Jak si zpříjemnit učení?! Studium nemusí být NUDA!
Položte sami sobě otázku, zda vás učení vždy baví a naplňuje. Tipnu si, že vaše odpověď byla NE. Učení je často náročné, většinou nás nebaví a čas při něm utíká pomalu. V tomhle článku se s vámi podělím o několik tipů, jak si zpříjemnit učení, aby to byla větší zábava a abyste u něj vydrželi delší dobu, aniž by tím nějak výrazně utrpěla jeho efektivita.
*Video a článek mají téměř identický obsah, je na vás, který typ obsahu zvolíte.
Ačkoliv je učení mnohdy nudné, náročné a ubíjející, je zároveň důležité, dokonce velmi důležité. Musíte se naučit na písemky a zkoušky, pokud chcete vystudovat a mít nějakou lepší práci. Svět se navíc závratným tempem mění a konkurence je veliká, takže i po tom, co ze školy vylezete, se budete muset učit, abyste si udrželi či vylepšili svou pozici na trhu práce.
Na tomto webu se snažím studentům pomáhat, aby se učili rychleji a efektivněji. Taková malá vsuvka, pokud vás to zajímá a sami máte občas pocit, že vám to neleze do hlavy tak rychle, mrkněte na moje kurzy, ve kterých s vámi sdílím ty nejúčinnější návody. Nicméně ani ty nejlepší metody vám budou k ničemu, pokud nebudete mít z učení radost. Po chvíli se na to vykašlete nebo se vůbec nepřinutíte s učením začít.
Dokonce ani mě učení čas od času nebaví a štve mě, a to jsem člověk, který v jednom kuse na různých místech blábolí nebo píše o efektivním učení. Ale naštěstí je to jenom někdy. Učení si dovedu zpříjemnit, aby mě bavilo a čas utíkal rychle. A doufám, že i vám po přečtení tohoto článku už nebude učení připadat tak hrozné.
1. Nezačínejte rovnou s učením
První tip, jak si zpříjemnit učení, využijí hlavně ti, kteří se učí na nějakou větší zkoušku či písemku. Mnohdy jsme z učení ve stresu, cítíme se zahlceni velkým množstvím informací, a to nás nutí rovnou se pustit do studia a pamatování složitých faktů. Sám bývám tohohle obětí. Trošku jiné osobnosti začnou prokrastinovat a učení nechají na poslední chvíli.
Když začínáte, nepouštějte se rovnou do studia. Snažte se nejprve získat nadhled. Zjistěte, co všechno se musíte naučit, jaká různá témata a okruhy předmět zahrnuje. Můžete si vytvořit něco, čemu říkám „základní kostra“, tedy bodový hierarchický seznam všech témat. Anebo se pusťte do tvorby myšlenkové mapy. Doprostřed vložte název předmětu, k němu přikreslete větve s hlavními okruhy, na ně navažte podtémata atd.
Získáte tak dokonalý přehled o tom, co vás čeká, a samotné učení bude daleko příjemnější. Informace bude jednodušší pochopit, protože vám jakoby zapadnou do té vaší kostry, v případě mapy zase snadněji postřehnete souvislosti. Rovněž to zvyšuje vaši motivaci, protože víte, kolik toho musíte umět, kolik jste toho již zvládli a kolik vám toho ještě zbývá.
Tenhle tip zmiňuji v podstatě pro sebe. Velmi často začnu už od samého začátku aplikovat efektivní metody učení a snažím se zapamatovat všechny detaily. Ale upřímně, je to hodně skličující a náročně, když nemáte nadhled a neznáte kontext celé látky. I z hlediska efektivity je lepší ustoupit a získat přehled, aby vám informace do sebe snadněji zapadaly.
Každé učivo si můžete představit jako strom, který má svůj kmen – což je úplný základ, na něm jsou navázány velké větve, na nich menší, až na nich jsou listy. A logicky je celkem hloupé, když se snažíte zapamatovat si obsah nějakého lístečku na stromě (detailní informace), a přitom nevíte, co jsou velké větve a kmen.
I pokud si čtete nějakou naučnou knihu, je vždy lepší si ji nejprve prolistovat, přečíst si recenze, úvod, prostudovat obsah a nějaké základní popisy jednotlivých kapitol, a až pak se pustit do podrobného čtení. Pokud se rovnou pustíte do pamatování detailů bez kontextu, učení nebude dávat smysl, bude vám připadat náročné a snadno se na něj vykašlete.
2. Probuďte v sobě zájem
Někteří učitelé mají bohužel talent na to, že dokážou i ten sebezajímavější předmět udělat strašně nudným. Když ve vás nedokážou zažehnout jiskru učitelé, budete to muset udělat sami. Na první pohled se zdá většina věcí, které probíráte, ať už na střední nebo na vysoké, hrozně nudná. Avšak skoro ve všem se dá najít něco zajímavého a fascinujícího.
V prváku mě nebavilo učit se matematiku, a to hlavně z toho důvodu, že jsem z ní měl strach, protože u nás na škole z ní vyletí 30-40 % studentů. Ale postupně mě bavit začala, a to hlavně proto, že jsem se neučil jenom ve škole, ale díval jsem se i na videa na Youtube, kde mi vysvětlovali, jak se počítají integrály, limity, diferenciální a diferenční rovnice apod. Připadalo mi to mnohem záživnější než přednášky ve škole a nějak to ve mně probudilo zájem, který mě následně nutil se učit.
Zkuste si pro jakýkoli nudný předmět najít nějaký alternativní zdroj informací na internetu, který ve vás může probudit zájem. Třeba video na Youtube, které poskytne jiný pohled na věc, film či dokumentární seriál.
Motivaci pro učení pomůže zvýšit i to, že si vyhledáte nějaká zajímavá fakta nebo si přečtete něco od lidí, kteří daný obor popularizují. Málokoho by asi bavilo číst vědecké studie o učení, ale hodně lidí si pustí moje videa nebo si přečte článek. Nejprve najděte to zajímavé, a to vás přinutí učit se dál, protože vám bude téma připadat fascinující.
Uvedu další příklad: nikdy jsem moc nebyl na čtení beletrie, ale když jsem viděl seriál Sherlock, který mě opravdu bavil a fascinoval, donutilo mě to přečíst si 3 knihy Arthura Conana Doyla. Stejně tak mě některé populárně naučné knihy donutily studovat téma více do hloubky a číst náročné, dlouhé a suché studie.
Zatím jsme se soustředili spíše na to, co dělat před samotným náročným učením se, teď se však zaměříme na to, jak si zpříjemnit samotný proces učení.
3. Měňte, co se dá!
Asi nikdo nemá rád rutinu, včetně té věci na vašem krku. Učení bude méně bolestivé a nudné, pokud budete měnit nejrůznější okolnosti.
Začněte třeba tím, že se nebudete učit jenom na jednom místě. Jak vychází ze studií, pokud se učíte na více místech, má to pozitivní efekt i na zapamatování. Studenti, kteří se učili v různých místnostech, si vedli zhruba o 20 % lépe než studenti, kteří se učili jenom na jednom místě.
Vaše hlava se začne velmi snadno nudit, pokud je všechno pořád stejné. Nové místo pro učení vám jakoby vleje krev do žil. Ten nádech novoty učení hodně zpříjemní.
Pro vaši inspiraci popíšu, jak to mám já: učím se ve svém pokoji u pracovního stolu, kartičky si opakuji většinou v křesle na iPadu, učím se i na bytě v Ostravě, ve škole v knihovně, venku, ve vlaku, případně v pokoji u ségry, pokud zrovna není doma, anebo v kuchyni. No a párkrát jsem se učil i v kavárně s velkými sluchátky na uších.
Změna místa však není jediná věc, která může učení ozvláštnit. Dále doporučuji, abyste v průběhu dne střídali předměty, které se učíte. Neučte se jenom jeden předmět, ale klidně 3, a učení promíchávejte.
Po 2 nebo 3 hodinách učení začnete nenávidět i svůj oblíbený předmět. Když si však učení proložíte více tématy a učíte se více předmětů, nezačnete se tak rychle nudit ani nebudete brzy unavení. Mozek dostává nové podněty, každý předmět totiž vyžaduje, abyste používali trochu jiné části mozku. Učíte se rychleji, školu nezačnete tak rychle nenávidět, a navíc jste na konci méně unavení.
No a konečně, můžete měnit i samotné techniky učení, které používáte. I efektivních metod je hodně, neexistuje jenom jedna. Sám mám někdy tendenci učit se jenom pomocí jedné techniky, ale to mě velmi rychle unaví a unudí k smrti.
Například se chvilku učte pomocí vybavování, pak si zkuste vytvořit nějakou mnemotechnickou pomůcku pro zapamatování něčeho, co vám nechce vlézt do paměti. Mnemotechnická pomůcka je třeba slovo ZADEK, pomocí níž se naučíte všechny vitamíny, které jsou rozpustné v tucích: A, D, E, K. Nebo se dá použít paměťový palác, který popisuji v kurzech Jak udělat maturitu a Jak udělat každou zkoušku.
Ze studií sice vyplývá, že mnemotechniky nejsou zrovna tak moc účinné, jak vám tvrdí někteří paměťoví trenéři, ale učení mohou ozvláštnit, a pokud je používáte moudře a nepříliš často, tak hodně pomohou.
Učení se dá okořenit i zmiňovanou myšlenkovou mapu, ideálně aktivně. Nebo se můžete učit z nějakých videí, hrát si při učení na učitele a třeba si při tom dělat z vašich učitelů trošku legraci, používat kartičky atd.
I pokud dodržíte jen všechny tyto rady, bude učení daleko příjemnější. Ale nebojte, ještě mám pro vás pár dalších tipů.
4. Ať je učení se událost, na kterou se těšíte
Učení nemusí být ta nepříjemná a nudná povinnost, taky z něj můžete udělat slavnostní nóbl událost. Náročné studium vám může hodně zpříjemnit dobrá hudba, kterou si pustíte na nižší hlasitost do pozadí, a pár dalších věcí, které zmíním.
Z pozice „experta” na učení musím podotknout, že poslouchání hudby se k učení moc nedoporučuje, protože narušuje vaši krátkodobou paměť. Učení by však nemělo být jenom o maximální efektivitě. Čas od času je dobré obětovat nějakou tu efektivitu ve prospěch toho, že vás bude učení bavit a že vám bude příjemné. K čemu je vám maximální efektivita, když budete znechuceni?
Ohledně hudby je však vhodné dodržovat pár pravidel. Zásadně si k učení nepouštějte hudbu se slovy, naopak instrumentální hudba beze slov by neměla být problém. Já si k učení pouštím Bacha, Vivaldiho, Debussyho a v poslední době soundtrack z Harryho Pottera anebo z Hry o trůny. Hned je mi to učení příjemnější, když si můžu představit, že jsem v bradavické knihovně a učím se nějaká fascinující kouzla.
S hudbou experimentujte. Časem byste měli poznat, při jakých činnostech vám pomáhá, a kdy vás naopak ruší.
Učení se dá zpříjemnit i jídlem a pitím. Když už jsem opravdu zoufalý a nechce se mi, připravím si k učení nějakou fajn kávu, kterou si pak posrkávám. Jestli je venku teplo, jdu ven a udělám si nějaký drinčík. S mými barmanskými schopnostmi si ten drink můžete představit jako sirup, minerálku a limetkovou šťávu, ale i to mi samotný proces učení zpříjemní.
Když mám zrovna nějakou tu kačku navíc a vím, že mám před sebou náročné studium, koupím si pistácie, které si rád přikousávám. Jen takové doporučení z vlastní zkušenosti: neberte si oříšků k učení hodně, protože budete více loupat než se učit. Už se mi několikrát stalo, že jsem se pustil do učení, začal jsem jíst pistácie a potom zjistil, že jsem za 10 minut projel asi jen jeden odstavec textu.
Přečtěte si také: Jak přestat prokrastinovat
5. Učte se s kamarády
Další možností, jak si zpříjemnit učení, je učit se s někým dalším. Nebývá to sice moc efektivní, ale je to mnohem zábavnější, a pokud stihnete alespoň něco, nevyhodili jste čas oknem. Pro učení se s kamarádem je dobré nastavit si nějaká pravidla, například: 30 minut se budeme učit s tím, že na sebe nemůžeme mluvit. Promluvíme jedině tehdy, když opravdu nevíme a vyzkoušeli jsme už různé věci, abychom to pochopili.
Sám na sobě jsem zjistil, že když pracuji nebo se učím v přítomnosti někoho jiného, makám mnohem intenzivněji a nenechám se vyrušit, a zároveň mi v hlavě nějak nezbyde prostor na to, abych si řekl, že je to hrozná nuda.
Když jsem bydlel na kolejích, vždycky, když jsem se pustil do práce, makal jsem jako šroub. Protože někde uvnitř své hlavy si o sobě myslím, že jsem přece ten Honza Kohut, který povídá o učení a soustředění a musí být pro ostatní vzorem, že se zvládne soustředěně učit.
6. Dopřejte si pořádnou odměnu
Učení k maturitě nebo ke zkouškám spojte s nějakou svou oblíbenou činností, jindy si ji zakažte dělat. Například: můžu jít s kamarády ven jedině tehdy, když se předtím budu učit. Nebo: zapnu si počítačovou hru až po tom, co se budu hodinu učit apod.
Odměna by pro vás měla být skutečně motivující a je důležité, aby byla napevno svázaná s učením. Pokud si budete chodit s kamarády ven kdykoliv se vám zachce, k učení vás to nenamotivuje.
7. Sledujte svůj progres
Vyhraďte si nějaký papír nebo dokument ve Wordu či v Excelu, do kterého si budete psát, jak dlouho (kolik minut) jste se každý den učili. Mě osobně motivuje, když vidím svůj pokrok. Pakliže se zvládnete pár dnů učit několik minut, něco uvnitř vás bude nutit, abyste se učili i další den a nepřerušili tak svou sérii.
Závěrem ještě jedno mé moudro: nestěžujte si. Stěžování si ještě nikdy nikomu nepomohlo, situaci to maximálně zhorší. Hledejte raději řešení, jak si zpříjemnit učení, jaké metody můžete použít, aby vás to více bavilo nebo vám učení zabralo méně času.
A pokud se chcete dozvědět, jak se učit efektivně a rychle, mrkněte na moje online kurzy:
Pro vysokoškoláky jsem vytvořil: Online kurz Jak udělat každou zkoušku
Pro středoškoláky: Online kurz Jak udělat maturitu
Věřím, že se vám článek líbil, a hlavně doufám, že vám pomůže.