fbpx

27 rychlých tipů, které Vám ušetří hromadu času!

Každý má během dneška stejných 24 hodin.

Albert Einstein, Marie Curie-Skłodowská, Isaac Newton, Nikola Tesla, Elon Musk, Leonardo da Vinci – všichni měli 24 hodin denně, stejně jako vy a já.

Co jim umožnilo, že toho tolik stihli? Co zapříčinilo jejich ohromný úspěch?

Tito lidé uměli spravovat svůj čas. (Elon Musk to stále umí. :D)

Tenhle článek se bude věnovat hlavně time managementu pro studenty. Zjistíte jak toho stihnout více za méně času, jinými slovy jak ušetřit čas. Rady jsou odvozeny ze zahraničního článku od studenta, který dokázal odpromovat s prospěchem 3,98/4, což je sakra dobré.

Pamatujte na jedno: Pokud si článek pouze přečtete a nevyzkoušíte tipy v praxi, mrháte svým časem. Jestliže však tipy vyzkoušíte ve svém životě, čas strávený čtením nebude zbytečný.

1.       Učte se maximálně 40 – 50 minut

Výzkumy a mnohé knihy o efektivním učení doporučují, že byste se měli učit v maximálně 40 – 50 minutových intervalech, jedině tak dosáhnete optimální produktivity. Tento způsob učení vyhovuje naší dlouhodobé paměti a navíc mozek tak rychle neunavíte.

Pokud si myslíte, že se nedokážete soustředit ani po tak dlouhou dobu, zkuste pomodoro techniku.

2.     Využívejte efektivně mrtvý čas

Je velmi lákavé začít surfovat na internetu, psát si na fb a projíždět si IG feed, když zrovna jedete ve vlaku.

Ale „mrtvý čas“ můžete využít mnohem efektivněji. Můžete poslouchat podcasty, číst články nebo studovat slovíčka. Většina lidí tento čas promrhá, naučte se ho využívat efektivně. Více v samostatném článku.

3.     Pár dnů evidujte každou minutu svého života

Cítíte, že jste v posledních dnech byli neproduktivní, ale pořádně nevíte, kde jste čas promrhali?

Jestli ano, doporučuji, abyste si po následující 3 dny evidovali každou minutu svého života. Pište si všechno, co jste dělali a jak dlouho. Mnohem lépe pak pochopíte, jak svůj čas trávíte a co můžete vylepšit.

4.     Pište si každý úkol na papír/ do diáře/ aplikace

Nespoléhejte pouze na svou paměť, velmi rádi zapomínáme na důležité a hlavně náročné úkoly.

Pište si každou věc, kterou musíte udělat: úkoly, projekty, vyřizování, osobní záležitosti, schůzky atd. Využívejte klasický diář nebo si stáhněte nějakou chytrou aplikaci.

Každý den si kontrolujte seznam úkolů a ujistěte se, že pracujete na těch nejdůležitějších.

5.     Přestaňte sledovat všechny na sociálních sítích kromě lidí, na kterých Vám skutečně záleží

Udělal jsem to před několika měsíci a musím říct, že mi to ušetřilo stovky hodin.

Ne jen to. Uvědomil jsem si, že vlastně vůbec nepostrádám příspěvky zábavných stránek a různých lidí. Opravdu si z fb odstraňte všechny zbytečné stránky. K úspěchu nepotřebujete motivační citáty, krásné obrázky přírody, polovymyšlené fakty a vtipné meme. Tímto způsobem také skvěle trénujete soustředění. Využívejte svůj čas efektivněji.

6.     Odstraňte všechny odběry na youtube

Tenhle tip hodně navazuje na předchozí. Když si odhlásíte odběry z youtube, zjistíte, že existuje jenom pár kanálů, jejichž videa si užíváte.

Tyto videa si najdete i přesto, že je nemáte v odběrech. A vůbec se nemusíte bát, že nepodpoříte tvůrce videí, peníze dostávají za zhlédnutí a ne odběry.

7.     Vypněte si upozornění na svém mobilu a tabletu

Udělejte to a řekněte sbohem všem vyrušením, které Vás poslední léta pronásledovaly, když jste se měli učit nebo na něčem soustředěně pracovat.

Jenom tenhle tip z Vás udělá mnohem produktivnějšího člověka.

8.     Vypněte si upozornění na skupinové konverzace

Skupinové chaty jsou hodně „hlučné“. Tyto zprávy nejsou ničím urgentní a důležité.

Vypněte si upozornění na skupinové konverzace a maximálně si je jednou denně prolétněte, aspoň Vám neunikne nějaké písemka, materiály k učení a pozvání na party apod.

9.     Na telefonu používejte velmi dlouhé heslo

Nastavte si heslo, které je alespoň 15-20 znaků dlouhé.

Když to uděláte, donutíte se, abyste mobil a tablet používali méně a mnohem častěji si rozmyslíte, kdy ho budete používat a za jakým účelem.

Zařízení přestanete používat bezmyšlenkovitě, což znamená, že budete soustředěnější a efektivnější studenti.

