný diář, můžete plánovat, stanovovat cíle, úkoly. Když si koupíte běžný diář teď, nevyplatí se to, prostě Vám propadne 8 měsíců.

    Celkem mě překvapuje Váš přístup k učení, 15-30 hodin učení jsou asi celkem muka a chodit běžně k opravným zkouškám asi taky není žádný med, podobný přístup Vám už na VŠ neprojde. Podle mě je mnohem lepší budovat si produktivní návyky a být zvyklý pravidelně pracovat. Nejde jenom o školu, takový přístup poté vyžaduje úspěšný život. Lidi, kteří něco dokázali pracují pravidelně pořád, ne nárazově!

  • Dobrý den,
    na diář Doller jsem koukala už tak rok zpátky a zajmalo by mě, jaký má smysl nedatovaný diář? .. není to tím pádem jen prázdný sešit s linkama? .. kvůli tomu jsem si diář nekoupila, i když jsem o tom vážně přemýšlela.
    Jinak pokud stojíte o můj názor na Váš článek, nic nového jsem se nedozvěděla. Používání zvýrazňovačů, přehledné zápisky vlastními slovy, udržované sešity .. to všechno do nás vtloukají učitelé už od ZŠ a hlavně to není nic co by zdravá hlava nevymyslela sama :D .. k druhé části článku .. já se radši jednou za rok naučím za 15-30 hodin (podle předmětu) látku z celého roku a u opravné zkoušky mám vždy 1-2 .. Na takové hodnocení bych nikdy průměr z 10 známek/pololetí nezískala, ale profesorům se tento přístup nezamlouvá, to je pravda.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *