fbpx

Jak se naučit na zkoušku za 1 den?! A je to vůbec možné?

Tohle video vzniklo pro vás lenochy, prokrastinátory a všechny ostatní, kteří učení odkládáte na poslední chvíli. Ve videu budu mluvit o poměrně jednoduchém postupu, jak se naučit na zkoušku za jeden den. Netvrdím, že zkoušku s mým postupem na 100 % uděláte, ono buďme k sobě upřímní, jednodenní učení není úplně ideální, ale minimálně to zlepší vaše vyhlídky na úspěch.

Video a článek mají téměř identický obsah. Záleží na vás, jaký typ obsahuje preferujete.

Pokud nejste až takoví prokrastinátoři a máte více času, aspoň 3 dny, postupujte při učení podle mých návodů z článků a videí:

V případě, že se už příští zkouškové nechcete stresovat s učením na poslední chvíli, zlepšit si prospěch, neprokrastinovat, nestresovat a dostávat informace do paměti rychleji a efektivněji, tak si minimálně zjistěte více informací o online kurzu Jak udělat každou zkoušku, ve kterém se dozvíte o těch nejlepších vědecky ověřených postupech, jak zvládat efektivněji učení na zkoušky a státnice.

Máte 24 hodin – jak se naučit na zkoušku?

Ráno jste se probudili s vědomím toho, že další den máte jít na zkoušku, ale vy nic neumíte. Co teď?

Tohle není ani bod číslo jedna, spíše bod číslo nula. Nepanikařte a nic si nevyčítejte. Je celkem na prd, že máte na přípravu málo času, ale stresováním se a výčitkami ničemu nepomůžete. Raději tu realitu přijměte takovou jaká já, jednou si řekněte: Jsem blbec, že jsem to nechal zas a opět na poslední chvíli. Tím to uzavřete a pokuste se z času, který vám zbyl vytřískat maximum.

Věřte, že to dáte. Reálně můžete spoustu zkoušek s troškou štěstíčka na minimální počet bodů za 1 den učení zvládnout. A pokud jste ukecaní, přemýšlíte v souvislostech a vnímáte, co se děje ve světě, je to ještě reálnější.

Odstraň zdroje vyrušení a připrav mozek

Dobrí, nebrečíte nad rozlitým mlékem a jste odhodlaní to dokázat. Další krok bude možná trošku náročnější. Vezměte váš telefon, vypněte ho a někam ho zahoďte, ideálně, abyste ho celý den neviděli. Chceme se maximálně koncentrovat na učení, telefon by nás jenom vyrušoval a zpomaloval. Více do hloubky o negativních vlivech drobného vyrušování píšu třeba v tomhle článku.

Zároveň se nemusíte “chlubit” na sociálních sítích, že dneska budete nedostupní, svět se opravdu nezboří, když někomu den neodepíšete.

jak se naučit na zkošku
Tohle na sociálních sítích nezveřejňujte, nikoho to nezajímá! A svět se nezboří, když se den neozvete.

Potom si jděte ještě zaběhat nebo jinak na aspoň 15 minut sportujte, není důvod panikařit, možná trochu. Proč? Skvěle to popisuje John Ratey v knize Spark, i krátké intenzivní cvičení nám pomáhá se lépe učit, a dokonce i soustředit. Děcka v USA, která měla každý den tělocvik získala jedny z nejlepších výsledků v zemi, jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Ten čas strávený cvičením se vám mnohonásobně vrátí v podobě zvýšeného výkonu.

1. Prozkoumejte bojiště

Bylo by velkou chybou, kdybyste se začali rovnou učit a takhle jeli až do večera případně do dalšího rána, abychom uspěli musíme být trošku strategičtí. Ke zkouškám se můžeme učit spoustu věcí, povinné knížky, doporučené knížky, prezentace a kdoví, co ještě. Ale abychom tu zkoušku udělali, většinou nám stačí umět jenom část těch informací. V tomhle kroku jde o to pochopit, které to jsou a kam tím pádem směřovat to naše značně omezené úsilí (jako na obrázku níže). Když své značně omezené úsilí vyšlete špatným směrem, nemáte šanci uspět, naopak naučte se jen to klíčové a nic více a zkouška je vaše.

V tomhle případě své úsilí vysíláte špatným směrem. Neučíte se to, co je potřeba, abyste zkoušku udělali.
V tomhle případě své úsilí vysíláte správným směrem, učíte se jenom to, co je potřeba. Svůj omezený čas využíváte na maximum.

Pokud se nejedná o první termín zkoušky, ozvěte se spolužákům, kteří už mají zkoušku za sebou. Ptejte se: jaké to bylo? Co měli umět? Na co se zaměřovala pozornost? Co se naopak neřešilo? Na co se učitel doptával? Jde o to získat co nejvíce informací, které vám pomohou zaměřit pozornost při učení. Jestli zkoušku ještě nikdo nedělal, ptejte se lidí z vyšších ročníků.

Taky použijte primát nebo jinou stránku, na které najdete pro spoustu předmětů zadání testů a zkoušek z minula, pomůže vám to pochopit, jaké otázky se nejčastěji objevují, jaký typ vědomostí se po vás chce a co zase nemusíte umět nějak podrobně.

Zásadní jsou rovněž vhodné studijní materiály. Úplně nejlepší je se učit z těch oficiálních, ať už to jsou prezentace přímo od zkoušejícího nebo jeho skripta, ta navíc bývají super v tom, že na konci kapitol jsou vypsány otázky. Na tyhle otázky byste měli umět odpovědi! Naopak, pokud je tam dlouhá část kapitoly, ale nesměřuje na ní žádná otázka, signalizuje vám to, že to asi nebude tak podstatné, a proto se tím v tom omezeném čase nemusíte zabývat. Využít se dají samozřejmě i materiály od spolužáků nebo z primátu.

Už jste to zredukovali, víte, na co se můžete vysr*t a co byste měli naopak umět více do hloubky. Pořád se ale ještě nezačínejte učit…

V tomto videu popisuju, jak nejlépe začínat s učením!

2. Bitevní plán

Nejde o nic jiného než sepsat, co všechno se musíte naučit a přidělit tomu nějaký časový úsek. Např. od 10 do 11 se učím tohle a tohle, od 11 do 12 se učím toto a toto. Poslední hodinu si vyhraďte pro opakování, taky doporučuju den rozdělit do dvou velkých studijních bloků oddělených větší přestávkou. Např. ráno se učíte 3-4 hodiny, pak máte delší 2hodinovou přestávku, během ní si můžete zdřímnout, to mimochodem pomáhá vyčistit krátkodobou paměť, a tak se zvládnete i v dalším bloku naučit spoustu informací, krátce si zasportujte nebo se jděte projít. Po delší pauze se znovu učte.

Plán vás uklidní, dá vám jasný směr, a zároveň vás bude motivovat, jakmile si budete odškrtávat zvládnutá témata.

Plánu se držte! Je 100% lepší umět od každého něco málo, než umět polovinu látky velmi dobře a druhou půlku neumět vůbec. U spousty zkoušek nemusíte být úplně exaktní, stačí mít základní znalosti a zbytek už odvodíte, okecáte, ale pokud nemáte ani to stéblo trávy, kterého se chytit, nic vám nepomůže. Smiřte se s tím, že za jeden den se nic nenaučíte dokonale, a tak jakmile vám uplyne časový limit na dané téma, jděte dál.

Že nevíte, jak plánovat a organizovat učení? Tak to si přečtěte článek s videem o tom: Jak si vybudovat jednoduchý systém time managementu!

3. Jděte do boje

S bitevním plánem už můžeme do boje, jak se tedy konkrétně naučit na zkoušku za tak krátký čas?

Zásadní je, abyste se koncentrovali bez vyrušování jenom a jenom na učení. Není možné se kvalitně učit déle než 1 hodinu bez přestávky, mozek už potom jednoduše nepodává dobré výkony.  Lepší je si chvilku odpočinout a pak makat znovu naplno. Doporučuju používat pravidlo pěti, pokud se například učíte 45 minut, čas vydělte 5, a tak dlouhou dobu si dejte přestávku, v tomhle případě je to 9 minut, pokud se učíte 60 minut, dejte si pauzu 12 minut.

systém time managementu, produktivita

Během přestávky je podle studií nejlepší se na chvíli projít nebo se dívat na přírodu, i kdyby to měl být obrázek nebo video, nejlépe tak obnovíte pozornost. Samozřejmě můžete něco i sníst a napít se.

Odpojte se od internetu, pokud ho nutně nepotřebujete nebo využívejte programy jako Freedom nebo ColdTurkey, které vám celý den nedovolí otevírat prokrastinační stránky. Kdykoliv budete mít chuť se vyrušit,    připomínejte si, že to učení nebudete trvat věčně a za chvíli si budete moct dát přestávku.

Neučte se pouze čtením. Ze spousty studií vychází, že pouhé vstřebávání informací do hlavy nestačí. Čtení dostane vědomosti do krátkodobé paměti, jenom aby velmi rychle vyprchaly pryč. K udržení informací v hlavě je musíme přichytit co možná největším množství neuronových propojení. To uděláte pomocí tzv. hlubokého zpracování informací.

Asi každý ví, že když něco pochopíme, zapamatujeme si to mnohem snáze. Hluboké zpracování nás k tomu nutí na ještě vyšší úrovni, pomáhá nám propojovat staré vědomosti s novými, chápat rozdíly mezi nimi a vědět, kdy informace použít. Postup je snadný, stačí, když se u každé podkapitoly budete ptát:

  • Proč to takhle je?
  • Jak to funguje?
  • Jak to souvisí s dalšími informacemi?
  • Pojí se s tím nějaký příklad?
  • Jak to můžu použít nebo už jsem to nějak použil v praxi?

Čtení se tím zpomalí, ale můžete si být jistí, že učení tak bude mít aspoň nějaký smysl, jelikož vědomosti nevypadnou z paměti hned po tom, co přejdete k učení něčeho dalšího jako v případě samotného čtení. Jak říká uznávaný kognitivní psycholog Daniel Willingham:

Memory is the residue of thought.

Pamatujeme si to, o čem přemýšlíme, a právě otázky ve stylu jak a proč nás nutí o dané věci přemýšlet, a tak informace pevně vtisknout do paměti. 

Samozřejmě není třeba odpovídat vždy na všechny otázky. Jestliže čtete něco snadného, co už umíte z praxe nebo z jiných předmětů, položte si nanejvýš jednu otázečku, u těch složitějších témat stimulujte váš mozek více.

A co s těžkými fakty?

Hluboké zpracování je mnohdy krátké na některé složité zapamatovatelné důležité informace. V tom případě je užitečné si pomoct nějakou mnemotechnikou, ať už je to jednoduchý příběh, vtipná představa nebo třeba akronym. Například já se pomocí akronymu LORD P naučil nástroje ČNB (viz obrázek níže).

Z prvních písmen informace, kterou jsem si nedokázal zapamatovat, jsem vytvořil slovo, které se mi pamatuje snadno.

Často abychom si dokázali vzpomenout, nepotřebujeme nic více než malinkou nápovědu, aktivovat ta správná místa v mozku, která nás přiblíží dané informaci a boom vzpomeneme si, právě k tomu slouží akronymy a další mnemotechnické pomůcky.

Další tipy na efektivní učení najdete na této stránce, kde odkazuju na ty nejlepší články a videa na tohle téma!

4. Postarejte se o raněné

Až budete informace pěkně hluboce zpracovávat, všimnete si, že určitá témata vám dělají velké problémy. Proto doporučuju mít u sebe papír, na který si budete vypisovat ty nejtěžší věci. Tenhle papír na konci dne a další den ráno využijete pro opakování.

Nemá smysl snažit se projet všechno vícekrát, často nebudete mít ani čas na to projet všechno jednou poctivě. Mnohem rozumnější je se naučit základy ode všeho a pak věnovat více času těm nejproblematičtějším informacím.

Na ten papír si můžete bodově vypsat, co vám dělalo problém a uvést odkaz, kde najdete více informací. Nebo když máte trošku více času, udělejte si poznámky, nicméně držte se toho, abyste nikdy nepřesáhli jednu celou stránku, to vás donutí být selektivní a vybírat jenom ty skutečně nejtěžší věci. Už totiž vidím některé z vás, kteří si vypisujou každou druhou věc. A co ještě dělám v případě elektronických materiálu je, že si značím červeně těžké věci, ke kterým se pak vracím na konci dne a další den ráno.

5. Vyspěte se do další bitvy

Nedoporučuju se učit přes noc. Učením přes den jste možná vyhráli bitvu, ale pokud chcete vyhrát válku, musíte být plní energie i u zkoušky. Po probdělé noci nám to jednoduše tak nemyslí, jsme pomalejší a hůře se koncentrujeme, a to už vůbec nemluvím o tom, jak blahodárný vliv má spánek na učení.

Spěte den před zkouškou aspoň 6 hodin, v noci už toho moc nedoženete. Těch 6 hodin je opravdu minimem, ze kterého už nesmíte ukrajovat, je důležitější být pohotový a soustředěný, než si něco ještě jednou přečíst.

Jak maximalizovat své šance u samotné zkoušky?

Je tu den D a hodina H, jste u zkoušky. Co teď? Hlavně tam něco napište, nebo v případě ústní něco řekněte. Teď není čas na to bát se udělat chybu. Pokud máte alespoň trochu tušení, šup s tím na papír nebo to řekněte. Jestli víte o něčem, co s danou otázkou souvisí, využijte toho. Vyučující nejsou zloduši, chtějí vám to dát, ale pokud odevzdáte prázdný papír nebo mlčíte, chtě nechtě vás musí vyhodit.

Úsilí jste nevynakládali, abyste se jen tak vzdali. Ve většině případů po vás opravdu nikdo nebude chtít, ať něco umíte slovo od slova, jde o to umět ty základy, které pak dokážete pěkně obalit omáčkou, asi to nebude většinou úplně správně, ale na minimum to dáte.

A ještě takový tip pro profíky, zkuste do vašich odpovědí zakomponovat něco z praxe nebo ze současného dění. Zkoušejícímu tak dokážete, že o tématu přemýšlíte, že se zajímáte o svět a vidíte ten jeho předmět v souvislostech, což ho potěší a dokáže pak přimhouřit očko, když nějaká vaše definice nebude úplně tip top.

Tenhle návod, jak se naučit na zkoušku za 1 den je vaší poslední záchranou. Učit se na poslední chvíli není z několika důvodů ideální. Zaprvé některé zkoušky nemáte šanci zvládnout za jeden den učení. Zadruhé, ačkoliv se to nezdá, tak průběžné učení nakonec zabere méně času, jak nám dokazují stovky studií. Abych se něco naučili na třeba 70 %, lépe udělám, když se učím v průběhu 5 dnů než jednoho dne, hodinově naučení na těch 70 % zabere času méně. A za třetí, učení se na sebe nabaluje, když biflujete, velmi rychle zapomínáte a v příštím semestru, u dalšího předmětu už na těch vědomostech nemůžete stavět. Pokud se učíte průběžně, vědomosti zůstávají v paměti déle, a tak i učení nových informací vám půjde snadněji.

Pokud se chcete učit efektivněji a už zběsile všechno nedohánět na poslední chvíli, zapojte se do online kurzu Jak udělat každou zkoušku, ve kterém vám pěkně krok za krokem ukážu, jak dostávat vědomosti do paměti rychleji a snadněji, jak neprokrastinovat při studiu na vysoké, lépe se soustředit, psát seminárky nebo závěrečné práce, a je tam toho ještě spousta.

Chci se získat podrobnější informace o kurzu, který mi pomůže se studiem!

jak udělat každou zkoušku, jak se naučit na zkoušku za 1 den
Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.