10.      Vymažte si sociální sítě ze svého mobilu a tabletu

Znovu, tento tip Vás přinutí používat mobil méně a více účelově. Když chcete chodit na sociální sítě, stále můžete, ale pouze na internetovém prohlížeči (což vyžaduje více práce, tím pádem je to pro mozek náročnější a mnohem častěji si to rozmyslíte).

Jednoduše si chození na sociální sítě zkomplikujete, což způsobí, že tam nebudete chodit tak často, důsledkem toho budete produktivnější.

11.      Než se začnete učit, odložte mobil a tablet do jiné místnosti

Tohle je nejjednodušší způsob jak zajistit, aby Vás tyto zařízení během učení nerušily ani nepokoušely. Vždy si ještě zkontrolujte, jestli jste vypnuli zvuky a vibrace, i to by Vás mohlo při učení rozhodit.

12.      Každý den si plánujte

Jak ušetřit čas

Jak ušetřit čas

Každá úspěšná osoba, kterou znám má denní rutinu.

Abyste se mohli stát skvělí v time managementu, vytvořte si plán pro každý den v týdnu. Plánujte si, kdy budete cvičit, relaxovat, učit se, trávit čas s rodinou, přítelkyní. Vždy doporučuji, abyste si na papír vypsali úkoly pro celý týden a pak dané úkoly vložili do jednotlivých dnů v týdnu a stanovili, v jakou hodinu se jim budete věnovat.

Jasně, je nemožné plánovat si čas na přesné minuty, ale budete mnohem více produktivní, pokud použijete svůj denní plán jako náčrt, než kdybyste nepoužívali žádný plán.

13.      Buďte realističtí, nenaplánujte příliš moc

Mnoho studentů se přeceňuje a myslí si, že toho mohou během dne zvládnout desítky úkolů. Mnoho z nich za to pak zaplatí tím, že stanovené úkoly nestihnou, tím pádem ztratí motivaci a jsou z toho smutní, proto si přestanou plánovat a stanou se ještě méně produktivní.

Takže, buďte realističtí, neplánujte si příliš mnoho úkolu, nechcete rychle ztratit motivaci.

14.      Vždy se ohlédněte za minulým týdnem

Každou neděli se ohlédněte za minulým týdnem. Uvědomte si, co fungovalo a co nikoliv. Pochvalte se za úspěchy a vyvoďte důsledky z neúspěchů.

Rozhodněte se, jaké změny provedete pro následující týden a vypište je na papír. Tento postup každý týden zlepší váš systém, jedině tak se naučíte perfektně plánovat.

15.      Když dostanete úkol, ihned se rozhodněte, kdy s nim začnete

Buďte co možná nejvíce specifičtí: Na úkoly z angličtiny začnu pracovat ve středu 8:30.

Je to mnohem efektivnější, než kdybyste si řekli: Začnu pracovat na úkolu z angličtiny co možná nejrychleji. O tom, jak dělat domácí úkoly efektivně a rychle se dočtete ZDE.

16.      Naučte se říkat NE

Existuje milion způsobů, jak můžete strávit svůj čas. Tudíž to znamená, že se musíte naučit říkat ne věcem, které nejsou v souladu s vašimi prioritami.

Osvojte si návyk říkání ne více často než normálně. Vždy buďte milí a lidem ihned řekněte, že nemají šanci Vás přemluvit, protože už jste řekli ne. Nikdy se nenechte zviklat opakovanými pokusy.

17.      Zjistěte, kdy jste nejvíce produktivní

Pracuje se Vám nejlépe po poledni? Nebo jste nejvíce produktivní ráno či večer?

Každý člověk je jiný a každému se nejlépe pracuje v jinou denní dobu. U mě je to ráno, to je doba, kdy se učím nejtěžší věci, kdy píšu články. Vy možná nejlépe pracujete v noci. Základem je, abyste zjistili, kdy jste nejvíce produktivní a právě v tu dobu se věnovali nejvíce náročným úkolům.

18.      Spěte 8 hodin denně

Výzkumy potvrdily, že nedostatek spánku negativně ovlivňuje pozornost, paměť, náladu a celkové zdraví.

Abyste byli produktivní, je nesmírně důležité, abyste spali alespoň 8 hodin denně. Snažte se, abyste chodili spát a vstávali každý den zhruba ve stejnou dobu.

(Studenti mi většinou říkají, že je nemožné, aby spali 8 hodin denně, aplikujte všechny tipy z článku a věřte mi, že je to možné. Všechno stihnete včas, nebudete muset pracovat v noci na úkor spánku.)

19.      Cvičte minimálně 4x týdně

Cvičení zlepšuje vaši paměť a funkce mozku. Vědci si po dlouhou dobu mysleli, že lidé se narodí s určitým počtem neuronů, které postupně vymírají, není to tak. Mozek vytváří nové neurony právě během cvičení. Také vytváří látku, které pomáhá propojovat neurony mezi sebou a tím pádem ukládat nové informace.

Udělejte z cvičení vaši prioritu. Hýbejte se. Nejlepší je cvičit a poté se jít učit. Budete se lépe soustředit a více si toho zapamatujete.

20.      Nechtějte být dokonalí

Studenti, kteří jsou největší perfekcionisté, jsou většinou i ti, kteří nejvíce prokrastinují.

Jestli jste perfekcionisté, dejte si pravidlo, že můžete najednou pracovat pouze na jednom úkolu a že musíte dokončit daný úkol, než začnete s novým.

Tím pádem si uvědomíte, že Váš výsledek nemusí být dokonalý, abyste mohli začít s něčím jiným.

21.      Nepořádek na stole

Vědci zjistili, že v nepořádku je pro nás složitější se koncentrovat.

I moje osobní zkušenost mi říká, že je to pravda. Právě proto se snažím, abych měl na pracovním stole vždy čisto.

Doporučuji Vám, abyste si minimálně jednou za 3 dny udělali na svém stole pořádek. Pozornost tak dokážete udržet po delší dobu.

Také doporučuji, abyste ze svého pracovního stolu, odstranili všechny rušivé elementy: zajímavé knihy, časopisy, velmi snadno Vás mohou během učení zaujmout a odpoutat vaši pozornost. Odložte tyto věci někam, kde je nevidíte.

22.      Kontrolujte zprávy a e-mail maximálně 3-4 denně

Průměrnému studentovi zabere odpovídání na zprávy a e-maily přinejmenším hodinu nebo 2. Abyste se stali efektivnějšími studenty, zavažte se k tomu, že budete na zprávy odpovídat pouze 3-4x denně.

Přestanete tak řešit blbosti a začnete řešit pouze urgentní záležitosti. Můžete si být jistí, že vaše jednání bude mnohem přímočařejší a věci stihnete vyřídit mnohem rychleji.

23.      Úkoly, které nezaberou více než 3 minuty, udělejte hned

Úkoly, které spadají do této kategorie jsou: poslání nějaké složky kamarádovi, úklid stolu, vychození špinavého prádla, vypsání úkolu na papír atd.

Kdykoliv dostanete šanci udělat takový jednoduchý úkol, udělejte ho hned. Jakmile budete dělat tyto malé úkoly ihned, nikdy se nimi nezavalíte.

24.      Zjistěte, čím ztrácíte nejvíce času

Lidé většinou ani neví, čím ztrácejí nejvíce času.

Vezměte si kousek papíru a vypište si, jakými činnostmi ztrácíte nejvíce času. Ke každé činnosti si napište krátké řešení. Jak docílím toho, abych touto činnosti ztrácel méně času?

Neuvěříte jak moc efektivní tato metoda je.

25.      K učení poslouchejte barokní hudbu

Barokní hudba je dle mnohých nejlepší hudbou pro učení, stimuluje totiž vlny alfa, na kterých se učíme vůbec nejrychleji.

I já osobně velmi často poslouchám barokní hudbu a její účinky si nemůžu vynachválit, opravdu se pak lépe soustředím.

26.      Zopakujte si nové informace do 24 hodin

Věděli jste, že během prvních 24 hodin od naučení zapomenete nejvíce informací? Právě proto je tato doba nejlepší pro první krátké zopakování. Informace tak přesunete z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Navíc, po 24 hodin si lépe uvědomíte, které koncepty nechápete a získáte tak šanci je pochopit, nebo někoho poprosit o lepší vysvětlení, pochopení je totiž klíčem k efektivnímu zapamatování a  učení.

27.      Před každou zkouškou si vytvořte Plán

Neříkejte si: Budu se pilně učit.

Vytvořte si konkrétní plán akce. Zjistěte si, kdy máte zkoušky a navrhněte si přesný rozvrh. Naplánujte si, kdy budete číst učebnice, kdy si napíšete cvičný test, kdy se vyzkoušíte. Opravdu nestačí, že si řeknete: Budu se pilně učit. Musíte si říct, co budete dělat a kdy se tomu budete věnovat.

Shrnutí

„Time management“ zní jako jednoduchý koncept, ale není.

V dnešním digitálním světě na nás u každého rohu číhá nějaké pokušení nechat se vyrušit v podobě moderních technologií, sociálních sítí apod. Každým dnem je pro studenty těžší ovládnout svůj čas a odolat těmto pokušením.

Jasně, neznamená to, že je nemožné být produktivní. Jen to znamená, že v dnešní době to vyžaduje více úsilí a ústupků.

Úsilí se zbavit starých návyků.

Úsilí vytvořit nové návyky.

A úsilí ustoupit od přílišného používání moderních technologií.

Zaveďte tyto tipy do svého života a postupně se stanete produktivními a úspěšnými studenty.

Na vaší cestě Vám přeju jenom to nejlepší.

 

Jedná se o volně přeložený článek: https://www.daniel-wong.com/2017/07/17/time-management-tips-for-students/ Přidal jsem tam i několik svých poznatků a názorů.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *